Asociace českého obchodu vyzvala vládu, aby znovu zavedla EET
16.08.2023
Asociace českého tradičního obchodu vyzvala vládu, aby znovu zavedla elektronickou evidenci tržeb (EET). Podle ní by se tak narovnalo podnikatelské prostředí a zvýšily příjmy státu. Asociace tvrdí, že někteří obchodníci se mohou díky zrušení EET snáz vyhýbat placení daní, a to bez ohledu na to, zda umožňují platbu kartou či nikoliv.
Stát podle asociace po zrušení EET rezignoval na snahu řešit narůstající šedou ekonomiku a nepřišel s žádným jiným řešením tohoto problému. Aktuální debata vyvolaná rozhodnutím některých podnikatelů přijímat pouze hotovost se tak prý často stáčí k otázce poctivosti subjektů, kteří se rozhodli jít touto cestou.
Asociace připomíná, že se také objevují návrhy, aby pro zvýšení komfortu zákazníků byla uzákoněna povinnost karty přijímat. "Je bezpochyby pravdou, že subjekty, které platební karty nepřijímají, se mohou snadněji vyhnout placení daní z těchto transakcí. Pro mnoho podniků může být však příjímání platebních karet ekonomicky nevýhodné, protože je spojeno s provizemi bankám a kartovým společnostem. Může existovat i řada jiných důvodů, proč zavádění této možnosti nemusí dávat pro některé podnikatele smysl, typickým příkladem jsou různé formy sezónního podnikání," varují v tiskové zprávě, kterou obdržel server EuroZprávycz obchodníci.
Otázku plateb kartou by přitom měl podle asociace vyřešit především trh a samotné rozhodování podnikatelů a jejich zákazníků, a stát by se neměl v této otázce angažovat, naopak by měl být daleko důraznější v otázce omezování šedé ekonomiky.
"Podle naších statistik počet terminálů v maloobchodě roste a stejně tak počet zákazníků, kteří tuto platbu preferují. Umožnění plateb kartami je dnes pro obchodníka fakticky nutností pro udržení konkurenceschopnosti. Tento trend však bohužel nesouvisí s úbytkem šedé ekonomiky, u které nyní naopak předpokládáme další růst. V oblasti šedé ekonomiky se totiž může jednoduše pohybovat i podnikatel, který platební karty přijímá. Vždy totiž bude existovat část zákazníků, kteří budou hotovost preferovat a nepoctivým subjektům se tak vytváří prostor pro vytváření nezdaněných příjmů," tvrdí obchodníci.
Na nezájem státu podle nich doplácejí především podnikatelé, kteří daně poctivě platí, ačkoliv vytvořit černé peníze je například v oblasti maloobchodu velmi jednoduché. "Stačí za hotové nakoupit a za hotové prodat. Stát díky svému laxnímu přístupu tratí nejen v současnosti, ale hlavně si zadělává na ještě větší problémy v budoucnosti. Vzniká totiž nebezpečná situace, kdy reálně bude ubývat právě těch podnikatelů, kteří své daňové povinnosti plní a kteří nebudou schopni konkurovat těm, kteří se jim vyhýbají," tvrdí asociace.
Podle ní byl nástrojem, který celou situaci efektivně řešil, systém elektronické evidence (EET), který zavedla přechozí vláda, ale následně jej v době pandemie zastavila. Systémy elektronické evidence tržeb přitom v současnosti využívá 17 států EU a jejími přednostmi bylo narovnání podnikatelské prostředí a zajišťování konkurenceschopnosti subjektům řádně platících daně.
Elektronická evidence tržeb navíc podle obchodníků zajišťovala pro státní rozpočet dodatečný každoroční příjem až ve výši 13 miliard korun a poskytla státu nejen informaci o tom, že proběhla transakce, jejíž příjem je předmětem daňové povinnosti, ale též informace, které jsou předmětem nejrůznějších statistických zjišťování.
"Efektivní získávání informací o podnikatelských subjektech na základě EET se také promítlo ve snížení počtu daňových kontrol v důsledku jejich lepšího cílení na rizikové subjekty. Kontrolní orgány se mohly cíleně zaměřit na subjekty podezřelé z obcházení daňových předpisů a nemuselo tak docházet k náhodně zaměřeným daňovým kontrolám a zatěžujícímu kontrolování poctivých podnikatelů na úkor těch nepoctivých," upozornila asociace s tím, že podnikatelé našli v EET efektivní nástroj pro podporu svého podnikání, protože jeho využívání snižovalo administrativní zátěž podnikatelů.
B
(Zdroj: eurozpravy.cz)
Za nízké sazby si Češi půjčili rekordní objem peněz
30.09.2016
Ještě nikdy Češi neměli tolik dluhů jako nyní. Banky v srpnu lidem půjčily skoro 11 miliard a zadlužení domácností na bydlení a spotřebu tak přesáhlo 1,387 bilionu korun. To je od 87 miliard víc než před rokem.
Dluhy domácností rostou hlavně kvůli novému bydlení. Ty tvoří 74 procent z celkového objemu úvěrů, které lidem banky půjčily. Zájem ale roste i o spotřebitelské úvěry - ke konci srpna na nich lidé bankám dlužili 216 miliard korun. Meziročně tyto nové úvěry tak zaznamenávají dvouciferný růst stejně jako hypotéky. Dále se také zvyšuje i zadluženost podniků. V srpnu téměř o tři miliardy korun na 986 miliard korun. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnila Česká národní banka. Rekordní objem půjčených peněz je důsledkem snižování sazeb především na hypotékách, ale i spotřebitelských úvěrech. Průměrná roční úroková sazba RPSN úvěrů na bydlení (tedy včetně všech souvisejících poplatků) v srpnu klesla na 2,38 procenta, u spotřebitelských úvěrů na 11,1 procent. Průměrný úrok firemních úvěrů klesl na 1,58 procenta.
zdroj: ihned.cz
Zákon omezí dostupnost hypoték
27.09.2016
Centrální banka chce zákonem omezit poskytování hypoték. Tímto způsobem hodlá získat pravomoc k tomu, aby mohla bankám určovat, do jaké maximální výše zástavy mohou hypotéky poskytovat a kolik budou smět půjčit klientovi ve vztahu k jeho příjmům.
Návrh bude součástí chystané změny zákona o České národní bance, potvrdila HN náměstkyně ministra financí Lenka Jurošková. Návrh má k poslancům doputovat příští rok ještě před podzimními parlamentními volbami. V současnosti ČNB na zchlazení hypotečního boomu odpovídající nástroj nemá. Loni v červnu centrální bankéři doporučovali bankám, aby omezily poskytování hypoték ve výši 90 až 100 procent hodnoty zastavené nemovitosti. Jak ale letos v červnu uvedl viceguvernér Vladimír Tomšík, některé instituce to nedodržovaly, a některé dokonce poskytovaly úvěry i nad 100 procent hodnoty odhadní ceny nemovitosti. ČNB sice může za nedodržování svých doporučení bankám znepříjemnit život nebo jim zvýšit kapitálový polštář, ale přímou sankci za neplnění požadavků ohledně hypoték nemá. Příprava nového zákona směřuje k tomu, aby ČNB získala pravomoc závazně stanovit horní hranice tří ukazatelů − poměru výše úvěru k odhadní ceně zastavené nemovitosti, dále poměru výše úvěru a čistého ročního příjmu a nakonec poměru výše měsíční splátky úvěru a čistého měsíčního příjmu.
zdroj: ihned.cz
Česko si chce koncem roku půjčit rekordních 80 miliard
20.09.2016
Český stát chce ke konci roku využít toho, že v současnosti se na trhu často půjčuje se zápornou sazbou. Tedy investor zaplatí zemi za to, že jí může půjčit. Ministerstvo financí v pondělí odpoledne oznámilo plán, kolik peněz si chce skrze vládní dluhopisy půjčit.
Finance uspořádají dvě aukce, 5. a 19. října. Na nich hodlají prodat dluhopisy s různou dobou splatnosti, od 3,5 roku do 15 let. Těmi chtějí získat až 38 miliard korun v konkurenčním kole, dalších 20 procent, tedy přes sedm miliard korun, si můžou napůjčovat ještě navíc v nekonkurenčním kole aukce. Navíc zájem o české dluhopisy bude velký, protože investoři budou spekulovat na posílení koruny. Počítají s tím, že i když by koupili dluhopis s téměř nulovým nebo dokonce záporným výnosem, budou nakonec v zisku díky posílení koruny, ke kterému má dojít, až Česká národní banka ukončí umělé oslabování měny. Dalšími zájemci budou i tuzemské banky, které drží většinu českých státních dluhopisů. "Poptávka je a bude silná i díky snaze domácích bank zmenšit rozvahu nákupem dluhopisů před vypočítáním příspěvků do rezolučního fondu na konci roku," dodává Dřímal.
zdroj: ihned.cz
Česká stavební společnost kvůli potížím v Rusku skončila ve ztrátě
12.09.2016
Na stavební společnost PSJ tvrdě dopadla ekonomická krize v Rusku. Těžkosti tamní ekonomiky i problémy na projektu v Ufě dostaly jednu z největších českých stavebních firem do ztráty převyšující čtvrt miliardy. PSJ se nicméně ruského trhu nevzdává a chce tam působit dál.
Na Rusko tvrdě dopadá hlavně výrazný pokles cen ropy a plynu v posledních dvou letech. A jak PSJ píše ve své nedávno vydané výroční zprávě za minulý rok, firma kvůli tomu v Ruské federaci čelila "propadu ruské ekonomiky, určitému zagresivnění podnikatelského prostředí a kurzovému poklesu rublu". Problémem jsou ale i nové zakázky, tržby PSJ se loni propadly o více než 30 procent na necelé 4,5 miliardy korun. Projektů je sice dost, ale ruská strana má hlavně kvůli kurzovým rizikům problém sehnat vlastní financování. Hlavně u ČEB s EGAP je ale opatrnost pochopitelná. Kvůli zbrklému půjčování z minulých let odepisují jeden miliardový projekt z Ruska za druhým. A zpeněžit například rozestavěnou elektrárnu Poljarnaja za polárním kruhem za šest miliard korun či další zkrachovalé projekty nebude pro českou stranu jednoduché. Nutno dodat, že problémy s placením má i několik bývalých zákazníků PSJ.
zdroj: ihned.cz