Lex plyn prošel sněmovnou
Novela má Česku zajistit energetickou soběstačnost. Urychlit povolování nových paroplynových zdrojů energie má novela energetického zákona přezdívaná Lex plyn,...
Změna ceny po objednávce při nakupování přes e-shop
Při nakupování na e-shopu se spotřebitelé setkávají se situací, kdy se podnikatel po odeslání objednávky pokouší změnit cenu. Prodávající přitom odkazují...
Cena zlata překonala další rekord
Cena zlata stoupla na nový rekord nad 3200 dolarů (71 140 korun) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). K růstu zlata přispívá slabší dolar a eskalace obchodní...
Hypotéky v březnu posílily
Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypotéky za 32,8 miliardy korun, což je proti únoru nárůst o 29 procent. Nové úvěry bez refinancování stouply...
Češi vybrali na pomoc Barmě 1,2 milionu, další peníze...
Týden po ničivém zemětřesení v Barmě a Thajsku se ve veřejných sbírkách, které na pomoc lidem v postižených oblastech vyhlásily české neziskové organizace,...

Murphy radí

Věci se kazí

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Nezaměstnaný otec pěti dětí dá poslední peníze jasnovidke, aby mu vyveštila, jaká budoucnost ho čeká. Jasnovidka začne: Jste otcem tří dětí ... Ne tří, pěti - opravuje ji zákazník. To si myslíte vy.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho vynálezy

Než si začnete stříhat nehty, natřete je na červeně - snadněji je pak najdete na koberci.

Lampičku na sluneční energii ocení každý, kdo hledá pod lampou tmu.

Pokud nemáte čas na sprchování, jednoduše se obalte izolepou a pak ji odmotejte - špína se na ni nalepí.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho rady

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud vás někdo upozorní, že se určitá věc kazí, nemá smysl měnit věc. Třeba se zbavit donašeče. Vyměnit lidí je přece mnohem snazší, než vyměnit věc.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákoník

Výhodně vyměním falešnou pětistovku za dvě pravé dvěstěkorunáčky. Zn..: Berte, dokud je v akci!

Pokud se může najednou pokazit několik věcí, určitě se pokazí ta, která způsobí největší škodu.

Výhodně vyměním falešnou pětistovku za dvě pravé dvěstěkorunáčky. Zn..: Berte, dokud je v akci!

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákony a komentáře

O tom, jak věci vypadají, rozhoduje úhel pohledu. Co je dovoleno bohem, není dovoleno volům.

Nikdy není tak špatně, aby zítra nemohlo být hůř.

Když dva dělají totéž, výsledek je vždy jiný.

(Murphyho zrnká II)

Poslanci podpořili růst minimální mzdy do roku 2029 na téměř 19 tisíc koun

07.05.2024 Minimální mzda by měla do roku 2029 růst tak, aby odpovídala 47 procentům průměrné mzdy. Nyní je na 41,1 procenta a od ledna vzrostla na 18 900 korun. Zaručené mzdy podle odbornosti, odpovědnosti a náročnosti práce by měly od příštího roku platit už jen pro veřejný sektor, ne pro firmy. Počítá s tím novela zákoníku práce, kterou v úvodním kole projednali poslanci. Kvůli rušení zaručené mzdy v soukromém sektoru si chtějí odbory stěžovat Evropské komisi. Podle novely se má minimální mzda v Česku postupně dostat do roku 2029 na 47 procent průměrné mzdy. Nyní je asi na 41 procentech. Zaručená mzda, která představuje nejnižší výdělek podle odbornosti, náročnosti a odpovědnosti práce a která se vyplácí v osmi stupních od minimální mzdy do jejího dvojnásobku, by se měla od ledna ve firmách zrušit. Zůstat by měla ve veřejném sektoru, ale ve čtyřech stupních od minimální mzdy do jejího 1,6násobku.
Přiměřené minimální mzdy upravuje předloňská směrnice EU, kterou mají členské země promítnout do praxe do poloviny listopadu. Předpis doporučuje nejnižší výdělek na 60 procentech mediánu hrubé mzdy či na 50 procentech průměrné hrubé mzdy. Minimální mzda se od ledna zvedla o 1600 korun na 18 900 korun a podle ministerstva práce odpovídá 41,1 procenta průměrného hrubého výdělku, který se předpovídal pro letošek. Podle dřívějšího vyjádření ministra práce Mariana Jurečky by měla minimální mzda do roku 2029 růst každý rok zhruba o stejné procento, příští rok by měla dosáhnout 42,2 procenta průměrné mzdy.
Výpočet minimální mzdy má vycházet z predikované průměrné mzdy na další rok, kterou by ministerstvo financí oznámilo do konce srpna. Vláda by stanovila koeficient, který by zohlednil kupní sílu, životní náklady, úroveň a tempo růstu mezd i vývoj produktivity. Ministerstvo práce by pak do konce září stanovilo minimální mzdu na další rok. Vypočítala by se jako součin očekávaného průměrného výdělku a koeficientu. Pokud by ale hrozilo, že nově vyhlášená minimální mzda bude nižší než ta předchozí, použila by se právě naposledy vyhlášená minimální mzda.
Místo osmi zaručených mezd by se měly vyplácet čtyři, ale jen v platové sféře. Pohybovat by se měly od minimální mzdy do jejího 1,6násobku. Podle vlády je současná právní úprava problematická, zaměstnavatelé ji kritizují a podle zjištění inspekce práce o povinnosti zaručené mzdy zaměstnavatelé často ani nevědí.

S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)

Současný penzijní systém přivede ČR do bankrotu

12.06.2019 Při zachování stávajícího nastavení daňové politiky a výdajů zůstávají veřejné finance dlouhodobě neudržitelné. Dluh by především kvůli stárnutí populace při zachování nynější situace dosáhl v roce 2069 až 222 % hrubého domácího produktu (HDP).
Uvedla to dnes po vytvoření simulace vývoje Národní rozpočtová rada. Problémem je, že s postupným stárnutím populace nebude spojen pouze rostoucí objem výdajů na důchody, ale i zvýšené nároky na zdravotní péči. V současnosti má Česko veřejný dluh v poměru k HDP 32,7 %, co je v rámci Evropské unie nejnižší ze všech zemí.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz )

Česko může v budoucn být zadluženější, než je dnes Řecko

12.06.2019 České veřejné finance zůstávají při zachování stávajícího nastavení daňové politiky a výdajů dlouhodobě neudržitelné. Dluh veřejných financí by především kvůli stárnutí populace při zachování nynější situace dosáhl v roce 2069 až 222 procent hrubého domácího produktu (HDP). To je více, než nyní vykazuje jakákoli země Evropské unie. Ve své druhé Zprávě o dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí to v úterý uvedla Národní rozpočtová rada. Zároveň upozornila, že zpráva není odhadem faktického vývoje, ale jen simulací.
"Jde o simulaci vývoje, který by nastal bez změn daňových a výdajových politik... Hlavní příčinou dlouhodobé neudržitelnosti českých veřejných financí je nesoulad mezi současným nastavením legislativy na jedné straně a očekávaným demografickým vývojem na straně druhé," uvádí zpráva. S postupným stárnutím populace totiž nebude spojen pouze rostoucí objem výdajů na důchody, ale i zvýšené nároky na zdravotní a dlouhodobou péči. Zadlužení veřejného sektoru by tak podle zprávy při současném stavu zůstalo přibližně do poloviny 30. let stabilizované. Zákonem stanovená tzv. dluhová brzda 55 procent HDP by podle rady byla překonána kolem roku 2047. Při překonání dluhové brzdy musí vláda předložit návrh vyrovnaného nebo přebytkového státního rozpočtu a fondů.
(Zdroj: ihned.cz)

Zvyšování platů žene nemocnice do dluhů

10.06.2019 Vládní nařízení o zvýšení platů zdravotníků z konce loňského roku způsobilo českým nemocnicím finanční problémy. Peníze pro lékaře a další zdravotnický personál totiž nejdou ze státního rozpočtu, ale ze zdravotního pojištění. Nemocnice tak musejí kvůli úhradě rozdílu sáhnout na vlastní rezervy.
Fakultním nemocnicím kvůli tomu vzroste vnitřní dluh o 1,9 miliardy korun. Letos by se měly tarifní platy zdravotních sester, sanitářů a mladých lékařů zvednout o sedm procent a kvalifikovaným lékařům o dvě procenta. Nemocnice budou nyní žádat, aby při dalším zvyšování tarifů dostaly záruku, že vzrostou také úhrady od pojišťoven. Těm totiž i díky silné ekonomice přibývají peníze a hromadí se na účtech, kde je nyní přes 50 miliard.
(Zdroj: Zvyšování platů žene nemocnice do dluhů)

Dofinancování sociálních služeb má řešení

10.06.2019 Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), ministryně financí Alena Schillerová (ANO) a předsedkyně Asociace krajů Jana Mračková Vildumetzová (ANO) na společném jednání 07. 06. 2019 představily plán na dofinancování sociálních služeb pro rok 2019. Jedná se o kompromisní variantu, která využívá financování z rozpočtu MPSV, ze státní rozpočtové rezervy i z evropských peněz. Celkově se jedná o částku 2,5 miliardy korun. Nad rámec této dohody bude také dofinancována sociální práce na obcích, péče o ohrožené děti a nadregionální projekty sociálních služeb.
„To úsilí, které jsme v posledních týdnech věnovali jako vláda tomu, aby opravdu bylo zajištěno financování pro ty nejpotřebnější, je dnes završeno opravdu skvělou dohodou.“ Okomentovala výsledky jednání na tiskové konferenci ministryně Maláčová. Představený plán počítá s dofinancováním platů a zvláštních příplatků v oblasti sociálních služeb ve výši jedné miliardy korun. Pět set milionů poskytne Ministerstvo práce a sociálních věcí ze svého rozpočtu a pět set milionů bude alokováno ze státní rozpočtové rezervy. Přesun finančních prostředků ze státní rozpočtové rezervy musí nejprve schválit vláda. K dalšímu dofinancování v oblasti sociálních služeb budou využity evropské finance, které ministryně Maláčová přesunula z Operačního programu zaměstnanost. Kraje, jako zřizovatelé sociálních služeb, budou moci žádat o tyto prostředky až do výše 1,5 miliardy korun. Ministryně Maláčová také přislíbila, krajům veškerou součinností ze strany MPSV a zkrácení lhůt při podávání těchto žádostí tak, aby došlo k co nejrychlejšímu čerpání. V některých případech bude možné tyto prostředky čerpat i zpětně k lednu 2019. Kromě sociálních služeb dojde také k dofinancování sociální práce na obcích, kam MPSV neprodleně zašle dvě stě milionů korun, k dofinancování péče o ohrožené děti na obcích (SPOD) částkou 166 milionů korun a k dofinancování tzv. nadregionálních projektů sociálních služeb, které se týkají například pomoci lidem s autismem a pacientům s roztroušenou sklerózou. Zde se bude jednat o částku 81 milionů korun. Dohodnuté řešení bude předloženo do vlády 17. 06. 2019. Podle stávajícího harmonogramu by kraje měly obdržet finanční prostředky na začátku měsíce srpna. Aby finanční prostředky co nejrychleji doputovali k poskytovatelům finančních služeb, bude potřeba, aby se během léta sešla krajská zastupitelstva a ve věci rozhodla.
(Zdroj: Tiskové oddělení MPSV)
květen 2025
T po út st čt so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má svátek Stanislav
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
náš partner