Google převedl 513 miliard do daňového ráje na Bermudách
07.01.2019
Americký internetový gigant Google v roce 2017 přes dceřinou společnost v Nizozemsku převedl 19,9 miliardy eur (513 miliard korun) na Bermudy. Firma upozornila, že mechanismus je zcela legální a každoročně si jím snižuje daňovou zátěž.
Vyplývá to z dokumentů předložených nizozemské obchodní komoře. Informovaly o tom agentury AFP a Reuters. Převedená částka je o zhruba čtyři miliardy eur vyšší než v předchozím roce. Google využívá nizozemskou dceřinou společnost Google Netherlands Holdings BV k přesunu příjmů z licenčních poplatků pocházejících ze zemí mimo Spojené státy na irskou dceřinou firmu Google Ireland Holdings. Ta sídlí na Bermudách, kde podniky neplatí žádné daně. Google si díky tomuto mechanismu snižuje svou daňovou zátěž již více než deset let. Irsko se nicméně v roce 2014 pod tlakem ze strany Evropské unie a Spojených států rozhodlo používání tohoto mechanismus postupně znemožnit, takže Google o své daňové zvýhodnění v roce 2020 přijde, napsala agentura Reuters.
Německo loni poprvé vyrobilo víc elektřiny z obnovitelných zdrojů
07.01.2019
V Německu se loni poprvé vyrobilo více elektřiny z obnovitelných zdrojů energie než z uhlí. Vítr, slunce, biomasa a voda se loni staly největším zdrojem výroby elektřiny v Německu s podílem na celkové výrobě elektřiny 40 procent, hlavně díky růstu instalace solárních panelů a uzavírání elektráren na uhlí.
Podíl uhlí na výrobě elektřiny naopak klesl na 39 procent. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na údaje od Fraunhofer Institute. Podíl zelené elektřiny v Německu by měl v budoucnosti dále růst, protože země se rozhodla odstavit z provozu své jaderné elektrárny, ale také elektrárny na uhlí. Cílem vlády je, aby do roku 2030 měly obnovitelné zdroje na výrobě elektřiny v zemi podíl 65 %.
Firmy ve velkém nabírají šedesátníky
02.01.2019
Na nedostatkem lidí zmítaném trhu práce výrazně přibylo zaměstnaných seniorů. Firmám totiž zoufale chybějí lidé, a tak hledají i mezi dříve odstrkovanými skupinami. Předsudků vůči "dříve narozeným" se však ještě nezbavily.
Podle aktuálních údajů Českého statistického úřadu je v Česku zaměstnáno 460 tisíc osob starších 60 let, což je o 30 tisíc víc než na konci roku 2017. Zaměstnáváním seniorů firmy řeší nedostatek pracovních sil v době rekordně nízké nezaměstnanosti. Přesto se podle studie personální agentury Adecco Group senioři stále poměrně často setkávají s předsudky ze strany zaměstnavatelů. Ti si mnohdy myslí, že mladší uchazeči o práci budou pracovat pilněji a rychleji, nebudou jim vadit přesčasy a zůstanou u zaměstnavatele déle. I proto byli v minulosti starší zaměstnanci odstrkovanou skupinou, a tedy nejpočetnější skupinou mezi dlouhodobě nezaměstnanými.
Vyšší důchody v roce 2019
29.12.2018
Od 1. ledna 2019 se zvyšuje základní výměra všech důchodů, a to ze současných 9 % na 10 % průměrné mzdy (u důchodů přiznaných před 1. 1. 2019 bude náležet zvýšená základní výměra od splátky důchodu splatné v lednu 2019). Dojde tak ke zvýšení životní úrovně všech příjemců důchodů, protože všechny vyplácené i nově přiznané důchody budou zvýšeny o 1 % průměrné mzdy, což se výrazněji projeví u nižších důchodů, u kterých základní výměra tvoří větší část důchodu.
• základní výměra se zvyšuje o 570 Kč na 3 270 Kč,
• procentní výměra zvyšuje o 3,4 % procentní výměry, která náleží ke dni, od něhož se procentní výměra zvyšuje.
Důchody se tak zvýší v průměru o 900 korun. Zvýšení bezmála 3,5 milionu vyplácených důchodů provede Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) automaticky, není potřeba o ně žádat. O zvýšení důchodu bude všem příjemcům důchodu zasláno písemné oznámení.
Zvýšení se týká také tzv. dílčích důchodů, které byly přiznány podle koordinačních nařízení Evropské unie nebo podle mezinárodních smluv o sociálním zabezpečení. U těchto důchodů se základní výměra vyplácená v dílčí výši zvyšuje pouze o poměrnou část z 570 Kč (odpovídající poměru české doby pojištění vůči celkové době). Procentní výměra, která rovněž odpovídá příslušnému poměru, se zvýší o 3,4 % své hodnoty. Od lednové splátky 2019 se valorizují i vyplácené příplatky k důchodu přiznané podle nařízení vlády č. 622/2004 Sb., o poskytování příplatku k důchodu ke zmírnění některých křivd způsobených komunistickým režimem, a příplatky podle zákona č. 357/2005 Sb., o ocenění účastníků národního boje za vznik a osvobození Československa a některých pozůstalých po nich. Tyto příplatky se zvýší o 3,4 % celkové výše příplatku.
Prvky konstrukce výpočtu důchodů přiznávaných od roku 2019:
• všeobecný vyměřovací základ za rok 2017 ve výši 30 156 Kč,
• přepočítací koeficient pro úpravu (aktualizaci) všeobecného vyměřovacího základu za rok 2017, který činí 1,0843,
• první redukční hranice pro stanovení výpočtového základu ve výši 14 388 Kč,
• druhá redukční hranice pro stanovení výpočtového základu ve výši 130 796 Kč.
• výše základní výměry starobního, invalidního, vdovského, vdoveckého a sirotčího důchodu od roku 2019 činí 3 270 Kč.
Další schválené opatření spočívá ve zvýšení procentní výměry důchodu o 1 000 Kč u osob, které dosáhly věku 85 let. Jeho záměrem je zvýšit životní úroveň těch osob, u kterých lze již téměř s jistotou přepokládat, že její případné zvýšení si nemohou zabezpečit samy, například ani částečným uplatněním na trhu práce (důchodcům, kteří dosáhli 85 let věku před 1. 1. 2019, náleží toto zvýšení procentní výměry od splátky důchodu splatné v lednu 2019). Zvyšování důchodů z důvodu dosažení 85 let zajistí Česká správa sociálního zabezpečení, stejně jako valorizaci důchodů, bez žádosti.
(Zdroj: Tiskové oddělení MPSV)