Přeplatek na dani
19.03.2025
Každý rok se mnoho lidí těší na vrácení přeplatku na dani, ale zdaleka ne všichni vědí, jak tento proces funguje. Finanční úřad přeplatky automaticky nevrací, a proto je nutné o ně včas požádat. Přeplatek na dani vzniká tehdy, když poplatník v průběhu roku zaplatil na daních více, než bylo nutné. Nejčastěji se s přeplatkem setkávají zaměstnanci, kterým bylo během roku strháváno více, než kolik odpovídá jejich skutečné daňové povinnosti. U OSVČ a dalších poplatníků může přeplatek vzniknout například při uplatnění slev na dani či odpočitatelných položek.
Ne všechny daňové slevy však vedou k přeplatku, který lze získat zpět. Například sleva na poplatníka snižuje daňovou povinnost, ale pokud poplatník neplatí dostatečně vysokou daň, sleva se plně neuplatní. Oproti tomu některé slevy, například daňový bonus na dítě, mohou být vyplaceny i v případě, že daňová povinnost dosáhne nuly, protože se jedná o takzvaný daňový bonus. To znamená, že pokud má poplatník nárok na tento bonus, může obdržet částku i nad rámec své daňové povinnosti.
Finanční úřad nevrací přeplatek automaticky. Každý poplatník, který ho chce získat zpět, o něj musí požádat. Tato žádost se podává v rámci daňového přiznání, konkrétně v jeho závěrečné části. Poplatník zde uvede, jakým způsobem chce přeplatek obdržet. Možnosti jsou dvě: buď na bankovní účet, což je nejčastější způsob, nebo poštovní poukázkou na adresu. Druhá varianta je dostupná pouze pro nepodnikající fyzické osoby. Důležité je, aby lidé uvedli správné platební údaje. Pokud dojde k chybě při zadávání čísla účtu nebo adresy, může se celý proces značně zpozdit.
Minimální částka pro vrácení přeplatku je stanovena na 200 korun. Pokud je přeplatek nižší, finanční úřad jej nevrací, ale automaticky ho započítá na úhradu případných budoucích daňových povinností poplatníka, například daně z příjmu.
První skupinou poplatníků, kteří se mohou dočkat vrácení přeplatku, jsou zaměstnanci, kterým jejich zaměstnavatel provádí roční zúčtování daně. Pokud zaměstnanec podá všechny potřebné podklady včas, přeplatek obdrží obvykle v dubnové výplatě za březen. Přesný termín však závisí na konkrétním zaměstnavateli.
Pro poplatníky, kteří podávají daňové přiznání sami, platí, že finanční úřad vrací přeplatky do 30 dnů od uplynutí termínu pro podání daňového přiznání. Termíny se liší podle toho, zda poplatník podává přiznání v papírové podobě, elektronicky nebo prostřednictvím daňového poradce.
Pokud poplatník podává přiznání v papírové podobě, lhůta pro jeho podání je stanovena na 1. dubna 2025. V takovém případě finanční úřad vyplatí přeplatek nejpozději do 2. května 2025.
Pokud se rozhodne pro elektronické podání, získává na podání delší lhůtu, a to až do 2. května 2025. V tomto případě je přeplatek vyplacen do 3. června 2025.
Ti, kteří využijí služeb daňového poradce, mají na podání přiznání ještě více času, až do 1. července 2025. V takovém případě ale obdrží přeplatek nejpozději do 2. srpna 2025.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Vláda schválila daňové úlevy v oblastech zasažených tornádem
29.06.2021
Občané a firmy na Moravě, které minulý čtvrtek zasáhla bouře doprovázená tornádem, získají podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) daňové úlevy. Posunou se jim lhůty pro zaplacení daně z příjmů, podání daňového přiznání, kontrolního hlášení a platby daně z přidané hodnoty (DPH). Promine se jim záloha na silniční daň splatná k 15. červenci. Projednala to v pondělí vláda, uvedla na Twitteru Schillerová.
Splatnost daně z příjmů fyzických i právnických osob se posune podle informací na webu ministerstva financí z konce června do konce srpna. Podání daňového přiznání, kontrolního hlášení a platby DPH za květen se prodlouží o měsíc. Tzv. generální pardon se bude automaticky vztahovat na podnikatele a firmy, které mají sídlo nebo pobyt na území správních obvodů obcí s rozšířenou působností Břeclav a Hodonín, nebo které vykonávají převážnou část své činnosti na území těchto správních obvodů. Sídlo a bydliště dokládat nemusejí, případný převažující výkon činnosti doloží jen oznámením.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Zvýšení penzí o dalších 300 korun dali poslanci šanci
25.06.2021
Sněmovna dala šanci vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení důchodů od ledna o 300 korun nad zákonnou valorizaci. Zrychleně to ale schvalovat nebude, opoziční kluby ODS, KDU-ČSL a TOP 09 takový postup na úterní mimořádné schůzi odmítly. Budou uplatňovat pozměňovací návrhy. Předlohu tak čekají standardní tři čtení.
Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové by bylo nejlepší důchodovou novelu zamítnout. "Nemůžeme podpořit něco, co není vykompenzováno opravdovou snahou šetřit na výdajích," uvedla. Kabinet ANO a ČSSD podle ní dělá jen líbivé kroky, hlubší změnu důchodového systému ale nebyl schopen připravit. Adamová slíbila, že koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), pokud bude vládnout, důchodovou reformu předloží. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) a financí Alena Schillerová (za ANO) mimořádné přidání k penzím hájily. Podle Maláčové jde o "investici do lidské důstojnosti" a o jasný signál státu, že lidé, kteří celý život pracovali, budou mít aspoň trochu důstojný důchod.
V
Česko zvýhodní pořízení elektroauta hlavně daňovými úlevami
25.06.2021
Zájem o elektromobily roste. Přinejmenším tedy v západní Evropě, kde v roce 2020 překonaly v celé řadě zemí desetiprocentní podíl na prodejích nových aut. Česko však zůstává pozadu, v žebříčku 22 zemí skončilo na 19. místě. S 2,6 procenty prodaných elektromobilů a plug‑in hybridů bylo daleko za 11,4procentním průměrem Evropské unie. Horší v tomto směru bylo jen Slovensko, Polsko a Chorvatsko.
Navzdory významu automobilového průmyslu, který tvoří deset procent z celkového hrubého domácího produktu, se tedy Česko dosud stavělo k jednomu z nejvýznamnějších celosvětových trendů automobilové branže přezíravě. Podle vedoucího partnera EY Petra Knapa je v regionu střední Evropy výrazně horší v podílu prodejů elektroaut jen Polsko. „K automobilovému sektoru se chováme poměrně macešsky,“ řekl na pracovní snídani v rámci Fora Elektromobilita, na které se díky vydavatelství Economia a společnosti LEEF sešli vybraní šéfové automobilek s lídry energetických firem a zástupci státu.“ Dosavadní státní podpora včetně dotací firmám a veřejnému sektoru byla podle něj nedostatečná. V průzkumu EY je pro 45 procent dotázaných největší překážkou pro pořízení elektroauta jeho vysoká cena, dojezd nebo dostupnost dobíjecích stanic odrazují jen poloviční počet respondentů. Více než polovina lidí pak v průzkumu uvedla, že by je k pořízení motivoval příspěvek státu.
V
Senát schválil nová pravidla takzvaného kurzarbeitu
14.06.2021
Novelu dostane k podpisu prezident. Tuto zkrácenou práci se státním příspěvkem by mohla po dohodě v tripartitě zavést vláda. Lidé by v době výpadku dostávali za neodpracovanou dobu 80 procent výdělku. Stát by poskytl čtyři pětiny této náhrady i s odvody do 1,5násobku celostátní průměrné mzdy.
Zaměstnanci by doma mohli být jeden den až čtyři dny v týdnu. Opatření upravuje novela o zaměstnanosti a k tomu, aby začala platit, musí ji podepsat prezident. Ministryně práce Jana Maláčová senátorům řekla, že návrh kurzarbeitových pravidel má podporu odborů i zaměstnavatelů. Kurzarbeit prošel Senátem! V době krize zajistí firmám 80 % nákladů na náhrady mzdy a odvody a zaměstnanci si udrží práci a příjem. Čas, kdy nepracují, mohou využít na vzdělávání. Jsem si jistá, že se ta roční práce vyplatila a když bude třeba, Kurzarbeit nám dobře poslouží!
V