Asociace českého obchodu vyzvala vládu, aby znovu zavedla EET
16.08.2023
Asociace českého tradičního obchodu vyzvala vládu, aby znovu zavedla elektronickou evidenci tržeb (EET). Podle ní by se tak narovnalo podnikatelské prostředí a zvýšily příjmy státu. Asociace tvrdí, že někteří obchodníci se mohou díky zrušení EET snáz vyhýbat placení daní, a to bez ohledu na to, zda umožňují platbu kartou či nikoliv.
Stát podle asociace po zrušení EET rezignoval na snahu řešit narůstající šedou ekonomiku a nepřišel s žádným jiným řešením tohoto problému. Aktuální debata vyvolaná rozhodnutím některých podnikatelů přijímat pouze hotovost se tak prý často stáčí k otázce poctivosti subjektů, kteří se rozhodli jít touto cestou.
Asociace připomíná, že se také objevují návrhy, aby pro zvýšení komfortu zákazníků byla uzákoněna povinnost karty přijímat. "Je bezpochyby pravdou, že subjekty, které platební karty nepřijímají, se mohou snadněji vyhnout placení daní z těchto transakcí. Pro mnoho podniků může být však příjímání platebních karet ekonomicky nevýhodné, protože je spojeno s provizemi bankám a kartovým společnostem. Může existovat i řada jiných důvodů, proč zavádění této možnosti nemusí dávat pro některé podnikatele smysl, typickým příkladem jsou různé formy sezónního podnikání," varují v tiskové zprávě, kterou obdržel server EuroZprávycz obchodníci.
Otázku plateb kartou by přitom měl podle asociace vyřešit především trh a samotné rozhodování podnikatelů a jejich zákazníků, a stát by se neměl v této otázce angažovat, naopak by měl být daleko důraznější v otázce omezování šedé ekonomiky.
"Podle naších statistik počet terminálů v maloobchodě roste a stejně tak počet zákazníků, kteří tuto platbu preferují. Umožnění plateb kartami je dnes pro obchodníka fakticky nutností pro udržení konkurenceschopnosti. Tento trend však bohužel nesouvisí s úbytkem šedé ekonomiky, u které nyní naopak předpokládáme další růst. V oblasti šedé ekonomiky se totiž může jednoduše pohybovat i podnikatel, který platební karty přijímá. Vždy totiž bude existovat část zákazníků, kteří budou hotovost preferovat a nepoctivým subjektům se tak vytváří prostor pro vytváření nezdaněných příjmů," tvrdí obchodníci.
Na nezájem státu podle nich doplácejí především podnikatelé, kteří daně poctivě platí, ačkoliv vytvořit černé peníze je například v oblasti maloobchodu velmi jednoduché. "Stačí za hotové nakoupit a za hotové prodat. Stát díky svému laxnímu přístupu tratí nejen v současnosti, ale hlavně si zadělává na ještě větší problémy v budoucnosti. Vzniká totiž nebezpečná situace, kdy reálně bude ubývat právě těch podnikatelů, kteří své daňové povinnosti plní a kteří nebudou schopni konkurovat těm, kteří se jim vyhýbají," tvrdí asociace.
Podle ní byl nástrojem, který celou situaci efektivně řešil, systém elektronické evidence (EET), který zavedla přechozí vláda, ale následně jej v době pandemie zastavila. Systémy elektronické evidence tržeb přitom v současnosti využívá 17 států EU a jejími přednostmi bylo narovnání podnikatelské prostředí a zajišťování konkurenceschopnosti subjektům řádně platících daně.
Elektronická evidence tržeb navíc podle obchodníků zajišťovala pro státní rozpočet dodatečný každoroční příjem až ve výši 13 miliard korun a poskytla státu nejen informaci o tom, že proběhla transakce, jejíž příjem je předmětem daňové povinnosti, ale též informace, které jsou předmětem nejrůznějších statistických zjišťování.
"Efektivní získávání informací o podnikatelských subjektech na základě EET se také promítlo ve snížení počtu daňových kontrol v důsledku jejich lepšího cílení na rizikové subjekty. Kontrolní orgány se mohly cíleně zaměřit na subjekty podezřelé z obcházení daňových předpisů a nemuselo tak docházet k náhodně zaměřeným daňovým kontrolám a zatěžujícímu kontrolování poctivých podnikatelů na úkor těch nepoctivých," upozornila asociace s tím, že podnikatelé našli v EET efektivní nástroj pro podporu svého podnikání, protože jeho využívání snižovalo administrativní zátěž podnikatelů.
B
(Zdroj: eurozpravy.cz)
Ministryně Maláčová se zúčastnila společného zasedání české a slovenské vlády
19.09.2018
Ministryně práce a sociálních věcí ČR Jana Maláčová (ČSSD) jednala v pondělí 17. září 2018 se svým slovenským protějškem Jánem Richterem. Setkání se uskutečnilo v Košicích v rámci šestého společného zasedání vlád České republiky a Slovenské republiky.
Významným tématem společného jednání s ministrem práce, sociálních věcí a rodiny SR byla sdílená pracovní místa. „V současné době připravujeme novelu zákoníku práce, kterou chceme upravit otázku sdíleného pracovního místa. Slovensko tuto úpravu zavedlo již v roce 2011. Tento nástroj by mohli využít rodiče s malými dětmi nebo zaměstnanci v předdůchodovém věku. Výhodou tohoto institutu je posílení flexibility zejména z pohledu zaměstnance a podstatně lepší možnost zaměstnance slaďovat pracovní a rodinný život,“ uvedla ministryně Jana Maláčová.
Na jednání byla také otevřena témata související s problémy na trhu práce, jako je nárůst případů nelegálního zaměstnávání a hledání cest, jak je eliminovat na obou stranách hranice. Část rozhovorů byla věnována mobilitě pracovní síly, kde má ČR řadu projektů, jak dostat na svůj pracovní trh vysoce kvalifikované zahraniční pracovníky. Diskuze byla i o vnitřním pracovním trhu EU a možném vzniku Evropského orgánu pro pracovní záležitosti (ELA), kdy Česká republika podporuje sídlo organizace v Bratislavě. Společně hovořili také o slovenském předsednictví Visegrádské skupiny a indexaci přídavků na děti.
Hotelů v Česku je stále víc, návštěvníků přibývá hlavně z Asie
18.09.2018
I přes fenomén Airbnb, na něž si hoteliéři v Česku často stěžují, plní tuzemské hotely a penziony výrazně více turistů.
Hostů letos do června přibylo meziročně o sedm procent. Mnohem rychleji přibývá návštěvníků z Asie. Například Číňanů se v ČR letos ubytovalo o 28 procent více než loni.
(Zdroj: ekonomika.idnes.cz)
První český autobankomat má velký úspěch
17.09.2018
Nečekali jsme to, reaguje banka. Komerční banka je poměrem vkladů, který převažuje na výběry, překvapena. 5:4 ve prospěch vkladů. Zhruba taková je statistika provozu prvního "drive-up" bankomatu pro řidiče, který spustila Komerční banka ve spolupráci s Benzinou letos v červenci na čerpací stanici v Argentinské ulici v Praze.
Za dva měsíce provozu do něj řidiči vložili téměř 10 milionů Kč, výběry přesáhly osm milionů korun. Pro Komerční banku to sice není jediné místo, kde by vklady převyšovaly výběry - největší převis ve prospěch vkladů registruje například v Českých Budějovicích (pobočka Krajinská 15), Ostravě (Nádražní 12) či Kutné Hoře (Tylova 390) - přesto je čerstvým zjištěním velmi překvapena.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Zdlouhavá administrativa blokuje projekty na zhruba 40 tisíc bytů
17.09.2018
Češi potřebují na povolení ke stavbě činžáku sedm let. V Belgii stačí šest měsíců. Za poslední tři roku zdražily byty v metropoli o sedmdesát procent. Hlavní příčinou růstu cen bytů v Praze je velká byrokracie při povolování nové výstavby.
Zatímco v Belgii trvá proces povolování nového developerského projektu šest měsíců, v Praze je to v průměru sedm let. Nabídka tak nestačí reagovat na příliv obyvatel, kterých v letech 2006 až 2016 do Prahy přibylo 100 000.
Dalšími důvody růstu cen bytů jsou inflace nebo růst mezd. Naopak vliv sdíleného bydlení, například Airbnb, na ceny se neprokázal. Vyplývá to z výsledků studie Centra ekonomických a tržních analýz (CETA).
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)