Daňové změny 2025
04.12.2024
Od 1. ledna 2025 vstoupí v účinnost řada nových daňových opatření, která přinášejí významné změny pro jednotlivce i firmy.
• Nový limit pro zdravotní výdaje
Zaměstnancům přináší novela možnost osvobození benefitů v podobě zdravotnických služeb a prostředků až do výše průměrné mzdy, což umožní větší podporu zdraví zaměstnanců. Zůstává však původní limit pro ostatní benefity.
• Nové limity pro osvobození příjmů z prodeje cenných papírů a podílů
„Jednou z nejvýraznějších změn, kterou novela přináší, je omezení dosud neomezeného daňového osvobození příjmů z prodeje cenných papírů a podílů na obchodních korporacích. Od ledna 2025 bude platit roční limit 40 milionů Kč na osvobozené příjmy. Toto omezení se týká brutto příjmů a zahrnuje veškeré prodeje, které splňují podmínky časového testu, tedy 3 roky u cenných papírů, 5 let u podílů,“ vysvětluje Michal Jelínek, partner V4 Group.
Důležitým aspektem je, že rozhodující bude datum přijetí příjmů, nikoli datum uzavření smlouvy o prodeji. Pokud například prodávající uzavře smlouvu v roce 2024, ale finanční prostředky obdrží až v roce 2025, bude nový limit aplikován i na tento příjem. Pro příjmy nad limit 40 milionů Kč bude možné využít daňově uznatelný náklad – buď ve formě nabývací ceny cenného papíru nebo podílu, nebo v podobě tržní hodnoty stanovené k 31. prosinci 2024. Možnost uplatnění tržní hodnoty však vyžaduje znalecký posudek, což představuje další náklad pro poplatníky.
• Změna pravidel pro obrat a nové povinnosti pro plátce
„Pro plátcovství k dani z přidané hodnoty (DPH) přicházejí zásadní změny, které budou mít dopad zejména na podnikatele. Od roku 2025 se bude obrat počítat na základě kalendářního roku místo dosavadního období 12 po sobě jdoucích měsíců. Limit pro povinnost registrovat se k DPH zůstává dva miliony Kč. Dále je zaveden nový obratový limit 2 536 500 Kč, po jehož překročení se osoba povinná k dani stává plátcem DPH ihned následující den,“ dodává Michal Jelínek.
„Mezi další změny patří prodloužení lhůty pro uplatnění nároku na odpočet DPH, vracení uplatněného odpočtu v případě nezaplacení do šesti měsíců od splatnosti, a také nové možnosti uplatnění odpočtu při registraci nového plátce,“ uvádí Jelínek.
• Osvobození příjmů z prodeje kryptoaktiv
Zcela novou oblastí daňové legislativy je osvobození příjmů z prodeje kryptoaktiv u fyzických osob. Dle nového návrhu by měly být příjmy z prodeje kryptoaktiv osvobozeny do limitu 100 000 Kč ročně, nebo pokud držení kryptoaktiv přesáhne dobu tří let. Tento krok reaguje na rostoucí význam kryptoaktiv a přibližuje legislativu evropským standardům.
„Pro fyzické osoby znamená tato změna daňové zvýhodnění při obchodování s kryptoaktivy, ale současně bude existovat roční souhrnný limit 40 milionů Kč, který zahrnuje příjmy z prodeje kryptoaktiv, cenných papírů a podílů na obchodních korporacích. Novela však neumožňuje uplatnit tržní hodnotu kryptoaktiv jako daňový náklad, jako je tomu u cenných papírů nebo podílů,“ říká Jelínek.
• Úprava zdanění příjmů z akciových a opčních plánů zaměstnanců
K dalším změnám patří úprava zdanění příjmů z akciových a opčních plánů zaměstnanců, která má zaměstnavatelům umožnit návrat ke způsobu zdanění platnému do roku 2023. „Zaměstnavatelé budou mít možnost zvolit, zda chtějí zdanění odložit, nebo zdanit příjem již v okamžiku, kdy zaměstnanec akcie či opce nabude. Cílem této změny je snížení administrativní náročnosti spojené s novým režimem odloženého zdanění zavedeného v roce 2024,“ komentuje Michal Jelínek z V4 Group.
S
(Zdroj: moneymag.cz)
Den daňové svobody v Česku je letos o 12 dnů dříve před průměrem eurozóny
17.06.2022
Den daňové svobody v Česku, který letos připadl na dnešek, je o 12 dnů před průměrem eurozóny. Tam připadl na 29. června. Mezi zeměmi Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) je Česko přesně v polovině. Vyplývá to z žebříčku, který představil novinářům Liberální institut, který od roku 2000 den daňové svobody počítá. Označuje se jím pomyslný okamžik, od kterého jde veškerá mzda na konto občana. Do té doby jeho příjem připadá státu.
Medián OECD odpovídá přesně českému dni daňové svobody, průměr je pak o deset dní napřed - 7. června. Jako první byl letos den daňové svobody v Irsku (25. března), poté ve Švýcarsku (7. května) a v Jižní Koreji (19. května). Nejpozději naopak bude ve Francii (26. července), Belgii (19. července) a Finsku (17. července). Z okolních států je dříve než v ČR na Slovensku (10. června) a v Polsku (13. června). Později je v Německu (21. června) a v Rakousku (3. července).
Češi budou letos podle žebříčku na stát pracovat 167 dní, tedy o osm dní méně než loni. Liberální institut při výpočtu vychází z kalkulací OECD. Tato metodika využívá odhad poměru veřejných výdajů na hrubém domácím produktu.
V
Snížení daně jako by neexistovalo
10.06.2022
Osm dní. Tolik času ve čtvrtek uběhlo od zavedení nižší spotřební daně u pohonných hmot, jež měla ulevit řidičům. Příznivější ceny benzinu a nafty, které ještě minulý týden svítily na totemech čerpacích stanic, jsou však pryč. Nyní dosahují ještě vyšších úrovní než před opatřením. „Stát sice může regulatorně zasahovat do cenotvorby, nicméně tržní efekty jsou v současné době natolik silné, že efekt snížení daně nemůže vydržet,“ míní Dominik Rusinko, analytik ČSOB.
Silnými tržními efekty má na mysli především velkoobchodní ceny paliv, které se odvíjejí od trhu s ropou. Ta rapidně roste především kvůli válce na Ukrajině. Minulý týden se na evropských burzách pohybovala kolem 114 dolarů za barel. Tento týden však opět přesáhla hranici 123 dolarů. Jak se bude cena vyvíjet dál, je podle Ivana Indráčka, šéfa Unie nezávislých petrolejářů, nejisté. „Největší proměnná je válka na Ukrajině, záleží především na tom, jak dlouho bude trvat,“ konstatuje Indráček. Kromě války jsou podle něj důležitým faktorem i sankce nebo výše světové poptávky. Sám však přiznává, že je spíše optimistický.
V
Vysoké zdanění cigaret kuřáky neodradilo
10.06.2022
Zatímco na přelomu tisíciletí se hlavní hrdinka Sexu ve městě nezdráhala zapálit si i uvnitř svého newyorského bytu, v pokračování kultovního seriálu o dvě dekády později vyráží na svou jednu cigaretu denně v šátku na hlavě a gumových rukavicích. „Nemůžu riskovat ten smrad ve vlasech a na rukách,“ vysvětluje Carrie Bradshawová, kterou hraje Sarah Jessica Parkerová. Dokládá tím nejen pokus zbavit se svého letitého zlozvyku, ale i to, že kouření už zkrátka vyšlo z módy. Tento trend podporují v řadě zemí především zákazy kouření na určitých místech, vysoké zdanění cigaret i přístupy tabákových společností.
V Česku denně kouří přibližně pětina lidí starších 15 let. Podíl kuřáků v dospělé populaci mírně klesal do roku 2015, v posledních letech se ale zásadně nemění. Vliv na to neměl ani zákaz kouření v restauracích platný od roku 2017. Roste však obliba bezdýmných alternativ, které jsou ze zdravotního hlediska považovány za méně rizikové.
V
Zaměstnanců placených z rozpočtu přibylo
08.06.2022
Na jejich platy jde skoro 250 miliard korun. Ministerstva, úřady a jejich příspěvkové organizace zaměstnávají 488 879 lidí, což je proti loňskému roku nárůst o 6609. Nejvíce je učitelů, a to 186 816. Nepedagogických pracovníků ve školství je asi 76 tisíc. Příslušníků ozbrojených složek jako jsou policie, vězeňská služba nebo celníci, je 68 491. Vojáků pak 27 034 a zaměstnanců státní správy 46 tisíc. Vyplývá to z údajů ministerstva financí. Jde o počet míst, na která mají jednotlivá ministerstva v rozpočtu vyčleněny peníze. Všechna místa ale nemusí být obsazena, píše se v brožuře Státní rozpočet v kostce, která má přiblížit problematiku státního rozpočtu široké veřejnosti.
Na platy by přitom z letošního rozpočtu včetně peněz z Evropské unie mělo jít bez příslušenství zhruba 246,4 miliardy korun. Celkové výdaje rozpočtu jsou naplánovány na 1,89 bilionu korun. Ze srovnání letošní a loňské publikace o rozpočtu vyplývá, že ubylo zhruba 1200 učitelů. Naopak počet nepedagogických pracovníků stoupl o zhruba 6 tisíc. Rovněž se zvýšil o zhruba 1100 počet příslušníků ozbrojených sil, mírně stoupl i počet vojáků.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)