Hrad ušetří 57 milionů
Kancelář prezidenta republiky by měla mít v rozpočtu na příští rok 446,5 milionu korun. Je to zhruba o 57 milionů korun méně, než jí přidělil letošní schválený...
Počet nehod na elektrokolech přibývá
Počet dopravních nehod, při kterých byli cyklisté na elektrokolech, loni tvořil téměř 15 procent ze všech nehod na kolech. Policisté jich evidovali 641...
Teplomilné plodiny "migrují" na sever
Klimatická změna zásadně proměňuje podmínky pro zemědělskou produkci v Česku a globálně bude mít vliv na potravinovou bezpečnost. Podle odborníků se zemědělství...
Lex plyn prošel sněmovnou
Novela má Česku zajistit energetickou soběstačnost. Urychlit povolování nových paroplynových zdrojů energie má novela energetického zákona přezdívaná Lex plyn,...
Změna ceny po objednávce při nakupování přes e-shop
Při nakupování na e-shopu se spotřebitelé setkávají se situací, kdy se podnikatel po odeslání objednávky pokouší změnit cenu. Prodávající přitom odkazují...

Murphy radí

Murphyho zákony a komentáře

O tom, jak věci vypadají, rozhoduje úhel pohledu. Co je dovoleno bohem, není dovoleno volům.

Když dva dělají totéž, výsledek je vždy jiný.

Nikdy není tak špatně, aby zítra nemohlo být hůř.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho vynálezy

Než si začnete stříhat nehty, natřete je na červeně - snadněji je pak najdete na koberci.

Pokud nemáte čas na sprchování, jednoduše se obalte izolepou a pak ji odmotejte - špína se na ni nalepí.

Lampičku na sluneční energii ocení každý, kdo hledá pod lampou tmu.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho rady

Pokud vás někdo upozorní, že se určitá věc kazí, nemá smysl měnit věc. Třeba se zbavit donašeče. Vyměnit lidí je přece mnohem snazší, než vyměnit věc.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

(Murphyho zrnká II)
Věci se kazí

Nezaměstnaný otec pěti dětí dá poslední peníze jasnovidke, aby mu vyveštila, jaká budoucnost ho čeká. Jasnovidka začne: Jste otcem tří dětí ... Ne tří, pěti - opravuje ji zákazník. To si myslíte vy.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákoník

Dvě věci na této zemi jsou všudypřítomné: vodík a lidská hloupost.

Hledáme analfabety na práci s přísně tajnými dokumenty. Zn..: Úřad vlády.

Příroda fandí skrytým chybám.

(Murphyho zrnká II)

Valorizace brzy změní výši penzí

06.12.2024 Prosincový důchod je tím posledním, který lidé obdrží v současné výši. V lednu totiž proběhne pravidelná valorizace, jejíž parametry jsou už nějaký čas známé. Průměrný důchod má poprvé překročit hranici 21 tisíc korun měsíčně. K 1. lednu 2025 proběhne pravidelná valorizace penzí. Důchody se zvýší o 356 korun na základě dat ČSÚ ohledně míry inflace za červenec 2023 až červen 2024. Průměrný starobní důchod by měl na základě tohoto zvýšení přesáhnout 21 078 Kč, uvedlo ministerstvo práce a sociálních věcí v tiskové zprávě.
Penze se naposledy zvyšovaly k 1. lednu 2024. Základní výměra starobního, invalidního, vdovského, vdoveckého a sirotčího důchodu se pro letošní rok zvýšila o 360 korun na 4400 korun měsíčně. Valorizace proběhla podle nových pravidel, kdy je výpočet růstu cen odvozen pouze z indexu spotřebitelských cen za domácnosti důchodců. V Česku se důchody vyplácejí v pravidelných měsíčních lhůtách, přičemž výplatními termíny jsou sudé dny od 2. do 24. dne v měsíci. Klienti zařízení sociálních služeb s celoročním pobytem dostávají peníze 15. den v měsíci.
S
(Zdroj: eurozpravy.cz)

Dodání zboží z tuzemska do jiného členského státu

26.01.2018 Přemístění obchodního majetku plátce z tuzemska do jiného členského státu pro účely podnikání plátce je také osvobozeno od daně s nárokem na odpočet daně. Jedná se o případy, kdy dojde k fyzické přepravě zboží z tuzemska do jiného členského státu, ale právo nakládat se zbožím jako vlastník není převedeno na druhou osobu.
Plátce je v takovém případě v postavení dodavatele zboží z tuzemska a pořizovatele zboží v jiném členském státě v jedné osobě. V jiném členském státě, do kterého je toto zboží přemístěno, vzniká plátci povinnost přiznat daň z pořízení zboží z jiného členského státu. Jedná se o případy, kdy si plátce přemísťuje svůj obchodní majetek ze svéhodaňového identifikačního čísla, které mu bylo přiděleno v ČR na své daňové identifikační číslo, které mu bylo přiděleno v členském státě, do kterého tento svůj obchodní majetek pro účely podnikání přemísťuje. Obchodním majetkem jsou pro plátce majetkové hodnoty, které mu slouží k uskutečňování ekonomických činností a jsou jím určeny k uskutečňování ekonomických činností. Rozsah, jakým jsou tyto hodnoty určeny k uskutečňování ekonomických činností, stanoví plátce tím, v jakém rozsahu uplatní nárok na odpočet daně.

DPH u služeb vázaných na dovoz a vývoz zboží

24.01.2018 Při stanovení místa plnění při přepravě zboží, a to i v případě, že jsou vázány na dovoz či vývoz zboží, je třeba z hlediska použití pravidla pro určení místa plnění rozlišovat, zda je příjemcem této služby osoba povinná k dani nebo osoba nepovinná k dani. Při poskytnutí služby přepravy zboží osobě povinné k dani se stanoví místo plnění podle základního pravidla, které vyplývá z § 9 odst. 1 zákona o DPH.
Mezi další služby obvykle poskytované v návaznosti na dovoz a vývoz zboží patří zejména např. nakládka a vykládka zboží či manipulace se zbožím, celní služby a zprostředkovatelské služby. Obdobně jako u přepravy zboží také u nakládky, vykládky a manipulace se zbožím je třeba při použití pravidla pro určení místa plnění rozlišovat, zda je příjemcem této služby osoba povinná k dani nebo osoba nepovinná k dani. Při poskytnutí těchto služeb osobě povinné k dani se stanoví místo plnění stejně jako u přepravy zboží podle základního pravidla, které vyplývá z § 9 odst. 1 zákona o DPH.

Oprava odpočtu daně po novelizaci zákona o DPH

24.01.2018 Má-li oprava základu daně a výše daně podle § 42 zákona o DPH za následek snížení uplatněného odpočtu daně, je podle § 74 odst. 1 zákona o DPH plátce, pro něhož se uskutečnilo plnění, povinen provést opravu odpočtu daně. Podle novelizovaného znění tohoto odstavce vzniká plátci tato povinnost v daňovém přiznání za zdaňovací období, ve kterém se dozvěděl nebo dozvědět měl nebo mohl o okolnostech rozhodných pro vznik povinnosti ji provést.
Novelou zákona o DPH bylo s účinností od 1. 7. 2017 také doplněno, že tato povinnost neplatí, pokud plátce provede opravu odpočtu podle nového § 74 odst. 2 zákona o DPH, jak je vysvětleno v dalším textu. Opravu odpočtu daně plátce prokazuje opravným daňovým dokladem nebo jiným dokladem souvisejícím s opravou, popř. jiným způsobem. Plátce je podle § 42 odst. 1 zákona o DPH povinen provést opravu výše daně nesporně při zrušení nebo vrácení celého nebo části zdanitelného plnění. Pokud plátce daně provede takovou opravu základu daně a výše daně, kterou snižuje dříve přiznaný základ daně a daň vůči odběrateli, který je také plátcem, je tento odběratel povinen provést opravu odpočtu daně podle § 74 odst. 1zákona o DPH. Pokud odběratel např. zjistí, že zboží je vadné a proběhne reklamační řízení, při němž bude podepsán reklamační protokol, měl by být za den zjištění skutečností rozhodných pro provedení opravy chápán den podpisu tohoto reklamačního protokolu.

Novela zvyšující daňový odpočet darů

22.01.2018 S účinností od 1. září 2017 novela zákona přinesla pouhé dva změnové body týkající se nezdanitelné části základu daně z příjmů FO za jimi poskytnuté dary, respektive obecně bezúplatná plnění podle § 15 odst. 1 ZDP. Jelikož k nabytí účinnosti došlo v průběhu zdaňovacího období daně z příjmů FO – kterým je kalendářní rok – je náběh použitelnosti změn upřesněn v přechodném ustanovení.
Novela se použije poprvé již pro zdaňovací období kalendářního roku 2017, a to bez ohledu na to, jestli k poskytnutí bezúplatného plnění – kterého se Novela týká – došlo před její účinností (1. září 2017) nebo později. Přičemž jako nezdanitelnou část základu daně z příjmů fyzických osob při výpočtu daně za rok 2017 samozřejmě ale lze uplatnit pouze plnění, resp. dary poskytnuté v roce 2017. Dřívější „dary“ – např. z roku 2016 – nelze daňově uplatnit v roce 2017, a to ani z části nevyužité z důvodu nízkého základu daně. Obě novinky se týkají odpočtu darů na zdravotnické účely. V prvním případě byla zvýšena daňová hodnota jednoho odběru krve či jejich složek – bez finanční náhrady, kromě cestovného – z 2 000 Kč na 3 000 Kč. Jedním odběrem krve a jejich složek (např. plasmy, krevních destiček, kostní dřeně) se rozumí jejich odběr provedený v jednom dni, a to i při odběru více složek krve. Ve druhém případě přibyla nově možnost uplatnit daňový odpočet také za odběr krvetvorných buněk, jejichž jeden odběr se daňově oceňuje částkou 20 000 Kč.
květen 2025
T po út st čt so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má svátek Monika
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
náš partner