Asociace českého obchodu vyzvala vládu, aby znovu zavedla EET
16.08.2023
Asociace českého tradičního obchodu vyzvala vládu, aby znovu zavedla elektronickou evidenci tržeb (EET). Podle ní by se tak narovnalo podnikatelské prostředí a zvýšily příjmy státu. Asociace tvrdí, že někteří obchodníci se mohou díky zrušení EET snáz vyhýbat placení daní, a to bez ohledu na to, zda umožňují platbu kartou či nikoliv.
Stát podle asociace po zrušení EET rezignoval na snahu řešit narůstající šedou ekonomiku a nepřišel s žádným jiným řešením tohoto problému. Aktuální debata vyvolaná rozhodnutím některých podnikatelů přijímat pouze hotovost se tak prý často stáčí k otázce poctivosti subjektů, kteří se rozhodli jít touto cestou.
Asociace připomíná, že se také objevují návrhy, aby pro zvýšení komfortu zákazníků byla uzákoněna povinnost karty přijímat. "Je bezpochyby pravdou, že subjekty, které platební karty nepřijímají, se mohou snadněji vyhnout placení daní z těchto transakcí. Pro mnoho podniků může být však příjímání platebních karet ekonomicky nevýhodné, protože je spojeno s provizemi bankám a kartovým společnostem. Může existovat i řada jiných důvodů, proč zavádění této možnosti nemusí dávat pro některé podnikatele smysl, typickým příkladem jsou různé formy sezónního podnikání," varují v tiskové zprávě, kterou obdržel server EuroZprávycz obchodníci.
Otázku plateb kartou by přitom měl podle asociace vyřešit především trh a samotné rozhodování podnikatelů a jejich zákazníků, a stát by se neměl v této otázce angažovat, naopak by měl být daleko důraznější v otázce omezování šedé ekonomiky.
"Podle naších statistik počet terminálů v maloobchodě roste a stejně tak počet zákazníků, kteří tuto platbu preferují. Umožnění plateb kartami je dnes pro obchodníka fakticky nutností pro udržení konkurenceschopnosti. Tento trend však bohužel nesouvisí s úbytkem šedé ekonomiky, u které nyní naopak předpokládáme další růst. V oblasti šedé ekonomiky se totiž může jednoduše pohybovat i podnikatel, který platební karty přijímá. Vždy totiž bude existovat část zákazníků, kteří budou hotovost preferovat a nepoctivým subjektům se tak vytváří prostor pro vytváření nezdaněných příjmů," tvrdí obchodníci.
Na nezájem státu podle nich doplácejí především podnikatelé, kteří daně poctivě platí, ačkoliv vytvořit černé peníze je například v oblasti maloobchodu velmi jednoduché. "Stačí za hotové nakoupit a za hotové prodat. Stát díky svému laxnímu přístupu tratí nejen v současnosti, ale hlavně si zadělává na ještě větší problémy v budoucnosti. Vzniká totiž nebezpečná situace, kdy reálně bude ubývat právě těch podnikatelů, kteří své daňové povinnosti plní a kteří nebudou schopni konkurovat těm, kteří se jim vyhýbají," tvrdí asociace.
Podle ní byl nástrojem, který celou situaci efektivně řešil, systém elektronické evidence (EET), který zavedla přechozí vláda, ale následně jej v době pandemie zastavila. Systémy elektronické evidence tržeb přitom v současnosti využívá 17 států EU a jejími přednostmi bylo narovnání podnikatelské prostředí a zajišťování konkurenceschopnosti subjektům řádně platících daně.
Elektronická evidence tržeb navíc podle obchodníků zajišťovala pro státní rozpočet dodatečný každoroční příjem až ve výši 13 miliard korun a poskytla státu nejen informaci o tom, že proběhla transakce, jejíž příjem je předmětem daňové povinnosti, ale též informace, které jsou předmětem nejrůznějších statistických zjišťování.
"Efektivní získávání informací o podnikatelských subjektech na základě EET se také promítlo ve snížení počtu daňových kontrol v důsledku jejich lepšího cílení na rizikové subjekty. Kontrolní orgány se mohly cíleně zaměřit na subjekty podezřelé z obcházení daňových předpisů a nemuselo tak docházet k náhodně zaměřeným daňovým kontrolám a zatěžujícímu kontrolování poctivých podnikatelů na úkor těch nepoctivých," upozornila asociace s tím, že podnikatelé našli v EET efektivní nástroj pro podporu svého podnikání, protože jeho využívání snižovalo administrativní zátěž podnikatelů.
B
(Zdroj: eurozpravy.cz)
Na opatření k úspoře energií v chudších domácnostech půjde 1,5 miliardy korun
14.11.2022
V programu Nová zelená úsporám Light, který má podpořit jednoduchá opatření pro snížení energií v nízkopříjmových domácnostech, bude v první fázi k dispozici 1,5 miliardy korun. Příjem žádostí začne 9. ledna 2023. Zástupci ministerstva životního prostředí (MŽP) to dnes řekli na tiskové konferenci v Praze. Jeden žadatel může v programu získat dotaci nejvýše 150.000 korun, například na zateplení části fasády nebo výměnu oken u rodinných domů.
NZÚ Light je součástí programu Nová zelená úsporám (NZÚ), na který má během dalších několika let putovat 54 miliard korun z Modernizačního fondu, tedy výnosů dražeb emisních povolenek.
Podle zastupujícího ministra životního prostředí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by úvodní fáze měla pomoci zhruba 10.000 domácnostem. V případě vyššího zájmu podle něj ministerstvo částku na program navýší.
Jurečka řekl, že nárok na dotaci budou mít domácnosti obývané starobními důchodci, invalidními důchodci třetího stupně a lidé, kteří od letošního 12. září do data podání žádosti o dotaci pobírali příspěvek na bydlení - nemusí to však být po celé období. Žadatelé musí také vlastnit nebo spoluvlastnit nemovitost, kde budou úpravy provedeny, a mít tam po 12. září 2022 trvalé bydliště.
V
Sazby hypoték v říjnu stouply na 5,86 procenta, patří mezi nejvyšší za 20 let
14.11.2022
Úroková sazba u nově poskytnutých hypoték v ČR v říjnu mírně vzrostla na 5,86 procenta ze zářijových 5,83 procenta. Průměrná sazba patří k nejvyšším za 20 let. Banky a stavební spořitelny poskytly hypoteční úvěry za 7,2 miliardy korun, meziměsíčně nepatrně více. Meziroční propad podobně jako v září byl 82 procent. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace (ČBA) Hypomonitor. Do něj dodávají data všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
Z meziměsíčního pohledu podle nich objem poskytnutých hypoték vesměs stagnoval poté, co ve třech předešlých měsících zaznamenal dvouciferný propad. Pokles objemu poskytnutých hypoték je citelný nejen vůči silnému roku 2021, ale i ve srovnání s rokem 2020 je říjnový objem poskytnutých hypoték více než o tři čtvrtiny nižší, ukazují statistiky. Za celý letošní rok, tedy od ledna do října, podle nich propadla aktivita na hypotečním trhu o 60 procent.
"Hypoteční trh pokračuje ve stagnaci a pro další období nelze předpokládat změnu směru," uvedl manažer hypoték UniCredit Bank Filip Beneš.
V
Víc než polovina průmyslových firem bude propouštět
11.11.2022
Podle průzkumu, který si mezi svými členy udělala Asociace exportérů, předpokládá 57 procent firem, že bude muset v příštím roce propouštět zaměstnance. Čtrnáct procent firem hodlá zaměstnance naopak přijímat a 29 procent neví. Polovina firem očekává v roce 2023 pokles tržeb. Podle místopředsedy asociace Otty Daňka nedostatečná podpora státu podnikům s vysokými cenami energií zásadně sníží konkurenceschopnost českého průmyslu.
Řada firem podle Daňka kvůli zdražení energií omezila výrobu, například skláři, huťaři, porcelánky, pekaři, výrobci potravin. Dosavadní vládní pomoc velkým firmám, které mají přes 250 zaměstnanců, označil za marginální. Průmysl podle něj nyní prochází nejbouřlivějším obdobím v novodobé historii.
V
Česko má získat pro železniční projekty úvěry od EIB až 170 miliard korun
11.11.2022
Česko by mohlo získat na financování železničních projektů v letech 2023 až 2027 úvěry od Evropské investiční banky (EIB) do výše sedmi miliard eur, tedy zhruba 170 miliard korun. Vyplývá to z memoranda, které dnes podepsali ministr financí Zbyněk Stanjura, ministr dopravy Martin Kupka (oba ODS) a viceprezidentka EIB Lilyana Pavlovová. Prvních 20 až 22 miliard by ČR mohla čerpat v příštím roce.
"Peníze z úvěru v příštím roce by měly směřovat do digitalizace a automatizace železniční dopravy, do elektrifikace železničních tratí a na podporu regionální dopravy," řekl Stanjura.
V