Asociace českého obchodu vyzvala vládu, aby znovu zavedla EET
16.08.2023
Asociace českého tradičního obchodu vyzvala vládu, aby znovu zavedla elektronickou evidenci tržeb (EET). Podle ní by se tak narovnalo podnikatelské prostředí a zvýšily příjmy státu. Asociace tvrdí, že někteří obchodníci se mohou díky zrušení EET snáz vyhýbat placení daní, a to bez ohledu na to, zda umožňují platbu kartou či nikoliv.
Stát podle asociace po zrušení EET rezignoval na snahu řešit narůstající šedou ekonomiku a nepřišel s žádným jiným řešením tohoto problému. Aktuální debata vyvolaná rozhodnutím některých podnikatelů přijímat pouze hotovost se tak prý často stáčí k otázce poctivosti subjektů, kteří se rozhodli jít touto cestou.
Asociace připomíná, že se také objevují návrhy, aby pro zvýšení komfortu zákazníků byla uzákoněna povinnost karty přijímat. "Je bezpochyby pravdou, že subjekty, které platební karty nepřijímají, se mohou snadněji vyhnout placení daní z těchto transakcí. Pro mnoho podniků může být však příjímání platebních karet ekonomicky nevýhodné, protože je spojeno s provizemi bankám a kartovým společnostem. Může existovat i řada jiných důvodů, proč zavádění této možnosti nemusí dávat pro některé podnikatele smysl, typickým příkladem jsou různé formy sezónního podnikání," varují v tiskové zprávě, kterou obdržel server EuroZprávycz obchodníci.
Otázku plateb kartou by přitom měl podle asociace vyřešit především trh a samotné rozhodování podnikatelů a jejich zákazníků, a stát by se neměl v této otázce angažovat, naopak by měl být daleko důraznější v otázce omezování šedé ekonomiky.
"Podle naších statistik počet terminálů v maloobchodě roste a stejně tak počet zákazníků, kteří tuto platbu preferují. Umožnění plateb kartami je dnes pro obchodníka fakticky nutností pro udržení konkurenceschopnosti. Tento trend však bohužel nesouvisí s úbytkem šedé ekonomiky, u které nyní naopak předpokládáme další růst. V oblasti šedé ekonomiky se totiž může jednoduše pohybovat i podnikatel, který platební karty přijímá. Vždy totiž bude existovat část zákazníků, kteří budou hotovost preferovat a nepoctivým subjektům se tak vytváří prostor pro vytváření nezdaněných příjmů," tvrdí obchodníci.
Na nezájem státu podle nich doplácejí především podnikatelé, kteří daně poctivě platí, ačkoliv vytvořit černé peníze je například v oblasti maloobchodu velmi jednoduché. "Stačí za hotové nakoupit a za hotové prodat. Stát díky svému laxnímu přístupu tratí nejen v současnosti, ale hlavně si zadělává na ještě větší problémy v budoucnosti. Vzniká totiž nebezpečná situace, kdy reálně bude ubývat právě těch podnikatelů, kteří své daňové povinnosti plní a kteří nebudou schopni konkurovat těm, kteří se jim vyhýbají," tvrdí asociace.
Podle ní byl nástrojem, který celou situaci efektivně řešil, systém elektronické evidence (EET), který zavedla přechozí vláda, ale následně jej v době pandemie zastavila. Systémy elektronické evidence tržeb přitom v současnosti využívá 17 států EU a jejími přednostmi bylo narovnání podnikatelské prostředí a zajišťování konkurenceschopnosti subjektům řádně platících daně.
Elektronická evidence tržeb navíc podle obchodníků zajišťovala pro státní rozpočet dodatečný každoroční příjem až ve výši 13 miliard korun a poskytla státu nejen informaci o tom, že proběhla transakce, jejíž příjem je předmětem daňové povinnosti, ale též informace, které jsou předmětem nejrůznějších statistických zjišťování.
"Efektivní získávání informací o podnikatelských subjektech na základě EET se také promítlo ve snížení počtu daňových kontrol v důsledku jejich lepšího cílení na rizikové subjekty. Kontrolní orgány se mohly cíleně zaměřit na subjekty podezřelé z obcházení daňových předpisů a nemuselo tak docházet k náhodně zaměřeným daňovým kontrolám a zatěžujícímu kontrolování poctivých podnikatelů na úkor těch nepoctivých," upozornila asociace s tím, že podnikatelé našli v EET efektivní nástroj pro podporu svého podnikání, protože jeho využívání snižovalo administrativní zátěž podnikatelů.
B
(Zdroj: eurozpravy.cz)
Přes 550 zaměstnanců Vítkovických strojíren dostalo výpověď
03.04.2018
Více než 550 zaměstnanců ostravských Vítkovických strojíren dostalo výpověď. Velká část z nich na to reaguje tím, že podávají výpovědi kvůli nevyplacení mezd. Ve čtvrtek to řekl generální ředitel Vítkovických strojíren Bohuslav Fajmon. Firma, která má zhruba 600 zaměstnanců, na sebe tento měsíc podala insolvenční návrh.
Předseda Základní organizace odborového svazu KOVO Ocelové konstrukce Lubomír Mišun řekl, že výpovědi podle zákoníku práce na podkladě nevyplacených mezd podávají stovky lidí. Zaměstnanci dostali mzdy naposledy v lednu. V případě, že podají sami výpovědi kvůli nevyplaceným mzdám, by jim měl mzdy kompenzovat úřad práce. Takovou možnost mají v případě, že vyprší splatnost výplaty, což je do konce měsíce plus 15 dní. Vzhledem k tomu, že zaměstnanci už v únorovém termínu nedostali mzdy za leden, měli možnost podat takovou výpověď od poloviny března.
Polovina zaměstnanců má výplatu pod 26 tisíc
31.03.2018
Průměrný Čech" by měl mít o sedm procent vyšší mzdu než o rok dříve a přesahovat by měla 30 tisíc korun. Přes 65 procent zaměstnanců ale na takovou mzdu nedosáhne, ukazují nejnovější data ministerstva práce za rok 2017.
Medián měsíční mzdy se pohyboval kolem 26 tisíc. Ten označuje "prostřední mzdu", tedy že polovina českých zaměstnanců v roce 2017 brala méně než 26 tisíc a polovina více. V platové sféře, tedy u zaměstnanců placených státem, přesáhl celkový medián 28 tisíc. Soukromý sektor zaměstnává kolem 3 milionů lidí, stát 600 tisíc. Nejrychleji se loni výdělky zvyšovaly u pracovníků ve službách a prodeji (až o 13 procent). Například u prodavačů růst mediánu činil zhruba dva tisíce a v Praze mzda přesáhla 20 tisíc korun, celorepublikově je to 18 tisíc.
V platové sféře se výrazně zvyšovaly platy, například v obraně o 11 procent a medián platu nejvyššího státního úředníka na obraně dosáhl dokonce 103 tisíc korun. Ženám se loni mzdy zvýšily více než mužům. Rozdíl mezi odměňováním mužů a žen ale zůstává velký, někdy až sedm tisíc korun, a to hlavně v soukromém sektoru. Výjimkou je věková skupina do dvaceti let u lidí placených státem, tam ženy berou výrazně více. V této věkové skupině ale pracují jen stovky lidí.
43 procent Čechů má špatnou zkušenost s pojišťovnou
27.03.2018
U dvou pětin Čechů je důvodem nedůvěry v pojišťovny špatná osobní zkušenost a stejný podíl lidí má obavy z neuhrazení škody. Vyplývá to ze zářijového průzkumu agentury Ipsos pro portál Zarukomat.cz. Více než čtvrtina lidí také nevěří pojišťovnám kvůli negativním kauzám zveřejněným v mediích. Přesto je 80 procent českých spotřebitelů pojištěno a věří v obecnou užitečnost pojištění.
Nedůvěra lidí v pojišťovny nepramení podle průzkumu pouze ze zmíněné obavy, že se klientovi nepodaří vyřešit pojistnou událost. Vychází také z nízké informovanosti českých spotřebitelů. Celkem 22 procent Čechů totiž uvedlo, že je pro ně těžké, zorientovat se v pojistných smlouvách. Pojišťovny podle dotázaných vytvářejí smlouvy příliš složité záměrně.
(Zdroj: byznys.lidovky.cz)
Návrh na zlevněné jízdné pro vymezené skupiny cestujících
27.03.2018
Zlevněné jízdné vyjde stát ročně na více než 5,8 miliardy korun. Opatření má zlepšit dostupnost veřejné dopravy pro vymezené skupiny cestujících, ve kterých se obecně vyskytuje větší podíl lidí s nízkými příjmy.
Současně chce ministerstvo dopravy stimulovat využívání veřejné hromadné dopravy mladými lidmi. Zlevněné jízdné pro studenty a důchodce vyjde stát od příštího roku na 5,83 miliardy korun ročně. Letos kvůli tomu dostane ministerstvo dopravy 3,26 miliardy z vládní rozpočtové rezervy. Vyplývá to z návrhu ministerstva pro jednání vlády.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)