Lex plyn prošel sněmovnou
Novela má Česku zajistit energetickou soběstačnost. Urychlit povolování nových paroplynových zdrojů energie má novela energetického zákona přezdívaná Lex plyn,...
Změna ceny po objednávce při nakupování přes e-shop
Při nakupování na e-shopu se spotřebitelé setkávají se situací, kdy se podnikatel po odeslání objednávky pokouší změnit cenu. Prodávající přitom odkazují...
Cena zlata překonala další rekord
Cena zlata stoupla na nový rekord nad 3200 dolarů (71 140 korun) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). K růstu zlata přispívá slabší dolar a eskalace obchodní...
Hypotéky v březnu posílily
Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypotéky za 32,8 miliardy korun, což je proti únoru nárůst o 29 procent. Nové úvěry bez refinancování stouply...
Češi vybrali na pomoc Barmě 1,2 milionu, další peníze...
Týden po ničivém zemětřesení v Barmě a Thajsku se ve veřejných sbírkách, které na pomoc lidem v postižených oblastech vyhlásily české neziskové organizace,...

Murphy radí

Věci se kazí

Nezaměstnaný otec pěti dětí dá poslední peníze jasnovidke, aby mu vyveštila, jaká budoucnost ho čeká. Jasnovidka začne: Jste otcem tří dětí ... Ne tří, pěti - opravuje ji zákazník. To si myslíte vy.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákony a komentáře

Když dva dělají totéž, výsledek je vždy jiný.

Nikdy není tak špatně, aby zítra nemohlo být hůř.

O tom, jak věci vypadají, rozhoduje úhel pohledu. Co je dovoleno bohem, není dovoleno volům.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákoník

Jeden iniciativní blbec je horší než teroristické komando!

Pokud se může najednou pokazit několik věcí, určitě se pokazí ta, která způsobí největší škodu.

Příroda fandí skrytým chybám.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho rady

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud vás někdo upozorní, že se určitá věc kazí, nemá smysl měnit věc. Třeba se zbavit donašeče. Vyměnit lidí je přece mnohem snazší, než vyměnit věc.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho vynálezy

Než si začnete stříhat nehty, natřete je na červeně - snadněji je pak najdete na koberci.

Lampičku na sluneční energii ocení každý, kdo hledá pod lampou tmu.

Pokud nemáte čas na sprchování, jednoduše se obalte izolepou a pak ji odmotejte - špína se na ni nalepí.

(Murphyho zrnká II)

Na sociální služby půjde příští rok 28,5 miliardy korun

05.12.2024 Ministerstvo práce a sociálních věcí plánuje na příští rok poskytnout 28,5 miliardy korun na dotace pro financování sociálních služeb. Tato částka opět meziročně narůstá, což odráží zvyšující se náklady na jejich provoz. Většina prostředků je alokována krajům, které je následně přerozdělují jednotlivým poskytovatelům. Financování sociálních služeb v ČR vychází z více zdrojů, přičemž dotace ze státního rozpočtu dlouhodobě pokrývají přibližně 40 % celkových nákladů. Další financování mohou poskytovatelé získávat například z evropských fondů. „Celková dotace od MPSV bude v příštím roce opět vyšší než letos. Je to trend, který se nám daří udržet. Sociální služby však nejsou odkázány pouze na tento zdroj financování. Část příjmů pochází také z plateb klientů, prostředků samospráv a z evropských fondů, které poskytují významné prostředky například na zajištění dostupnosti sociálních služeb,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
V červenci letošního roku navíc výrazně vzrostl příspěvek na péči ve stupních závislosti II, III a IV. Zároveň také došlo k navýšení hodinové sazby k zajištění úkonů péče o 10 Kč z původních 155 kč na 165 Kč. Pokud se pak služba osobě poskytuje v rozsahu vyšším než 80 hodin měsíčně dochází k navýšení ze 135 Kč na 145 Kč. Maximální celkový přínos tohoto navýšení pro systém sociálních služeb znamená 2,35 miliardy korun.
V minulém roce také došlo k navýšení úhrad za stravu o 20 Kč za poskytnutí celodenní stravy, nově je to tedy 255 Kč. U oběda jde o navýšení o 10 Kč na 115 Kč. U ubytování pak došlo k navýšení o 25 Kč, z 280 Kč na 305 Kč. Maximální celkový přínos byl kalkulován na částku 1,135 miliardy korun za rok. Od 1. ledna 2025 dojde k navýšení o inflaci cca 3 %.
S
(Zdroj: moneymag.cz)

Schválená novela občanského zákoníku

09.01.2017 Dne 30. 12. 2016 byl vyhlášen ve Sbírce zákonů zákon č. 460/2016 Sb., kterým se mění zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, a další související zákony.
Jedná se o první no¬velu tzv. nového občanského zákoníku. Tato novela občanského zákoníku zpřesňuje právní úpravu a odstranit některá problematická ustanovení. Změny nastanou při sjednávání pracovněprávních vztahů nezletilými, jak se mění právní úprava omezení svéprávnosti, svěrenských fondů, zákonného předkupního práva, úroků z prodlení u výživného. Většina změn dle novely nabývá účinnosti šedesátým dnem po vyhlášení, což znamená dne 28. února 2017. Ustanovení o předkupním právu a svěřenských fondech nabývají účinnos ti dnem 1. ledna 2018.

Novela zákona o pomoci v hmotné nouzi

09.01.2017 Novela nabude účinnosti 1. února 2017.
Cílem novely bylo upravit institut veřejné služby. Byla posílena motivační složka osob v hmotné nouzi a zakotveno do systému hodnocení aktivní snahy osoby nalézt si zaměstnání a mezi tuto snahu mj. zařadit i výkon veřejné služby.

Mzdy v Česku by se měly zvyšovat výrazně rychleji

15.12.2016 Kupní síla průměrné mzdy v Česku činí jen 59 procent unijního průměru, zatímco výkonnost ekonomiky (hrubý domácí produkt v paritě kupní síly) přitom dosahuje 86 procent průměru Evropské unie. Vyplývá to z porovnání, které ve čtvrtek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
Pokud nezohledníme rozdílnou cenovou úroveň (přepočet na uměle vytvořenou jednotku PPS), klesne průměrná česká mzda z 59 na 37 procent průměru Evropské unie. "Patří nám tak 19. pozice v žebříčku unijních zemí," upřesňuje předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová. Nejvyšší mzdy v absolutním vyjádření (po přepočtu kurzu) měli lidé v Lucembursku, Dánsku a Irsku, mimo Evropskou unii pak ve Švýcarsku a Norsku. Naopak nejnižší výdělky jsou v Bulharsku (ani desetina lucemburské úrovně), Makedonii a Rumunsku. Téměř pětina (18,7 procenta) zaměstnanců v Česku se podle statistiků nachází v tzv. pracující chudobě. Pobírají totiž méně než dvě třetiny mediánové mzdy. Unijní průměr dosahuje 17,2 procenta. Medián představuje hodnotu mzdy zaměstnance uprostřed jejich pomyslné řady. To znamená, že polovina hodnot mezd je nižší a druhá polovina je vyšší než medián. Tento ukazatel je tedy méně zkreslený případnými extrémně vysokými či nízkými platy než průměr. Střední a východní Evropa se nicméně v posledních letech mírně přibližuje k mzdové úrovni západní Evropy. Od roku 2008 stouply hodinové mzdové náklady v Česku o 17 procent, zatímco třeba v Německu jen o osm procent. V Bulharsku stouply reálně dokonce o 65 procent, v Rumunsku o 39 procent a v Estonsku o 14 procent, naopak v Portugalsku klesly o 12 procent. V celé EU se mzdové náklady reálně zvýšily pouze o tři procenta.
zdroj: ihned.cz

Firmy musí rychleji zvyšovat platy

14.12.2016 Nezaměstnanost v České republice se dostala na nejnižší úroveň v Evropské unii. Ekonomika roste a prostřednictvím pracovních úřadů nabízejí zaměstnavatelé nejvíc volných pracovních míst za posledních jedenáct let. Analýza ekonomů z ČSOB ale ukázala, že většinu těchto pozic nebude možné obsadit, pokud firmy nebudou ochotny dál zvyšovat nabízené platy.
Ekonomové z Československé obchodní banky zkoumali asi 60 tisíc ze 136 tisíc volných míst, nabízených uchazečům na pracovních úřadech. Podle úřadů práce zaměstnavatelé v současnosti nejvíc hledají pomocné pracovníky, řidiče, stavební dělníky, kuchaře nebo pracovníky ostrahy. Zájem je také o svářeče, nástrojáře a seřizovače strojů. V listopadu byla tuzemská míra nezaměstnanosti 4,9 procenta, nejnižší za osm let. Analýza také ukázala, že největší zájem je o profese s nízkou kvalifikací. Ze zkoumaných 60 tisíc nabídek je největší poptávka po pomocných pracovnících ve výrobě (téměř 8 tisíc pozic), pak po montážních dělnících (7,2 tisíce pozic), po kovářích (6,6 tisíce) a řidičích (6,4 tisíce). Velkou skupinou pracovníků, které firmy hledají, jsou také lidé na ostrahu objektů (5,9 tisíce). U těchto profesí jsou firmy nejvíce nuceny zvyšovat nabízené platy. Jen za první polovinu roku rostly platy nabízené pomocným dělníkům o jedenáct procent. U prodávajícího personálu rostly například o devět procent a u automechaniků o sedm procent. Platy svářečů rostly o šest procent. Růst těchto platů se bude zrychlovat i příští rok, protože právě o tyto profese firmy bojují i tím, že si pracovníky vzájemně přetahují.
zdroj: ihned.cz
květen 2025
T po út st čt so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má svátek Blažena
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
náš partner