Asociace českého obchodu vyzvala vládu, aby znovu zavedla EET
16.08.2023
Asociace českého tradičního obchodu vyzvala vládu, aby znovu zavedla elektronickou evidenci tržeb (EET). Podle ní by se tak narovnalo podnikatelské prostředí a zvýšily příjmy státu. Asociace tvrdí, že někteří obchodníci se mohou díky zrušení EET snáz vyhýbat placení daní, a to bez ohledu na to, zda umožňují platbu kartou či nikoliv.
Stát podle asociace po zrušení EET rezignoval na snahu řešit narůstající šedou ekonomiku a nepřišel s žádným jiným řešením tohoto problému. Aktuální debata vyvolaná rozhodnutím některých podnikatelů přijímat pouze hotovost se tak prý často stáčí k otázce poctivosti subjektů, kteří se rozhodli jít touto cestou.
Asociace připomíná, že se také objevují návrhy, aby pro zvýšení komfortu zákazníků byla uzákoněna povinnost karty přijímat. "Je bezpochyby pravdou, že subjekty, které platební karty nepřijímají, se mohou snadněji vyhnout placení daní z těchto transakcí. Pro mnoho podniků může být však příjímání platebních karet ekonomicky nevýhodné, protože je spojeno s provizemi bankám a kartovým společnostem. Může existovat i řada jiných důvodů, proč zavádění této možnosti nemusí dávat pro některé podnikatele smysl, typickým příkladem jsou různé formy sezónního podnikání," varují v tiskové zprávě, kterou obdržel server EuroZprávycz obchodníci.
Otázku plateb kartou by přitom měl podle asociace vyřešit především trh a samotné rozhodování podnikatelů a jejich zákazníků, a stát by se neměl v této otázce angažovat, naopak by měl být daleko důraznější v otázce omezování šedé ekonomiky.
"Podle naších statistik počet terminálů v maloobchodě roste a stejně tak počet zákazníků, kteří tuto platbu preferují. Umožnění plateb kartami je dnes pro obchodníka fakticky nutností pro udržení konkurenceschopnosti. Tento trend však bohužel nesouvisí s úbytkem šedé ekonomiky, u které nyní naopak předpokládáme další růst. V oblasti šedé ekonomiky se totiž může jednoduše pohybovat i podnikatel, který platební karty přijímá. Vždy totiž bude existovat část zákazníků, kteří budou hotovost preferovat a nepoctivým subjektům se tak vytváří prostor pro vytváření nezdaněných příjmů," tvrdí obchodníci.
Na nezájem státu podle nich doplácejí především podnikatelé, kteří daně poctivě platí, ačkoliv vytvořit černé peníze je například v oblasti maloobchodu velmi jednoduché. "Stačí za hotové nakoupit a za hotové prodat. Stát díky svému laxnímu přístupu tratí nejen v současnosti, ale hlavně si zadělává na ještě větší problémy v budoucnosti. Vzniká totiž nebezpečná situace, kdy reálně bude ubývat právě těch podnikatelů, kteří své daňové povinnosti plní a kteří nebudou schopni konkurovat těm, kteří se jim vyhýbají," tvrdí asociace.
Podle ní byl nástrojem, který celou situaci efektivně řešil, systém elektronické evidence (EET), který zavedla přechozí vláda, ale následně jej v době pandemie zastavila. Systémy elektronické evidence tržeb přitom v současnosti využívá 17 států EU a jejími přednostmi bylo narovnání podnikatelské prostředí a zajišťování konkurenceschopnosti subjektům řádně platících daně.
Elektronická evidence tržeb navíc podle obchodníků zajišťovala pro státní rozpočet dodatečný každoroční příjem až ve výši 13 miliard korun a poskytla státu nejen informaci o tom, že proběhla transakce, jejíž příjem je předmětem daňové povinnosti, ale též informace, které jsou předmětem nejrůznějších statistických zjišťování.
"Efektivní získávání informací o podnikatelských subjektech na základě EET se také promítlo ve snížení počtu daňových kontrol v důsledku jejich lepšího cílení na rizikové subjekty. Kontrolní orgány se mohly cíleně zaměřit na subjekty podezřelé z obcházení daňových předpisů a nemuselo tak docházet k náhodně zaměřeným daňovým kontrolám a zatěžujícímu kontrolování poctivých podnikatelů na úkor těch nepoctivých," upozornila asociace s tím, že podnikatelé našli v EET efektivní nástroj pro podporu svého podnikání, protože jeho využívání snižovalo administrativní zátěž podnikatelů.
B
(Zdroj: eurozpravy.cz)
Hypotéky zdražují nejrychleji za posledních 10 let
16.01.2019
V prosinci loňského roku hypoteční úvěry zase podražily. Průměrná úroková sazba vzrostla na 2,91 procenta a zažila tak nejrychlejší nárůst za posledních 10 let. Rostoucí sazby a vánoční svátky přilákaly do bank pro hypotéku na konci roku méně lidí než v listopadu.
Vyplývá to z pravidelné měsíční statistiky Fincentrum Hypoindex. Rychleji rostly sazby naposledy v létě roku 2008, kdy ale průměrně dosahovaly rekordních hodnot. Tehdy si lidé půjčovali na bydlení s úrokovou sazbou kolem 5,8 procenta. "V závěru minulého roku již banky neměly žádný důvod otálet se zvyšováním sazeb a průměrné sazby se velmi rychle přiblížily k tříprocentní hranici. Objemy hypotečních úvěrů zůstávají relativně silné díky stále rostoucím cenám nemovitostí," říká Josef Rajdl, hlavní analytik společnosti Fincentrum.
Češi nedají dopustit na hotovost
14.01.2019
V Česku bylo ke konci loňského roku v oběhu přes 2,4 miliardy bankovek a mincí, což je meziroční nárůst o pět procent. Hodnota peněz v oběhu stoupla z předloňských 592 miliard na zhruba 616 miliard Kč.
Počet mincí a bankovek mezi lidmi roste. Vyplývá to ze statistik České národní banky. Údaje nezahrnují hodnotu a počet pamětních mincí. Z bankovek bylo nejvíce ke konci loňského roku tisícikorun, a to 141,2 milionu. Následují dvoutisícikorunové bankovky, stovky a dvoustovky. V případě mincí peněžnímu oběhu kralují koruny a dvoukoruny. Obecně podle statistik u mincí platí, že čím nižší hodnota, tím více kusů.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí vzrostla o 2,4 %
14.01.2019
Česká ekonomika v loňském třetím čtvrtletí vzrostla meziročně o 2,4 procenta a proti předchozímu čtvrtletí o 0,6 procenta.
Své údaje z konce listopadu dnes potvrdil Český statistický úřad. Podle sezonně očištěných údajů mezičtvrtletně vzrostl příjem a spotřeba domácností a mírně poklesla míra úspor. Firemní investice se snížily.
Mikrojesle se osvědčily, podpora pokračuje
11.01.2019
Ministerstvo práce a sociálních věcí umožnilo v předchozím období vznik 72 mikrojeslí. Aktuálně byly vypsány nové výzvy v Operačním programu Zaměstnanost, celková výše alokace je 224 milionů Kč. Umožní pokračování stávajících mikrojeslí i vznik několika nových.
Mikrojesle jsou kvalitní a finančně dostupná služba určená rodičům nejmenších dětí. Jedna pečující osoba poskytuje kvalifikovanou péči dětem od šesti měsíců do čtyř let věku v kolektivu maximálně čtyř dětí. Tak je zajištěn individuální přístup ke každému dítěti. Rodiče oceňují především malý kolektiv, v kterém se děti snadno adaptují, a prostředí podobající se rodině. Mikrojesle jsou nastaveny tak, aby byly finančně dostupné, v provozu jsou pět dní v týdnu minimálně osm hodin denně. V praxi dochází ke sdílení míst, služeb jedněch mikrojeslí využívá až 13 rodin, průměrně se v průběhu dne a týdne na 4 kapacitních místech vystřídá 7 dětí.
V předchozím období bylo podpořeno 71 projektů, v rámci nichž vzniklo 72 mikrojeslí.
Na podporu péče o nejmenší děti v mikrojeslích byly 7. ledna 2019 vyhlášeny výzvy č. 69 a 70. Z celkové částky 224 milionů korun je 200 milionů určeno pro žadatele z regionů, zbylých 24 milionů získá v rámci zvláštní výzvy hlavní město Praha. Výzva č. 69 je navíc rozdělena na dvě části, první z nich mohou o finanční podporu žádat mikrojesle, které se již účastnily pilotního ověření služby v předchozím období, do druhé se mohou přihlásit noví žadatelé z řad obcí, příspěvkových organizací obcí či neziskových organizací. Odevzdání projektových žádostí bude probíhat v období od 21. 1. 2019 do 14. 3. 2019. Projekt je možné naplánovat maximálně na 3 roky. Pro žadatele jsou připraveny semináře v Praze a Brně, kde si ujasní podmínky výzev a seznámí se s hlavními zjištěními v rámci dosavadního pilotního ověření služby.
Pravidla nových výzev byla upravena na základě zkušeností získaných v rámci systémového projektu MPSV. Odborné garantky navštívily 100 % mikrojeslí, kde provedly polostrukturované rozhovory se zřizovateli i pečujícími osobami ohledně celkového nastavení a kvality služby. V dotazníkovém šetření rodiče vyjádřili spokojenost se službou. Při výběru z více možností byla nejčastějším důvodem pro volbu mikrojeslí místní dostupnost, jako nejdůležitějším důvodem ke spokojenosti s mikrojeslemi byla možnost: „Toto zařízení nabízí kvalitnější péči než ostatní.“
„Jsem velmi ráda, že se podařilo zajistit podporu pro pokračování provozu zařízení, která se osvědčila. Rodiče využívající jejich služeb se tak nedostanou do svízelné situace, jak najít vhodnou alternativu, v řadě míst navíc není k dispozici žádná jiná dostupná služba péče o nejmenší děti. Věřím, že se nám podaří mikrojesle legislativně ukotvit spolu s dětskými skupinami a připravit systém financování ze státního rozpočtu tak, aby po pilotním ověření mohly mikrojesle pokračovat dále. Naší prioritou je, aby rodiče, kteří si přejí sladit zaměstnání s rodinným životem, nemuseli překonávat často neřešitelné překážky, aby mít dítě nebylo pro nikoho handicapem,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).
Více informací o vyhlášených výzvách najdete na www.esfcr.cz, o pilotním ověření služby na mikrojesle.mpsv.cz.
(Zdroj: Tiskové oddělení MPSV)