Lex plyn prošel sněmovnou
Novela má Česku zajistit energetickou soběstačnost. Urychlit povolování nových paroplynových zdrojů energie má novela energetického zákona přezdívaná Lex plyn,...
Změna ceny po objednávce při nakupování přes e-shop
Při nakupování na e-shopu se spotřebitelé setkávají se situací, kdy se podnikatel po odeslání objednávky pokouší změnit cenu. Prodávající přitom odkazují...
Cena zlata překonala další rekord
Cena zlata stoupla na nový rekord nad 3200 dolarů (71 140 korun) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). K růstu zlata přispívá slabší dolar a eskalace obchodní...
Hypotéky v březnu posílily
Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypotéky za 32,8 miliardy korun, což je proti únoru nárůst o 29 procent. Nové úvěry bez refinancování stouply...
Češi vybrali na pomoc Barmě 1,2 milionu, další peníze...
Týden po ničivém zemětřesení v Barmě a Thajsku se ve veřejných sbírkách, které na pomoc lidem v postižených oblastech vyhlásily české neziskové organizace,...

Murphy radí

Murphyho vynálezy

Než si začnete stříhat nehty, natřete je na červeně - snadněji je pak najdete na koberci.

Lampičku na sluneční energii ocení každý, kdo hledá pod lampou tmu.

Pokud nemáte čas na sprchování, jednoduše se obalte izolepou a pak ji odmotejte - špína se na ni nalepí.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákoník

Jeden iniciativní blbec je horší než teroristické komando!

Pokud se může najednou pokazit několik věcí, určitě se pokazí ta, která způsobí největší škodu.

Pokud se již jednou něco pokazilo, všechny pokusy o opravu to ještě víc pokazí.

(Murphyho zrnká II)
Věci se kazí

Nezaměstnaný otec pěti dětí dá poslední peníze jasnovidke, aby mu vyveštila, jaká budoucnost ho čeká. Jasnovidka začne: Jste otcem tří dětí ... Ne tří, pěti - opravuje ji zákazník. To si myslíte vy.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákony a komentáře

Nikdy není tak špatně, aby zítra nemohlo být hůř.

Když dva dělají totéž, výsledek je vždy jiný.

O tom, jak věci vypadají, rozhoduje úhel pohledu. Co je dovoleno bohem, není dovoleno volům.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho rady

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud vás někdo upozorní, že se určitá věc kazí, nemá smysl měnit věc. Třeba se zbavit donašeče. Vyměnit lidí je přece mnohem snazší, než vyměnit věc.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

(Murphyho zrnká II)

Daňové přiznání k dani z nemovitých věcí

30.01.2025 Od letošního roku se povinnost podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí rozšiřuje na více poplatníků. Nová pravidla totiž zahrnují i některé nemovitosti, které byly dosud od této daně osvobozeny. Od roku 2025 dochází k významným změnám v oblasti daně z nemovitých věcí, které rozšiřují okruh poplatníků povinných podat daňové přiznání. Nově se tato povinnost týká i vlastníků nemovitostí, kteří byli v minulosti od daně osvobozeni.
Konkrétně se jedná o vlastníky zdanitelných staveb drah, leteckých staveb, vodních cest a přístavů, pokud jsou tyto nemovitosti využívány k podnikání mimo oblast veřejné dopravy nebo jsou pronajímány za jiným účelem než k zajišťování veřejné dopravy. Dále se povinnost podání daňového přiznání vztahuje na vlastníky pozemků veřejně přístupných parků, prostor a sportovišť, které nejsou veřejným prostranstvím, veřejně přístupným sportovištěm nebo veřejně přístupným parkem. Termín pro podání daňového přiznání k dani z nemovitých věcí za rok 2025 je stanoven na 31. ledna 2025. Platbu daně je nutné provést do 31. května 2025. Změny koeficientů k 1. lednu 2025 nejsou důvodem pro opětovné podání daňového přiznání. Tyto změny zohlední správce daně automaticky. To platí i pro zrušení koeficientu 1,5 nebo pro zrušení osvobození některých pozemků, jako jsou příkopy, mokřady, močály, bažiny, skalní útvary, rokle či strže. V rámci konsolidačního balíčku došlo také ke zvýšení sazby daně z nemovitých věcí na 1,8násobek, což ovlivní výši daňové povinnosti mnoha vlastníků nemovitostí.
S
(Zdroj: moneymag.cz)

Poslanci podpořili růst minimální mzdy do roku 2029 na téměř 19 tisíc koun

07.05.2024 Minimální mzda by měla do roku 2029 růst tak, aby odpovídala 47 procentům průměrné mzdy. Nyní je na 41,1 procenta a od ledna vzrostla na 18 900 korun. Zaručené mzdy podle odbornosti, odpovědnosti a náročnosti práce by měly od příštího roku platit už jen pro veřejný sektor, ne pro firmy. Počítá s tím novela zákoníku práce, kterou v úvodním kole projednali poslanci. Kvůli rušení zaručené mzdy v soukromém sektoru si chtějí odbory stěžovat Evropské komisi. Podle novely se má minimální mzda v Česku postupně dostat do roku 2029 na 47 procent průměrné mzdy. Nyní je asi na 41 procentech. Zaručená mzda, která představuje nejnižší výdělek podle odbornosti, náročnosti a odpovědnosti práce a která se vyplácí v osmi stupních od minimální mzdy do jejího dvojnásobku, by se měla od ledna ve firmách zrušit. Zůstat by měla ve veřejném sektoru, ale ve čtyřech stupních od minimální mzdy do jejího 1,6násobku.
Přiměřené minimální mzdy upravuje předloňská směrnice EU, kterou mají členské země promítnout do praxe do poloviny listopadu. Předpis doporučuje nejnižší výdělek na 60 procentech mediánu hrubé mzdy či na 50 procentech průměrné hrubé mzdy. Minimální mzda se od ledna zvedla o 1600 korun na 18 900 korun a podle ministerstva práce odpovídá 41,1 procenta průměrného hrubého výdělku, který se předpovídal pro letošek. Podle dřívějšího vyjádření ministra práce Mariana Jurečky by měla minimální mzda do roku 2029 růst každý rok zhruba o stejné procento, příští rok by měla dosáhnout 42,2 procenta průměrné mzdy. Výpočet minimální mzdy má vycházet z predikované průměrné mzdy na další rok, kterou by ministerstvo financí oznámilo do konce srpna. Vláda by stanovila koeficient, který by zohlednil kupní sílu, životní náklady, úroveň a tempo růstu mezd i vývoj produktivity. Ministerstvo práce by pak do konce září stanovilo minimální mzdu na další rok. Vypočítala by se jako součin očekávaného průměrného výdělku a koeficientu. Pokud by ale hrozilo, že nově vyhlášená minimální mzda bude nižší než ta předchozí, použila by se právě naposledy vyhlášená minimální mzda. Místo osmi zaručených mezd by se měly vyplácet čtyři, ale jen v platové sféře. Pohybovat by se měly od minimální mzdy do jejího 1,6násobku. Podle vlády je současná právní úprava problematická, zaměstnavatelé ji kritizují a podle zjištění inspekce práce o povinnosti zaručené mzdy zaměstnavatelé často ani nevědí.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)

Sněmovna bude shvalovat růst příspěvku na péči. Vyšší má být od léta

09.04.2024 Poslanecká sněmovna má v tomto týdnu schvalovat růst příspěvku na péči pro lidi se zdravotním postižením. Počítá se s tím, že projde koaliční návrh. Opoziční hnutí ANO a SPD sice navrhla výraznější růst příspěvku, sociální výbor ho ale doporučil zamítnout. V současné výši mají být příspěvky na péči vypláceny do léta. Částka má poté výrazně vzrůst ve stupních II, III a IV. Ještě vyšší částku zřejmě dostanou osoby ve stupni IV s úplnou závislostí a péčí poskytovanou mimo pobytové sociální služby. Počítá s tím návrh, o kterém informovalo ministerstvo práce a sociálních věcí. Podle předsedy vlády Petra Fialy (ODS) půjde o změny, které zavedou adresní pomoc těm, kteří ji nejvíc potřebují. "Zvyšujeme příspěvek těm, kteří potřebují největší asistenci svých blízkých," napsal na sociální síti X.
Celkové roční náklady na zvýšení příspěvku překročí 7 miliard korun. "Nakonec tedy vyčleníme ještě vyšší částku, než jakou navrhovala opozice. Jsme si vědomi velkého významu této formy pomoci, a proto ještě více peněz dostanou lidé s úplnou závislostí, kteří nevyužívají pobytové služby. Umožní jim to tak lepší péči v jejich domácím prostředí," uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Ministerstvo práce připomnělo, že pro osoby s postižením, které využívají osobní asistenci v rozsahu větším než 80 hodin měsíčně, byl již loni určen speciální dotační titul, který jim pomohl s financováním těchto služeb. S dotací se s mírnými úpravami počítá i letos.
S
(Zdroj: eurozpravy.cz)

Finanční správa nebude pokutovat živnostníky nad 70 let za papírové přiznání

02.04.2024 Finanční správa nebude pokutovat živnostníky starší 70 let, kteří podali daňové přiznání v papírové podobě, přestože ho zákon od loňska vyžaduje elektronicky. Uvedla to Generální ředitelka Finanční správy Simona Hornochová. Podle ní se to celorepublikově týká řádově tisíců lidí. Loni Finanční správa plošně odpustila pokutu za chybný typ podání daňového přiznání všem živnostníkům, letošní data ukazují, že to nebude nutné, protože si lidé elektronickou cestu podávání přiznání osvojili. Termín pro podání daňového přiznání v papírové podobě byl v úterý, elektronicky ho lze podat do 2. května.
Osobám, kterým zákon nařizuje podávat daňové přiznání elektronicky, ale podají ho v papírové podobě, hrozí pokuta 1000 korun. Na živnostníky se toto nařízení poprvé vztahovalo loni, poté co jim byly ze zákona zřízeny datové schránky. Podle Hornochové si většina živnostníků elektronickou komunikaci s daňovým úřadem osvojila, přesto ale stále existuje skupina zranitelných osob, kterým dělá tento způsob podávání přiznání problémy.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)

Daně u přivýdělků: Kdy je nutné podat přiznání a jak získat příjemný bonus

27.03.2024 Penzisté, studenti nebo lidé na rodičovské dovolené si často přivydělávají, aby zlepšili svoji finanční situaci. Zda budou muset letos vyplnit daňové přiznání, záleží na výši jejich příjmu a způsobu, jakým si peníze vydělali. A také na tom, jestli chtějí získat z loňské brigády něco navíc. Zjistěte, kdo musí růžový formulář vyplnit a koho se naopak daňová povinnost letos netýká. Daňové přiznání musí podávat každý student, penzista nebo ženy a muži na rodičovské, kteří si loni přivydělávali více brigádami současně. "Pokud jste minulý rok pracovali pro více zaměstnavatelů současně v jednom měsíci, musíte podat daňové přiznání. Pokud však byly všechny vaše příjmy zdaněny srážkovou daní, podat ho nemusíte," uvedla provozní ředitelka NeoTax Nikola Žítková.
To platí i při práci pro dva zaměstnavatele na dohodu o provedení práce s hrubou měsíční odměnou ve výši 10 001 korun a více. Lidem, kteří si loni vydělali na dohodu o provedení práce 10 tisíc korun a méně a nepodepsali u zaměstnavatele takzvaný růžový formulář, se příjem zdanil už před odesláním na účet 15procentní srážkovou daní. Tím mají daňové povinnosti vyřízené a formulář už letos podávat nemusí. Pro mnohé z nich to však byla chyba. Dobrovolně podané daňové přiznání jim totiž může přinést peníze z odvedené srážkové daně zpět. Vyplatí je finanční úřad po zpracování přiznání. "V určitých případech se vám ale přiznání podat vyplatí. Doporučuji si to vždy přepočítat. Například v online kalkulačce, kde rovnou uvidíte, zda vám vychází přeplatek na dani. Navíc, pokud jste nepracovali po celý rok, tak jste ani nevyčerpali celou slevu na poplatníka, a využijete ji tedy až podáním daňového přiznání," doporučila Žítková.
B
(Zdroj: aktualne.cz)
duben 2025
T po út st čt so ne
14 31 1 2 3 4 5 6
15 7 8 9 10 11 12 13
16 14 15 16 17 18 19 20
17 21 22 23 24 25 26 27
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
Dnes má svátek Blahoslav
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
náš partner