Lex plyn prošel sněmovnou
Novela má Česku zajistit energetickou soběstačnost. Urychlit povolování nových paroplynových zdrojů energie má novela energetického zákona přezdívaná Lex plyn,...
Změna ceny po objednávce při nakupování přes e-shop
Při nakupování na e-shopu se spotřebitelé setkávají se situací, kdy se podnikatel po odeslání objednávky pokouší změnit cenu. Prodávající přitom odkazují...
Cena zlata překonala další rekord
Cena zlata stoupla na nový rekord nad 3200 dolarů (71 140 korun) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). K růstu zlata přispívá slabší dolar a eskalace obchodní...
Hypotéky v březnu posílily
Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypotéky za 32,8 miliardy korun, což je proti únoru nárůst o 29 procent. Nové úvěry bez refinancování stouply...
Češi vybrali na pomoc Barmě 1,2 milionu, další peníze...
Týden po ničivém zemětřesení v Barmě a Thajsku se ve veřejných sbírkách, které na pomoc lidem v postižených oblastech vyhlásily české neziskové organizace,...

Murphy radí

Murphyho vynálezy

Pokud nemáte čas na sprchování, jednoduše se obalte izolepou a pak ji odmotejte - špína se na ni nalepí.

Než si začnete stříhat nehty, natřete je na červeně - snadněji je pak najdete na koberci.

Lampičku na sluneční energii ocení každý, kdo hledá pod lampou tmu.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákony a komentáře

O tom, jak věci vypadají, rozhoduje úhel pohledu. Co je dovoleno bohem, není dovoleno volům.

Když dva dělají totéž, výsledek je vždy jiný.

Nikdy není tak špatně, aby zítra nemohlo být hůř.

(Murphyho zrnká II)
Věci se kazí

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Nezaměstnaný otec pěti dětí dá poslední peníze jasnovidke, aby mu vyveštila, jaká budoucnost ho čeká. Jasnovidka začne: Jste otcem tří dětí ... Ne tří, pěti - opravuje ji zákazník. To si myslíte vy.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho rady

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud vás někdo upozorní, že se určitá věc kazí, nemá smysl měnit věc. Třeba se zbavit donašeče. Vyměnit lidí je přece mnohem snazší, než vyměnit věc.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákoník

Mýlit se je lidské ale výsledek stojí za to.

Pokud se již jednou něco pokazilo, všechny pokusy o opravu to ještě víc pokazí.

Jeden iniciativní blbec je horší než teroristické komando!

(Murphyho zrnká II)

Průměrná mzda loni vzrostla o tři tisíce korun, reálně se však snížila

07.03.2024 Průměrná mzda činila v loňském roce 43 341 korun, v meziročním srovnání byla o více než tři tisíce korun vyšší. Reálně se však snížila o téměř tři procenta kvůli zvýšení spotřebitelských cen. Ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku vzrostla průměrná mzda o 6,3 procenta, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). "I přes více než 6% růst nominální mzdy na přepočtené počty zaměstnanců klesla po započtení vlivu inflace reálná mzda ve 4. čtvrtletí 2023 o 1,2 %. Šlo přitom již o devátý pokles za sebou.
Reálně se za celý rok 2023 mzda snížila o 2,9 %, neboť inflace dosáhla 10,7 % a nominální růst mezd byl 7,5 %," uvedla vedoucí oddělení statistiky práce ČSÚ Jitka Erhartová. V závěrečném čtvrtletí loňského roku průměrná mzda reálně klesla o 1,2 procenta, protože spotřebitelské ceny se zvýšily za uvedené období o 7,6 %. Proti předchozímu čtvrtletí činil růst průměrné mzdy po očištění od sezónních vlivů půldruhého procenta. Medián mezd činil 39 685 korun a vzrostl proti stejnému období předchozího roku o rovných šest procent. Čtyři pětiny zaměstnanců pobíraly mzdu mezi 20 073 Kč a 74 654 Kč. V roce 2023 dosáhla průměrná mzda 43 341 Kč, v meziročním srovnání činil přírůstek 3 024 Kč (7,5 %). Spotřebitelské ceny se zvýšily za uvedené období o 10,7 %, reálně se tak mzda snížila o 2,9 %.
S
(Zdroj: eurozpravy.cz)

Daň z nemovitosti se blíží

10.05.2023 Finanční správa v těchto dnech rozesílá informace k dani z nemovitých věcí. Zatímco dříve byla standardem složenka, je tato forma nyní na ústupu. Pokud patříte mezi poplatníky, kterým byla ze zákona začátkem roku 2023 zřízena datová schránka, informace pro placení daně na rok 2023 vám již nejspíše byly zaslány jejím prostřednictvím. „Pozor, v tomto případě je jedno, zda je schránka zřízena pro podnikatele či fyzickou osobu. Typ datové schránky není rozlišován,“ upozorňuje Jana Melicharová, daňová poradkyně ze společnosti KODAP. Takto zaslané informace jsou shodné s těmi na poštovních poukázkách, včetně QR kódu pro rychlé uhrazení daně.
Jestli jste si v minulosti zažádali o zasílání těchto údajů do e-mailové schránky, potřebné informace vám dorazí tam. V případě, že pro placení daně využíváte SIPO, úhrada proběhne standardně v souladu s podmínkami České pošty. Poplatníci využívající portál MOJE DANĚ naleznou potřebné údaje v sekci „Nastavení a informace o subjektu“. Informace pro placení daně zasílané prostřednictvím datové schránky, e-mailu či portálu MOJE DANĚ by měly být poplatníkům v těchto dnech již doručeny. Pokud se vás žádný z výše uvedených způsobů doručení netýká, obdržíte potřebné informace ve formě poštovní poukázky A. „Ty jsou rozesílány postupně a nejpozději by měly do poštovních schránek dorazit 25. května. V případě, že ani k tomuto datu složenku neobdržíte, je vhodné kontaktovat územní pracoviště místně příslušného finančního úřadu, případně prověřit, zda nemohla být informace o úhradě doručena jiným způsobem,“ říká Jana Melicharová ze společnosti KODAP. Poplatníkům, kteří vlastní nemovité věci v územní působnosti více krajů nebo platí daň vyšší než 5000 Kč, bude doručen odpovídající počet složenek. Složenek se také týká další letošní novinka. Nově již nejsou zasílány bezplatné daňové složenky, ale pouze poštovní poukázky typu A. Poplatníka, který daň hradí jejich prostřednictvím, tak čeká povinnost uhradit související poplatek přinejmenším 52 korun. Snazší a levnější je tak například bezhotovostní převod z bankovního účtu prostřednictvím uvedeného QR kódu. Nepřesáhne-li výše daně 5000 Kč, je celá částka daně splatná do 31. května. V případě, že je daň vyšší, může jí poplatník buď uhradit do 31. května naráz nebo ve dvou splátkách do 31. května a do 30. listopadu (v případě podnikatelů v zemědělství do 31. srpna a 30. listopadu).
S
(Zdroj: moneymag.cz)

Vláda chystá vyšší DPH na pivo a spotřební daň na víno

10.05.2023 Škrty, vyšší odvody, zdražování a zvyšování DPH. Takové návrhy změn se na nás valí ze všech stran. Podle návrhu ministerstva financí by se zvýšení sazeb DPH na 21 procent dotklo například vodného a stočného, tepla, točeného piva nebo ubytovacích služeb.
Podle aktuálního návrhu by mohlo zdražit i pivo, ale jen to točené, a to docela znatelně. Momentálně spadá točené pivo v restauraci do kategorie 10 % DPH. Kdyby návrh prošel, sazba by se zvýšila na 21 procent. Zlevnit by díky sníženému DPH z 15 na 14 procent mohly některé potraviny, nealkoholické nápoje, zdravotnické pomůcky, stavební práce či dětské sedačky. “Z hlediska dopadů na peněženky občanů bude poměrný znatelné zejména zvýšení vodného a stočného. Jedná se o služby související se základními životními potřebami. Pokud jde o zvýšení cen piva či vína, ty jsou u nás jedny z nejnižších v Evropské unii. Pokud by zvýšení cen alkoholu mělo vést ke snížení jejich spotřeby, mělo by to zřejmě pouze kladný efekt, protože v spotřebě alkoholu nejen v EU ale i ve světě neblaze vynikáme,” komentuje navrhované změny Michal Jelínek, partner V4 Group. I ti, kteří více holdují vínu než pivu, budou muset nejspíš sáhnout hlouběji do peněženek. V České republice totiž máme nulovou spotřební daň na víno. Národní ekonomická rada navrhuje, aby spotřební daň na víno byla ve výši 10 až 23 korun za litr. Podle ministra zdravotnictví by vinaři měli být realisté, protože ať se jim to líbí nebo ne, spotřební daň na víno jednou bude. Naopak proti zavedení spotřební daně na víno je ministr zemědělství. Momentálně jsou sazby DPH tři, a to 10, 15 a 21 procent. Ministr financí Zbyněk Stanjura navrhuje, aby sazby byly jen dvě, tedy základní 21 procent a jedna snížená 14 procent.
S
(Zdroj: moneymag.cz)

Zvyšme daně hlavně bohatším zaměstnancům, navrhli analytici

28.04.2023 Zatímco vláda svůj návrh na záchranu státního rozpočtu ještě připravuje, výzkumníci PAQ Research s ekonomy IDEA představili vlastní plán. Počítá s vyšším zdaněním zaměstnanců, přičemž zachovává úlevy pro ty s nižšími příjmy. Analytici přicházejí ve svých propočtech se dvěma variantami.
První varianta nazvaná vyvážená počítá s ponecháním základní sazby daně z příjmů na 15 procentech, progresivním zdaněním od průměrných příjmů, zvýšením slevy na poplatníka a zrušením selektivně čerpatelných slev a odčitatelných položek. Přinést by měla zhruba 32 miliard, přičemž více než 29 miliard by v tomto případě připlynulo od nejlépe vydělávajících zaměstnanců. Pro stabilizaci veřejných financí je potřeba získat dodatečných 115 miliard na dalších daních. Druhá varianta, tzv. realistická pracuje se zvýšením základní sazby na 17 procent, progresivním zdaněním od středních příjmů, zvýšením slevy na poplatníka a rovněž zrušením selektivně čerpatelných slev a odčitatelných položek. V tomto případě by od zaměstnanců připlynulo do rozpočtu dodatečných 60 miliard, přes 42 miliard od těch s nejvyššími příjmy…
J
(Zdroj: zpravy.cz)

Odbory žádají růst minimální mzdy od července o 1000 korun, dále pak i od ledna

28.04.2023 Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) požaduje po vládě zvýšení minimální mzdy od července o 1000 korun na 18 300 korun. Přidání o dalších 1200 korun pak žádá od ledna 2024. Usilovat chce i o dorovnání šesti z osmi stupňů zaručených výdělků, které se letos na začátku roku neupravily, uvedl v pátek na tiskové konferenci předák ČMKOS Josef Středula.
Minimální mzda se v Česku zvedala naposledy od ledna o 1100 korun na 17 300 korun. Ministr práce Marian Jurečka novinářům řekl, že je připraven vládě případně předložit společný návrh odborů a zaměstnavatelů pro letošní navýšení a od příštího roku roku by se minimální mzda měla valorizovat už automaticky podle průměrné mzdy. Zaměstnavatelé jsou proti letošnímu navyšování, žádají zavedení automatické valorizace. "Čistá minimální mzda je 15 372 korun. Je tak pod hranicí příjmové chudoby. Člověk, který ji pobírá, je tak z definice chudý. Navýšení minimální mzdy je skutečně žalostné, zoufalé a proti prosperitě," uvedl Středula. Poukázal na vysokou inflaci a propad reálných výdělků. Podle předáka by díky přidání lidé víc utráceli, a tak podpořili firmy a ekonomiku...
J
(Zdroj: aktualne.cz)
duben 2025
T po út st čt so ne
14 31 1 2 3 4 5 6
15 7 8 9 10 11 12 13
16 14 15 16 17 18 19 20
17 21 22 23 24 25 26 27
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
Dnes má svátek Blahoslav
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
náš partner