Přeplatek na dani
19.03.2025
Každý rok se mnoho lidí těší na vrácení přeplatku na dani, ale zdaleka ne všichni vědí, jak tento proces funguje. Finanční úřad přeplatky automaticky nevrací, a proto je nutné o ně včas požádat. Přeplatek na dani vzniká tehdy, když poplatník v průběhu roku zaplatil na daních více, než bylo nutné. Nejčastěji se s přeplatkem setkávají zaměstnanci, kterým bylo během roku strháváno více, než kolik odpovídá jejich skutečné daňové povinnosti. U OSVČ a dalších poplatníků může přeplatek vzniknout například při uplatnění slev na dani či odpočitatelných položek.
Ne všechny daňové slevy však vedou k přeplatku, který lze získat zpět. Například sleva na poplatníka snižuje daňovou povinnost, ale pokud poplatník neplatí dostatečně vysokou daň, sleva se plně neuplatní. Oproti tomu některé slevy, například daňový bonus na dítě, mohou být vyplaceny i v případě, že daňová povinnost dosáhne nuly, protože se jedná o takzvaný daňový bonus. To znamená, že pokud má poplatník nárok na tento bonus, může obdržet částku i nad rámec své daňové povinnosti.
Finanční úřad nevrací přeplatek automaticky. Každý poplatník, který ho chce získat zpět, o něj musí požádat. Tato žádost se podává v rámci daňového přiznání, konkrétně v jeho závěrečné části. Poplatník zde uvede, jakým způsobem chce přeplatek obdržet. Možnosti jsou dvě: buď na bankovní účet, což je nejčastější způsob, nebo poštovní poukázkou na adresu. Druhá varianta je dostupná pouze pro nepodnikající fyzické osoby. Důležité je, aby lidé uvedli správné platební údaje. Pokud dojde k chybě při zadávání čísla účtu nebo adresy, může se celý proces značně zpozdit.
Minimální částka pro vrácení přeplatku je stanovena na 200 korun. Pokud je přeplatek nižší, finanční úřad jej nevrací, ale automaticky ho započítá na úhradu případných budoucích daňových povinností poplatníka, například daně z příjmu.
První skupinou poplatníků, kteří se mohou dočkat vrácení přeplatku, jsou zaměstnanci, kterým jejich zaměstnavatel provádí roční zúčtování daně. Pokud zaměstnanec podá všechny potřebné podklady včas, přeplatek obdrží obvykle v dubnové výplatě za březen. Přesný termín však závisí na konkrétním zaměstnavateli.
Pro poplatníky, kteří podávají daňové přiznání sami, platí, že finanční úřad vrací přeplatky do 30 dnů od uplynutí termínu pro podání daňového přiznání. Termíny se liší podle toho, zda poplatník podává přiznání v papírové podobě, elektronicky nebo prostřednictvím daňového poradce.
Pokud poplatník podává přiznání v papírové podobě, lhůta pro jeho podání je stanovena na 1. dubna 2025. V takovém případě finanční úřad vyplatí přeplatek nejpozději do 2. května 2025.
Pokud se rozhodne pro elektronické podání, získává na podání delší lhůtu, a to až do 2. května 2025. V tomto případě je přeplatek vyplacen do 3. června 2025.
Ti, kteří využijí služeb daňového poradce, mají na podání přiznání ještě více času, až do 1. července 2025. V takovém případě ale obdrží přeplatek nejpozději do 2. srpna 2025.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Některé e-shopy přestávají kvůli daním posílat zboží do Británie
05.01.2021
Některé specializované internetové obchody z Evropské unie končí s dodávkami svého zboží do Británie. Informuje o tom dnes server BBC. Důvodem jsou daňové změny, které od ledna vstoupily v platnost v souvislosti s odchodem Británie z EU.
Se zasíláním zboží do Británie končí například nizozemský prodejce součástek pro jízdní kola Bike Bits. "Britská politika nás nutí ukončit vztahy s britskými spotřebiteli," uvedla firma na svých internetových stránkách. Přerušení aktivit ve Spojeném království "kvůli novým britským opatřením" ohlásil rovněž belgický obchod s pivem Beer On Web.
Tyto firmy si stěžují, že nyní v důsledku požadavků britských daňových úřadů čelí vyšším nákladům a větší byrokratické zátěži. Mezinárodní přepravci zásilek, včetně firem Federal Express a TNT, navíc upozorňují, že zavádějí příplatky na dodávky mezi Británií a EU. Zdůvodňují to náklady na úpravy svých systémů, které změny spojené s brexitem vyžadují, píše BBC.
V
Vakcína i daňový balíček nahrají zvyšování sazeb ČNB
27.12.2020
Podle některých ekonomů Česká národní banka příští rok zvýší úrokové sazby a dosavadní zlevňování hypoték se tak nejspíš chýlí ke konci. Zprávy, že Česko získá ještě před koncem roku první zásilku vakcíny proti nemoci covid-19, podpořily podle ekonomů vyhlídky, že se hospodářství vyhne dalším protikoronavirovým omezením.
Výhled na zlepšení podpořilo také schválení balíčku daňových změn minulý týden v Senátu, které v úterý ještě nejspíš odhlasuje parlament. Záměrem vlády je od ledna lidem snížit daně z příjmů a podpořit je, aby kvůli pandemii nepřestali utrácet.
V
Zaměstnance čeká rekordní snížení daní
23.12.2020
Zaměstnanci se mohou těšit na největší snížení daní v historii Česka. Sněmovna definitivně schválila dlouho diskutovaný daňový balíček, který mimo jiné ruší superhrubou mzdu a většině lidí zvýší čisté příjmy až o tisíce korun. Pracovníci také budou moci dostat peníze namísto klasických stravenek. Všechny daňové změny vyjdou státní rozpočet na 87 miliard korun.
V
Živnostníci mohou žádat od pondělí 21. prosince o ošetřovné za listopad
22.12.2020
Ministerstvo průmyslu a obchodu zveřejnilo výzvu k programu ošetřovné pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) za listopad. Žádosti bude přijímat od pondělí 21. prosince do 21. ledna. Pro živnostníky je připraveno 250 milionů korun, v případě potřeby bude částka navýšena. ČTK to sdělila mluvčí resortu Štěpánka Filipová.
S