Mzdy letos navyšuje 85 procent výrobních firem
08.04.2025
Mzdy zaměstnancům letos v Česku zvyšuje 85 procent výrobních, velkoobchodních a logistických firem. Průměrné zvýšení činí 4,8 procenta, což je méně než loňských 5,5 procenta. Vyplývá to z průzkumu personální agentury Hofmann Personal, kterého se zúčastnilo 255 respondentů z řad personalistů mezi výrobními, velkoobchodními a logistickými firmami v Česku s více než stovkou zaměstnanců. "Je pozitivní, že podniky navyšují mzdy, i když tempo růstu je nižší než průměr celé ekonomiky. Podle dat Českého statistického úřadu se meziročně průměrná nominální měsíční mzda v ekonomice zvýšila o 7,2 procenta. Spotřebitelské ceny se za toto období zvýšily o tři procenta, reálně tak mzda vzrostla o 4,2 procenta. Zaměstnanci ve zkoumaných podnicích si tak reálně si polepšili o 1,8 procenta," uvedla ředitelka Hofmann Personal Gabriela Hrbáčková.
Nižší stavy zaměstnanců hlásí 28 procent firem. Naopak 21 procent podniků uvádí, že letos zaměstnance přibíralo. Podle úřadu práce míra nezaměstnanosti vzrostla meziročně o 0,3 procentního bodu na 4,3 procenta v lednu 2025. To naznačuje, že pracovní trh dokáže propouštěné pracovníky dobře absorbovat. "I když téměř třetina firem hlásí nižší stavy, na celkové nezaměstnanosti se tento trend výrazně neprojevuje. Zaměstnanci si nacházejí nové uplatnění, což ukazuje na přetrvávající poptávku po pracovní síle," doplnila Hrbáčková.
Průzkum ukázal na to, že zhoršení ekonomické situace očekává především 27 procent firem s německým vlastníkem, a to kvůli obavám z možné krize v Německu. Největší obavy z poklesu poptávky mají podniky v automobilovém a lehkém průmyslu, stejně jako větší firmy s více než 500 zaměstnanců. Firmy z velkoobchodu, logistiky a služeb, které rovněž očekávají zhoršení ekonomické situace, za hlavní příčinu svých obav považují inflaci.
reklama
I přes propouštění většina firem, 62 procent, stále čelí nedostatku určitých typů zaměstnanců, zejména kvalifikovaných dělníků. Data úřadu práce ukazují změny ve struktuře nezaměstnaných podle délky setrvání v jeho evidenci. Podíl těch, kteří jsou bez práce méně než tři měsíce, na celkovém počtu nezaměstnaných klesl o 3,6 procentního bodu na 33,2 procenta. Naopak podíl uchazečů, kteří jsou v evidenci více než rok, vzrostl o 2,3 procentního bodu na 30,7 procenta.
Průměrná mzda v Česku se v loňském roce zvýšila meziročně o 7,1 procenta na 46 165 korun. Lidem tak v průměru na výplatní pásce přibylo 3044 korun. Reálně po zohlednění inflace průměrná mzda po předchozích dvou letech poklesu loni vzrostla o 4,6 procenta, vyplývá z dat Českého statistického úřadu. Obecně ale platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Kdy musí zaměstnanec podat daňové přiznání sám
14.02.2022
Za většinu zaměstnanců vyřizují roční daňové záležitosti mzdové účetní ve firmách. A mají na to už jen pár dní - přesněji do 15. února. V některých případech si ale musejí daně řešit zaměstnanci sami. O které případy se jedná a na co si dát pozor, ukazujeme v dalším díle našeho letošního daňového seriálu.
Nejpozději do 15. února musejí zaměstnanci odevzdat do mzdové účtárny všechny podklady nezbytné pro uplatnění odečitatelných položek a slev na dani. Roční daňové zúčtování za ně provede zaměstnavatel.
"V ročním zúčtování daně se vypočítá roční daňová povinnost. Zaměstnanci uplatňující nezdanitelné položky, daňovou slevu školkovné nebo slevu na manželku či manžela mají roční daňovou povinnost nižší, než odpovídá zaplaceným daňovým zálohám," vysvětluje Gabriela Ivanco, daňová poradkyně společnosti Mazars.
V
Česká minimální mzda patří v EU mezi nejnižší
07.02.2022
Minimální mzdy se v zemích Evropské unie výrazně liší. Zatímco nejnižší je s 332 eury v Bulharsku, nejvyšší ji má Lucembursko, a to 2257 eur. Při přepočtu na kupní sílu je sice rozdíl menší, ale stále znatelný. I proto má letos evropský parlament hlasovat o směrnici, která by rozdíly napříč unií upravila. Pro Česko by to mohlo znamenat zvýšení minimálního příjmu o několik tisíc korun.
O tom, zda se minimální mzda v Česku na tento popud pohne směrem vzhůru, rozhodne podoba, v jaké bude případně směrnice přijata. Tedy zda půjde pouze o doporučení, jak a podle čeho minimální mzdu v každém státě nastavit, nebo zda skutečně určí konkrétní pravidla výpočtu.
První, volnější variantu prosazují zaměstnavatelé napříč zeměmi. Naopak odboráři tvrdí, že bez jasně stanovených pravidel to nepůjde. Podle odborů totiž to, co není v legislativě, je v praxi velice těžko dosažitelné.
V
Mimořádná valorizace důchodů kvůli inflaci
01.02.2022
Vláda podle předsedy KDU-ČSL a ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky chystá na červen mimořádnou valorizaci důchodů kvůli inflaci. Míru zvýšení penzí Jurečka nesdělil, neboť ještě není vyčíslena. Jurečka také uvedl, že vláda daně zvyšovat nehodlá, v koalici je ale podle něj shoda na valorizaci spotřební daně z tabáku či alkoholu.
Mimořádné zvýšení penzí podle zákona o důchodové pojištění nastává v případě, že inflace překoná od poslední valorizace pět procent. Česká národní banka odhaduje, že inflace by na počátku letošního roku mohla být až dvouciferná. Podle Jurečky by důchodci mohli se zvýšením penzí počítat od července, pravděpodobněji už od června.
S
Podat přiznání k dani z nemovitých věcí je nutné do 31. ledna
28.01.2022
Jestli jste se minulý rok staly majiteli nemovitosti nebo jste u té stávající provedli významné změny, máte povinnost podat přiznání k dani z nemovitých věcí. Nejzazším termínem je pondělí 31. ledna. Vzhledem k množství prodaných a pořízených nemovitostí za rok 2021 by se tato povinnost měla podle odhadu dotknout zhruba 230 tisíc lidí.
Týká se všech, kteří v loňském roce do svého vlastnictví nabyli pozemek, dům či bytovou jednotku. To samé platí v případě, pokud byly u stávající nemovitosti provedeny změny, které se dotkly změny druhu stavby či výměry zastavěné plochy nebo plochy bytu. Přiznání se týká také nově vybudovaných zpevněných ploch sloužící k podnikání nebo nově vydaných stavebních povolení na pozemek k výstavbě zdanitelné stavby,“ vysvětluje Jana Melicharová, daňová poradkyně společnosti KODAP. Přiznání se podává i v situaci, pokud majitel nemovitost dostal darem či zdědil. Přiznání k dani lze podat v elektronické podobě prostřednictvím portálu MOJE daně. Formulář je k dispozici také v tištěné podobě, a sice na místně příslušném finančním úřadě. Lze si jej také stáhnout z webu Finanční správy ČR.
S