Asociace českého obchodu vyzvala vládu, aby znovu zavedla EET
16.08.2023
Asociace českého tradičního obchodu vyzvala vládu, aby znovu zavedla elektronickou evidenci tržeb (EET). Podle ní by se tak narovnalo podnikatelské prostředí a zvýšily příjmy státu. Asociace tvrdí, že někteří obchodníci se mohou díky zrušení EET snáz vyhýbat placení daní, a to bez ohledu na to, zda umožňují platbu kartou či nikoliv.
Stát podle asociace po zrušení EET rezignoval na snahu řešit narůstající šedou ekonomiku a nepřišel s žádným jiným řešením tohoto problému. Aktuální debata vyvolaná rozhodnutím některých podnikatelů přijímat pouze hotovost se tak prý často stáčí k otázce poctivosti subjektů, kteří se rozhodli jít touto cestou.
Asociace připomíná, že se také objevují návrhy, aby pro zvýšení komfortu zákazníků byla uzákoněna povinnost karty přijímat. "Je bezpochyby pravdou, že subjekty, které platební karty nepřijímají, se mohou snadněji vyhnout placení daní z těchto transakcí. Pro mnoho podniků může být však příjímání platebních karet ekonomicky nevýhodné, protože je spojeno s provizemi bankám a kartovým společnostem. Může existovat i řada jiných důvodů, proč zavádění této možnosti nemusí dávat pro některé podnikatele smysl, typickým příkladem jsou různé formy sezónního podnikání," varují v tiskové zprávě, kterou obdržel server EuroZprávycz obchodníci.
Otázku plateb kartou by přitom měl podle asociace vyřešit především trh a samotné rozhodování podnikatelů a jejich zákazníků, a stát by se neměl v této otázce angažovat, naopak by měl být daleko důraznější v otázce omezování šedé ekonomiky.
"Podle naších statistik počet terminálů v maloobchodě roste a stejně tak počet zákazníků, kteří tuto platbu preferují. Umožnění plateb kartami je dnes pro obchodníka fakticky nutností pro udržení konkurenceschopnosti. Tento trend však bohužel nesouvisí s úbytkem šedé ekonomiky, u které nyní naopak předpokládáme další růst. V oblasti šedé ekonomiky se totiž může jednoduše pohybovat i podnikatel, který platební karty přijímá. Vždy totiž bude existovat část zákazníků, kteří budou hotovost preferovat a nepoctivým subjektům se tak vytváří prostor pro vytváření nezdaněných příjmů," tvrdí obchodníci.
Na nezájem státu podle nich doplácejí především podnikatelé, kteří daně poctivě platí, ačkoliv vytvořit černé peníze je například v oblasti maloobchodu velmi jednoduché. "Stačí za hotové nakoupit a za hotové prodat. Stát díky svému laxnímu přístupu tratí nejen v současnosti, ale hlavně si zadělává na ještě větší problémy v budoucnosti. Vzniká totiž nebezpečná situace, kdy reálně bude ubývat právě těch podnikatelů, kteří své daňové povinnosti plní a kteří nebudou schopni konkurovat těm, kteří se jim vyhýbají," tvrdí asociace.
Podle ní byl nástrojem, který celou situaci efektivně řešil, systém elektronické evidence (EET), který zavedla přechozí vláda, ale následně jej v době pandemie zastavila. Systémy elektronické evidence tržeb přitom v současnosti využívá 17 států EU a jejími přednostmi bylo narovnání podnikatelské prostředí a zajišťování konkurenceschopnosti subjektům řádně platících daně.
Elektronická evidence tržeb navíc podle obchodníků zajišťovala pro státní rozpočet dodatečný každoroční příjem až ve výši 13 miliard korun a poskytla státu nejen informaci o tom, že proběhla transakce, jejíž příjem je předmětem daňové povinnosti, ale též informace, které jsou předmětem nejrůznějších statistických zjišťování.
"Efektivní získávání informací o podnikatelských subjektech na základě EET se také promítlo ve snížení počtu daňových kontrol v důsledku jejich lepšího cílení na rizikové subjekty. Kontrolní orgány se mohly cíleně zaměřit na subjekty podezřelé z obcházení daňových předpisů a nemuselo tak docházet k náhodně zaměřeným daňovým kontrolám a zatěžujícímu kontrolování poctivých podnikatelů na úkor těch nepoctivých," upozornila asociace s tím, že podnikatelé našli v EET efektivní nástroj pro podporu svého podnikání, protože jeho využívání snižovalo administrativní zátěž podnikatelů.
B
(Zdroj: eurozpravy.cz)
Češi jsou bohatší než před dvaceti lety
01.07.2016
Ve srovnání s rokem 1995 jsou české domácnosti bohatší. Jejich výdaje stouply reálně o 60 procent. Vyplývá to ze statistiky národních účtů za posledních dvacet let, kterou v pátek představil Český statistický úřad. Češi nyní investují více do nemovitostí, ale také se více zadlužují. Zvýšil se podíl výdajů na bydlení, naopak za potraviny, obuv a oblečení utrácejí Češi méně.
Průměrný měsíční příjem zaměstnance od roku 1995 vzrostl z 8845 korun na 23 320 korun, průměrný měsíční příjem podnikatele ze 30 280 korun na 46 868 korun, uvedl ředitel národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet. Nižší růst podnikatelských mezd v tomto období může podle něj souviset se zvýšeným počtem lidí, kteří pracují v tzv. švarcsystému. Výdaje domácností v první polovině sledovaného období rostly v průměru o 2,4 procenta za rok, ve druhé byl růst pozvolnější a činil průměrně 1,5 procenta ročně. Inflace v celém období stoupla o 91,6 procenta.
zdroj: ihned.cz
K bezkontaktní platbě bude u ČSOB stačit už jen chytrý telefon
23.06.2016
Místo platební karty vytáhnete u pokladny mobil, přiblížíte ho k platebnímu terminálu, zadáte do něj PIN a máte zaplaceno. Takovou možnost mají nově klienti ČSOB a Poštovní spořitelny. Po bezkontaktních kartách či platebních nálepkách tak Češi dostávají další způsob, jak rychle platit.
Banka nyní spouští novou aplikaci pro chytré telefony se systémem Android (4.4 a vyšší) a s technologií, která bezkontaktní platby podporuje (NFC). Aplikace je zdarma ke stažení v obchodu Google Play. Aplikace nazvaná ČSOB NaNákupy je jednodušší právě proto, že operátory ze hry vylučuje. Klientům ČSOB, pro které je zatím výhradně určena, si stačí aplikaci stáhnout a aktivovat ji kódem, který si vygenerují v internetovém bankovnictví. Pak se jim do ní nahrají všechny karty, které v ČSOB mají - a mohou začít mobilem platit v obchodech.
zdroj: ihned.cz
Největší banka světa otevře pobočku v Praze
16.06.2016
edna z největších světových bank ICBC, která má ve správě nejvyšší objem aktiv, otevře v Česku svou pobočku. Podpisem memoranda to ve čtvrtek během návštěvy premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) v Číně stvrdil státní tajemník Tomáš Prouza (ČSSD) a zástupce banky. Zároveň byla zahájena činnost české sekce na online nákupním portálu e-Mall, který banka provozuje.
ICBC je po Bank of China druhou velkou čínskou bankou, která otevře svou pobočku v Praze. Česko tak dle premiéra Sobotky naplňuje svou snahu stát se finančním centrem čínských institucí pro region střední a východní Evropy. CBC dle jeho slov získala potřebné povolení pro vstup do Česka od čínského regulátora, nyní jedná o potřebných povoleních s Českou národní bankou (ČNB). Zároveň s podpisem memoranda byla zahájena činnost české sekce na online nákupním portálu e-Mall, který provozuje ICBC. Ten byl v roce 2015 e-shopem s největším obratem v Číně. Česko je po Španělsku a Francii třetí evropskou zemí, jejíž firmy na něm budou prodávat své výrobky. Čínští zákazníci, kteří si online nákupy velmi oblíbili, budou moct objednávat tradiční české potraviny, nápoje nebo sklo.
zdroj: ihned.cz
Vyměnit popsané nebo pomalované peníze bude snadnější
01.06.2016
Náhradu za popsané nebo pomalované bankovky dostanou lidé nebo obchodníci snadněji než dosud. Vyplývá to z novely zákona o oběhu bankovek a mincí, kterou schválili poslanci.
Podle ministerstva financí, které změnu prosazovalo, díky tomu klesnou administrativní a časové náklady související s výměnou, respektive rozhodováním České národní banky o tom, zda je žádost o náhradu oprávněná. Zatímco běžně poškozené bankovky a mince lze vyměnit v bance, nestandardně poškozené se v zásadě nevyměňují – o výjimkách rozhoduje ČNB. Ve sněmovně neprošel pozměňovací návrh, podle něhož by pokladníci a další zaměstnanci posuzující pravost bankovek museli absolvovat speciální kurz. Proti této povinnosti, která měla začít původně platit už v roce 2012, protestovali kvůli zvýšení nákladů hlavně zástupci obchodních řetězců.
zdroj: ihned.cz