Lex plyn prošel sněmovnou
Novela má Česku zajistit energetickou soběstačnost. Urychlit povolování nových paroplynových zdrojů energie má novela energetického zákona přezdívaná Lex plyn,...
Změna ceny po objednávce při nakupování přes e-shop
Při nakupování na e-shopu se spotřebitelé setkávají se situací, kdy se podnikatel po odeslání objednávky pokouší změnit cenu. Prodávající přitom odkazují...
Cena zlata překonala další rekord
Cena zlata stoupla na nový rekord nad 3200 dolarů (71 140 korun) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). K růstu zlata přispívá slabší dolar a eskalace obchodní...
Hypotéky v březnu posílily
Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypotéky za 32,8 miliardy korun, což je proti únoru nárůst o 29 procent. Nové úvěry bez refinancování stouply...
Češi vybrali na pomoc Barmě 1,2 milionu, další peníze...
Týden po ničivém zemětřesení v Barmě a Thajsku se ve veřejných sbírkách, které na pomoc lidem v postižených oblastech vyhlásily české neziskové organizace,...

Murphy radí

Murphyho rady

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud vás někdo upozorní, že se určitá věc kazí, nemá smysl měnit věc. Třeba se zbavit donašeče. Vyměnit lidí je přece mnohem snazší, než vyměnit věc.

(Murphyho zrnká II)
Věci se kazí

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Nezaměstnaný otec pěti dětí dá poslední peníze jasnovidke, aby mu vyveštila, jaká budoucnost ho čeká. Jasnovidka začne: Jste otcem tří dětí ... Ne tří, pěti - opravuje ji zákazník. To si myslíte vy.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákony a komentáře

Nikdy není tak špatně, aby zítra nemohlo být hůř.

Když dva dělají totéž, výsledek je vždy jiný.

O tom, jak věci vypadají, rozhoduje úhel pohledu. Co je dovoleno bohem, není dovoleno volům.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákoník

Příroda fandí skrytým chybám.

Dvě věci na této zemi jsou všudypřítomné: vodík a lidská hloupost.

Vyměním vysavač za demižón vína. Zn..: Z titulu rozvodu jsem přestal vysávat a začal nasávat.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho vynálezy

Pokud nemáte čas na sprchování, jednoduše se obalte izolepou a pak ji odmotejte - špína se na ni nalepí.

Než si začnete stříhat nehty, natřete je na červeně - snadněji je pak najdete na koberci.

Lampičku na sluneční energii ocení každý, kdo hledá pod lampou tmu.

(Murphyho zrnká II)

Vláda schválila novelu zákoníku práce. O 1. ledna se mají měnit výpovědi i zkušební doba

26.08.2024 Vláda předložila Poslanecké sněmovně novelu zákoníku práce, která výrazně mění vztahy mezi zaměstnavateli a zaměstnanci. Odbory však novelu ostře kritizují, tvrdí, že jde ve prospěch zaměstnavatelů a nezohledňuje nerovnost mezi zaměstnanci a zaměstnavateli. Jedním z hlavních bodů kritiky je změna ve výpovědní době, která nově začne běžet od okamžiku výpovědi místo od prvního dne následujícího měsíce, což může zkrátit výpovědní dobu až o měsíc.
Od ledna se prodlouží zkušební doba pro řadové zaměstnance na čtyři měsíce a pro vedoucí pracovníky na osm měsíců. Výpovědní doba se naopak zkrátí. Nezletilí budou mít možnost pracovat na letní brigádě již od čtrnácti let místo dosavadních patnácti let, jak bylo předtím.
Odbory kritizují novelu zákoníku práce také za prodloužení zkušební doby, což podle nich zvyšuje období nejistoty pro zaměstnance. Ministerstvo práce uznává tento problém, ale zároveň tvrdí, že novela přináší i výhody. Ministr Marian Jurečka (KDU-ČSL) zdůrazňuje, že novela zavádí novou povinnost pro zaměstnavatele, kteří musí uchovat rodičům jejich pracovní místo až do dvou let věku dítěte, což je prodloužení oproti dosavadním šesti měsícům. Nově budou mít rodiče také možnost pracovat během rodičovské dovolené na základě dohody o provedení práce nebo pracovní činnosti.
Novela zákoníku práce umožňuje nezletilým školákům chodit na letní brigády od čtrnácti let, ale pouze se souhlasem rodičů nebo zákonných zástupců. Jejich pracovní doba bude omezená na maximálně 35 hodin týdně, práce bude muset být lehká a zakázaná bude noční práce.
Další změny novely zahrnují i úpravy týkající se výplaty v cizí měně. Nově budou mít na tuto možnost nárok nejen lidé pracující v zahraničí, ale také cizinci pracující v Česku a Češi, kteří žijí v zahraničí nebo mají tam rodinu.
S
(Zdroj: moneymag.cz)

Firmy plánují zvyšovat mzdy pomaleji

23.03.2019 České firmy plánují letos podle poradenské společnosti PwC zvýšit mzdy v průměru o 4,8 procenta. Nejvyšší růst plánují společnosti ze sektoru obchodu a distribuce, a to o 6,5 procenta. Naopak nejmenší nárůst o tři procenta plánují firmy ve farmacii. Loni ve sledovaných firmách vzrostly mzdy v průměru o 5,4 procenta.
"Trend v oblasti navyšování mezd bude pokračovat i v letošním roce. Jedním z hlavních důvodů je nedostatek zaměstnanců napříč sektory i regiony. Část společností už ovšem začala bojovat jinými zbraněmi a snaží se přilákat nové zaměstnance pestrou škálou benefitů," uvedl manažer PwC Martin Hůrka. Mezi nové benefity podle něj patří například takzvaný bridge days, tedy dny volna propojující svátky s víkendy. Z průzkum dále vyplývá, že společnosti v automobilovém průmyslu loni navýšily mzdy v průměru o 6,5 procenta a letos plánují růst v průměru o šest procent. Ve finančním sektoru firmy počítají letos se zvýšením mezd o 5,6 procenta a v IT o 3,7 procenta. Třináctý plat nabízí podle PwC zhruba čtvrtina firem. Nejvíce ho vyplácí firmy v odvětví distribuce energií, zhruba třetina, a ve farmaceutickém průmyslu (31 procent).
(Zdroj: aktualne.cz)

Koalice se shodla na zvýšení důchodů

20.03.2019 Důchody by se měly od ledna zvýšit průměrně o 900 korun. Od příštího roku se také zvýší rodičovský příspěvek na 300 tisíc korun z nynějších 220 tisíc korun, bude to ale platit pouze pro nově narozené děti. V pondělí se na tom shodly vládní strany ANO a ČSSD. Celkový dopad obou opatření zvýší výdaje státního rozpočtu zhruba o 11 miliard korun, uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).
ANO s ČSSD se také dohodly na zavedení zálohovaného výživného. Opatření by mělo platit od roku 2021, o jeho detailní podobě ale ještě budou ministerstva jednat. Strany se dohodly, že celkové náklady na zavedení zálohovaného výživného na státní rozpočet nepřesáhnou 1,2 miliardy korun ročně. Zvýšení důchodů o 900 korun prosazovala ČSSD, podporoval ho i premiér Andrej Babiš (ANO), naproti tomu Schillerová požadovala růst maximálně o 750 korun. Koalice tak v tomto směru vyšla vstříc ČSSD, naopak sociální demokraté neuspěli se svým požadavkem, aby se zvýšení rodičovského příspěvku dotklo i dětí narozených před koncem roku. Vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček výsledek označil za dobrý kompromis.
(Zdroj: aktualne.cz)

Prodeje přes inzerát lidé s oblibou zapomínají danit

18.03.2019 Pronajímáte byt, dědili jste, vyhráli v loterii nebo jste prodali v loňském roce věci přes internetové bazary? Řada nepravidelných příjmů patří do daňového přiznání. Ukážeme si deset příkladů, kdy musíte s formulářem na finanční úřad a kdy se této povinnosti naopak vyhnete.
Když si jako zaměstnanec přivyděláváte a tyto příjmy navíc nepřesáhnou 6000 korun za rok, nemusíte daňové přiznání řešit. Pokud si ale vyděláte vyšší částku, daňová povinnost vás nemine. A platí to i v případě, že jste dostali od někoho hodnotný dar nebo koupili či prodali pozemek. Protože daňový systém je složitý, je možné ještě některé nahodilé příjmy označit jako "ostatní příležitostné příjmy", které zákon uvádí v § 10 pod písmenem a). Jde o příjmy z příležitostného prodeje vlastních výrobků, nepravidelného zapůjčování movitých věcí nebo prodeje přebytků ze zahrádky. Limit je v tomto případě 30 tisíc korun, do této sumy daně neřešíte.
(Zdroj: aktualne.cz)

Česko chystá vlastní zdanění Facebooku a Googlu

15.03.2019 Evropská unie definitivně rezignovala na vlastní návrhy změn zdanění digitálních korporací. Vyplynulo to z úterního jednání ministrů financí členských států v Bruselu. Evropská komise chtěla jako dočasné řešení zavést tříprocentní daň z obratu za digitální služby. Tu by měly firmy jako Google či Facebook platit v zemích, kde od uživatelů inkasují peníze.
V rámci dlouhodobého řešení pak chtěla Evropská unie změnit pravidla tak, aby si firmy musely v členských státech, kde inkasují peníze, zřídit stálou provozovnu a následně platit místní daně z příjmů. Oba návrhy ale v úterý smetli ze stolu ministři ze skandinávských států a Irska. Jelikož se na nových pravidlech musí jednohlasně shodnout všechny země a k posunu nedošlo ani po roce jednání, znamená to konec. Oznámil to po úterní schůzi rady ministrů financí rumunský ministr Eugen Teodorovici, který jednání předsedal. Zmíněné státy evropské řešení odmítly s tím, že problematika digitálních společností se týká celého světa, a ne jen Evropy. Trvalé řešení má proto vzniknout na půdě Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).
(Zdroj: aktualne.cz)
květen 2025
T po út st čt so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má svátek Svatava
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
náš partner