Asociace českého obchodu vyzvala vládu, aby znovu zavedla EET
16.08.2023
Asociace českého tradičního obchodu vyzvala vládu, aby znovu zavedla elektronickou evidenci tržeb (EET). Podle ní by se tak narovnalo podnikatelské prostředí a zvýšily příjmy státu. Asociace tvrdí, že někteří obchodníci se mohou díky zrušení EET snáz vyhýbat placení daní, a to bez ohledu na to, zda umožňují platbu kartou či nikoliv.
Stát podle asociace po zrušení EET rezignoval na snahu řešit narůstající šedou ekonomiku a nepřišel s žádným jiným řešením tohoto problému. Aktuální debata vyvolaná rozhodnutím některých podnikatelů přijímat pouze hotovost se tak prý často stáčí k otázce poctivosti subjektů, kteří se rozhodli jít touto cestou.
Asociace připomíná, že se také objevují návrhy, aby pro zvýšení komfortu zákazníků byla uzákoněna povinnost karty přijímat. "Je bezpochyby pravdou, že subjekty, které platební karty nepřijímají, se mohou snadněji vyhnout placení daní z těchto transakcí. Pro mnoho podniků může být však příjímání platebních karet ekonomicky nevýhodné, protože je spojeno s provizemi bankám a kartovým společnostem. Může existovat i řada jiných důvodů, proč zavádění této možnosti nemusí dávat pro některé podnikatele smysl, typickým příkladem jsou různé formy sezónního podnikání," varují v tiskové zprávě, kterou obdržel server EuroZprávycz obchodníci.
Otázku plateb kartou by přitom měl podle asociace vyřešit především trh a samotné rozhodování podnikatelů a jejich zákazníků, a stát by se neměl v této otázce angažovat, naopak by měl být daleko důraznější v otázce omezování šedé ekonomiky.
"Podle naších statistik počet terminálů v maloobchodě roste a stejně tak počet zákazníků, kteří tuto platbu preferují. Umožnění plateb kartami je dnes pro obchodníka fakticky nutností pro udržení konkurenceschopnosti. Tento trend však bohužel nesouvisí s úbytkem šedé ekonomiky, u které nyní naopak předpokládáme další růst. V oblasti šedé ekonomiky se totiž může jednoduše pohybovat i podnikatel, který platební karty přijímá. Vždy totiž bude existovat část zákazníků, kteří budou hotovost preferovat a nepoctivým subjektům se tak vytváří prostor pro vytváření nezdaněných příjmů," tvrdí obchodníci.
Na nezájem státu podle nich doplácejí především podnikatelé, kteří daně poctivě platí, ačkoliv vytvořit černé peníze je například v oblasti maloobchodu velmi jednoduché. "Stačí za hotové nakoupit a za hotové prodat. Stát díky svému laxnímu přístupu tratí nejen v současnosti, ale hlavně si zadělává na ještě větší problémy v budoucnosti. Vzniká totiž nebezpečná situace, kdy reálně bude ubývat právě těch podnikatelů, kteří své daňové povinnosti plní a kteří nebudou schopni konkurovat těm, kteří se jim vyhýbají," tvrdí asociace.
Podle ní byl nástrojem, který celou situaci efektivně řešil, systém elektronické evidence (EET), který zavedla přechozí vláda, ale následně jej v době pandemie zastavila. Systémy elektronické evidence tržeb přitom v současnosti využívá 17 států EU a jejími přednostmi bylo narovnání podnikatelské prostředí a zajišťování konkurenceschopnosti subjektům řádně platících daně.
Elektronická evidence tržeb navíc podle obchodníků zajišťovala pro státní rozpočet dodatečný každoroční příjem až ve výši 13 miliard korun a poskytla státu nejen informaci o tom, že proběhla transakce, jejíž příjem je předmětem daňové povinnosti, ale též informace, které jsou předmětem nejrůznějších statistických zjišťování.
"Efektivní získávání informací o podnikatelských subjektech na základě EET se také promítlo ve snížení počtu daňových kontrol v důsledku jejich lepšího cílení na rizikové subjekty. Kontrolní orgány se mohly cíleně zaměřit na subjekty podezřelé z obcházení daňových předpisů a nemuselo tak docházet k náhodně zaměřeným daňovým kontrolám a zatěžujícímu kontrolování poctivých podnikatelů na úkor těch nepoctivých," upozornila asociace s tím, že podnikatelé našli v EET efektivní nástroj pro podporu svého podnikání, protože jeho využívání snižovalo administrativní zátěž podnikatelů.
B
(Zdroj: eurozpravy.cz)
Průmysl v Česku loni klesl o osm procent
10.02.2021
Průmyslová výroba v ČR v loňském roce poznamenaném pandemií koronaviru meziročně klesla o osm procent. Je to nejvyšší propad od krize v roce 2009, kdy se průmysl snížil o 13,6 procenta. Výrazně se loni propadla například produkce aut. Vyplývá to z informací Českého statistického úřadu (ČSÚ). Klesla také stavební výroba, po třech letech růstu meziročně spadla o 7,7 procenta.
Průmysl minulý rok ovlivnilo zejména druhé čtvrtletí. Od dubna do června se průmyslová výroba v Česku snížila o 23,5 procenta. Ve třetím čtvrtletí pokles výrazně zpomalil a v posledním kvartále už vykázal průmysl mírný růst. Za celý loňský rok bylo jen málo průmyslových odvětví, která zaznamenala meziroční růst produkce. "Jde o farmaceutický průmysl či papírenský průmysl, kam patří kromě výroby papírových obalů také výroba dětských plen, nebo ostatní zpracovatelský průmysl zahrnující i výrobu hraček a zdravotních lůžek," uvedla vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ Veronika Doležalová.
V
Výstavba nových bytů loni v Česku zpomalila
10.02.2021
Stavební firmy v Česku zahájily loni stavbu 9426 bytů v bytových domech, meziročně o 24,5 procenta méně. Nejvíce jich bylo v Praze, kde jejich počet klesl o dvě pětiny na 3246. Počet zahájených staveb rodinných domů v ČR meziročně klesl o 2,5 procenta. Vyplývá to z pondělních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).
"Opět se tak snižuje pravděpodobnost, že by ceny českých nemovitostí měly následkem krize klesat. Nízké úrokové sazby kompenzují případný pokles ve schopnosti splácet hypotéky, ale drasticky se propadá nabídka, přísun nových nemovitostí na trh," popisuje analytik společnosti Natland Petr Bartoň. Podle údajů developerských firem Trigema, Skanska Reality a Central Group prodejní ceny nových bytů v Praze na konci loňského roku meziročně vzrostly o 2,2 procenta na 107 877 korun za metr čtvereční. Proti polovině roku 2015 byly téměř dvojnásobné.
Na Prahu loni připadalo 34,4 procenta nově zahájených staveb bytových domů. Následovaly Jihomoravský kraj s podílem 13,3 procenta, dále Plzeňský (13,1 procenta), Olomoucký (6,9 procenta) a Středočeský kraj (5,9 procenta). Naopak v Ústeckém kraji to bylo se 120 byty 1,3 procenta.
Počet nově rozestavěných rodinných domů v Česku loni meziročně klesl o 2,5 procenta na 19 446. Nejvíce jich připadalo na Středočeský kraj s podílem 23,3 procenta, dále Jihomoravský (13,3 procenta), Moravskoslezský (9,7 procenta) a Jihočeský kraj (6,9 procenta). Nejméně jich bylo v Karlovarském kraji (1,9 procenta) a Praze (2,2 procenta).
V
Cizinci zachraňují české firmy
08.02.2021
Kdyby Ukrajinec Sergii Muts zůstal doma a vykonával stejnou práci jako dnes v Česku, jeho mzda by byla skoro pětkrát nižší. Vyšší výdělek pro něho byl hlavním motivem, proč jeho rodina před lety předala klíč od rodinného domku ve městě Ternopil na západě země příbuznému a zamířila na východ Čech.
Štíhlý hnědovlasý muž s bystrýma očima vyrazil jako první a najisto. V Letohradě už žila a pracovala jeho matka, která syna doporučila Kvidu Štěpánkovi, majiteli továrny Isolit-Bravo z blízkého Jablonného nad Orlicí.
V
První čísla potvrzují hrozivý propad ekonomiky
03.02.2021
Česká ekonomika se loni propadla nejvýrazněji za dobu samostatného Česka. Hrubý domácí produkt (HDP) klesl o 5,6 procenta, zatímco předtím šest let v řadě rostl. Vyplývá to z předběžného odhadu HDP, který zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
"Pokud by však tato předběžná čísla platila i definitivně, půjde o nečekaně dobrý výsledek české ekonomiky, pochopitelně tváří v tvář zmíněným loňským mimořádně nepříznivým podmínkám," uvedl hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Jedná se podle něj o mnohem příznivější výsledek, než jaký někteří experti předpokládali ještě v loňském čtvrtém čtvrtletí. Tehdy například Svaz průmyslu a dopravy ČR uvedl, že ekonomika poklesne až o dvanáct procent.
V