Daňové změny 2025
04.12.2024
Od 1. ledna 2025 vstoupí v účinnost řada nových daňových opatření, která přinášejí významné změny pro jednotlivce i firmy.
• Nový limit pro zdravotní výdaje
Zaměstnancům přináší novela možnost osvobození benefitů v podobě zdravotnických služeb a prostředků až do výše průměrné mzdy, což umožní větší podporu zdraví zaměstnanců. Zůstává však původní limit pro ostatní benefity.
• Nové limity pro osvobození příjmů z prodeje cenných papírů a podílů
„Jednou z nejvýraznějších změn, kterou novela přináší, je omezení dosud neomezeného daňového osvobození příjmů z prodeje cenných papírů a podílů na obchodních korporacích. Od ledna 2025 bude platit roční limit 40 milionů Kč na osvobozené příjmy. Toto omezení se týká brutto příjmů a zahrnuje veškeré prodeje, které splňují podmínky časového testu, tedy 3 roky u cenných papírů, 5 let u podílů,“ vysvětluje Michal Jelínek, partner V4 Group.
Důležitým aspektem je, že rozhodující bude datum přijetí příjmů, nikoli datum uzavření smlouvy o prodeji. Pokud například prodávající uzavře smlouvu v roce 2024, ale finanční prostředky obdrží až v roce 2025, bude nový limit aplikován i na tento příjem. Pro příjmy nad limit 40 milionů Kč bude možné využít daňově uznatelný náklad – buď ve formě nabývací ceny cenného papíru nebo podílu, nebo v podobě tržní hodnoty stanovené k 31. prosinci 2024. Možnost uplatnění tržní hodnoty však vyžaduje znalecký posudek, což představuje další náklad pro poplatníky.
• Změna pravidel pro obrat a nové povinnosti pro plátce
„Pro plátcovství k dani z přidané hodnoty (DPH) přicházejí zásadní změny, které budou mít dopad zejména na podnikatele. Od roku 2025 se bude obrat počítat na základě kalendářního roku místo dosavadního období 12 po sobě jdoucích měsíců. Limit pro povinnost registrovat se k DPH zůstává dva miliony Kč. Dále je zaveden nový obratový limit 2 536 500 Kč, po jehož překročení se osoba povinná k dani stává plátcem DPH ihned následující den,“ dodává Michal Jelínek.
„Mezi další změny patří prodloužení lhůty pro uplatnění nároku na odpočet DPH, vracení uplatněného odpočtu v případě nezaplacení do šesti měsíců od splatnosti, a také nové možnosti uplatnění odpočtu při registraci nového plátce,“ uvádí Jelínek.
• Osvobození příjmů z prodeje kryptoaktiv
Zcela novou oblastí daňové legislativy je osvobození příjmů z prodeje kryptoaktiv u fyzických osob. Dle nového návrhu by měly být příjmy z prodeje kryptoaktiv osvobozeny do limitu 100 000 Kč ročně, nebo pokud držení kryptoaktiv přesáhne dobu tří let. Tento krok reaguje na rostoucí význam kryptoaktiv a přibližuje legislativu evropským standardům.
„Pro fyzické osoby znamená tato změna daňové zvýhodnění při obchodování s kryptoaktivy, ale současně bude existovat roční souhrnný limit 40 milionů Kč, který zahrnuje příjmy z prodeje kryptoaktiv, cenných papírů a podílů na obchodních korporacích. Novela však neumožňuje uplatnit tržní hodnotu kryptoaktiv jako daňový náklad, jako je tomu u cenných papírů nebo podílů,“ říká Jelínek.
• Úprava zdanění příjmů z akciových a opčních plánů zaměstnanců
K dalším změnám patří úprava zdanění příjmů z akciových a opčních plánů zaměstnanců, která má zaměstnavatelům umožnit návrat ke způsobu zdanění platnému do roku 2023. „Zaměstnavatelé budou mít možnost zvolit, zda chtějí zdanění odložit, nebo zdanit příjem již v okamžiku, kdy zaměstnanec akcie či opce nabude. Cílem této změny je snížení administrativní náročnosti spojené s novým režimem odloženého zdanění zavedeného v roce 2024,“ komentuje Michal Jelínek z V4 Group.
S
(Zdroj: moneymag.cz)
Účtování o pohledávkách
29.01.2018
O pohledávkách (krátkodobých i dlouhodobých) se účtuje na účtech účtové skupiny 31. V rozvaze se však krátkodobé a dlouhodobé pohledávky uvádí a sledují odděleně, a proto je třeba o nich účtovat na samostatných účtech. Položka pohledávek v rozvaze navíc (již od roku 2003) obsahuje i dohadné účty aktivní, které byly dříve uváděny v rámci položek časového rozlišení.
V účtové skupině 31 se účtují zejména pohledávky za odběrateli. Pohledávky za odběrateli se zaúčtují při splnění dodávky vůči odběrateli ve smyslu příslušných ustanovení smlouvy v oblasti obchodních závazkových vztahů. Dále se zde zaúčtují poskytnuté zálohy a závdavky dodavatelům před splněním smlouvy ze strany dodavatele, ostatní pohledávky z obchodních vztahů, např. reklamace vůči dodavatelům, nárok na záruční paušál při převzetí závazků za záruční opravy apod.
Zaúčtují se zde i pohledávky za směnky předané bance nebo spořitelnímu a úvěrnímu družstvu k proplacení do doby splatnosti směnky a jiné cenné papíry předané k eskontu. Ve prospěch účtu pohledávek ze směnky předané bance nebo spořitelnímu a úvěrnímu družstvu k proplacení se zaúčtují směnky a jiné cenné papíry bankou nebo spořitelním a úvěrním družstvem zinkasované, jakož i směnky a jiné cenné papíry neproplacené a vrácené.
Přechod z daňové evidence na účetnictví
29.01.2018
Fyzická osoba, která vede, resp. vedla do konce roku 2017 daňovou evidenci a do 1. 1. 2018 povede účetnictví, stanoví základ daně za rok 2017 standardním způsobem a speciální úpravy plynoucí z této změny se projeví až při stanovení základu daně za rok 2018.
Dílčím základem daně tedy bude rozdíl mezi zdanitelnými příjmy a daňovými výdaji zjištěný v daňové evidenci a upravený o některé další položky (odpisy, splátky v případě finančního leasingu apod.). Zákon o daních z příjmů v § 7b ukládá poplatníkům, kteří vedou daňovou evidenci evidovat nejen příjmy a výdaje, ale i majetek a dluhy. Tito poplatníci mají rovněž povinnost zjištění skutečného stavu zásob, hmotného majetku, pohledávek a dluhů, a to k poslednímu dni zdaňovacího období. Jedná se vlastně o „inventarizaci“ majetku a dluhů, jejíž povinnost ukládá zákon o účetnictví. Ten se však na poplatníky, kteří vedou daňovou evidenci, nevztahuje (nejsou ÚJ). A právě výsledky této „inventarizace“ (zjištěného skutečného stavu majetku a dluhů) jsou klíčovými údaji pro zahájení vedení účetnictví a proto je třeba věnovat tomuto zjišťování stavů na konci roku 2017 náležitou pozornost. O ověření skutečného stavu majetku a závazků musí být proveden zápis. Případné inventarizační rozdíly pak ovlivní základ daně za rok 2017.
DPH při poskytování ubytovací služby
26.01.2018
Nájem nemovité věci je podle zákona o DPH osvobozen od daně bez nároku na odpočet daně. Plátce se však může rozhodnout, že při poskytnutí nájmu nemovité věci jinému plátci pro uskutečňování jeho ekonomické činnosti, uplatní daň. Poskytnutí krátkodobého nájmu je vždy zdanitelným plněním, u kterého se uplatní základní sazba daně 21 %.
Krátkodobým nájmem je nájem stavby nebo jednotky (bytu) popřípadě spolu s vnitřním movitým vybavením nebo dodáním plynu, elektřiny tepla, chladu nebo vody, který trvá nepřetržitě nejvýše 48 hodin. Ubytovací služby, které jsou zprostředkovávány prostřednictvím internetových platforem, mají v zásadě charakter ubytovací služby, nikoliv nájmu.
Pro účely uplatnění daně z přidané hodnoty je důležitá definice osoby povinné k dani. Podle zákona o DPH se za osobu povinnou k dani považuje fyzická nebo právnická osoba, která samostatně uskutečňuje ekonomickou činnost, přičemž se za ekonomickou činnost považuje soustavná činnost osob poskytujících služby, nebo soustavné využití hmotného majetku za účelem získání příjmů.
Dodání zboží z tuzemska do jiného členského státu
26.01.2018
Přemístění obchodního majetku plátce z tuzemska do jiného členského státu pro účely podnikání plátce je také osvobozeno od daně s nárokem na odpočet daně. Jedná se o případy, kdy dojde k fyzické přepravě zboží z tuzemska do jiného členského státu, ale právo nakládat se zbožím jako vlastník není převedeno na druhou osobu.
Plátce je v takovém případě v postavení dodavatele zboží z tuzemska a pořizovatele zboží v jiném členském státě v jedné osobě. V jiném členském státě, do kterého je toto zboží přemístěno, vzniká plátci povinnost přiznat daň z pořízení zboží z jiného členského státu.
Jedná se o případy, kdy si plátce přemísťuje svůj obchodní majetek ze svéhodaňového identifikačního čísla, které mu bylo přiděleno v ČR na své daňové identifikační číslo, které mu bylo přiděleno v členském státě, do kterého tento svůj obchodní majetek pro účely podnikání přemísťuje.
Obchodním majetkem jsou pro plátce majetkové hodnoty, které mu slouží k uskutečňování ekonomických činností a jsou jím určeny k uskutečňování ekonomických činností. Rozsah, jakým jsou tyto hodnoty určeny k uskutečňování ekonomických činností, stanoví plátce tím, v jakém rozsahu uplatní nárok na odpočet daně.