Přeplatek na dani
19.03.2025
Každý rok se mnoho lidí těší na vrácení přeplatku na dani, ale zdaleka ne všichni vědí, jak tento proces funguje. Finanční úřad přeplatky automaticky nevrací, a proto je nutné o ně včas požádat. Přeplatek na dani vzniká tehdy, když poplatník v průběhu roku zaplatil na daních více, než bylo nutné. Nejčastěji se s přeplatkem setkávají zaměstnanci, kterým bylo během roku strháváno více, než kolik odpovídá jejich skutečné daňové povinnosti. U OSVČ a dalších poplatníků může přeplatek vzniknout například při uplatnění slev na dani či odpočitatelných položek.
Ne všechny daňové slevy však vedou k přeplatku, který lze získat zpět. Například sleva na poplatníka snižuje daňovou povinnost, ale pokud poplatník neplatí dostatečně vysokou daň, sleva se plně neuplatní. Oproti tomu některé slevy, například daňový bonus na dítě, mohou být vyplaceny i v případě, že daňová povinnost dosáhne nuly, protože se jedná o takzvaný daňový bonus. To znamená, že pokud má poplatník nárok na tento bonus, může obdržet částku i nad rámec své daňové povinnosti.
Finanční úřad nevrací přeplatek automaticky. Každý poplatník, který ho chce získat zpět, o něj musí požádat. Tato žádost se podává v rámci daňového přiznání, konkrétně v jeho závěrečné části. Poplatník zde uvede, jakým způsobem chce přeplatek obdržet. Možnosti jsou dvě: buď na bankovní účet, což je nejčastější způsob, nebo poštovní poukázkou na adresu. Druhá varianta je dostupná pouze pro nepodnikající fyzické osoby. Důležité je, aby lidé uvedli správné platební údaje. Pokud dojde k chybě při zadávání čísla účtu nebo adresy, může se celý proces značně zpozdit.
Minimální částka pro vrácení přeplatku je stanovena na 200 korun. Pokud je přeplatek nižší, finanční úřad jej nevrací, ale automaticky ho započítá na úhradu případných budoucích daňových povinností poplatníka, například daně z příjmu.
První skupinou poplatníků, kteří se mohou dočkat vrácení přeplatku, jsou zaměstnanci, kterým jejich zaměstnavatel provádí roční zúčtování daně. Pokud zaměstnanec podá všechny potřebné podklady včas, přeplatek obdrží obvykle v dubnové výplatě za březen. Přesný termín však závisí na konkrétním zaměstnavateli.
Pro poplatníky, kteří podávají daňové přiznání sami, platí, že finanční úřad vrací přeplatky do 30 dnů od uplynutí termínu pro podání daňového přiznání. Termíny se liší podle toho, zda poplatník podává přiznání v papírové podobě, elektronicky nebo prostřednictvím daňového poradce.
Pokud poplatník podává přiznání v papírové podobě, lhůta pro jeho podání je stanovena na 1. dubna 2025. V takovém případě finanční úřad vyplatí přeplatek nejpozději do 2. května 2025.
Pokud se rozhodne pro elektronické podání, získává na podání delší lhůtu, a to až do 2. května 2025. V tomto případě je přeplatek vyplacen do 3. června 2025.
Ti, kteří využijí služeb daňového poradce, mají na podání přiznání ještě více času, až do 1. července 2025. V takovém případě ale obdrží přeplatek nejpozději do 2. srpna 2025.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Spotřební daň z cigaret, tabáku a lihu by měla stoupnout
29.05.2019
Vláda podpořila jejich vyšší zdanění. Spotřební daně z cigaret a tabáku, včetně zahřívaného, by měly stoupnout příští rok zhruba o deset procent. Rovněž spotřební daň z lihu by měla stoupnout, a to zhruba o 13 procent. Zvýšit by se měla také daň z některých hazardních her.
Návrh ministerstva financí dnes schválila vláda. Na tiskové konferenci o tom informovala ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Normu musí ještě schválit Parlament a podepsat prezident. Daňová zátěž u jedné krabičky cigaret by tak mohla podle informací ČTK od tabákových firem stoupnout o 12 až 13 korun. Veřejné rozpočty by podle propočtů ministerstva financí měly změnami získat v letech 2020 a 2021 každoročně přes deset miliard korun. Ministerstvo již dříve informovalo, že návrh zákona, kterým se mění některé daňové zákony v souvislosti se zvyšováním příjmů veřejných rozpočtů, je reakcí na růst dostupnosti návykových látek. Podle úřadu je důsledkem zvyšující se životní úrovně.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Vyšší mzdy a nábory dalších lidí
27.05.2019
"Přestože většinu strojírenských společností stále trápí nedostatek zaměstnanců, desetina z nich bude letos snižovat své kapacity. Důvodem je nižší počet zakázek. Společnosti optimalizují své výrobní procesy, zavádějí automatizaci a robotizaci, roste produktivita práce," uvedla ředitelka pro průmysl CEEC Research Alena Burešová. Firmy, které plánují zaměstnance naopak nabírat, mají podle Burešové zájem především o kvalifikované pracovníky.
"Očekáváme, že nedostatek pracovních sil pro segment průmyslu bude převažovat i v následujícím období, ovšem ne tak dramaticky jako doposud. Lze předpokládat, že potřeba nových zaměstnanců sice bude nadále přetrvávat, ale již nebude tak dramatická," doplnil generální ředitel společnosti Trenkwalder Martin Malo. Z loňské studie mezi strojírenskými firmami vyplynulo, že růst produktivity byl proti růstu mzdových nákladů pouze zhruba poloviční. Letos chce zvyšovat mzdy 97 procent firem, v průměru o pět procent. Produktivita práce těchto společností podle jejich ředitelů vzroste o čtyři procenta. "S nedostatkem pracovních sil na českém trhu přímo souvisí nutnost firem najímat agenturní zaměstnance, u kterých je často diskutována míra jejich kvalifikace, pracovní morálky a s tím související dopady do jejich pracovního výkonu," uvedla dále Burešová.
Na úhradu daně z nemovitosti zbývá jen pár dní
21.05.2019
Do konce května musí lidé zaplatit daň z nemovitých věcí pro letošní rok. Každý, kdo vlastní nemovitost, musí do konce května zaplatit z tohoto majetku daň.
Tu mu jako každý rok vypočítá finanční správa a pošle poštou ve formě složenky (úřad může posílat na vyžádání potřebné údaje také mailem). Všem má obsílka dorazit do 25. května. Pokud nedorazí, je třeba kontaktovat územní pracoviště v místě příslušného finanční úřadu a platební údaje tam zjistit. Úřad toleruje zpoždění platby, ale jen týden po termínu. Pak hrozí opozdilcům pokuty.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Schillerová našla peníze na zvýšení rodičovské na 300 tisíc
20.05.2019
Ministerstvo financí připravilo na příští rok rozpočet se schodkem 40 miliard korun. Výdaje by měly být 1,594 bilionu korun a příjmy 1,554 bilionu korun. Na pondělní tiskové konferenci o tom informoval premiér Andrej Babiš (ANO). Schodek 40 miliard korun je schválen i v letošním rozpočtu.
Ministerstvo financí podle premiéra našlo peníze na zvýšení rodičovského příspěvku, který by se měl zvýšit z 220 na 300 tisíc korun, což prosazovala i koaliční ČSSD a ministryně práce Jana Maláčová. Týkat by se to mělo lidí, kteří budou mít k prvnímu lednu příštího roku dítě do 4 let věku a aktivně pobírají rodičovský příspěvek. Náklad je podle premiéra 8,6 miliardy ročně. V rámci rozpočtu ministerstva práce a sociálních věcí se našlo však 250 milionů, ostatní peníze musela ministryně Alena Schillerová najít v jiných kapitolách rozpočtu, řekl Babiš. Mezi cestami, jak chce vláda získat další peníze do rozpočtu, premiér zmínil například snížení počtu státních úředníků. "Paní ministryně předkládá konkrétní šetření v rámci ministerstev. My si myslíme, že nepotřebujeme takový počet úředníků a i z hlediska provozních nákladů jsou tam velké rezervy," řekl Babiš, konkrétnější však nebyl.