Přeplatek na dani
19.03.2025
Každý rok se mnoho lidí těší na vrácení přeplatku na dani, ale zdaleka ne všichni vědí, jak tento proces funguje. Finanční úřad přeplatky automaticky nevrací, a proto je nutné o ně včas požádat. Přeplatek na dani vzniká tehdy, když poplatník v průběhu roku zaplatil na daních více, než bylo nutné. Nejčastěji se s přeplatkem setkávají zaměstnanci, kterým bylo během roku strháváno více, než kolik odpovídá jejich skutečné daňové povinnosti. U OSVČ a dalších poplatníků může přeplatek vzniknout například při uplatnění slev na dani či odpočitatelných položek.
Ne všechny daňové slevy však vedou k přeplatku, který lze získat zpět. Například sleva na poplatníka snižuje daňovou povinnost, ale pokud poplatník neplatí dostatečně vysokou daň, sleva se plně neuplatní. Oproti tomu některé slevy, například daňový bonus na dítě, mohou být vyplaceny i v případě, že daňová povinnost dosáhne nuly, protože se jedná o takzvaný daňový bonus. To znamená, že pokud má poplatník nárok na tento bonus, může obdržet částku i nad rámec své daňové povinnosti.
Finanční úřad nevrací přeplatek automaticky. Každý poplatník, který ho chce získat zpět, o něj musí požádat. Tato žádost se podává v rámci daňového přiznání, konkrétně v jeho závěrečné části. Poplatník zde uvede, jakým způsobem chce přeplatek obdržet. Možnosti jsou dvě: buď na bankovní účet, což je nejčastější způsob, nebo poštovní poukázkou na adresu. Druhá varianta je dostupná pouze pro nepodnikající fyzické osoby. Důležité je, aby lidé uvedli správné platební údaje. Pokud dojde k chybě při zadávání čísla účtu nebo adresy, může se celý proces značně zpozdit.
Minimální částka pro vrácení přeplatku je stanovena na 200 korun. Pokud je přeplatek nižší, finanční úřad jej nevrací, ale automaticky ho započítá na úhradu případných budoucích daňových povinností poplatníka, například daně z příjmu.
První skupinou poplatníků, kteří se mohou dočkat vrácení přeplatku, jsou zaměstnanci, kterým jejich zaměstnavatel provádí roční zúčtování daně. Pokud zaměstnanec podá všechny potřebné podklady včas, přeplatek obdrží obvykle v dubnové výplatě za březen. Přesný termín však závisí na konkrétním zaměstnavateli.
Pro poplatníky, kteří podávají daňové přiznání sami, platí, že finanční úřad vrací přeplatky do 30 dnů od uplynutí termínu pro podání daňového přiznání. Termíny se liší podle toho, zda poplatník podává přiznání v papírové podobě, elektronicky nebo prostřednictvím daňového poradce.
Pokud poplatník podává přiznání v papírové podobě, lhůta pro jeho podání je stanovena na 1. dubna 2025. V takovém případě finanční úřad vyplatí přeplatek nejpozději do 2. května 2025.
Pokud se rozhodne pro elektronické podání, získává na podání delší lhůtu, a to až do 2. května 2025. V tomto případě je přeplatek vyplacen do 3. června 2025.
Ti, kteří využijí služeb daňového poradce, mají na podání přiznání ještě více času, až do 1. července 2025. V takovém případě ale obdrží přeplatek nejpozději do 2. srpna 2025.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
U plynu i elektřiny dočasně končí zelené poplatky i DPH
20.10.2021
Vláda v pondělí zmocnila ministryni financí Alenu Schillerovou (za ANO) k odpuštění daně z přidané hodnoty (DPH) energií na listopad a prosinec. Na odpuštění by měla navázat novela, která tuto úlevu prodlouží na potřebně dlouhou dobu, uvedla Schillerová po jednání kabinetu. Na vládě současně prošel návrh, který domácnostem se spotřebou do tří megawatthodin odpustí poplatek za obnovitelné zdroje.
Odpuštění DPH u energií vyjde státní rozpočet podle Schillerové na jednu miliardu korun měsíčně. Vláda tímto krokem reaguje na rostoucí ceny elektřiny a plynu. Pro energie nyní platí sazba DPH 21 procent.
Domácnost, která za elektřinu zaplatí 1000 korun měsíčně, ve vyúčtování ušetří za listopad a prosinec zhruba 350 korun, uvedla Schillerová. Prominutí daně umožňuje ustanovení v daňovém řádu, které umožňuje ministryni financí hromadně prominout odvod daně při mimořádných, zejména živelních událostech.
Na generální pardon by podle ministryně měla od 1. ledna navázat novela zákona o DPH, která nulovou sazbu prodlouží na potřebně dlouhou dobu. Tu by měla vláda projednat na mimořádném zasedání ve středu.
Odpuštění DPH je podle Schillerové mimořádný úkon, který zatím využila jen v případě respirátorů. U nich vláda v pondělí také prodloužila nulovou DPH až do konce roku.
V
Státní příspěvek na mzdy se vrací
13.10.2021
Od loňského jara vyplatil stát firmám v problémech přes 50 miliard korun na mzdy lidí, pro které podniky neměly z nejrůznějších důvodů dočasně práci. Necelých pět měsíců poté, co pomoc z takzvaného programu Antivirus skončila, je pravděpodobné, že se znovu probudí k životu.
Podpora už ale nebude pro všechny. Na státní peníze dosáhnou jen podniky, které prokážou, že musí výrobu omezit kvůli nedostatku čipů či jiných komponentů v automobilovém průmyslu.
V
Konec daňových výhod pro technologické obry
11.10.2021
Irské zdanění velkých firem ve výši 12,5 procenta je dost pěkné na to, aby do země nalákalo tisíce firem s cílem ušetřit na daních. Apple, Google, Facebook a další korporace tak těžily téměř dvacet let z nižšího zdanění právnických osob a dalších výhod, které jim dávala vstřícná irská vláda. Nyní ale Dublin pod americkým tlakem svolil s podporou dohody o globální korporátní dani Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Podle ní by zdanění nadnárodních firem mělo činit minimálně 15 procent.
Původní návrh dohody hovořil o „alespoň patnácti procentech“ s tím, že současná vláda USA chtěla prosadit 21procentní zdanění korporátních výnosů – to ale narazilo na odpor už v americkém Kongresu, nejen v Irsku.
V
Sněmovna schválila zmrazení platů vrcholných politiků až na pět let
06.10.2021
Platy vrcholných politiků a jejich náhrady možná zůstanou následujících pět let na letošní úrovni. Sněmovna na mimořádné schůzi jejich zmrazení schválila zrychleně už v úvodním kole hlasy 133 ze 134 přítomných poslanců.
S