Asociace českého obchodu vyzvala vládu, aby znovu zavedla EET
16.08.2023
Asociace českého tradičního obchodu vyzvala vládu, aby znovu zavedla elektronickou evidenci tržeb (EET). Podle ní by se tak narovnalo podnikatelské prostředí a zvýšily příjmy státu. Asociace tvrdí, že někteří obchodníci se mohou díky zrušení EET snáz vyhýbat placení daní, a to bez ohledu na to, zda umožňují platbu kartou či nikoliv.
Stát podle asociace po zrušení EET rezignoval na snahu řešit narůstající šedou ekonomiku a nepřišel s žádným jiným řešením tohoto problému. Aktuální debata vyvolaná rozhodnutím některých podnikatelů přijímat pouze hotovost se tak prý často stáčí k otázce poctivosti subjektů, kteří se rozhodli jít touto cestou.
Asociace připomíná, že se také objevují návrhy, aby pro zvýšení komfortu zákazníků byla uzákoněna povinnost karty přijímat. "Je bezpochyby pravdou, že subjekty, které platební karty nepřijímají, se mohou snadněji vyhnout placení daní z těchto transakcí. Pro mnoho podniků může být však příjímání platebních karet ekonomicky nevýhodné, protože je spojeno s provizemi bankám a kartovým společnostem. Může existovat i řada jiných důvodů, proč zavádění této možnosti nemusí dávat pro některé podnikatele smysl, typickým příkladem jsou různé formy sezónního podnikání," varují v tiskové zprávě, kterou obdržel server EuroZprávycz obchodníci.
Otázku plateb kartou by přitom měl podle asociace vyřešit především trh a samotné rozhodování podnikatelů a jejich zákazníků, a stát by se neměl v této otázce angažovat, naopak by měl být daleko důraznější v otázce omezování šedé ekonomiky.
"Podle naších statistik počet terminálů v maloobchodě roste a stejně tak počet zákazníků, kteří tuto platbu preferují. Umožnění plateb kartami je dnes pro obchodníka fakticky nutností pro udržení konkurenceschopnosti. Tento trend však bohužel nesouvisí s úbytkem šedé ekonomiky, u které nyní naopak předpokládáme další růst. V oblasti šedé ekonomiky se totiž může jednoduše pohybovat i podnikatel, který platební karty přijímá. Vždy totiž bude existovat část zákazníků, kteří budou hotovost preferovat a nepoctivým subjektům se tak vytváří prostor pro vytváření nezdaněných příjmů," tvrdí obchodníci.
Na nezájem státu podle nich doplácejí především podnikatelé, kteří daně poctivě platí, ačkoliv vytvořit černé peníze je například v oblasti maloobchodu velmi jednoduché. "Stačí za hotové nakoupit a za hotové prodat. Stát díky svému laxnímu přístupu tratí nejen v současnosti, ale hlavně si zadělává na ještě větší problémy v budoucnosti. Vzniká totiž nebezpečná situace, kdy reálně bude ubývat právě těch podnikatelů, kteří své daňové povinnosti plní a kteří nebudou schopni konkurovat těm, kteří se jim vyhýbají," tvrdí asociace.
Podle ní byl nástrojem, který celou situaci efektivně řešil, systém elektronické evidence (EET), který zavedla přechozí vláda, ale následně jej v době pandemie zastavila. Systémy elektronické evidence tržeb přitom v současnosti využívá 17 států EU a jejími přednostmi bylo narovnání podnikatelské prostředí a zajišťování konkurenceschopnosti subjektům řádně platících daně.
Elektronická evidence tržeb navíc podle obchodníků zajišťovala pro státní rozpočet dodatečný každoroční příjem až ve výši 13 miliard korun a poskytla státu nejen informaci o tom, že proběhla transakce, jejíž příjem je předmětem daňové povinnosti, ale též informace, které jsou předmětem nejrůznějších statistických zjišťování.
"Efektivní získávání informací o podnikatelských subjektech na základě EET se také promítlo ve snížení počtu daňových kontrol v důsledku jejich lepšího cílení na rizikové subjekty. Kontrolní orgány se mohly cíleně zaměřit na subjekty podezřelé z obcházení daňových předpisů a nemuselo tak docházet k náhodně zaměřeným daňovým kontrolám a zatěžujícímu kontrolování poctivých podnikatelů na úkor těch nepoctivých," upozornila asociace s tím, že podnikatelé našli v EET efektivní nástroj pro podporu svého podnikání, protože jeho využívání snižovalo administrativní zátěž podnikatelů.
B
(Zdroj: eurozpravy.cz)
Ceny pohonných hmot v Česku se vrátily k rychlému růstu
21.04.2016
Ceny pohonných hmot u čerpacích stanic v Česku se vrátily k výraznému růstu. Benzin Natural 95 za uplynulý týden zdražil o 30 haléřů na průměrných 27,97 koruny za litr, nafta ve středu stála v průměru 26,04 koruny za litr a její cena tak byla o 18 haléřů vyšší než o týden dřív. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny sleduje. Podle analytika společnosti Finlord Borise Tomčiaka bude růst cen pohonných hmot nadále pokračovat.
Před týdnem se cena benzinu po měsíci výrazného růstu zvýšila jen o několik haléřů a nafta zlevnila. Nad 26 korunami se průměrná cena nafty naposledy pohybovala koncem ledna. Benzin se svou aktuální cenou vrátil na úrovně z poloviny ledna. Natural 95 je nyní v průměru za víc než 28 korun v polovině ze 14 krajů. Nejdražší zůstal v Praze za 28,38 koruny za litr. Nejméně za něj nově motoristé zaplatí v Libereckém kraji, průměrně 27,60 koruny za litr. Nafta se přes 26 korun vyhoupla v osmi krajích. Také za diesel si nejvíc účtují čerpací stanice v hlavním městě, v průměru 26,79 koruny za litr. Nejnižší je průměrná cena v Libereckém a Královéhradeckém kraji, shodně 25,60 koruny za litr.
zdroj: ihned.cz
Nedostatek šoférů trápí autobusové i nákladní dopravce
14.04.2016
Neobvyklou strategii zvolila přednedávnem autobusová společnost Arriva, když v Moravskoslezském kraji hledala nové řidiče. Firma si objednala inzerát v reklamním časopise obchodní sítě Kaufland, ve kterém se snažila nalákat za volant ženy. Skrytě přitom mířila i na zaměstnankyně Kauflandu, hlavně na pokladní a další méně kvalifikované pracovnice, když jim nabízela vyšší plat.
Příběh vcelku trefně ukazuje, kam až jsou schopné zajít dopravní firmy v Česku, když jde o shánění šoférů. Těch totiž začíná být kritický nedostatek, a to v autobusové i kamionové dopravě. Podle Svazu průmyslu a dopravy chybí dopravcům šest tisíc lidí s řidičským průkazem třídy C nebo D − tedy s oprávněním řídit kamiony a autobusy. Tomáš Bicera ze sdružení automobilových dopravců ČESMAD Bohemia dokonce mluví až o 10 tisících chybějících šoférech.
zdroj: ihned.cz
Čínská společnost Yanfeng Automotive Interiors postaví v jižních Čechách nový závod
11.04.2016
Společnost Yanfeng Automotive Interiors (YFAI) začne stavět nový závod v Plané nad Lužnicí na Táborsku. V regionu s druhou nejvyšší nezaměstnaností v Jihočeském kraji vznikne asi 300 nových pracovních míst.
Stavební práce začnou v nejbližších dnech a zahájení provozu společnost plánuje na začátek roku 2018, sdělil v pondělí mediální zástupce společnosti Pavel Jína. Na výrobní ploše zhruba 20 tisíc metrů čtverečních bude společnost podle Jíny vyrábět části interiérů do automobilů, včetně přístrojových desek a dveřních panelů pro přední světové značky. Patří mezi ně například BMW, Audi, Ford, Mercedes, Porsche nebo Ferrari. Pro nový závod společnost hledá techniky a manažery, ale nabízí také volná místa ve výrobě, inženýrství, logistice, kontrole kvality, na úsecích financí a lidských zdrojů a mnoho dalších pozic.
zdroj: ihned.cz
Příjmy domácností rostly nejvíce od krize
31.03.2016
České domácnosti konečně výrazněji pociťují ekonomický růst. Jejich příjmy se loni po očištění o inflaci, která byla loni velmi nízká, zvýšily v průměru o 3,5 procenta. Tento růst byl nejrychlejší za posledních osm let.
Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) měl loni každý člen domácnosti k dispozici v průměru 22 231 korun měsíčně. Z toho 3 937 korun představovaly příjmy od států a neziskových institucí - jednalo se například o zdravotní péči, vyplacené sociální dávky, příspěvky na vzdělání nebo na bydlení.
Ještě vyšší vypovídací hodnotu než průměrný příjem má střední hodnota, medián. Ten ukazuje, kolik by dostal jedinec uprostřed řady v případě, že bychom všechny členy českých domácností seřadili podle příjmů. ČSÚ tento údaj nezjišťuje, ministerstvo práce a sociálních věcí zveřejňuje medián mezd, který loni činil 22 971 korun před srážkami a odvody. Medián platů zaměstnanců ve státním sektoru byl v roce 2015 vyšší a dosáhl 26 347 korun.
zdroj: ihned.cz