Asociace českého obchodu vyzvala vládu, aby znovu zavedla EET
16.08.2023
Asociace českého tradičního obchodu vyzvala vládu, aby znovu zavedla elektronickou evidenci tržeb (EET). Podle ní by se tak narovnalo podnikatelské prostředí a zvýšily příjmy státu. Asociace tvrdí, že někteří obchodníci se mohou díky zrušení EET snáz vyhýbat placení daní, a to bez ohledu na to, zda umožňují platbu kartou či nikoliv.
Stát podle asociace po zrušení EET rezignoval na snahu řešit narůstající šedou ekonomiku a nepřišel s žádným jiným řešením tohoto problému. Aktuální debata vyvolaná rozhodnutím některých podnikatelů přijímat pouze hotovost se tak prý často stáčí k otázce poctivosti subjektů, kteří se rozhodli jít touto cestou.
Asociace připomíná, že se také objevují návrhy, aby pro zvýšení komfortu zákazníků byla uzákoněna povinnost karty přijímat. "Je bezpochyby pravdou, že subjekty, které platební karty nepřijímají, se mohou snadněji vyhnout placení daní z těchto transakcí. Pro mnoho podniků může být však příjímání platebních karet ekonomicky nevýhodné, protože je spojeno s provizemi bankám a kartovým společnostem. Může existovat i řada jiných důvodů, proč zavádění této možnosti nemusí dávat pro některé podnikatele smysl, typickým příkladem jsou různé formy sezónního podnikání," varují v tiskové zprávě, kterou obdržel server EuroZprávycz obchodníci.
Otázku plateb kartou by přitom měl podle asociace vyřešit především trh a samotné rozhodování podnikatelů a jejich zákazníků, a stát by se neměl v této otázce angažovat, naopak by měl být daleko důraznější v otázce omezování šedé ekonomiky.
"Podle naších statistik počet terminálů v maloobchodě roste a stejně tak počet zákazníků, kteří tuto platbu preferují. Umožnění plateb kartami je dnes pro obchodníka fakticky nutností pro udržení konkurenceschopnosti. Tento trend však bohužel nesouvisí s úbytkem šedé ekonomiky, u které nyní naopak předpokládáme další růst. V oblasti šedé ekonomiky se totiž může jednoduše pohybovat i podnikatel, který platební karty přijímá. Vždy totiž bude existovat část zákazníků, kteří budou hotovost preferovat a nepoctivým subjektům se tak vytváří prostor pro vytváření nezdaněných příjmů," tvrdí obchodníci.
Na nezájem státu podle nich doplácejí především podnikatelé, kteří daně poctivě platí, ačkoliv vytvořit černé peníze je například v oblasti maloobchodu velmi jednoduché. "Stačí za hotové nakoupit a za hotové prodat. Stát díky svému laxnímu přístupu tratí nejen v současnosti, ale hlavně si zadělává na ještě větší problémy v budoucnosti. Vzniká totiž nebezpečná situace, kdy reálně bude ubývat právě těch podnikatelů, kteří své daňové povinnosti plní a kteří nebudou schopni konkurovat těm, kteří se jim vyhýbají," tvrdí asociace.
Podle ní byl nástrojem, který celou situaci efektivně řešil, systém elektronické evidence (EET), který zavedla přechozí vláda, ale následně jej v době pandemie zastavila. Systémy elektronické evidence tržeb přitom v současnosti využívá 17 států EU a jejími přednostmi bylo narovnání podnikatelské prostředí a zajišťování konkurenceschopnosti subjektům řádně platících daně.
Elektronická evidence tržeb navíc podle obchodníků zajišťovala pro státní rozpočet dodatečný každoroční příjem až ve výši 13 miliard korun a poskytla státu nejen informaci o tom, že proběhla transakce, jejíž příjem je předmětem daňové povinnosti, ale též informace, které jsou předmětem nejrůznějších statistických zjišťování.
"Efektivní získávání informací o podnikatelských subjektech na základě EET se také promítlo ve snížení počtu daňových kontrol v důsledku jejich lepšího cílení na rizikové subjekty. Kontrolní orgány se mohly cíleně zaměřit na subjekty podezřelé z obcházení daňových předpisů a nemuselo tak docházet k náhodně zaměřeným daňovým kontrolám a zatěžujícímu kontrolování poctivých podnikatelů na úkor těch nepoctivých," upozornila asociace s tím, že podnikatelé našli v EET efektivní nástroj pro podporu svého podnikání, protože jeho využívání snižovalo administrativní zátěž podnikatelů.
B
(Zdroj: eurozpravy.cz)
Slabé akcie, euro i ropa měly společného jmenovatele: Řecko
07.05.2010
Finanční krize v Řecku ovlivňuje obchodování po celém světě. Klesly ceny ropy, hodnoty akcií i evropské měny.
Světové ceny dál klesaly a americká ropa se propadla na více než dvouměsíční minimum k 78 dolarům za barel. Ropný trh je pod tlakem rizika šíření řecké dluhové krize na další země eurozóny a ceny ropy sráží rovněž růst dolarového kurzu vůči euru.
Pohonné hmoty opět zdražily, benzin stojí 31,56 Kč/l
07.04.2010
Praha - Pohonné hmoty u tuzemských čerpacích stanic v uplynulém týdnu opět mírně zdražily.
Průměrná cena benzinu stoupla o 28 haléřů na 31,56 Kč/l, nafta zdražila o 25 haléřů na 29,61 Kč/l. Uvedla to dnes společnost CCS, která ceny pohonných hmot pravidelně sleduje.
(Zdroj: FinančníNoviny.cz)
Ceny bytů v panelových domech klesly, kupce však stále nelákají
07.04.2010
Praha - Byty v panelových domech podle realitních odborníků zlevnily za poslední rok nejvíce ze všech nemovitostí, místy až o pětinu.
Poptávku to ale automaticky nezvýšilo. Některé realitní kanceláře sice hlásí zvýšené prodeje, podle dalších se ale poptávka po panelových bytech dále propadá.
(Zdroj: FinančníNoviny.cz)
Česko jako poloviční Řecko? Deficit veřejných financí se loni přiblížil 6 procentům HDP
07.04.2010
Česko má deficit veřejných financí téměř dvojnásobný, než požaduje tzv. Maasrichtské kritérium potřebné pro přijetí eura. Absenci opatření na zlepšení stavu financí opakovaně kritizuje Evropská komise.
Deficit veřejných financí loni stoupl na 5,93 procenta hrubého domácího produktu (HDP) z předloňských 2,72 procenta.
Podle maastrichtských kriterií pro přijetí eura by výše deficitu neměla překročit tři procenta HDP. Předběžný odhad ministerstva financí pro loňský rok byl 6,6 procenta HDP.