Daňové změny 2025
04.12.2024
Od 1. ledna 2025 vstoupí v účinnost řada nových daňových opatření, která přinášejí významné změny pro jednotlivce i firmy.
• Nový limit pro zdravotní výdaje
Zaměstnancům přináší novela možnost osvobození benefitů v podobě zdravotnických služeb a prostředků až do výše průměrné mzdy, což umožní větší podporu zdraví zaměstnanců. Zůstává však původní limit pro ostatní benefity.
• Nové limity pro osvobození příjmů z prodeje cenných papírů a podílů
„Jednou z nejvýraznějších změn, kterou novela přináší, je omezení dosud neomezeného daňového osvobození příjmů z prodeje cenných papírů a podílů na obchodních korporacích. Od ledna 2025 bude platit roční limit 40 milionů Kč na osvobozené příjmy. Toto omezení se týká brutto příjmů a zahrnuje veškeré prodeje, které splňují podmínky časového testu, tedy 3 roky u cenných papírů, 5 let u podílů,“ vysvětluje Michal Jelínek, partner V4 Group.
Důležitým aspektem je, že rozhodující bude datum přijetí příjmů, nikoli datum uzavření smlouvy o prodeji. Pokud například prodávající uzavře smlouvu v roce 2024, ale finanční prostředky obdrží až v roce 2025, bude nový limit aplikován i na tento příjem. Pro příjmy nad limit 40 milionů Kč bude možné využít daňově uznatelný náklad – buď ve formě nabývací ceny cenného papíru nebo podílu, nebo v podobě tržní hodnoty stanovené k 31. prosinci 2024. Možnost uplatnění tržní hodnoty však vyžaduje znalecký posudek, což představuje další náklad pro poplatníky.
• Změna pravidel pro obrat a nové povinnosti pro plátce
„Pro plátcovství k dani z přidané hodnoty (DPH) přicházejí zásadní změny, které budou mít dopad zejména na podnikatele. Od roku 2025 se bude obrat počítat na základě kalendářního roku místo dosavadního období 12 po sobě jdoucích měsíců. Limit pro povinnost registrovat se k DPH zůstává dva miliony Kč. Dále je zaveden nový obratový limit 2 536 500 Kč, po jehož překročení se osoba povinná k dani stává plátcem DPH ihned následující den,“ dodává Michal Jelínek.
„Mezi další změny patří prodloužení lhůty pro uplatnění nároku na odpočet DPH, vracení uplatněného odpočtu v případě nezaplacení do šesti měsíců od splatnosti, a také nové možnosti uplatnění odpočtu při registraci nového plátce,“ uvádí Jelínek.
• Osvobození příjmů z prodeje kryptoaktiv
Zcela novou oblastí daňové legislativy je osvobození příjmů z prodeje kryptoaktiv u fyzických osob. Dle nového návrhu by měly být příjmy z prodeje kryptoaktiv osvobozeny do limitu 100 000 Kč ročně, nebo pokud držení kryptoaktiv přesáhne dobu tří let. Tento krok reaguje na rostoucí význam kryptoaktiv a přibližuje legislativu evropským standardům.
„Pro fyzické osoby znamená tato změna daňové zvýhodnění při obchodování s kryptoaktivy, ale současně bude existovat roční souhrnný limit 40 milionů Kč, který zahrnuje příjmy z prodeje kryptoaktiv, cenných papírů a podílů na obchodních korporacích. Novela však neumožňuje uplatnit tržní hodnotu kryptoaktiv jako daňový náklad, jako je tomu u cenných papírů nebo podílů,“ říká Jelínek.
• Úprava zdanění příjmů z akciových a opčních plánů zaměstnanců
K dalším změnám patří úprava zdanění příjmů z akciových a opčních plánů zaměstnanců, která má zaměstnavatelům umožnit návrat ke způsobu zdanění platnému do roku 2023. „Zaměstnavatelé budou mít možnost zvolit, zda chtějí zdanění odložit, nebo zdanit příjem již v okamžiku, kdy zaměstnanec akcie či opce nabude. Cílem této změny je snížení administrativní náročnosti spojené s novým režimem odloženého zdanění zavedeného v roce 2024,“ komentuje Michal Jelínek z V4 Group.
S
(Zdroj: moneymag.cz)
Odborníci kritizují plošné rušení DPH na energie
25.10.2021
Vláda schválila dočasné zrušení DPH na energie, aby zvyšující se ceny elektřiny a plynu tolik nezasáhly lidem do rodinných rozpočtů. Nyní platí daňová sazba 21 procent. Ke snížení daně na nulu je ale potřeba souhlas Evropské komise. Odborníci oslovení Aktuálně.cz ovšem novelu kritizují, a mluví dokonce o poťouchlosti a nebezpečném precedentu.
Nulová DPH na energie by měla platit už v listopadu a v prosinci. Dočasné prominutí daně dovoluje ustanovení v daňovém řádu, podle kterého může ministryně financí hromadně prominout odvod daně při mimořádných, zejména živelních událostech. Pro následné prominutí daně na celý příští rok ovšem musí mít Česko svolení od Evropské komise. Ta už doporučila členským státům sérii opatření, která mohou pro zmírnění růstu cen elektřiny a zemního plynu využít. Jde právě o snížení DPH na energie nebo o vouchery pro konkrétní postižené domácnosti. V Česku lze v souladu se zákony dlouhodobě snížit daň na minimálně 10 procent, zvolit nulové zdanění, jak navrhuje pro rok 2022 končící vláda Andreje Babiše, ovšem nelze.
V
U plynu i elektřiny dočasně končí zelené poplatky i DPH
20.10.2021
Vláda v pondělí zmocnila ministryni financí Alenu Schillerovou (za ANO) k odpuštění daně z přidané hodnoty (DPH) energií na listopad a prosinec. Na odpuštění by měla navázat novela, která tuto úlevu prodlouží na potřebně dlouhou dobu, uvedla Schillerová po jednání kabinetu. Na vládě současně prošel návrh, který domácnostem se spotřebou do tří megawatthodin odpustí poplatek za obnovitelné zdroje.
Odpuštění DPH u energií vyjde státní rozpočet podle Schillerové na jednu miliardu korun měsíčně. Vláda tímto krokem reaguje na rostoucí ceny elektřiny a plynu. Pro energie nyní platí sazba DPH 21 procent.
Domácnost, která za elektřinu zaplatí 1000 korun měsíčně, ve vyúčtování ušetří za listopad a prosinec zhruba 350 korun, uvedla Schillerová. Prominutí daně umožňuje ustanovení v daňovém řádu, které umožňuje ministryni financí hromadně prominout odvod daně při mimořádných, zejména živelních událostech.
Na generální pardon by podle ministryně měla od 1. ledna navázat novela zákona o DPH, která nulovou sazbu prodlouží na potřebně dlouhou dobu. Tu by měla vláda projednat na mimořádném zasedání ve středu.
Odpuštění DPH je podle Schillerové mimořádný úkon, který zatím využila jen v případě respirátorů. U nich vláda v pondělí také prodloužila nulovou DPH až do konce roku.
V
Státní příspěvek na mzdy se vrací
13.10.2021
Od loňského jara vyplatil stát firmám v problémech přes 50 miliard korun na mzdy lidí, pro které podniky neměly z nejrůznějších důvodů dočasně práci. Necelých pět měsíců poté, co pomoc z takzvaného programu Antivirus skončila, je pravděpodobné, že se znovu probudí k životu.
Podpora už ale nebude pro všechny. Na státní peníze dosáhnou jen podniky, které prokážou, že musí výrobu omezit kvůli nedostatku čipů či jiných komponentů v automobilovém průmyslu.
V
Konec daňových výhod pro technologické obry
11.10.2021
Irské zdanění velkých firem ve výši 12,5 procenta je dost pěkné na to, aby do země nalákalo tisíce firem s cílem ušetřit na daních. Apple, Google, Facebook a další korporace tak těžily téměř dvacet let z nižšího zdanění právnických osob a dalších výhod, které jim dávala vstřícná irská vláda. Nyní ale Dublin pod americkým tlakem svolil s podporou dohody o globální korporátní dani Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Podle ní by zdanění nadnárodních firem mělo činit minimálně 15 procent.
Původní návrh dohody hovořil o „alespoň patnácti procentech“ s tím, že současná vláda USA chtěla prosadit 21procentní zdanění korporátních výnosů – to ale narazilo na odpor už v americkém Kongresu, nejen v Irsku.
V