Asociace českého obchodu vyzvala vládu, aby znovu zavedla EET
16.08.2023
Asociace českého tradičního obchodu vyzvala vládu, aby znovu zavedla elektronickou evidenci tržeb (EET). Podle ní by se tak narovnalo podnikatelské prostředí a zvýšily příjmy státu. Asociace tvrdí, že někteří obchodníci se mohou díky zrušení EET snáz vyhýbat placení daní, a to bez ohledu na to, zda umožňují platbu kartou či nikoliv.
Stát podle asociace po zrušení EET rezignoval na snahu řešit narůstající šedou ekonomiku a nepřišel s žádným jiným řešením tohoto problému. Aktuální debata vyvolaná rozhodnutím některých podnikatelů přijímat pouze hotovost se tak prý často stáčí k otázce poctivosti subjektů, kteří se rozhodli jít touto cestou.
Asociace připomíná, že se také objevují návrhy, aby pro zvýšení komfortu zákazníků byla uzákoněna povinnost karty přijímat. "Je bezpochyby pravdou, že subjekty, které platební karty nepřijímají, se mohou snadněji vyhnout placení daní z těchto transakcí. Pro mnoho podniků může být však příjímání platebních karet ekonomicky nevýhodné, protože je spojeno s provizemi bankám a kartovým společnostem. Může existovat i řada jiných důvodů, proč zavádění této možnosti nemusí dávat pro některé podnikatele smysl, typickým příkladem jsou různé formy sezónního podnikání," varují v tiskové zprávě, kterou obdržel server EuroZprávycz obchodníci.
Otázku plateb kartou by přitom měl podle asociace vyřešit především trh a samotné rozhodování podnikatelů a jejich zákazníků, a stát by se neměl v této otázce angažovat, naopak by měl být daleko důraznější v otázce omezování šedé ekonomiky.
"Podle naších statistik počet terminálů v maloobchodě roste a stejně tak počet zákazníků, kteří tuto platbu preferují. Umožnění plateb kartami je dnes pro obchodníka fakticky nutností pro udržení konkurenceschopnosti. Tento trend však bohužel nesouvisí s úbytkem šedé ekonomiky, u které nyní naopak předpokládáme další růst. V oblasti šedé ekonomiky se totiž může jednoduše pohybovat i podnikatel, který platební karty přijímá. Vždy totiž bude existovat část zákazníků, kteří budou hotovost preferovat a nepoctivým subjektům se tak vytváří prostor pro vytváření nezdaněných příjmů," tvrdí obchodníci.
Na nezájem státu podle nich doplácejí především podnikatelé, kteří daně poctivě platí, ačkoliv vytvořit černé peníze je například v oblasti maloobchodu velmi jednoduché. "Stačí za hotové nakoupit a za hotové prodat. Stát díky svému laxnímu přístupu tratí nejen v současnosti, ale hlavně si zadělává na ještě větší problémy v budoucnosti. Vzniká totiž nebezpečná situace, kdy reálně bude ubývat právě těch podnikatelů, kteří své daňové povinnosti plní a kteří nebudou schopni konkurovat těm, kteří se jim vyhýbají," tvrdí asociace.
Podle ní byl nástrojem, který celou situaci efektivně řešil, systém elektronické evidence (EET), který zavedla přechozí vláda, ale následně jej v době pandemie zastavila. Systémy elektronické evidence tržeb přitom v současnosti využívá 17 států EU a jejími přednostmi bylo narovnání podnikatelské prostředí a zajišťování konkurenceschopnosti subjektům řádně platících daně.
Elektronická evidence tržeb navíc podle obchodníků zajišťovala pro státní rozpočet dodatečný každoroční příjem až ve výši 13 miliard korun a poskytla státu nejen informaci o tom, že proběhla transakce, jejíž příjem je předmětem daňové povinnosti, ale též informace, které jsou předmětem nejrůznějších statistických zjišťování.
"Efektivní získávání informací o podnikatelských subjektech na základě EET se také promítlo ve snížení počtu daňových kontrol v důsledku jejich lepšího cílení na rizikové subjekty. Kontrolní orgány se mohly cíleně zaměřit na subjekty podezřelé z obcházení daňových předpisů a nemuselo tak docházet k náhodně zaměřeným daňovým kontrolám a zatěžujícímu kontrolování poctivých podnikatelů na úkor těch nepoctivých," upozornila asociace s tím, že podnikatelé našli v EET efektivní nástroj pro podporu svého podnikání, protože jeho využívání snižovalo administrativní zátěž podnikatelů.
B
(Zdroj: eurozpravy.cz)
Cena pohonných hmot opět roste, nafta zdražila o korunu
29.03.2022
Ceny pohonných hmot v Česku opět rostou. Nafta na konci minulého týdne stála v průměru 47,06 koruny, to je o korunu a osm haléřů více než předchozí neděli. O něco mírněji pak podražil benzin, když jeho cena stoupla o padesát haléřů na 44,48 koruny za litr. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny paliv sleduje. "Obnovení růstu cen pohonných hmot, a to zejména nafty, bylo očekávané. Důvodem bylo opětovné zvýšení cen ropy a velkoobchodních cen paliv na evropském trhu," vysvětluje pro Aktuálně.cz analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak.
"V nejbližších dnech ještě může nastat další zdražení, a to především u nafty, u které přetrvávají značné celoevropské problémy na straně nabídky," upozorňuje. Výkyvy cen na trhu s ropou vyvolává jak ruská invaze na Ukrajinu, tak pandemická situace v Číně. Rusko je druhý největší vývozce ropy na světě, Čína zase největší světový dovozce této suroviny. Minulý týden obchodníky s ropou i palivy na burze v Rotterdamu znervóznil požadavek ruského prezidenta Vladimira Putina, ať země platí Rusku za energie v rublech, a i to, že země EU i G7 takový postup převážněji odmítají. Ceny ropy tak v reakci na tuto situaci rostly. Začátkem tohoto týdne již ovšem ropa opět zlevňuje. Důvodem jsou pro změnu obavy ze slabší poptávky po pohonných hmotách v Číně. Šanghaj, finanční centrum země, totiž zahájila dvoufázovou uzávěru ve snaze omezit nárůst počtu nově nakažených koronavirem.
AS
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
ČNB loni vykázala ztrátu 37,7 miliardy korun
25.03.2022
Česká národní banka (ČNB) loni vykázala ztrátu 37,7 miliardy korun po předloňském rekordním zisku 91,7 miliardy korun. Kumulovaná ztráta banky z předchozích let tak stoupla na 75,3 miliardy korun. Vyplývá to z účetní závěrky a zprávy o výsledku hospodaření, které ve středu schválila bankovní rada ČNB. Banka o tom informovala v tiskové zprávě.
Výsledek hospodaření byl podle ČNB nejvíce ovlivněn kurzovými ztrátami plynoucími z posílení kurzu koruny v závěru loňského roku. Celkově tak loni ČNB vykázala kurzovou ztrátu 91 miliard korun, zatímco v roce 2020 to byl zisk osm miliard korun.
Výnosy z devizových rezerv pak podle banky přispěly kladně k hospodaření 80 miliardami korun. Nejvýnosnější částí devizových rezerv přitom loni byly akcie. Investice do nich ČNB vynesly bance rekordních 111 miliard korun. Naopak v případě dluhopisů zaznamenala centrální banka ztrátu kvůli poklesu jejich tržní ceny.
V souvislosti se zvyšováním úrokových sazeb ČNB zaznamenala také růst nákladů na měnové operace. To zatížilo hospodaření banky úrokovými náklady vyplacenými obchodním bankám za 24 miliard korun.
V
Ropa citelně zdražuje kvůli obavám o dodávky
24.03.2022
Ceny ropy se dnes výrazně zvyšují, vzhůru je tlačí obavy z výpadku dodávek suroviny prostřednictvím ropovodu Caspian Pipeline Consortium (CPC). Cena severomořské ropy Brent kolem 15:30 SEČ vykazovala růst asi o čtyři procenta na 120,15 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) si ve stejnou dobu připisovala 3,7 procenta zhruba na 113,30 dolaru za barel.
S
Česká pošta propustí dvě třetiny řidičů
21.03.2022
Česká pošta si najme na přepravu zásilek mezi třídicími centry nákladními auty nad 3,5 tuny externí firmu C.S. Cargo. O práci přijdou zhruba dvě třetiny z 850 řidičů, kteří nákladní přepravu u pošty zajišťují. Smlouvu uzavřela na tři roky. První přepravy začnou letos v červnu. Česká pošta to uvedla v tiskové zprávě.
Propouštěným řidičům nabídne práci na jiných volných pozicích nebo je osloví C.S. Cargo. Pošta zaměstnává okolo 27 000 lidí. Letos v lednu oznámila, že zruší od května 669 pracovních míst, zejména manažerských a úřednických. Slibuje si od toho úsporu 500 milionů korun ročně. V posledních letech Česká pošta hospodaří se ztrátou. Za loňský rok podnik očekává ztrátu kolem 900 milionů. V logistice České pošty pracuje více než 14 500 zaměstnanců. Z toho řidičů je přes 1100. Pošta si podle mluvčího Matyáše Vitíka nechá zhruba třetinu aut nad 3,5 tuny.
V