Asociace českého obchodu vyzvala vládu, aby znovu zavedla EET
16.08.2023
Asociace českého tradičního obchodu vyzvala vládu, aby znovu zavedla elektronickou evidenci tržeb (EET). Podle ní by se tak narovnalo podnikatelské prostředí a zvýšily příjmy státu. Asociace tvrdí, že někteří obchodníci se mohou díky zrušení EET snáz vyhýbat placení daní, a to bez ohledu na to, zda umožňují platbu kartou či nikoliv.
Stát podle asociace po zrušení EET rezignoval na snahu řešit narůstající šedou ekonomiku a nepřišel s žádným jiným řešením tohoto problému. Aktuální debata vyvolaná rozhodnutím některých podnikatelů přijímat pouze hotovost se tak prý často stáčí k otázce poctivosti subjektů, kteří se rozhodli jít touto cestou.
Asociace připomíná, že se také objevují návrhy, aby pro zvýšení komfortu zákazníků byla uzákoněna povinnost karty přijímat. "Je bezpochyby pravdou, že subjekty, které platební karty nepřijímají, se mohou snadněji vyhnout placení daní z těchto transakcí. Pro mnoho podniků může být však příjímání platebních karet ekonomicky nevýhodné, protože je spojeno s provizemi bankám a kartovým společnostem. Může existovat i řada jiných důvodů, proč zavádění této možnosti nemusí dávat pro některé podnikatele smysl, typickým příkladem jsou různé formy sezónního podnikání," varují v tiskové zprávě, kterou obdržel server EuroZprávycz obchodníci.
Otázku plateb kartou by přitom měl podle asociace vyřešit především trh a samotné rozhodování podnikatelů a jejich zákazníků, a stát by se neměl v této otázce angažovat, naopak by měl být daleko důraznější v otázce omezování šedé ekonomiky.
"Podle naších statistik počet terminálů v maloobchodě roste a stejně tak počet zákazníků, kteří tuto platbu preferují. Umožnění plateb kartami je dnes pro obchodníka fakticky nutností pro udržení konkurenceschopnosti. Tento trend však bohužel nesouvisí s úbytkem šedé ekonomiky, u které nyní naopak předpokládáme další růst. V oblasti šedé ekonomiky se totiž může jednoduše pohybovat i podnikatel, který platební karty přijímá. Vždy totiž bude existovat část zákazníků, kteří budou hotovost preferovat a nepoctivým subjektům se tak vytváří prostor pro vytváření nezdaněných příjmů," tvrdí obchodníci.
Na nezájem státu podle nich doplácejí především podnikatelé, kteří daně poctivě platí, ačkoliv vytvořit černé peníze je například v oblasti maloobchodu velmi jednoduché. "Stačí za hotové nakoupit a za hotové prodat. Stát díky svému laxnímu přístupu tratí nejen v současnosti, ale hlavně si zadělává na ještě větší problémy v budoucnosti. Vzniká totiž nebezpečná situace, kdy reálně bude ubývat právě těch podnikatelů, kteří své daňové povinnosti plní a kteří nebudou schopni konkurovat těm, kteří se jim vyhýbají," tvrdí asociace.
Podle ní byl nástrojem, který celou situaci efektivně řešil, systém elektronické evidence (EET), který zavedla přechozí vláda, ale následně jej v době pandemie zastavila. Systémy elektronické evidence tržeb přitom v současnosti využívá 17 států EU a jejími přednostmi bylo narovnání podnikatelské prostředí a zajišťování konkurenceschopnosti subjektům řádně platících daně.
Elektronická evidence tržeb navíc podle obchodníků zajišťovala pro státní rozpočet dodatečný každoroční příjem až ve výši 13 miliard korun a poskytla státu nejen informaci o tom, že proběhla transakce, jejíž příjem je předmětem daňové povinnosti, ale též informace, které jsou předmětem nejrůznějších statistických zjišťování.
"Efektivní získávání informací o podnikatelských subjektech na základě EET se také promítlo ve snížení počtu daňových kontrol v důsledku jejich lepšího cílení na rizikové subjekty. Kontrolní orgány se mohly cíleně zaměřit na subjekty podezřelé z obcházení daňových předpisů a nemuselo tak docházet k náhodně zaměřeným daňovým kontrolám a zatěžujícímu kontrolování poctivých podnikatelů na úkor těch nepoctivých," upozornila asociace s tím, že podnikatelé našli v EET efektivní nástroj pro podporu svého podnikání, protože jeho využívání snižovalo administrativní zátěž podnikatelů.
B
(Zdroj: eurozpravy.cz)
Práce bude dál dost. Firmy se nechystají propouštět
12.06.2019
Čeští zaměstnavatelé plánují i ve třetím čtvrtletí letošního roku nabírat nové zaměstnance. Zvyšovat počet zaměstnanců plánují všechny oblasti ekonomiky s výjimkou veřejného sektoru. Vyplývá to z pravidelného průzkumu společnosti Manpower mezi 750 zaměstnavateli v soukromém i veřejném sektoru v Česku, jehož výsledky firma oznámila na úterní tiskové konferenci.
Přijímat nové zaměstnance plánuje podle průzkumu pět procent zaměstnavatelů, snižování jejich počtu neočekává nikdo. Na 94 procent oslovených firem uvedlo, že během třetího čtvrtletí změnu nechystá, jedno procento neví. Čistý index trhu práce tak činí plus pět procent. V předchozím čtvrtletí to byla čtyři procenta. "Třetí kvartál roku bývá podle našeho průzkumu nejoptimističtějším obdobím na trhu, což se následně projeví v nejnižší míře nezaměstnanosti v září, říjnu a listopadu. Na 35 procent velkých firem plánuje zvyšovat počty zaměstnanců, a nadále tedy vznikají nová pracovní místa, a to i v regionech, které dříve trpěly nedostatkem pracovních příležitostí," uvedla generální ředitelka ManpowerGroup ČR Jaroslava Rezlerová.
Češi si v dubnu dopřávali
10.06.2019
Za potraviny utráceli nejvíc za posledních 16 let. Významný vliv na meziroční srovnání měly Velikonoce, které letos připadly na duben, zatímco loni byly už v březnu. Stejně jako v předchozích měsících se i v dubnu nejvíce zvýšili tržby internetových obchodů a zásilkových služeb.
Lidé také více nakupovali potraviny či počítače a telefony. Vliv velikonočních nákupů se projevil zejména v prodeji potravin, kde se tržby zvýšily o desetinu což podle ekonomů představuje nejvýraznější růst od září roku 2003. Způsobeno to není jen tím, že by Češi o Velikonocích „pořádně hodovali“, ale také zdražováním potravin. Jedná se zejména o zeleninu, jejíž cena je z důvodu loňské slabé úrody na historickém maximu.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Roční tržby mléka se propadnou
10.06.2019
Největší česká mlékárna Madeta přijde od 1. července o dodávky 200 tisíc litrů mléka, které jí dodávalo Mlékařské a hospodářské družstvo JIH. Družstvo se rozhodlo dodávat více do Německa.
Pro Madetu by to mohlo znamenat roční propad tržeb až o miliardu korun. Madeta přitom letos plánovala tržby na úrovni 5,2 miliardy Kč. Jelikož agrární komora nezasahuje do dodavatelsko-odběratelských vztahů, dá se předpokládat, že se její postoj nezmění ani v případě Madety a ta ukončí spolupráci s největším odbytovým družstvem JIH.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Paděláním Česko tratí miliardy
10.06.2019
Klíčová hospodářská odvětví v Evropské unii přijdou ročně kvůli padělkům v přepočtu o 1,621 bilionu korun, což představuje 7,4 procenta veškerých prodejů. V Česku pak tato odvětví tratí 16,2 miliardy korun, co činí 8,2 procenta ročního prodeje.
Odhad vyhotovil Úřad Evropské unie pro duševní vlastnictví (EUIPO). Úřad zkoumal dopad pirátství a padělání na jedenáct odvětví: kosmetické přípravky a produkty pro osobní péči, oděvy, obuv a doplňky, sportovní zboží, hračky a hry, šperky a hodinky, kabelky a zavazadla, hudební nahrávky, lihoviny a víno, léčiva, pesticidy, chytré telefony. Padělání má dopad nejen na výrobu produktů, ale také na pracovní místa. Podle studie jich v Česku kvůli ztrátám tržeb nevznikne 4194. Nejhorším z hlediska ušlého zisku je odvětví oděvů a obuvi a doplňků.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)