Mzdy letos navyšuje 85 procent výrobních firem
08.04.2025
Mzdy zaměstnancům letos v Česku zvyšuje 85 procent výrobních, velkoobchodních a logistických firem. Průměrné zvýšení činí 4,8 procenta, což je méně než loňských 5,5 procenta. Vyplývá to z průzkumu personální agentury Hofmann Personal, kterého se zúčastnilo 255 respondentů z řad personalistů mezi výrobními, velkoobchodními a logistickými firmami v Česku s více než stovkou zaměstnanců. "Je pozitivní, že podniky navyšují mzdy, i když tempo růstu je nižší než průměr celé ekonomiky. Podle dat Českého statistického úřadu se meziročně průměrná nominální měsíční mzda v ekonomice zvýšila o 7,2 procenta. Spotřebitelské ceny se za toto období zvýšily o tři procenta, reálně tak mzda vzrostla o 4,2 procenta. Zaměstnanci ve zkoumaných podnicích si tak reálně si polepšili o 1,8 procenta," uvedla ředitelka Hofmann Personal Gabriela Hrbáčková.
Nižší stavy zaměstnanců hlásí 28 procent firem. Naopak 21 procent podniků uvádí, že letos zaměstnance přibíralo. Podle úřadu práce míra nezaměstnanosti vzrostla meziročně o 0,3 procentního bodu na 4,3 procenta v lednu 2025. To naznačuje, že pracovní trh dokáže propouštěné pracovníky dobře absorbovat. "I když téměř třetina firem hlásí nižší stavy, na celkové nezaměstnanosti se tento trend výrazně neprojevuje. Zaměstnanci si nacházejí nové uplatnění, což ukazuje na přetrvávající poptávku po pracovní síle," doplnila Hrbáčková.
Průzkum ukázal na to, že zhoršení ekonomické situace očekává především 27 procent firem s německým vlastníkem, a to kvůli obavám z možné krize v Německu. Největší obavy z poklesu poptávky mají podniky v automobilovém a lehkém průmyslu, stejně jako větší firmy s více než 500 zaměstnanců. Firmy z velkoobchodu, logistiky a služeb, které rovněž očekávají zhoršení ekonomické situace, za hlavní příčinu svých obav považují inflaci.
reklama
I přes propouštění většina firem, 62 procent, stále čelí nedostatku určitých typů zaměstnanců, zejména kvalifikovaných dělníků. Data úřadu práce ukazují změny ve struktuře nezaměstnaných podle délky setrvání v jeho evidenci. Podíl těch, kteří jsou bez práce méně než tři měsíce, na celkovém počtu nezaměstnaných klesl o 3,6 procentního bodu na 33,2 procenta. Naopak podíl uchazečů, kteří jsou v evidenci více než rok, vzrostl o 2,3 procentního bodu na 30,7 procenta.
Průměrná mzda v Česku se v loňském roce zvýšila meziročně o 7,1 procenta na 46 165 korun. Lidem tak v průměru na výplatní pásce přibylo 3044 korun. Reálně po zohlednění inflace průměrná mzda po předchozích dvou letech poklesu loni vzrostla o 4,6 procenta, vyplývá z dat Českého statistického úřadu. Obecně ale platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Výplaty důchodů do zahraničí – změny
16.01.2025
V lednu vstoupila v platnost kvůli novele zákona celá řada změn ohledně důchodů. Jedna z nich se týká i jejich výplaty do zahraničí. Podle České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) je nově zajištěn rovný přístup v úhradách bankovních poplatků pro všechny příjemce důchodů v zahraničí.
"Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) upozorňuje na tuto změnu především klienty, kteří bydlí v zahraničí. ČSSZ jako plátce důchodu s účinností od 1. ledna 2025 hradí u všech důchodů vyplácených do zahraničí pouze bankovní poplatky účtované Českou národní bankou, jejíchž bankovních služeb je povinna využívat," uvedl úřad na webu.
Příjemci důchodů žijící v zahraničí hradí bankovní poplatky, které jim v souvislosti s výplatou důchodu z České republiky účtuje jejich banka. Změna se od ledna týká téměř čtyř tisícovek klientů správy sociálního zabezpečení. Lednový důchod byl zároveň prvním v nové výši. K 1. lednu proběhla pravidelná valorizace penzí. Důchody se zvýšily v průměru o 356 korun na základě dat ČSÚ ohledně míry inflace za červenec 2023 až červen 2024. Průměrný starobní důchod měl na základě tohoto zvýšení přesáhnout 21 078 Kč, sdělilo ministerstvo práce a sociálních věcí v tiskové zprávě.
S
Daně a odvody 2025 - změny
15.01.2025
V roce 2025 se zaměstnanci a podnikatelé setkají s několika změnami v oblasti daní. V následujícím textu přinášíme přehled těchto důležitých novinek.
• Maximální vyměřovací základ
Vláda pro rok 2025 upravuje maximální vyměřovací základ, který se bude odvíjet od nově stanovené průměrné mzdy ve výši 46 557 korun. Tento základ se v roce 2025 zvýší na 2 234 736 korun, což je o více než 124 tisíc korun více než v roce 2024. Z příjmů přesahujících tuto částku nebude třeba platit sociální pojištění.
• Vyšší vyměřovací základy pro OSVČ
Zvýšení průměrné mzdy ovlivní také odvody osob samostatně výdělečně činných. Pro rok 2025 se zvýší jejich povinné platby na zdravotní pojištění na 3 143 korun a na sociální pojištění na 4 759 korun. Zároveň se zvýší měsíční paušální platby pro živnostníky v prvním pásmu na 8 716 korun.
• Daň z příjmů fyzických osob
Sazby daně z příjmů zůstávají na stejné úrovni jako v předchozích letech, tedy 15 % pro základní sazbu a 23 % pro progresivní daň. Progresivní daň se vztahuje na příjmy přesahující 36násobek průměrné mzdy, což bude v roce 2025 činit 1 676 052 korun měsíčně.
• Daň z nemovitosti
Od ledna 2025 se změní místní koeficienty pro výpočet daně z nemovitosti. Některé obce plánují jejich zvýšení, jiné naopak snížení. Například v Jablonci nad Nisou se očekává průměrné zvýšení o 140 %, zatímco Znojmo zvažuje snížení koeficientu.
• Daň z hazardu a spotřební daně
Daň na herní automaty se zvýší na 13 400 korun za jeden stroj. Navíc stát zvýší podíl na výnosech z hazardních her na 55 %. Spotřební daň z lihu vzroste o 10 % a u tabákových výrobků se zvýší o 5 % až do roku 2027.
• Limit pro nepeněžní benefity
Pro rok 2025 se zvýší roční limit pro osvobození od daně u nepeněžních benefitů na 23 278 korun, což odpovídá 50 % průměrné mzdy. Tento limit bude pro zdravotní benefity v případě schválení novely dokonce dvojnásobný.
• Změny u dohod o provedení práce
Nová pravidla pro dohodáře od roku 2025 stanoví limit pro výdělky, které budou podléhat sociálnímu a zdravotnímu pojištění, na 25 % průměrné mzdy. Další změny zahrnují flexibilní pracovní dobu a zrušení povinnosti vytvářet písemné plány čerpání dovolené.
S
Daň z nemovitosti 2025 – nová pravidla
15.01.2025
Do konce ledna je nutné podat přiznání k dani z nemovitých věcí. Tato povinnost se týká osob, které v loňském roce nabyly nemovitost, její část nebo u nichž došlo k významné změně vlastněné nemovitosti, například k přístavbě, změně výměry pozemku či jiným úpravám. Pokud ke změnám nedošlo, není potřeba přiznání podávat – finanční správa zohlední případné úpravy automaticky, například změny koeficientů v obcích.
V roce 2024 došlo ke zvýšení základního koeficientu daně z nemovitosti o 80 %, což mělo za následek růst daňové povinnosti. Některé obce tuto změnu ještě navýšily úpravou svého místního koeficientu, který může obce stanovovat v rozmezí od 0,5 do 5. Daň z nemovitosti je totiž příjmem obcí, což jim umožňuje přizpůsobit si výnosy podle vlastních potřeb.
Od roku 2025 se pravidla pro stanovení místních koeficientů mění. Nové rozmezí koeficientů dává obcím širší možnosti – mohou koeficient snížit až na 0,5, čímž by mohly částečně zmírnit dopady předchozích navýšení. Ruší se také koeficient 1,5, který dosud platil pro rekreační objekty, garáže a nemovitosti využívané k podnikání. Některé obce plánují využít těchto změn k úpravě koeficientů směrem dolů, což by mohlo vést k nižším daňovým povinnostem pro jejich obyvatele.
Daňové přiznání se podává na aktuální zdaňovací období, tedy do 31. ledna roku, na který se vztahuje. V případě nepodání hrozí pokuta ve výši 0,05 % z vypočítané daně za každý den prodlení, přičemž sankce se začne počítat až šestý pracovní den po tomto datu. Pokud pokuta nepřekročí částku 1000 Kč, nevyměřuje se.
Změny se dotkly i pravidel pro vykazování garáží a obytných místností určených k pronájmu turistům. Tyto úpravy v minulém roce zvýšily počet poplatníků, kteří museli daňové přiznání podat.
Daňová povinnost se každoročně mění na základě úprav zákona, cen půdy, místních koeficientů či jiných vlivů. Je proto důležité sledovat novinky a v případě změn nemovitosti včas podat daňové přiznání, aby se předešlo sankcím.
S
Valorizace brzy změní výši penzí
06.12.2024
Prosincový důchod je tím posledním, který lidé obdrží v současné výši. V lednu totiž proběhne pravidelná valorizace, jejíž parametry jsou už nějaký čas známé. Průměrný důchod má poprvé překročit hranici 21 tisíc korun měsíčně. K 1. lednu 2025 proběhne pravidelná valorizace penzí. Důchody se zvýší o 356 korun na základě dat ČSÚ ohledně míry inflace za červenec 2023 až červen 2024. Průměrný starobní důchod by měl na základě tohoto zvýšení přesáhnout 21 078 Kč, uvedlo ministerstvo práce a sociálních věcí v tiskové zprávě.
Penze se naposledy zvyšovaly k 1. lednu 2024. Základní výměra starobního, invalidního, vdovského, vdoveckého a sirotčího důchodu se pro letošní rok zvýšila o 360 korun na 4400 korun měsíčně. Valorizace proběhla podle nových pravidel, kdy je výpočet růstu cen odvozen pouze z indexu spotřebitelských cen za domácnosti důchodců. V Česku se důchody vyplácejí v pravidelných měsíčních lhůtách, přičemž výplatními termíny jsou sudé dny od 2. do 24. dne v měsíci. Klienti zařízení sociálních služeb s celoročním pobytem dostávají peníze 15. den v měsíci.
S