Mzdy letos navyšuje 85 procent výrobních firem
08.04.2025
Mzdy zaměstnancům letos v Česku zvyšuje 85 procent výrobních, velkoobchodních a logistických firem. Průměrné zvýšení činí 4,8 procenta, což je méně než loňských 5,5 procenta. Vyplývá to z průzkumu personální agentury Hofmann Personal, kterého se zúčastnilo 255 respondentů z řad personalistů mezi výrobními, velkoobchodními a logistickými firmami v Česku s více než stovkou zaměstnanců. "Je pozitivní, že podniky navyšují mzdy, i když tempo růstu je nižší než průměr celé ekonomiky. Podle dat Českého statistického úřadu se meziročně průměrná nominální měsíční mzda v ekonomice zvýšila o 7,2 procenta. Spotřebitelské ceny se za toto období zvýšily o tři procenta, reálně tak mzda vzrostla o 4,2 procenta. Zaměstnanci ve zkoumaných podnicích si tak reálně si polepšili o 1,8 procenta," uvedla ředitelka Hofmann Personal Gabriela Hrbáčková.
Nižší stavy zaměstnanců hlásí 28 procent firem. Naopak 21 procent podniků uvádí, že letos zaměstnance přibíralo. Podle úřadu práce míra nezaměstnanosti vzrostla meziročně o 0,3 procentního bodu na 4,3 procenta v lednu 2025. To naznačuje, že pracovní trh dokáže propouštěné pracovníky dobře absorbovat. "I když téměř třetina firem hlásí nižší stavy, na celkové nezaměstnanosti se tento trend výrazně neprojevuje. Zaměstnanci si nacházejí nové uplatnění, což ukazuje na přetrvávající poptávku po pracovní síle," doplnila Hrbáčková.
Průzkum ukázal na to, že zhoršení ekonomické situace očekává především 27 procent firem s německým vlastníkem, a to kvůli obavám z možné krize v Německu. Největší obavy z poklesu poptávky mají podniky v automobilovém a lehkém průmyslu, stejně jako větší firmy s více než 500 zaměstnanců. Firmy z velkoobchodu, logistiky a služeb, které rovněž očekávají zhoršení ekonomické situace, za hlavní příčinu svých obav považují inflaci.
reklama
I přes propouštění většina firem, 62 procent, stále čelí nedostatku určitých typů zaměstnanců, zejména kvalifikovaných dělníků. Data úřadu práce ukazují změny ve struktuře nezaměstnaných podle délky setrvání v jeho evidenci. Podíl těch, kteří jsou bez práce méně než tři měsíce, na celkovém počtu nezaměstnaných klesl o 3,6 procentního bodu na 33,2 procenta. Naopak podíl uchazečů, kteří jsou v evidenci více než rok, vzrostl o 2,3 procentního bodu na 30,7 procenta.
Průměrná mzda v Česku se v loňském roce zvýšila meziročně o 7,1 procenta na 46 165 korun. Lidem tak v průměru na výplatní pásce přibylo 3044 korun. Reálně po zohlednění inflace průměrná mzda po předchozích dvou letech poklesu loni vzrostla o 4,6 procenta, vyplývá z dat Českého statistického úřadu. Obecně ale platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Mzdy porostou i nadále, inflace je ale znehodnotí
08.12.2021
Mzdy porostou nominálně i nadále, reálně ale budou vzhledem k vysoké inflaci výdělky spíše klesat. Vyplývá to z vyjádření analytiků v reakci na dnešní údaje Českého statistického úřadu o vývoji průměrných mezd ve třetím čtvrtletí.
Data navíc podle ekonomů ukazují realističtější obraz vývoje než v první polovině roku, nejsou zkreslena výplatou mimořádných odměn ve zdravotnictví a vysokou srovnávací základnou z loňska. Růst mezd byl vyšší než čekala Česká národní banka, což bude jedním z dalších argumentů pro další zvyšování úrokových sazeb, upozornili někteří ekonomové.
S
Nulová DPH neuleví všem okamžitě
29.11.2021
Listopad je prvním měsícem, během něhož platí odpuštění DPH u plateb za elektřinu a plyn. Mnozí lidé, kterým v poslední době ceny za dodávky energií výrazně vzrostly, jsou ovšem při pohledu na fakturu nemile překvapeni - konečná výše zálohy se jim nezměnila. Nulová daň neznamená okamžitou finanční úlevu pro všechny. Dodavatelé ji klientům promítnou až do konečného vyúčtování.
"Dostala se mi do rukou faktura od ČEZ v rámci DPI. Nestačil jsem se divit. Ani ne tak částce (ale té také), jako spíš, jak si poradili se zrušeným DPH za listopad a prosinec," zaslal do redakce on-line deníku Aktuálně.cz rozpis záloh na energie čtenář Jan. Ze zmiňovaného rozpisu záloh vyplývá, že sazba daně za listopad a prosinec je sice v souladu s novým opatřením stanovena na nulu, ovšem poměrná částka se přesunula do základu daně. Ve výsledku tedy klient dané měsíce žádnou finanční úlevu nepocítí, zálohy dále platí ve stejné výši. Dodavatel ČEZ má za to, že postup vyúčtování je v souladu s pokyny Generálního finančního ředitelství. "Snížení DPH se počítá z plateb, které zákazník pošle v listopadu a prosinci, a odpuštěná daň z přidané hodnoty se vrací ve vyúčtování," vysvětluje mluvčí ČEZ Roman Gazdík. "To znamená, že pokud má zákazník vyúčtování například v lednu, bude mu vyúčtování sníženo o 21 % plateb zaplacených za listopad a prosinec," upřesňuje.
V
Pětina firem plánuje plošně zvyšovat mzdy, ukázal průzkum
24.11.2021
V příštím roce plánuje plošně zvyšovat mzdy pětina firem. A další pětina firem počítá s růstem mezd u vybraných zaměstnanců. Průměrné navýšení by mělo činit deset procent. Jak v počtu firem, tak v tempu zvyšování mezd jde o nižší čísla než letos, vyplývá z průzkumu ČSOB mezi 400 a firmami a podnikateli.
Pro letošní rok plošně navyšovalo mzdy 28 procent dotazovaných firem a živnostníků a vybraným zaměstnancům přidávalo 24 procent oslovených. Průměrné mzdové navyšování činilo 12 procent.
Firmy stále bojují s nedostatkem vhodných volných profilů zaměstnanců na trhu, navíc podle aktuálních dat nezaměstnanosti jich ještě spíše ubývá. Firmám tedy často nezbývá než mzdy zaměstnancům dále navyšovat, i když tempo vzhledem k růstu nákladů na energie či materiál může být v příštím roce v průměru nižší než letos," uvedl výkonný ředitel firemního bankovnictví ČSOB Pavel Prokop.
"Chystám se zvyšovat. Je to nutné, ceny jdou nahoru, pokud chce člověk udržet zaměstnance, tak to musí zaplatit," řekl vlastník pražské společnosti Kovářství Beran Jan Beran. "Již nyní máme na úklidové služby nadprůměrné ohodnocení, tak zatím mzdy zvyšovat nebudeme. Opravdu nevím, co bude," uvedl majitel firmy Úklidovka Aš Tomáš Rudolf.
V
Jednorázové tříměsíční oddlužovací akce mohou využít i dlužníci VZP
09.11.2021
Zbavit se dluhů v takzvaném milostivém létě mohou i dlužníci Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Když do 28. ledna splatí původní dlužnou částku a uhradí 908 korun exekutorovi, penále se jim odpustí.
Na tiskové konferenci to oznámil ředitel VZP Zdeněk Kabátek. Největší zdravotní pojišťovna sklízela kritiku za to, že by se u ní v tříměsíční oddlužovací akci mělo dál penále vymáhat. Podle Kabátka pojišťovně dluží 231 000 lidí. Původní dlužná částka činí 13 miliard korun a penále dalších 16 miliard. Milostivé léto je jednorázová tříměsíční oddlužovací akce. Má pomoci lidem, kterým úroky, penále a další platby znásobily původní dluh. Pokud od 28. října do 28. ledna splatí jistinu a odměnu exekutorovi, zbytek se jim odpustí. Podle zákona se to týká dluhů u veřejných institucí, které vymáhá soudní exekutor. Zadlužení nesmějí být v insolvenci. Milostivé léto upravuje novela exekučního řádu, kterou prosadili v létě poslanci. Správní rada a vedení VZP dřív uváděly, že podle zákona o veřejném zdravotním pojištění je penále pro zdravotní pojišťovny součást jistiny. O výkladu se vyjednávalo, čekalo se na stanoviska ministerstev zdravotnictví a spravedlnosti.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)