Různé sazby DPH jsou pro sociální politiku neefektivní
13.10.2023
Používání různých sazeb daně z přidané hodnoty (DPH) jako nástroje sociální politiky je ekonomicky neefektivní. Pro stát by bylo výhodnější sjednotit sazby do jedné a následně adresně pomáhat nízkopříjmovým skupinám. Vyplývá to z analýzy společnosti Cyrrus, kterou novinářům představil její hlavní ekonom Vít Hradil. Česko v současnosti uplatňuje základní sazbu DPH 21 procent a dvě snížené sazby deset a 15 procent.
Vládní konsolidační balíček, který bude v pátek v závěrečném čtení schvalovat sněmovna, počítá se sjednocením obou snížených sazeb na 12 procentech.
Podle Hradila se stanovení snížených sazeb DPH nejčastěji zdůvodňuje podporou sociálně slabých skupin a podporou zdravějšího životního stylu. "Argumenty, proč mít víc sazeb DPH, ale z ekonomického pohledu neobstojí," řekl Hradil.
Upozornil, že nižší sazby DPH se v konečných prodejních cenách neprojevují v plné výši. "Průsak nižší DPH do finálních cen se odhaduje jen na zhruba 50 procent. Zbytek zůstává v maržích prodejců," řekl Hradil. "U nás v Česku to v současnosti vychází zhruba na 46 miliard, které jsou v podstatě transfer prodejcům, který nedoputuje ke skutečně potřebným," doplnil.
Za problém považuje i skutečnost, že DPH je plošná daň. Výhodu z nižších sazeb tak nemají pouze nízkopříjmové skupiny, ale i bohatší lidé, kteří by zvýhodnění nepotřebovali. V některých případech je navíc nastavení daně degresivní, kdy výhody více čerpají středně a vysokopříjmové skupiny. Týká se to například luxusních potravin nebo péče o děti, které si nízkopříjmové skupiny nemohou dovolit platit bez ohledu na sazbu DPH.
Nastavení různých sazeb DPH podle analýzy vytváří dodatečné administrativní náklady pro stát i pro firmy, zatěžuje zejména malé podnikatele. Komplikovanější daňový systém navíc otvírá prostor pro daňové úniky.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Ministryně Maláčová navrhuje výrazné zvýšení rodičovského příspěvku
24.09.2018
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) navrhuje zvýšení rodičovského příspěvku na dítě do čtyř let věku ze stávajících 220 tisíc na 260 tisíc korun pro rodiče s jedním dítětem. Rodiny s dvojčaty a vícerčaty by měly nárok na 390 tisíc místo dnešních 330 tisíc korun. Více financí chce ministryně prosadit od 1. července 2019.
„Tento příspěvek se poskytuje v nezměněné výši již několik let. V současné době nejvíce rodičů pobírá měsíčně šest až osm tisíc korun, což je cca tříletá varianta. A to mi přijde při dnešních cenách a rodinných nákladech, například i na školku či dětskou skupinu, velmi málo. Chceme zlepšit životní úroveň všem rodinám, které pečují o malé děti,“ řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) s tím, že navýšení rodičovského příspěvku až na 300 tisíc korun je jednou z priorit programového prohlášení vlády.
Rodičovský příspěvek je koncipován jako náhrada mzdy. Jeho vývoj proto musí odrážet růst mezd v České republice. Druhá fáze navyšování rodičovského příspěvku se bude odvíjet od projednávání směrnice EU o rovnováze mezi pracovním a soukromým životem rodičů a pečujících (Work-life balance).
S takto výrazným růstem rodičovského příspěvku počítá novela zákona o státní sociální podpoře, kterou ministerstvo do meziresortního připomínkového řízení odeslalo v pátek 21. září 2018. Při účinnosti úpravy od 1. července 2019 je předpokládaný nárůst výdajů ze státního rozpočtu o 3,6 miliardy korun a v následujícím roce pak 4,9 miliardy korun.
Navýšení rodičovského příspěvku tak podporuje možnost volby pro rodiče s malými dětmi, kteří si mohou vybírat mezi slaďováním osobního a pracovního života nebo výlučnou péčí o dítě. Rodičovský příspěvek totiž umožní rodičům také financování dětské skupiny, jejichž služeb může rodina využívat.
Novela zákona ruší také podmínku, kdy mohlo dítě mladší dvou let, jehož rodič pobíral rodičovský příspěvek, navštěvovat předškolní zařízení pouze 46 hodin měsíčně.
Ministerstvo také připravuje v současnosti právní úpravu, která bude řešit financování dětských skupin ze státního rozpočtu. Tento navazující návrh bude představen v rámci několika týdnů.
Technické zhodnocení na najatém hmotném majetku
21.09.2018
Odpisováním technického zhodnoce¬ní nájemcem na pronajatém hmotném majetku se zabývá § 28 odst. 3 ZDP. Uvádí se zde, že technické zhodnocení pronajatého hmotného majetku nebo majetku pořizovaného na finanční leasing a jiný majetek uvedený v § 26 odst. 3 písm. c), jsou-li hrazené nájemcem (v případě nájmu) nebo uživatelem (v případě finanční¬ho leasingu), může na základě pí¬semné smlouvy odpisovat nájemce nebo uživatel, pokud není vstupní cena u odpisovatele hmotného majetku zvýšena o tyto výdaje. Přitom nájemce nebo uživatel zatřídí technické zhodnocení do odpisové skupiny, ve které je zatříděn pronajatý majetek nebo majetek pořizo¬vaný na finanční leasing a odpisuje je rovnoměrným nebo zrychleným způsobem.
Nájemce, který vede účetnictví, zahrne provedené technické zhodnocení jako daňově uznatelné nájemné časově rozlišené do zdaňovacích období, ve kterých hradí nájemné formou provedeného technického zhodnocení.
Nájemce, který vede daňovou evidenci, zahrne celou výši výdajů za provedené technické zhodnoce¬ní jako daňově uznatelné nájemné ve zdaňovacím období, kdy vynaložil výdaje na technické zhodnocení.
Pronajímatel, který vede účetnictví, přijaté nájemné ve formě provedeného technického zhodnocení časově rozliší vždy na příslušné zdaňovací období.
Pronajímatel, který nevede účetnictví, zahrne nepeněžní příjem ve výši výdajů na technické zhodnocení pro¬vedené nájemcem do svých příjmů ke zdanění v tom zdaňovacím období, kdy nájemce technické zhodnocení uvedl do stavu způsobilého k používání.
Daňová evidence a nemovité věci
20.09.2018
Podle § 26 odst. 2 ZDP jsou hmotným majetkem mj. budovy, domy a jednotky. Hmotným majetkem jsou dále stavby, s výjimkou provozních důlních děl, drobných staveb na pozemcích určených k plnění funkcí lesa, sloužících k zajišťování provozu lesních školek, pokud jejich zastavěná plocha nepřesahuje 30 m2 a výšku 5 m a oplocení sloužícího k zajišťování lesní výroby a myslivosti, které je drobnou stavbou.
Budovy, domy, jednotky (byty) a stavby jsou – pro účel ZDP – vždy hmotným majetkem, a to bez ohledu nato (na rozdíl od věcí movitých), jaká je jejich vstupní cena.
Pozemky ZDP nedefinuje a proto je za hmotný majetek nepovažuje. Pozemky však jako hmotný majetek, který se neodepisuje, vymezují účetní předpisy.
Nemovitosti je nutno za¬třídit podle přílohy č. 1 k ZDP do příslušné odpisové skupiny, přičemž nejčastěji jsou tyto zatří¬děny v 5. odpisové skupině s dobou odpisování 30 let. Mohou však být zatříděny i ve 4. odpisové skupině (doba odpisování 20 let) nebo v 6. odpisové skupině (doba odpiso¬vání 50 let).
Zůstatkovou cenu nelze jako daňový výdaj zohlednit tehdy, je-li stavba zlikvidována v souvislosti se stavbou nového stavebního díla nebo jejího technického zhodnocení. V takovém případě se zůstatková cena stává součástí vstupní ceny nové stavby a bude tedy postupně odpisována.
ČSSZ rozesílá přehledy důchodových dob. Jsou zdarma
19.09.2018
Zhruba sto tisíc dopisů s přehledem dob důchodového pojištění bude doručeno během letošního září, a to mužům ročníku narození 1957 a ženám, které se narodily v roce 1960. Díky dopisům si lidé předdůchodového věku snadno zkontrolují údaje, které má Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) v evidenci, aniž by si o ně sami museli úřadu psát.
„Tento servis pro klienty zajistí ČSSZ již počtvrté. Zkušenosti z předchozích let nám potvrdily, že i ti, kteří zatím svůj důchod příliš neřeší, si díky této službě předem ověří, zda má ČSSZ ve své evidenci úplné údaje týkající se dob jejich důchodového pojištění . Zjistí-li, že jim určitá období chybí, začnou se zajímat o to, jak a kdy mohou chybějící doby doložit , aby se v předstihu připravili na podání žádosti o důchod,“ říká zastupující ústřední ředitel ČSSZ František Boháček. Lidé však nemusí čekat jen na dopis od ČSSZ. Každý, koho zajímá, jaké jeho doby pojištění má ČSSZ v evidenci, může mít průběžný přehled. ČSSZ nabízí několik způsobů, jak ho získat.
Přehled důchodových dob a důchodová kalkulačka jsou online Na ePortálu ČSSZ má každý možnost sledovat, jaké doby ČSSZ eviduje a lidé v předdůchodovém věku si navíc i snadno spočítají orientační výši starobního důchodu (online služba Informativní výpočet starobního důchodu). Přihlášení je možné cestou datové schránky, prostřednictvím tzv. eObčanky (od 1. 7. 2018 nový elektronický občanský průkaz s čipem) nebo aktivací uživatelského účtu (jméno, heslo, SMS kód).
Přehled důchodových dob zašle ČSSZ i na základě dopisu I nadále pak mají občané, kteří nedisponují prostředky pro přihlášení k ePortálu ČSSZ, možnost písemně požádat ČSSZ o vyhotovení informativního osobního listu důchodového pojištění, který jim může být zaslán zdarma jednou za kalendářní rok.