Hrad ušetří 57 milionů
Kancelář prezidenta republiky by měla mít v rozpočtu na příští rok 446,5 milionu korun. Je to zhruba o 57 milionů korun méně, než jí přidělil letošní schválený...
Počet nehod na elektrokolech přibývá
Počet dopravních nehod, při kterých byli cyklisté na elektrokolech, loni tvořil téměř 15 procent ze všech nehod na kolech. Policisté jich evidovali 641...
Teplomilné plodiny "migrují" na sever
Klimatická změna zásadně proměňuje podmínky pro zemědělskou produkci v Česku a globálně bude mít vliv na potravinovou bezpečnost. Podle odborníků se zemědělství...
Lex plyn prošel sněmovnou
Novela má Česku zajistit energetickou soběstačnost. Urychlit povolování nových paroplynových zdrojů energie má novela energetického zákona přezdívaná Lex plyn,...
Změna ceny po objednávce při nakupování přes e-shop
Při nakupování na e-shopu se spotřebitelé setkávají se situací, kdy se podnikatel po odeslání objednávky pokouší změnit cenu. Prodávající přitom odkazují...

Murphy radí

Murphyho rady

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud vás někdo upozorní, že se určitá věc kazí, nemá smysl měnit věc. Třeba se zbavit donašeče. Vyměnit lidí je přece mnohem snazší, než vyměnit věc.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákoník

Výhodně vyměním falešnou pětistovku za dvě pravé dvěstěkorunáčky. Zn..: Berte, dokud je v akci!

Pokud se již jednou něco pokazilo, všechny pokusy o opravu to ještě víc pokazí.

Dvě věci na této zemi jsou všudypřítomné: vodík a lidská hloupost.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákony a komentáře

Nikdy není tak špatně, aby zítra nemohlo být hůř.

O tom, jak věci vypadají, rozhoduje úhel pohledu. Co je dovoleno bohem, není dovoleno volům.

Když dva dělají totéž, výsledek je vždy jiný.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho vynálezy

Lampičku na sluneční energii ocení každý, kdo hledá pod lampou tmu.

Pokud nemáte čas na sprchování, jednoduše se obalte izolepou a pak ji odmotejte - špína se na ni nalepí.

Než si začnete stříhat nehty, natřete je na červeně - snadněji je pak najdete na koberci.

(Murphyho zrnká II)
Věci se kazí

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Nezaměstnaný otec pěti dětí dá poslední peníze jasnovidke, aby mu vyveštila, jaká budoucnost ho čeká. Jasnovidka začne: Jste otcem tří dětí ... Ne tří, pěti - opravuje ji zákazník. To si myslíte vy.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

(Murphyho zrnká II)

Daň z nemovitosti 2025 – nová pravidla

15.01.2025 Do konce ledna je nutné podat přiznání k dani z nemovitých věcí. Tato povinnost se týká osob, které v loňském roce nabyly nemovitost, její část nebo u nichž došlo k významné změně vlastněné nemovitosti, například k přístavbě, změně výměry pozemku či jiným úpravám. Pokud ke změnám nedošlo, není potřeba přiznání podávat – finanční správa zohlední případné úpravy automaticky, například změny koeficientů v obcích.
V roce 2024 došlo ke zvýšení základního koeficientu daně z nemovitosti o 80 %, což mělo za následek růst daňové povinnosti. Některé obce tuto změnu ještě navýšily úpravou svého místního koeficientu, který může obce stanovovat v rozmezí od 0,5 do 5. Daň z nemovitosti je totiž příjmem obcí, což jim umožňuje přizpůsobit si výnosy podle vlastních potřeb.
Od roku 2025 se pravidla pro stanovení místních koeficientů mění. Nové rozmezí koeficientů dává obcím širší možnosti – mohou koeficient snížit až na 0,5, čímž by mohly částečně zmírnit dopady předchozích navýšení. Ruší se také koeficient 1,5, který dosud platil pro rekreační objekty, garáže a nemovitosti využívané k podnikání. Některé obce plánují využít těchto změn k úpravě koeficientů směrem dolů, což by mohlo vést k nižším daňovým povinnostem pro jejich obyvatele.
Daňové přiznání se podává na aktuální zdaňovací období, tedy do 31. ledna roku, na který se vztahuje. V případě nepodání hrozí pokuta ve výši 0,05 % z vypočítané daně za každý den prodlení, přičemž sankce se začne počítat až šestý pracovní den po tomto datu. Pokud pokuta nepřekročí částku 1000 Kč, nevyměřuje se.
Změny se dotkly i pravidel pro vykazování garáží a obytných místností určených k pronájmu turistům. Tyto úpravy v minulém roce zvýšily počet poplatníků, kteří museli daňové přiznání podat.
Daňová povinnost se každoročně mění na základě úprav zákona, cen půdy, místních koeficientů či jiných vlivů. Je proto důležité sledovat novinky a v případě změn nemovitosti včas podat daňové přiznání, aby se předešlo sankcím.
S
(Zdroj: moneymag.cz)

Firmy chtějí přidat zaměstnancům průměrně 3,3 procenta

27.01.2017 České firmy letos plánují přidat zaměstnancům v průměru 3,3 procenta. Loni společnosti zvýšily mzdy dokonce o 5,2 procenta proti původně plánovaným 3,2 procenta. Vyplývá to z výsledků Studie k odměňování 2017 Česko-německé obchodní a průmyslové komory (ČNOPK) a společnosti Kienbaum Management Consultants. Do průzkumu byly zahrnuty údaje o mzdách 18 653 zaměstnanců ze 79 převážně zahraničních firem působících v Česku. Průměrná mzda činila loni ve 3. čtvrtletí 27 220 korun.
Základní roční mzda vedení společností v Česku nyní činí zhruba 2,5 milionu a vyšších zaměstnanců (vedení týmu, specialista) 572 tisíc. Dělníci, resp. kvalifikovaní dělníci si přijdou přibližně na 330 tisíc za rok. Nejlépe jsou obvykle odměňováni odborníci a vedoucí pracovníci v peněžnictví a pojišťovnictví. Vysoko nad celorepublikovým průměrem se pohybují mzdy v odvětvích výroba motorových vozidel, energie a suroviny nebo podnikové poradenství a audit. Výši mezd podstatně ovlivňuje sídlo firmy. V Praze převyšují mzdy průměr o 17 procent. Na severní Moravě jsou sedm procent a v jižních Čechách a na jižní Moravě tři procenta pod průměrem. Regionální rozdíly v celkových ročních příjmech se proti předchozím letům výrazně snížily. Zhruba polovina firem v průzkumu má více než 250 zaměstnanců a jedna třetina 50 až 250. Nejsilněji zastoupené obory jsou výroba strojů a zařízení, výroba motorových vozidel a logistika a letectví.
zdroj: ihned.cz

Zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek

24.01.2017 Od 31. května letošního roku nabývá účinnosti nový zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek.
Spolu se zákoníkem práce vytváří podmínky pro to, aby na pracovištích zaměstnanci nekouřili a nepožívali alkoholické nápoje. Kontrolu dodržování povinností v oblasti pracovních vztahů a podmínek provádějí podle § 10 písm. e) a § 19 a § 20 odst. 1 písm. a) Státní úřad inspekce práce a oblastní inspektoráty práce. Podle § 10 písm. e) nového zákona zaměstnavatel musí zajistit, aby ve stavebně odděleném prostoru, vyhrazeném ke kouření, se nezdržoval zaměstnanec při výkonu své práce v době, kdy se v něm kouří. Příslušné orgány mohou kontrolovat i dodržování § 19 nového zákona, zda zaměstnanci, jejichž charakter práce je uveden v tomto ustanovení, nepožívají alkohol. Obdobné ustanovení obsahuje i § 20 odst. 1. písm. a) nového zákona. Za tyto přestupky (včetně odmítnutí orientační nebo dechové zkoušky) může Státní úřad inspekce práce nebo oblastní inspektorát práce uložit pokutu zaměstnanci až do částky 50 tisíc korun. O stejnou sankci se jedná v případě, kdy právnická osoba se dopustí správního deliktu tím, že podá nebo prodá alkoholický nápoj osobě, která bude vykonávat práci ohrožující zdraví a bezpečnost nebo při níž může poškodit majetek zaměstnavatele.

Vyšší příspěvek na zapracování

20.01.2017 Příspěvek může Úřad práce poskytnout zaměstnavateli na základě s ním uzavřené dohody, pokud zaměstnavatel přijímá do pracovního poměru uchazeče o zaměstnání, kterému krajská pobočka Úřadu práce věnuje zvýšenou péči.
Zákon o zaměstnanosti ukládá Úřadu práce věnovat zvýšenou péči při zprostředkování zaměstnání těm uchazečům o zaměstnání, kteří ji pro svůj zdravotní stav, věk, péči o dítě nebo z jiných vážných důvodů potřebují. Příspěvek se poskytuje na základě dohody mezi Úřadem práce a zaměstnavatelem. Příspěvek lze poskytovat maximálně po dobu 3 měsíců a měsíční příspěvek na jednu fyzickou osobu, která zapracovává, může činit maximálně polovinu minimální mzdy tj. částku 5 500 Kč a od 1. ledna 2017 se tak tato částka zvýšila z částky 4 950 Kč o 550 Kč. Úřad práce může tudíž od 1. ledna 2017 poskytnout zaměstnavateli příspěvek na zapracování až ve výši 16 500 Kč a od 1. ledna 2017 se tak tato částka zvýšila z částky 14 850 Kč o 1 650 Kč.

Podklady pro daň z nemovitosti přijdou e-mailem

19.01.2017 Čekání na složenku k zaplacení daně z nemovitosti končí. Stejně tak už se ti, kterým nedošla, nebudou muset přít s úřadem. Finanční správa zavedla novinku - údaje potřebné pro platbu daně zašle přímo na e-mail. Je k tomu ale třeba dojít na finanční úřad nebo na poštu.
Finanční správa zavádí novinku proto, aby ulehčila majitelům nemovitostí a také snížila náklady. Na každé ušetřené složence totiž získá 12 korun. Pokud by novinku využili všichni, kterým je určena, mohl by úřad ušetřit až 46 milionů korun. Dosud o novinku požádalo necelých 11 500 lidí a finanční správa tak ušetřila 137 tisíc korun. Novou službu mohou využít všichni poplatníci, kteří dosud neplatí daň z nemovitosti pomocí SIPO a z právnických osob ty, které nevyužívají datovou schránku. Celkem se tak ke zjednodušenému odběru dat může přihlásit podle finanční správy až 3 830 000 poplatníků. Kdo chce novinku využít ještě pro letošní rok, musí o ni požádat příslušný finanční úřad do 15. března. Kdo je poplatníkem u více finančních úřadů, musí zaslat žádost na každé místo zvlášť. Na jednu zadanou e-mailovou adresu mu pak budou vždy před splatností daně chodit údaje, jaké jsou nyní uvedeny na složence, tedy informace o výši stanovené daně, výši nedoplatku/přeplatku a údaje pro placení daně. Ve zprávě bude i QR kód, který umožňuje platbu daně prostřednictvím internetového bankovnictví nebo mobilních platebních aplikací. Složenku už takto přihlášený poplatník do schránky nedostane. Stejně tak nedostane poštou ani upozornění na nedoplatek, pokud by daň podle údajů z e-mailu neuhradil včas. Vyrozumění o nedoplatku i s jeho výší mu opět přijde elektronicky.
květen 2025
T po út st čt so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má svátek Nataša
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
náš partner