Lex plyn prošel sněmovnou
Novela má Česku zajistit energetickou soběstačnost. Urychlit povolování nových paroplynových zdrojů energie má novela energetického zákona přezdívaná Lex plyn,...
Změna ceny po objednávce při nakupování přes e-shop
Při nakupování na e-shopu se spotřebitelé setkávají se situací, kdy se podnikatel po odeslání objednávky pokouší změnit cenu. Prodávající přitom odkazují...
Cena zlata překonala další rekord
Cena zlata stoupla na nový rekord nad 3200 dolarů (71 140 korun) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). K růstu zlata přispívá slabší dolar a eskalace obchodní...
Hypotéky v březnu posílily
Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypotéky za 32,8 miliardy korun, což je proti únoru nárůst o 29 procent. Nové úvěry bez refinancování stouply...
Češi vybrali na pomoc Barmě 1,2 milionu, další peníze...
Týden po ničivém zemětřesení v Barmě a Thajsku se ve veřejných sbírkách, které na pomoc lidem v postižených oblastech vyhlásily české neziskové organizace,...

Murphy radí

Murphyho zákony a komentáře

Nikdy není tak špatně, aby zítra nemohlo být hůř.

Když dva dělají totéž, výsledek je vždy jiný.

O tom, jak věci vypadají, rozhoduje úhel pohledu. Co je dovoleno bohem, není dovoleno volům.

(Murphyho zrnká II)
Věci se kazí

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Nezaměstnaný otec pěti dětí dá poslední peníze jasnovidke, aby mu vyveštila, jaká budoucnost ho čeká. Jasnovidka začne: Jste otcem tří dětí ... Ne tří, pěti - opravuje ji zákazník. To si myslíte vy.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho rady

Pokud vás někdo upozorní, že se určitá věc kazí, nemá smysl měnit věc. Třeba se zbavit donašeče. Vyměnit lidí je přece mnohem snazší, než vyměnit věc.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákoník

Nic netrvá věčně. Ale to neznamená, že se to nemůže opakovat. Proto nevyskakujte a nejásejte od radosti, že se něco skončilo. Mohla by vám chybět pára právě když to vypukne nanovo.

Pokud se může najednou pokazit několik věcí, určitě se pokazí ta, která způsobí největší škodu.

Dvě věci na této zemi jsou všudypřítomné: vodík a lidská hloupost.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho vynálezy

Pokud nemáte čas na sprchování, jednoduše se obalte izolepou a pak ji odmotejte - špína se na ni nalepí.

Lampičku na sluneční energii ocení každý, kdo hledá pod lampou tmu.

Než si začnete stříhat nehty, natřete je na červeně - snadněji je pak najdete na koberci.

(Murphyho zrnká II)

Asociace českého obchodu vyzvala vládu, aby znovu zavedla EET

16.08.2023 Asociace českého tradičního obchodu vyzvala vládu, aby znovu zavedla elektronickou evidenci tržeb (EET). Podle ní by se tak narovnalo podnikatelské prostředí a zvýšily příjmy státu. Asociace tvrdí, že někteří obchodníci se mohou díky zrušení EET snáz vyhýbat placení daní, a to bez ohledu na to, zda umožňují platbu kartou či nikoliv.
Stát podle asociace po zrušení EET rezignoval na snahu řešit narůstající šedou ekonomiku a nepřišel s žádným jiným řešením tohoto problému. Aktuální debata vyvolaná rozhodnutím některých podnikatelů přijímat pouze hotovost se tak prý často stáčí k otázce poctivosti subjektů, kteří se rozhodli jít touto cestou.
Asociace připomíná, že se také objevují návrhy, aby pro zvýšení komfortu zákazníků byla uzákoněna povinnost karty přijímat. "Je bezpochyby pravdou, že subjekty, které platební karty nepřijímají, se mohou snadněji vyhnout placení daní z těchto transakcí. Pro mnoho podniků může být však příjímání platebních karet ekonomicky nevýhodné, protože je spojeno s provizemi bankám a kartovým společnostem. Může existovat i řada jiných důvodů, proč zavádění této možnosti nemusí dávat pro některé podnikatele smysl, typickým příkladem jsou různé formy sezónního podnikání," varují v tiskové zprávě, kterou obdržel server EuroZprávycz obchodníci.
Otázku plateb kartou by přitom měl podle asociace vyřešit především trh a samotné rozhodování podnikatelů a jejich zákazníků, a stát by se neměl v této otázce angažovat, naopak by měl být daleko důraznější v otázce omezování šedé ekonomiky.
"Podle naších statistik počet terminálů v maloobchodě roste a stejně tak počet zákazníků, kteří tuto platbu preferují. Umožnění plateb kartami je dnes pro obchodníka fakticky nutností pro udržení konkurenceschopnosti. Tento trend však bohužel nesouvisí s úbytkem šedé ekonomiky, u které nyní naopak předpokládáme další růst. V oblasti šedé ekonomiky se totiž může jednoduše pohybovat i podnikatel, který platební karty přijímá. Vždy totiž bude existovat část zákazníků, kteří budou hotovost preferovat a nepoctivým subjektům se tak vytváří prostor pro vytváření nezdaněných příjmů," tvrdí obchodníci.
Na nezájem státu podle nich doplácejí především podnikatelé, kteří daně poctivě platí, ačkoliv vytvořit černé peníze je například v oblasti maloobchodu velmi jednoduché. "Stačí za hotové nakoupit a za hotové prodat. Stát díky svému laxnímu přístupu tratí nejen v současnosti, ale hlavně si zadělává na ještě větší problémy v budoucnosti. Vzniká totiž nebezpečná situace, kdy reálně bude ubývat právě těch podnikatelů, kteří své daňové povinnosti plní a kteří nebudou schopni konkurovat těm, kteří se jim vyhýbají," tvrdí asociace.
Podle ní byl nástrojem, který celou situaci efektivně řešil, systém elektronické evidence (EET), který zavedla přechozí vláda, ale následně jej v době pandemie zastavila. Systémy elektronické evidence tržeb přitom v současnosti využívá 17 států EU a jejími přednostmi bylo narovnání podnikatelské prostředí a zajišťování konkurenceschopnosti subjektům řádně platících daně.
Elektronická evidence tržeb navíc podle obchodníků zajišťovala pro státní rozpočet dodatečný každoroční příjem až ve výši 13 miliard korun a poskytla státu nejen informaci o tom, že proběhla transakce, jejíž příjem je předmětem daňové povinnosti, ale též informace, které jsou předmětem nejrůznějších statistických zjišťování.
"Efektivní získávání informací o podnikatelských subjektech na základě EET se také promítlo ve snížení počtu daňových kontrol v důsledku jejich lepšího cílení na rizikové subjekty. Kontrolní orgány se mohly cíleně zaměřit na subjekty podezřelé z obcházení daňových předpisů a nemuselo tak docházet k náhodně zaměřeným daňovým kontrolám a zatěžujícímu kontrolování poctivých podnikatelů na úkor těch nepoctivých," upozornila asociace s tím, že podnikatelé našli v EET efektivní nástroj pro podporu svého podnikání, protože jeho využívání snižovalo administrativní zátěž podnikatelů.
B
(Zdroj: eurozpravy.cz)

Velký zájem o nové dotace programu „Dešťovka“

30.05.2017 Vyčleněných 100 milionů korun stačí podle ministerstva na 3000 až 5000 žádostí. Programem chce stát bojovat proti plýtvání s vodou a proti suchu.
Během prvních dvou hodin od otevření nového dotačního programu „Dešťovka“ přijal stát přes 800 žádostí za zhruba 39,5 milionu korun. Je to zhruba 40 % celkového rozpočtu programu, ve kterém chce stát přerozdělit 100 milionů korun. Programem chce stát bojovat proti plýtvání s vodou a proti suchu. Podle ministra životního prostředí by se mohla ještě letos v létě vypsat další výzva minimálně ve stejném finančním objemu. Zájem žadatelů začal hned po spuštění v 10 hodin. Za prvních osmnáct minut si 250 zájemců podalo žádosti za zhruba 12 milionů korun. Je možné, že se peníze vyčerpají velmi rychle.

Spotřebiteské úvěry po poslední novele

29.05.2017 Finanční situace klienta se přirozeně může v průběhu splácení úvěru vyvíjet, a to i značně negativním směrem (ztráta zaměstnání a následná dlouhodobá nezaměstnanost, rozvod, povinnosti plynoucí s jiných úvěrových smluv apod.). Původně bonitní klient se tak může stát pro poskytovatele úvěrů zdrojem nekvalitní části portfolia“.
Největší problémy u spotřebitelských úvěrů se vyskytovaly na nebankovním trhu, který je příliš široký a značně nesourodý, neboť na něm působí rozdílné typy poskytovatelů, které se liší především druhy poskytovaných úvěrů a rozsahem služeb – velké úvěrové společnosti, drobní poskytovatelé spotřebitelských úvěrů, leasingové společnosti aj. Většina nebankovních poskytovatelů úvěrů menšího rozsahu poskytovaných konečným spotřebitelům (tzv. retailových úvěrů) působila na základě živnostenského oprávnění vydávaného živnostenským úřadem; následný dozor nad plněním zákonných povinností pak vykonávala Česká obchodní inspekce. Z uvedených důvodů bylo přistoupeno k nové úpravě spotřebitelských úvěrů, která podstatně zpřísňuje podmínky pro vstup do podnikání v oblasti poskytování a zprostředkovávání spotřebitelských úvěrů nebankovními subjekty a zavádí účinnější dohled nad jejich činností. V tomto směru se zvyšuje také odpovědnost poskytovatelů a zprostředkovatelů retailových úvěrů při posuzování schopnosti spotřebitele splácet úvěr. Na druhé straně však zároveň stanoví náročnější podmínky pro samotné spotřebitele, jimiž se brání nezodpovědnému přijímání úvěrů.

Bitcoiny se v Česku uchytily. Zájem o virtuální měnu roste všude ve světě

29.05.2017 Zájem o digitální měnu bitcoin i další takzvané kryptoměny roste v Česku i na celém světě. Shodli se na tom experti oslovení médii.
Současně se zvyšuje počet míst, kde bitcoiny přijímají. Ve čtvrtek se k přijímání bitcoinů jako platební metodě přidal největší e-shop s počítači a elektronikou v Česku Alza.cz. „Používání bitcoinu k obchodování nadále poroste. Bitcoin je totiž branou do světa kryptoměn, což je odvětví, které bude ještě několik let zažívat exponenciální růst,“ řekl Martin Šíp z projektu Paralelní polis. Význam bitcoinu a jeho technologie bývá podle něj často přirovnáván k významu samotného internetu. Šíp si myslí, že bitcoin má šanci se stát světovou rezervní měnou. „Je to proces, který se bude odvíjet příštích deset až dvacet let,“ poznamenal. V Česku je nyní podle portálu Coinmap.org 200 míst, kde je možné bitcoin utratit. „Nejsou v tomto výčtu zahrnuti všichni, protože se tam každý sám přidává dobrovolně,“ uvedl bitcoinový expert Karel Fillner, který vydává internetový magazín btctip.cz. Krok e-shopu Alza.cz považuje za významný přelom ve vnímání reálné použitelnosti digitálních měn v Česku.

Objem veřejných zakázek v 1. čtvrtletí vzrostl

23.05.2017 Veřejní investoři v Česku zadali v prvním čtvrtletí firmám 2904 zakázek za 95,2 miliardy korun.
Jejich hodnota meziročně vzrostla téměř trojnásobně, počet se zvýšil zhruba o polovinu. Hodnota vyhlášených výběrových řízení meziročně klesla o 28,6 procenta na 52,6 miliardy korun. Vyplývá to z aktuální analýzy společnosti CEEC Research, kterou má ČTK k dispozici. Počet zakázek byl nejvyšší za poslední tři roky, objem představuje dvouleté maximum.
květen 2025
T po út st čt so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má svátek Svatava
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
náš partner