Hrad ušetří 57 milionů
Kancelář prezidenta republiky by měla mít v rozpočtu na příští rok 446,5 milionu korun. Je to zhruba o 57 milionů korun méně, než jí přidělil letošní schválený...
Počet nehod na elektrokolech přibývá
Počet dopravních nehod, při kterých byli cyklisté na elektrokolech, loni tvořil téměř 15 procent ze všech nehod na kolech. Policisté jich evidovali 641...
Teplomilné plodiny "migrují" na sever
Klimatická změna zásadně proměňuje podmínky pro zemědělskou produkci v Česku a globálně bude mít vliv na potravinovou bezpečnost. Podle odborníků se zemědělství...
Lex plyn prošel sněmovnou
Novela má Česku zajistit energetickou soběstačnost. Urychlit povolování nových paroplynových zdrojů energie má novela energetického zákona přezdívaná Lex plyn,...
Změna ceny po objednávce při nakupování přes e-shop
Při nakupování na e-shopu se spotřebitelé setkávají se situací, kdy se podnikatel po odeslání objednávky pokouší změnit cenu. Prodávající přitom odkazují...

Murphy radí

Murphyho zákony a komentáře

Nikdy není tak špatně, aby zítra nemohlo být hůř.

O tom, jak věci vypadají, rozhoduje úhel pohledu. Co je dovoleno bohem, není dovoleno volům.

Když dva dělají totéž, výsledek je vždy jiný.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákoník

Jeden iniciativní blbec je horší než teroristické komando!

Zítra bude ještě horší než je dnes!

Pokud se již jednou něco pokazilo, všechny pokusy o opravu to ještě víc pokazí.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho vynálezy

Pokud nemáte čas na sprchování, jednoduše se obalte izolepou a pak ji odmotejte - špína se na ni nalepí.

Než si začnete stříhat nehty, natřete je na červeně - snadněji je pak najdete na koberci.

Lampičku na sluneční energii ocení každý, kdo hledá pod lampou tmu.

(Murphyho zrnká II)
Věci se kazí

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Nezaměstnaný otec pěti dětí dá poslední peníze jasnovidke, aby mu vyveštila, jaká budoucnost ho čeká. Jasnovidka začne: Jste otcem tří dětí ... Ne tří, pěti - opravuje ji zákazník. To si myslíte vy.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho rady

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud vás někdo upozorní, že se určitá věc kazí, nemá smysl měnit věc. Třeba se zbavit donašeče. Vyměnit lidí je přece mnohem snazší, než vyměnit věc.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

(Murphyho zrnká II)

Důchodová reforma: Zpoplatní se další věc, upozorňuje ČSSZ

21.01.2025 Důchodová reforma přináší řadu změn a jedna z nich se týká i valorizačního oznámení. Od příštího roku bude vždy k dispozici v elektronické podobě, a to v datové schránce či na ePortálu ČSSZ. S doručením na adresu se sice přímo nekončí, ale bude možné pouze po podání žádosti a na náklady klienta. Lidé narození před rokem 1955 nadále nic platit nebudou.
Upozornila na to Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Klienti od ní oznámení dostávali na přelomu prosince a ledna v souvislosti s pravidelným zvyšováním důchodů. Kvůli reformě penzí ale nastane změna. Úřad přejde od roku 2026 primárně na elektronickou formu zasílání valorizačních oznámení.
Lidé tak budou moci zjistit novou výši důchodu buď prostřednictvím datové schránky, anebo prostřednictvím online služby ePortálu ČSSZ, která klientům umožní zobrazení valorizačního oznámení, včetně možnosti jeho uložení nebo tisku.
Najdou se nicméně senioři, kteří budou preferovat listinné valorizační oznámení. Od příštího roku jim ho zdarma vytiskne kterákoliv správa sociálního zabezpečení, případně bude možné zaslání dokumentu poštou domů. Náklady na poštovné budou u klientů narozených od roku 1955 odečteny vždy z první valorizované splátky důchodu.
Zájemci o listinné valorizační oznámení musí vyplnit a podat tiskopis "Žádost o zasílání oznámení o zvýšení důchodu v listinné podobě". Podat ho lze poštou, e-mailem s uznávaným elektronickým podpisem nebo datovou schránkou. Žádost musí být správě doručena nejpozději 3 měsíce před měsícem, ve kterém proběhne valorizace. "Valorizační oznámení, které bude ČSSZ na základě žádosti zasílat domů, bude klientům narozeným od roku 1955 zpoplatněno podle ceníku České pošty," dodala správa.
K
(Zdroj: eurozpravy.cz)

Zaměstnanci vzniká nepeněžní příjem

16.08.2017 Podle § 6 odst. 6 ZDP se za nepeněžní (fiktivní) zdanitelný příjem zaměstnance se považuje částka ve výši 1 % vstupní ceny vozidla za každý i započatý kalendářní měsíc poskytnutí vozidla. Jde-li o vozidlo najaté (nebo pořízené na finanční leasing – doplněno zákonem č. 170/2017 Sb.), vychází se ze vstupní ceny vozidla u původního vlastníka, a to i v případě, kdy dojde k následné koupi vozidla. Pokud není ve vstupní ceně zahrnuta DPH, pro tento účel se o tuto daň zvýší.
Je-li částka, která se posuzuje jako měsíční příjem zaměstnance nižší než 1 000 Kč, považuje se za příjem zaměstnance částka 1 000 Kč (k této situaci však dochází zcela výjimečně, neboť vstupní cena vozidla by musela být nižší než 100 000 Kč). Poskytne-li zaměstnavatel zaměstnanci bezplatně v průběhu kalendářního měsíce postupně za sebou více motorových vozidel k používání pro služební i soukromé účely, považuje se za příjem zaměstnance částka ve výši 1 % z nejvyšší vstupní ceny vozidla. Když ale poskytne zaměstnavatel zaměstnanci bezplatně v průběhu kalendářního měsíce víc vozidel současně, příjmem zaměstnance je 1 % z úhrnu vstupních cen všech motorových vozidel poskytnutých pro služební i soukromé účely.

Změny v oblasti zdanění veřejně prospěšných poplatníků

16.08.2017 Změny v daních z příjmů týkající se veřejně prospěšných poplatníků jsou následující. První významnou změnou je úprava v § 20 odst. 7 ZDP, který vymezuje tzv. daňovou úsporu jako položku snižující základ daně u veřejně prospěšných poplatníků. Novela obsahuje jednak změnu obecné podmínky využití úspory na dani, kterou veřejně prospěšný poplatník získá uplatněním položky snižující základ daně. Podle dosud platné úpravy musí být prostředky získané touto úsporou využité ke krytí nákladů v činnostech, z nichž příjmy nejsou předmětem daně, tj. v nepodnikatelských ztrátových činnostech.
Rovněž se novelou zavádí stejný časový limit pro použití prostředků získaných snížením základu daně pro všechny uvedené poplatníky, a to v následujícím zdaňovacím období. Znamená to tedy, že i v tomto případě dojde ke sjednocení podmínek s obecně prospěšnými společnostmi a ústavy. Důvodová zpráva navíc uvádí, že vykázání dostatečných nákladů v nepodnikatelské činnosti v následujícím zdaňovacím období povede zároveň ke zjednodušení kontroly ze strany správce daně, kdy tímto poplatník prokáže, že nadále pokračuje ve své nepodnikatelské činnosti.

Daňové zvýhodnění na děti

14.08.2017 Poplatník – fyzická osoba – má nárok na daňové zvýhodnění na vyživované dítě žijící s ním ve společně hospodařící domácnosti na území členského státu EÚ nebo státu tvořícího Evropský hospodářský prostor, tj. Norska, Islandu nebo Lichtenštejnska ve výši 13 404 Kč ročně na jedno dítě, za r. 2017 ve výši 19 404 Kč ročně na druhé dítě a 24 204 Kč ročně na třetí a každé další dítě, pokud neuplatňuje slevu na dani podle § 35a nebo § 35b. Poplatník o daňové zvýhodnění sníží daň vypočtenou podle § 16, případně sníženou podle § 35 nebo § 35ba.
Daňové zvýhodnění může poplatník uplatnit formou slevy na dani, daňového bonusu nebo slevy na dani a daňového bonusu. Je-li v jedné společně hospodařící domácnosti vyživováno více dětí, posuzují se pro účely tohoto ustanovení dohromady. Vzhledem ke skutečnosti, že novela č. 170/2017 Sb., zákona nabyla účinnosti od 1. července 2017, zaměstnancům, kteří vyživují děti a podepsali prohlášení k dani podle § 38k odst. 4 zákona, se uplatní zvýšené měsíční daňové zvýhodnění od července s tím, že za předcházející měsíce se zvýšení daňového zvýhodnění zaměstnanci dorovná v rámci ročního zúčtování za r. 2017. Další možností je, že si zaměstnanec zvýšené daňové zvýhodnění uplatní prostřednictvím daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob za r. 2017, ve kterém požádá o vrácení přeplatku na dani z příjmů správce daně.

Paušální výdaje v roce 2017

14.08.2017 stanovené procentem z dosažených příjmů může použít poplatník – fyzická osoba, s příjmy ze samostatné činnosti (§ 7 ZDP) nebo z pronájmu (§ 9 ZDP), ev. ze zemědělské činnosti, která není provozována podnikatelem (§ 10 ZDP).
Podle § 7 odst. 7 ZDP platí, že když poplatník neuplatní výdaje ve skutečné výši, může uplatnit paušální výdaje ve výši: - 80 % z příjmů ze zemědělské výroby, lesního a vodního hospodářství a z příjmů ze živnostenského podnikání řemeslného, nejvýše však lze uplatnit výdaje do částky 1 600 000 Kč, - 60 % z příjmů ze živnostenského podnikání, nejvýše však lze uplatnit výdaje do částky 1 200 000 Kč, - 30 % u příjmů z nájmu majetku zařazeného v obchodním majetku, nejvýše však lze uplatnit výdaje do částky 600 000 Kč, - 40 % z jiných příjmů ze samostatné činnosti nejvýše však lze uplatnit výdaje do částky 800 000 Kč. Maximální výdaje, které jsou ve výše uvedených případech uvedeny absolutními částkami, odpovídají vždy příjmu ve výši 2 000 000 Kč. Jinými slovy: má-li poplatník, který hodlá uplatnit paušální výdaje, příjmy vyšší než 2 000 000 Kč, z částky, která tento limit přesahuje již žádné výdaje uplatnit nelze.
květen 2025
T po út st čt so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má svátek Monika
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
náš partner