Asociace českého obchodu vyzvala vládu, aby znovu zavedla EET
16.08.2023
Asociace českého tradičního obchodu vyzvala vládu, aby znovu zavedla elektronickou evidenci tržeb (EET). Podle ní by se tak narovnalo podnikatelské prostředí a zvýšily příjmy státu. Asociace tvrdí, že někteří obchodníci se mohou díky zrušení EET snáz vyhýbat placení daní, a to bez ohledu na to, zda umožňují platbu kartou či nikoliv.
Stát podle asociace po zrušení EET rezignoval na snahu řešit narůstající šedou ekonomiku a nepřišel s žádným jiným řešením tohoto problému. Aktuální debata vyvolaná rozhodnutím některých podnikatelů přijímat pouze hotovost se tak prý často stáčí k otázce poctivosti subjektů, kteří se rozhodli jít touto cestou.
Asociace připomíná, že se také objevují návrhy, aby pro zvýšení komfortu zákazníků byla uzákoněna povinnost karty přijímat. "Je bezpochyby pravdou, že subjekty, které platební karty nepřijímají, se mohou snadněji vyhnout placení daní z těchto transakcí. Pro mnoho podniků může být však příjímání platebních karet ekonomicky nevýhodné, protože je spojeno s provizemi bankám a kartovým společnostem. Může existovat i řada jiných důvodů, proč zavádění této možnosti nemusí dávat pro některé podnikatele smysl, typickým příkladem jsou různé formy sezónního podnikání," varují v tiskové zprávě, kterou obdržel server EuroZprávycz obchodníci.
Otázku plateb kartou by přitom měl podle asociace vyřešit především trh a samotné rozhodování podnikatelů a jejich zákazníků, a stát by se neměl v této otázce angažovat, naopak by měl být daleko důraznější v otázce omezování šedé ekonomiky.
"Podle naších statistik počet terminálů v maloobchodě roste a stejně tak počet zákazníků, kteří tuto platbu preferují. Umožnění plateb kartami je dnes pro obchodníka fakticky nutností pro udržení konkurenceschopnosti. Tento trend však bohužel nesouvisí s úbytkem šedé ekonomiky, u které nyní naopak předpokládáme další růst. V oblasti šedé ekonomiky se totiž může jednoduše pohybovat i podnikatel, který platební karty přijímá. Vždy totiž bude existovat část zákazníků, kteří budou hotovost preferovat a nepoctivým subjektům se tak vytváří prostor pro vytváření nezdaněných příjmů," tvrdí obchodníci.
Na nezájem státu podle nich doplácejí především podnikatelé, kteří daně poctivě platí, ačkoliv vytvořit černé peníze je například v oblasti maloobchodu velmi jednoduché. "Stačí za hotové nakoupit a za hotové prodat. Stát díky svému laxnímu přístupu tratí nejen v současnosti, ale hlavně si zadělává na ještě větší problémy v budoucnosti. Vzniká totiž nebezpečná situace, kdy reálně bude ubývat právě těch podnikatelů, kteří své daňové povinnosti plní a kteří nebudou schopni konkurovat těm, kteří se jim vyhýbají," tvrdí asociace.
Podle ní byl nástrojem, který celou situaci efektivně řešil, systém elektronické evidence (EET), který zavedla přechozí vláda, ale následně jej v době pandemie zastavila. Systémy elektronické evidence tržeb přitom v současnosti využívá 17 států EU a jejími přednostmi bylo narovnání podnikatelské prostředí a zajišťování konkurenceschopnosti subjektům řádně platících daně.
Elektronická evidence tržeb navíc podle obchodníků zajišťovala pro státní rozpočet dodatečný každoroční příjem až ve výši 13 miliard korun a poskytla státu nejen informaci o tom, že proběhla transakce, jejíž příjem je předmětem daňové povinnosti, ale též informace, které jsou předmětem nejrůznějších statistických zjišťování.
"Efektivní získávání informací o podnikatelských subjektech na základě EET se také promítlo ve snížení počtu daňových kontrol v důsledku jejich lepšího cílení na rizikové subjekty. Kontrolní orgány se mohly cíleně zaměřit na subjekty podezřelé z obcházení daňových předpisů a nemuselo tak docházet k náhodně zaměřeným daňovým kontrolám a zatěžujícímu kontrolování poctivých podnikatelů na úkor těch nepoctivých," upozornila asociace s tím, že podnikatelé našli v EET efektivní nástroj pro podporu svého podnikání, protože jeho využívání snižovalo administrativní zátěž podnikatelů.
B
(Zdroj: eurozpravy.cz)
Různorodost pracovníků umí firmám přinést zisk
20.05.2019
Letošek má být podle personalistů rokem firemní diverzity. Pestré zastoupení zaměstnanců různého věku, národnosti, rasy i schopností na pracovišti patří v současnosti mezi jedno z nejdiskutovanějších témat. Jedni jej řadí mezi další buzzwords, tedy nadužívaný termín, jehož význam ale může být dost prázdný.
Druzí naopak vyzdvihují jeho stále vzrůstající důležitost nejen pro obor lidských zdrojů, ale pro celou existenci firmy. Do popředí se dostává pozitivní vliv této různorodosti nejen na image, ale zejména na samotný byznys společnosti. Tímto tématem se zabýval také letošní 10. ročník konference HR Meeting, na které řečníci označili diverzitu za jeden z nejdůležitějších HR trendů. "Katka je odkázána na elektrický vozík a hýbat může pouze hlavou a ústy. Před dvaceti lety by mě nenapadlo, že tato slečna jednoho dne dostane dobrou práci a firma ji velmi ochotně přijme," mentorka a HR odbornice Jana Tikalová vypráví příběh Kateřiny Morozové, která se narodila s nefunkčními svaly a srostlými klouby. Přesto vystudovala filmovou školu v Písku. Je velice samostatná, většinu věcí ovládá svými ústy a hlasem. "V minulosti se Katce stalo, že ji v zaměstnání odmítli. Není na sto procent jisté, že to bylo kvůli handicapu, ale zamítavá odpověď vždy přišla po vznesení dotazu ohledně bezbariérového přístupu na pracovišti," pokračuje Tikalová. Dnes Katka pracuje na zákaznické podpoře ve firmě Newton Technologies. Právě její životní zkušenosti a přístup k běžným věcem dokážou kolegy obohatit a přinést do pracovního prostředí jiný pohled na svět.
Skupině Metrostav loni čtyřnásobně stoupl zisk na 743 milionů
17.05.2019
Stavební a developerské skupině Metrostav loni stoupl čistý zisk meziročně více než čtyřnásobně na 743,2 milionu korun. Tržby skupiny vzrostly o 12,5 procenta na 35,1 miliardy korun. Na čtvrteční valné hromadě to řekl viceprezident skupiny František Kočí. Skupinu Metrostav tvoří 55 firem. Na výsledku se nejvíce podílela stavební firma Metrostav, na kterou připadají více než tři pětiny tržeb. Předloni skupině klesl čistý zisk meziročně téměř o polovinu.
"Zhruba 60 procent výnosů skupiny Metrostav realizujeme na českém stavebním trhu, který v loňském roce vykázal mírné oživení z pohledu objemů vypisovaných a realizovaných prací, a dokonce i cen," sdělil mluvčí Metrostavu Vojtěch Kostiha. Stavební firmě Metrostav loni klesl čistý zisk meziročně o 7,6 procenta na 363,2 milionu korun. Tržby jí naopak vzrostly o 9,7 procenta na 21,5 miliardy korun. "Metrostav se v loňském roce potýkal s projekty z minulosti za nepříznivé ceny a nulové, nebo dokonce záporné marže. Věříme, že v následujících letech budou hospodářské výsledky naší největší společnosti lepší," doplnil Kostiha. Ze zisku 363,2 milionu Metrostav vyplatí dividendu 21,50 Kč na akcii. Valná hromada schválila vyplacení podílu na zisku akcionářům téměř 170 milionů korun. Zbylých 193,2 milionu převede společnost na účet nerozděleného zisku. "Dividenda je podíl na zisku společnosti, která akcii emitovala. Akcie emitoval Metrostav a.s., který podléhá vykazování podle české účetní legislativy. Proto se dividenda odvozuje od zisku Metrostavu a.s., a nikoliv zisku koncernu Skupina Metrostav," podotkl Kostiha.
Spuštění plně funkční eNeschopenky od 1. 1. 2020 schválili poslanci
15.05.2019
Zcela zásadním způsobem se změní vyřizování pracovní neschopnosti. Poslanci na svém jednání v pátek 10. května 2019 schválili ve 3. čtení pozměňovací návrh sněmovního tisku 204 poslance Romana Sklenáka. Ten obsahuje úpravy e-Neschopenky dle dodatečných požadavků lékařů a zaměstnavatelů. Systém spustí ČSSZ od 1. 1. 2020 v kompletní a plně funkční podobě, namísto původně plánovaného spuštění ve dvou etapách. Elektronické zpracování přinese výrazné zjednodušení v předávání informací mezi nemocnými, lékaři a zaměstnavateli.
„Je velmi důležité, že dnes prošel pozměňovací návrh pana poslance Sklenáka. ENeschopenka by bez těchto úprav nemohla začít správně fungovat, což by byl zásadní problém, neboť její zavedení usnadní práci lékařům a ulehčí život zaměstnavatelům.“ říká ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).
MPSV se zaměstnavateli i lékaři intenzivně jednalo a uspořádalo řadu podrobných diskuzí. Zatímco zaměstnavatelé nejvíce akcentovali požadavek na plně funkční eNeschopenku optimálně už od 1. 7. 2019, zástupci lékařů si přáli pokud možno co nejjednodušší způsob zavedení elektronické neschopenky s dostatečným časem na přípravu – ideálně tedy v jedné etapě od 1. 1. 2020.
V návaznosti na četná jednání se nakonec ukázalo, že nejvhodnějším způsobem zavedení eNeschopenky je změna v jediném kroku s účinností od 1. 1. 2020.
V rámci tohoto jednoho kroku jsou akceptovány nejdůležitější požadavky zaměstnavatelů. Zejména byl zohledněn požadavek na zakotvení tzv. proaktivních notifikací. To znamená, že zaměstnavatelé budou moci požádat ČSSZ o automatické zasílání oznámení o vzniku dočasných pracovních neschopností u jednotlivých zaměstnanců.
Také bude naplněn požadavek organizací zastupujících lékaře na jednoduché autorizované ověření identity ošetřujících lékařů prováděné stejnými prostředky jako ve zdravotnictví. Po dohodě s Ministerstvem zdravotnictví byla doplněna právní úprava o oprávnění orgánů nemocenského pojištění využívat přístupové certifikáty poskytovatelů zdravotních služeb, které vydává Státní ústav pro kontrolu léčiv.
(Zdroj: Tiskové oddělení MPSV)
Volných pracovních míst opět přibylo
13.05.2019
Nezaměstnaných je v Česku nejméně od roku 1997. Nezaměstnanost v Česku v dubnu klesla na 2,7 procenta z březnových tří procent. Počet nezaměstnaných je tak nejnižší od června roku 1997.
Oznámil to dnes Úřad práce ČR. Ještě výrazněji se snížil podíl nezaměstnaných meziročně, protože loni v dubnu činil 3,2 procenta. Zároveň stoupl meziměsíčně i meziročně počet volných míst. Úřad evidoval ke konci dubna zhruba 210 tisíc lidí bez práce a téměř 340 tisíc volných míst. "Na jedno volné místo v průměru připadalo 0,62 uchazeče, což je historicky nejnižší zaznamenaná hodnota. Počet volných míst i nadále výrazně převyšuje počet uchazečů. Situace na trhu práce je tak i nadále velmi utažená," připomíná analytička Eliška Jelínková z Raiffeisenbank.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)