Lex plyn prošel sněmovnou
Novela má Česku zajistit energetickou soběstačnost. Urychlit povolování nových paroplynových zdrojů energie má novela energetického zákona přezdívaná Lex plyn,...
Změna ceny po objednávce při nakupování přes e-shop
Při nakupování na e-shopu se spotřebitelé setkávají se situací, kdy se podnikatel po odeslání objednávky pokouší změnit cenu. Prodávající přitom odkazují...
Cena zlata překonala další rekord
Cena zlata stoupla na nový rekord nad 3200 dolarů (71 140 korun) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). K růstu zlata přispívá slabší dolar a eskalace obchodní...
Hypotéky v březnu posílily
Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypotéky za 32,8 miliardy korun, což je proti únoru nárůst o 29 procent. Nové úvěry bez refinancování stouply...
Češi vybrali na pomoc Barmě 1,2 milionu, další peníze...
Týden po ničivém zemětřesení v Barmě a Thajsku se ve veřejných sbírkách, které na pomoc lidem v postižených oblastech vyhlásily české neziskové organizace,...

Murphy radí

Murphyho zákoník

Vyměním vysavač za demižón vína. Zn..: Z titulu rozvodu jsem přestal vysávat a začal nasávat.

Dvě věci na této zemi jsou všudypřítomné: vodík a lidská hloupost.

Pokud se již jednou něco pokazilo, všechny pokusy o opravu to ještě víc pokazí.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho vynálezy

Lampičku na sluneční energii ocení každý, kdo hledá pod lampou tmu.

Pokud nemáte čas na sprchování, jednoduše se obalte izolepou a pak ji odmotejte - špína se na ni nalepí.

Než si začnete stříhat nehty, natřete je na červeně - snadněji je pak najdete na koberci.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho rady

Pokud vás někdo upozorní, že se určitá věc kazí, nemá smysl měnit věc. Třeba se zbavit donašeče. Vyměnit lidí je přece mnohem snazší, než vyměnit věc.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákony a komentáře

Když dva dělají totéž, výsledek je vždy jiný.

O tom, jak věci vypadají, rozhoduje úhel pohledu. Co je dovoleno bohem, není dovoleno volům.

Nikdy není tak špatně, aby zítra nemohlo být hůř.

(Murphyho zrnká II)
Věci se kazí

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Nezaměstnaný otec pěti dětí dá poslední peníze jasnovidke, aby mu vyveštila, jaká budoucnost ho čeká. Jasnovidka začne: Jste otcem tří dětí ... Ne tří, pěti - opravuje ji zákazník. To si myslíte vy.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

(Murphyho zrnká II)

Nové spoření na stáří

12.12.2023 Stát bude od ledna 2024 podporovat nové spoření na stáří. Jedná se o takzvaný dlouhodobý investiční produkt (pozn. používá se zkratka DIP), který bude daňově podporovanou formou zabezpečení na stáří. Dlouhodobý investiční produkt budou v budoucnu nabízet například banky, obchodníci s cennými papíry, investiční společnosti či samosprávné investiční fondy.
Od základu daně si bude možné odečíst až 48 tisíc korun ročně. Tento limit bude společný jak pro DIP, tak důchodové spoření v penzijních fondech a životní pojištění. Vláda chce tímto způsobem motivovat budoucí penzisty k aktivnímu zajištění se na stáří.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)

Na co nezapomenout při uzavírání pracovní smlouvy

28.10.2015 Pracovní smlouva je dvoustranné právní jednání, které vede ke vzniku pracovního poměru. Musí splňovat určité formální a obsahové náležitosti.
Smluvními stranami jsou zaměstnavatel a jedné straně a zaměstnanec na straně druhé. Pracovní smlouva musí být uzavřena písemně (§ 34 odst. 2 zákoníku práce). Vyhotovuje se ve dvou vyhotoveních s platností originálu. Každá smluvní strana musí obdržet jedno vyhotovení pracovní smlouvy (§ 34 odst. 5 zákoníku práce). Aby byla pracovní smlouva považovaná za písemně uzavřenou, musí být vyhotovena a oběma smluvními stranami podepsána nejpozději v den, který je sjednán jako den nástupu zaměstnance do práce. K podpisu pracovní smlouvy může dojít s jakýmkoli časovým předstihem před sjednaným datem nástupu do práce. Tento časový předstih není nijak omezen.

Povinnost FO podat DP k dani z příjmů za rok 2015

28.10.2015 Daňové přiznání je povinen podat každý, jehož roční příjmy, které jsou předmětem daně, přesáhly výši 15 000 Kč.
Do této částky se nezahrnují příjmy od daně osvobozené a příjmy, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně. Příjmy zde rozumíme skutečně dosažené příjmy a nikoliv příjmy snížené o výdaje. Pokud poplatník vykazuje daňovou ztrátu, je povinen podat daňové přiznání i v případě, že jeho roční příjmy, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob, nepřesáhly 15 000 Kč. Poznamenáváme, že daňová ztráta vzniká u poplatníka daně z příjmů fyzických osob výlučně u příjmů ze samostatné činnosti zdaňované dle § 7 ZDP a u příjmů z nájmu zdaňované dle § 9 ZDP.

Jak budeme odškodňovat bolestné a ztížení společenského uplatnění – novinka od 1. 10. 2015

28.10.2015 V loňském roce bylo politicky rozhodnuto, že právní úprava odškodňování pracovních úrazů a nemocí z povolání se bude nadále řídit zákoníkem práce,a že zákon č. 266/2006 Sb., o úrazovém pojištění zaměstnanců (dosud platný, avšak neúčinný) bude zrušen.
Nakonec bude třeba ještě dořešit otázku institucionální zajištění pojistného systému – tedy zajištění konkrétního odpovědného správce (nositele) pojištění odpovědnosti za škodu z titulu pracovních úrazů a nemocí z povolání, ale to je detail. Pro praxi je důležité, že 1. října nabude účinnosti novela zákoníku práce, právní úprava náhrady škody a nemajetkové újmy při pracovních úrazech a nemocech z povolání, a že vyjde i nové nařízení vlády o odškodnění bolestného a ztížení společenského uplatnění. Jen pro úplnost si připomeňme, že tato novela mění i zažité pojmosloví. Předně je termín „odpovědnost“ a všechny jeho – zejména slovesné – tvary nahrazen slovy povinnost k náhradě škody nebo újmy“ a za druhé i sama celá část jedenáctá zákoníku práce, která se nazývala „Náhrada škody“ se nyní nazývá „Náhrada nemajetkové a majetkové újmy“. Nový občanský zákoník totiž důsledně odlišil pojmy „majetková újma“ jako škoda na majetku a „nemajetková újma“, u které přichází peněžitá náhrada v úvahu jen tehdy, nelze-li tuto újmu odčinit jinak.

Daňové posouzení úmrtí zůstavitele

20.10.2015 Zemřelý člověk (podnikatel, pronajímatel, zaměstnanec) se pro daňové účely považuje i po smrti zůstavitele nadále za „živého“ až do skončení dědického řízení a vyřízení pozůstalosti.
Vyplývá to ze znění § 239a odst. 1 DŘ, kde se uvádí, že pro účely správy daní se na právní skutečnosti hledí tak, jako by zůstavitel žil do dne předcházejícího dni skončení řízení o pozůstalosti. Daňová povinnost zůstavitele přechází na jeho dědice rozhodnutím soudu o dědictví; tímto rozhodnutím dědic získává postavení daňového subjektu namísto zůstavitele. Pokud je dědiců více, přechází na ně společná daňová povinnost. Daňové dluhy z ní vzešlé hradí dědicové společně a nerozdílně v rozsahu podle občanského zákoníku. Společnou daňovou povinnost spravuje správce daně, který byl příslušný ke správě daňové povinnosti zůstavitele v den předcházející dni skončení řízení o pozůstalosti.
květen 2025
T po út st čt so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má svátek Květoslav
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
náš partner