Daň z nemovitosti 2025
28.04.2025
Blíží se lhůta pro úhradu daně z nemovitosti. Finanční správa začala s rozesíláním informací o výši daně, informoval úřad na webových stránkách. Poplatníci by měli částku znát nejpozději na konci května. Přes milion lidí obdrží údaje k zaplacení daně do datových schránek. Dalšímu více než milionu poplatníků dorazí informace na e-mail. Ostatním poplatníkům daně z nemovitosti pak finanční správa nejpozději do 23. května rozešle poštou celkem 1,8 milionu složenek. Zhruba 50 tisíc poplatníků platí daň prostřednictvím SIPO. Lhůta pro úhradu celé daně či alespoň její první splátky končí 2. června.
Rozesílané platební údaje obsahují číslo bankovního účtu finančního úřadu, na který se daň platí, včetně předčíslí a kódu banky. Tištěná složenka nebude zasílána těm poplatníkům, kteří mají zpřístupněnou datovou schránku, platí daň z nemovitých věcí prostřednictvím SIPO nebo se přihlásili k zasílání platebních údajů na e-mail. "Všechny potřebné údaje včetně QR kódu najdete zároveň ve vaší daňové informační schránce v portálu MOJE daně," uvedla generální ředitelka finanční správy Hornochová.
Daň z nemovitých věcí je stanovena vždy za všechny nemovité věci poplatníka, které se nachází na území jednoho kraje. Vlastník více nemovitých věcí v jednom kraji, jehož daň nepřesahuje 5 000 Kč, najde v zásilce jen jednu složenku s vyčíslením konečné výše daně za všechny nemovité věci. V případě, že poplatník vlastní nemovité věci na území různých krajů nebo platí daň vyšší než 5 000 Kč, obdrží více složenek. Nepřesáhne-li výše daně 5 000 Kč, je splatná do 2. června 2025. Je-li daň vyšší než 5 000 Kč, je možné ji uhradit ve dvou splátkách, a to do 2. června 2025 a do 1. prosince 2025. Nejčastějšími způsoby, jak daň zaplatit, jsou bezhotovostní převod z účtu poplatníka na účet finančního úřadu nebo složenkou na pobočce České pošty. Variabilním symbolem pro platbu daně nebo jednotlivé splátky je rodné číslo fyzické osoby nebo IČO právnické osoby. Konstantním symbolem pak 1148 při bezhotovostní platbě a 1149 při hotovostní platbě složenkou.
S
(Zdroj: globe.24.cz)
Pracující důchodci si nově mohou přilepšit o tisíce
07.02.2025
Od letošního ledna mohou starobní důchodci, kteří pracují, využít novou slevu na sociálním pojištění ve výši 6,5 procenta. Sleva se týká zaměstnanců i osob samostatně výdělečně činných (OSVČ). Podmínkou je dosažení důchodového věku a pobírání starobního důchodu v plné výši. Deník Aktuálně.cz přináší druhý díl daňového speciálu.
Zatímco zaměstnanci si o slevu musí požádat u svého zaměstnavatele, OSVČ ji budou moci uplatnit až zpětně v přehledu o příjmech a výdajích za rok 2025. Změna přináší významnou úlevu pro pracující seniory, ale zároveň ruší dosavadní možnost zvýšení důchodu o 0,4 procenta za každých 360 odpracovaných dnů.
• Sleva pro zaměstnance: Řekněte si o ni včas
Zaměstnanci si mohou slevu na pojistném ve výši 6,5 procenta uplatnit od měsíce, ve kterém splní podmínky. K jejímu získání je potřeba:
předložit zaměstnavateli rozhodnutí o přiznání důchodu,
doložit čestné prohlášení nebo potvrzení plátce důchodu o jeho výplatě v plné výši.
Slevu nelze uplatnit zpětně. Pokud si ji zaměstnanec nevyřídí včas, pojistné může být považováno za přeplatek, který lze zpětně získat podáním žádosti na správu sociálního zabezpečení. Zaměstnavatel má povinnost do osmi dnů vydat potvrzení o vyměřovacím základu, které je k žádosti o vrácení přeplatku nutné.
• Sleva pro OSVČ: až zpětně při ročním přehledu
Osoby samostatně výdělečně činné mohou slevu na sociálním pojištění ve výši 6,5 procenta uplatnit při podání přehledu o příjmech a výdajích za rok 2025. Nárok mají za každý měsíc, ve kterém splnily podmínky (tedy měly důchod v plné výši a vykonávaly výdělečnou činnost). Sleva se počítá z poměrné části ročního vyměřovacího základu podle počtu měsíců, kdy OSVČ splnila podmínky.
• Sleva i pro OSVČ v paušálním režimu
OSVČ v paušálním režimu mají na slevu také nárok, ale podmínky se liší podle toho, zda jejich daň z příjmů odpovídá paušální dani:
Pokud daň z příjmů není rovna paušální dani, OSVČ uplatní slevu stejným způsobem jako běžní podnikatelé - v přehledu o příjmech a výdajích.
Pokud daň z příjmů odpovídá paušální dani, musí OSVČ podat zvláštní žádost na správu sociálního zabezpečení. Žádost lze podat nejdříve v květnu 2026.
OSVČ v paušálním režimu ale nemají možnost snížené měsíční sazby pojistného, protože jejich zálohy jsou pevně stanovené podle zvoleného paušálního pásma.
• Ruší se možnost zvýšení důchodu za odpracované dny
Zatímco pracující důchodci budou mít nově nárok na slevu na sociálním pojištění, od 31. prosince 2024 končí možnost získat zvýšení důchodu o 0,4 procenta výpočtového základu za každých 360 dnů výdělečné činnosti. Podmínka 360 dnů musela být splněna do konce roku 2024. Pokud někdo do tohoto data nestihl odpracovat potřebné dny, na zvýšení důchodu už nemá nárok, ani poměrně.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Reálné mzdy v Česku klesly od konce roku 2019 nejvíc v EU
05.02.2025
České mzdy se od konce roku 2019 nominálně zvýšily o 27 procent, reálně jsou ale kvůli vysoké inflaci o deset procent nižší. Pokles kupní síly je nejvýraznější ze zemí Evropské unie. Vyplývá to z analýzy, kterou v úterý představil hlavní ekonom XTB Pavel Peterka. Letos očekává zvýšení reálných mezd o 3,5 až 4,5 procenta, na úroveň před pandemií se tak stále nedostanou.
Reálné mzdy se na předpandemickou úroveň zatím nevrátily ještě v dalších 11 zemích EU. V žádné z nich ale není kumulovaný pokles tak výrazný jako v Česku. Druhé největší snížení zaznamenala Itálie, kde jsou reálné mzdy o pět procent nižší než v roce 2019, průměr eurozóny je pokles o jedno procento. Nejvýrazněji naopak rostly reálné mzdy v Bulharsku, kde se od roku 2019 zvýšily o 36 procent.
Reálné mzdy v Česku výrazně klesly hlavně kvůli tomu, že země zaznamenala jednu z nejvyšších kumulovaných inflací ze zemí EU.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Daňové přiznání k dani z nemovitých věcí
30.01.2025
Od letošního roku se povinnost podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí rozšiřuje na více poplatníků. Nová pravidla totiž zahrnují i některé nemovitosti, které byly dosud od této daně osvobozeny. Od roku 2025 dochází k významným změnám v oblasti daně z nemovitých věcí, které rozšiřují okruh poplatníků povinných podat daňové přiznání. Nově se tato povinnost týká i vlastníků nemovitostí, kteří byli v minulosti od daně osvobozeni.
Konkrétně se jedná o vlastníky zdanitelných staveb drah, leteckých staveb, vodních cest a přístavů, pokud jsou tyto nemovitosti využívány k podnikání mimo oblast veřejné dopravy nebo jsou pronajímány za jiným účelem než k zajišťování veřejné dopravy. Dále se povinnost podání daňového přiznání vztahuje na vlastníky pozemků veřejně přístupných parků, prostor a sportovišť, které nejsou veřejným prostranstvím, veřejně přístupným sportovištěm nebo veřejně přístupným parkem. Termín pro podání daňového přiznání k dani z nemovitých věcí za rok 2025 je stanoven na 31. ledna 2025. Platbu daně je nutné provést do 31. května 2025. Změny koeficientů k 1. lednu 2025 nejsou důvodem pro opětovné podání daňového přiznání. Tyto změny zohlední správce daně automaticky. To platí i pro zrušení koeficientu 1,5 nebo pro zrušení osvobození některých pozemků, jako jsou příkopy, mokřady, močály, bažiny, skalní útvary, rokle či strže. V rámci konsolidačního balíčku došlo také ke zvýšení sazby daně z nemovitých věcí na 1,8násobek, což ovlivní výši daňové povinnosti mnoha vlastníků nemovitostí.
S
Důchodová reforma: Zpoplatní se další věc, upozorňuje ČSSZ
21.01.2025
Důchodová reforma přináší řadu změn a jedna z nich se týká i valorizačního oznámení. Od příštího roku bude vždy k dispozici v elektronické podobě, a to v datové schránce či na ePortálu ČSSZ. S doručením na adresu se sice přímo nekončí, ale bude možné pouze po podání žádosti a na náklady klienta. Lidé narození před rokem 1955 nadále nic platit nebudou.
Upozornila na to Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Klienti od ní oznámení dostávali na přelomu prosince a ledna v souvislosti s pravidelným zvyšováním důchodů. Kvůli reformě penzí ale nastane změna. Úřad přejde od roku 2026 primárně na elektronickou formu zasílání valorizačních oznámení.
Lidé tak budou moci zjistit novou výši důchodu buď prostřednictvím datové schránky, anebo prostřednictvím online služby ePortálu ČSSZ, která klientům umožní zobrazení valorizačního oznámení, včetně možnosti jeho uložení nebo tisku.
Najdou se nicméně senioři, kteří budou preferovat listinné valorizační oznámení. Od příštího roku jim ho zdarma vytiskne kterákoliv správa sociálního zabezpečení, případně bude možné zaslání dokumentu poštou domů. Náklady na poštovné budou u klientů narozených od roku 1955 odečteny vždy z první valorizované splátky důchodu.
Zájemci o listinné valorizační oznámení musí vyplnit a podat tiskopis "Žádost o zasílání oznámení o zvýšení důchodu v listinné podobě". Podat ho lze poštou, e-mailem s uznávaným elektronickým podpisem nebo datovou schránkou. Žádost musí být správě doručena nejpozději 3 měsíce před měsícem, ve kterém proběhne valorizace. "Valorizační oznámení, které bude ČSSZ na základě žádosti zasílat domů, bude klientům narozeným od roku 1955 zpoplatněno podle ceníku České pošty," dodala správa.
K