Asociace českého obchodu vyzvala vládu, aby znovu zavedla EET
16.08.2023
Asociace českého tradičního obchodu vyzvala vládu, aby znovu zavedla elektronickou evidenci tržeb (EET). Podle ní by se tak narovnalo podnikatelské prostředí a zvýšily příjmy státu. Asociace tvrdí, že někteří obchodníci se mohou díky zrušení EET snáz vyhýbat placení daní, a to bez ohledu na to, zda umožňují platbu kartou či nikoliv.
Stát podle asociace po zrušení EET rezignoval na snahu řešit narůstající šedou ekonomiku a nepřišel s žádným jiným řešením tohoto problému. Aktuální debata vyvolaná rozhodnutím některých podnikatelů přijímat pouze hotovost se tak prý často stáčí k otázce poctivosti subjektů, kteří se rozhodli jít touto cestou.
Asociace připomíná, že se také objevují návrhy, aby pro zvýšení komfortu zákazníků byla uzákoněna povinnost karty přijímat. "Je bezpochyby pravdou, že subjekty, které platební karty nepřijímají, se mohou snadněji vyhnout placení daní z těchto transakcí. Pro mnoho podniků může být však příjímání platebních karet ekonomicky nevýhodné, protože je spojeno s provizemi bankám a kartovým společnostem. Může existovat i řada jiných důvodů, proč zavádění této možnosti nemusí dávat pro některé podnikatele smysl, typickým příkladem jsou různé formy sezónního podnikání," varují v tiskové zprávě, kterou obdržel server EuroZprávycz obchodníci.
Otázku plateb kartou by přitom měl podle asociace vyřešit především trh a samotné rozhodování podnikatelů a jejich zákazníků, a stát by se neměl v této otázce angažovat, naopak by měl být daleko důraznější v otázce omezování šedé ekonomiky.
"Podle naších statistik počet terminálů v maloobchodě roste a stejně tak počet zákazníků, kteří tuto platbu preferují. Umožnění plateb kartami je dnes pro obchodníka fakticky nutností pro udržení konkurenceschopnosti. Tento trend však bohužel nesouvisí s úbytkem šedé ekonomiky, u které nyní naopak předpokládáme další růst. V oblasti šedé ekonomiky se totiž může jednoduše pohybovat i podnikatel, který platební karty přijímá. Vždy totiž bude existovat část zákazníků, kteří budou hotovost preferovat a nepoctivým subjektům se tak vytváří prostor pro vytváření nezdaněných příjmů," tvrdí obchodníci.
Na nezájem státu podle nich doplácejí především podnikatelé, kteří daně poctivě platí, ačkoliv vytvořit černé peníze je například v oblasti maloobchodu velmi jednoduché. "Stačí za hotové nakoupit a za hotové prodat. Stát díky svému laxnímu přístupu tratí nejen v současnosti, ale hlavně si zadělává na ještě větší problémy v budoucnosti. Vzniká totiž nebezpečná situace, kdy reálně bude ubývat právě těch podnikatelů, kteří své daňové povinnosti plní a kteří nebudou schopni konkurovat těm, kteří se jim vyhýbají," tvrdí asociace.
Podle ní byl nástrojem, který celou situaci efektivně řešil, systém elektronické evidence (EET), který zavedla přechozí vláda, ale následně jej v době pandemie zastavila. Systémy elektronické evidence tržeb přitom v současnosti využívá 17 států EU a jejími přednostmi bylo narovnání podnikatelské prostředí a zajišťování konkurenceschopnosti subjektům řádně platících daně.
Elektronická evidence tržeb navíc podle obchodníků zajišťovala pro státní rozpočet dodatečný každoroční příjem až ve výši 13 miliard korun a poskytla státu nejen informaci o tom, že proběhla transakce, jejíž příjem je předmětem daňové povinnosti, ale též informace, které jsou předmětem nejrůznějších statistických zjišťování.
"Efektivní získávání informací o podnikatelských subjektech na základě EET se také promítlo ve snížení počtu daňových kontrol v důsledku jejich lepšího cílení na rizikové subjekty. Kontrolní orgány se mohly cíleně zaměřit na subjekty podezřelé z obcházení daňových předpisů a nemuselo tak docházet k náhodně zaměřeným daňovým kontrolám a zatěžujícímu kontrolování poctivých podnikatelů na úkor těch nepoctivých," upozornila asociace s tím, že podnikatelé našli v EET efektivní nástroj pro podporu svého podnikání, protože jeho využívání snižovalo administrativní zátěž podnikatelů.
B
(Zdroj: eurozpravy.cz)
Trumpovo vítězství a otazníky nad budoucí ekonomickou politikou
09.11.2016
Zvolení Donalda Trumpa novým americkým prezidentem způsobilo výprodej na světových akciových trzích, srovnatelný s reakcí na lednové rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie. Překvapivá volební porážka Hillary Clintonové přinesla nejistou ohledně toho, jakou bude Trump coby nový prezident prosazovat ekonomickou politiku - zda splní hrozby, že zpřísní emigrační zákony a zavede dovozní cla.
Nejistota ekonomických plánů nové administrativy může podle analytiků také odradit americkou centrální banku Fed od zvýšení úrokových sazeb, které se obecně čekalo už v prosinci. Americké akciové trhy ještě nezahájily obchodování ale kontrakt na budoucí hodnoty indexu S&P 500 (futures) na burze v Chicagu spadl po oznámení výsledku voleb o pět procent. Propad představoval maximální limit, po které by následovalo omezení obchodování. K těmto omezením naposledy došlo v reakci na hlasovaní o brexitu ve Velké Británii. Kontrakt se později vrátil na pokles jen dvou procent. Klíčový evropský index Stoxx Europe 600 se propadl až o 2,4 procent. V poledním obchodování část svých ztrát umazal a byl nižší jen o 0,6 procenta. Také akciové indexy v Německu a ve Francii klesly. Ztráty částečně vyvažovaly nárůsty akcií farmaceutických firem, protože investoři očekávali, že vítězství Clintonové by znamenalo větší regulaci cen léků. Akcie firem jako Novo Nordisk, Roche a Shire vzrostly o více než 6,5 procent.
zdroj: ihned.cz
Českou měnu drží na uzdě stovky miliard nových korun
07.11.2016
Česká národní banka uměle oslabuje korunu už tři roky. Ještě 6. listopadu 2013 se dalo euro na trhu pořídit za 25,75 koruny, o den později už začala ČNB českou měnu udržovat pod hranicí 27 korun za euro. Od té doby až do letošního srpna musela na udržení této hladiny nakoupit na trhu eura za 592 miliard korun.
Důvodem zavedení devizových intervencí byly obavy bankovní rady z poklesu cenové hladiny. Lidé by pak v očekávání dalšího snižování cen mohli odkládat nákupy, což by ve firmách vedlo k propouštění, propadu mezd a v konečném důsledku ke zpomalení celé ekonomiky. Bankovní rada ČNB proto chtěla před třemi lety skokovým oslabením koruny podpořit návrat inflace na úroveň dvou procent. To se jí ale zatím nepodařilo. Meziroční míra inflace v září dosáhla jen 0,5 procenta. Zatímco inflaci se dosud nastartovat nepodařilo, česká ekonomika si vede nad očekávání dobře. V roce 2013, kdy byly intervence zahájeny, se HDP meziročně propadl o 0,9 procenta, loni už hospodářství rostlo tempem 4,3 procenta. Ekonomové se shodují na tom, že svůj podíl na tom má i měnová politika centrální banky.
zdroj: ihned.cz
Amazon začal testovat i zákazníky a konkurenci v Česku
02.11.2016
Německá stránka americké internetové firmy Amazon začala nabízet zdarma dopravu zboží do Česka, pokud si zákazník objedná zboží nejméně za 39 eur (cca 1100 korun). Podobnou službu nabízí pro celou střední Evropu a část Skandinávie. Pro Polsko ovšem firma spustila speciální vlastní jazykový servis, takže polští zákazníci si mohou vše vyřídit v rodném jazyce, zatímco Češi, Slováci, Maďaři či Švédové musí použít německou nebo anglickou verzi.
Amazon staví v Česku dvě logistická centra a jedno z nich v Dobrovízi u Prahy už také začalo sloužit jako "pick-up point", tedy místo, kam si český zákazník může své zboží nechat dovézt. České internetové obchody možná ještě v nadcházející sezoně konkurenci americké firmy tolik nepocítí, protože Amazon ji nepodporuje reklamou. Praktický pokus objednat si stejné zboží z českých internetových obchodů a z německého Amazonu ukázal, že americká firma může ve střední Evropě brzo vytvořit slušnou konkurenci, jen pokud nabídne podobné služby. Zatímco dražší výrobky jako automatické kávovary či poslední modely chytrých telefonů jsou v nabídce internetových obchodů v Česku a na Amazonu podobně drahé, například sluchátka jsou v nabídce americké firmy výrazně levnější - některé modely až o třetinu.
zdroj: ihned.cz
Čína požaduje zakázku na dostavbu elektrárny bez výběrového řízení
25.10.2016
Ze slibovaných velkých čínských investic zatím Česko vidělo jen minimum. To ale neznamená, že by Číňané neměli velké ambice: dokonce takové, se kterými Česko těžko může souhlasit. Čína chce postavit další blok Jaderné elektrárny Dukovany. A jak zjistily HN, požaduje od české vlády slib, že některá z čínských firem zakázku dostane automaticky, bez výběrového řízení.
Česko a Čína teď připravují seznam projektů, na kterých by obě země mohly spolupracovat. Chtějí ho slavnostně podepsat na listopadovém summitu šestnácti zemí střední a východní Evropy a Číny v lotyšské Rize. HN mají seznam k dispozici a jeho pravost potvrdil český vládní zdroj. Dokument obsahuje devadesátku projektů od infrastruktury přes reality, potravinářství nebo třeba cestovní ruch. Nejdůležitější položkou je čínský požadavek postavit v Česku jadernou elektrárnu, aniž Číňané konkrétně jmenují jakou. Česko zatím o výstavbě pátého bloku Dukovan definitivně nerozhodlo. Vyzvalo ale k předložení nabídky firmy z celkem šesti zemí: ze Spojených států, Japonska, Francie, Ruska, Jižní Koreje a z Číny. Podle Dany Drábové, šéfky Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, by nový blok mohl být v provozu v roce 2037. Všechny oslovené státy v Česku velmi silně lobbují, aby zakázku dostaly. "Tlak je velký, ale nesetkal jsem se s tím, že by to někdo chtěl takto černé na bílém jako Čína," potvrzuje ministr Mládek. On i další zdroj z vlády HN potvrdili, že Česko neustoupí ze svého záměru rozhodnout o dostavbě Dukovan na základě výběrového řízení. Česká strana tedy nechce dát souhlas k tomu, aby se čínský požadavek objevil v definitivní verzi seznamu společných česko-čínských projektů. Ta má být hotová před summitem v Lotyšsku.
zdroj: ihned.cz