Asociace českého obchodu vyzvala vládu, aby znovu zavedla EET
16.08.2023
Asociace českého tradičního obchodu vyzvala vládu, aby znovu zavedla elektronickou evidenci tržeb (EET). Podle ní by se tak narovnalo podnikatelské prostředí a zvýšily příjmy státu. Asociace tvrdí, že někteří obchodníci se mohou díky zrušení EET snáz vyhýbat placení daní, a to bez ohledu na to, zda umožňují platbu kartou či nikoliv.
Stát podle asociace po zrušení EET rezignoval na snahu řešit narůstající šedou ekonomiku a nepřišel s žádným jiným řešením tohoto problému. Aktuální debata vyvolaná rozhodnutím některých podnikatelů přijímat pouze hotovost se tak prý často stáčí k otázce poctivosti subjektů, kteří se rozhodli jít touto cestou.
Asociace připomíná, že se také objevují návrhy, aby pro zvýšení komfortu zákazníků byla uzákoněna povinnost karty přijímat. "Je bezpochyby pravdou, že subjekty, které platební karty nepřijímají, se mohou snadněji vyhnout placení daní z těchto transakcí. Pro mnoho podniků může být však příjímání platebních karet ekonomicky nevýhodné, protože je spojeno s provizemi bankám a kartovým společnostem. Může existovat i řada jiných důvodů, proč zavádění této možnosti nemusí dávat pro některé podnikatele smysl, typickým příkladem jsou různé formy sezónního podnikání," varují v tiskové zprávě, kterou obdržel server EuroZprávycz obchodníci.
Otázku plateb kartou by přitom měl podle asociace vyřešit především trh a samotné rozhodování podnikatelů a jejich zákazníků, a stát by se neměl v této otázce angažovat, naopak by měl být daleko důraznější v otázce omezování šedé ekonomiky.
"Podle naších statistik počet terminálů v maloobchodě roste a stejně tak počet zákazníků, kteří tuto platbu preferují. Umožnění plateb kartami je dnes pro obchodníka fakticky nutností pro udržení konkurenceschopnosti. Tento trend však bohužel nesouvisí s úbytkem šedé ekonomiky, u které nyní naopak předpokládáme další růst. V oblasti šedé ekonomiky se totiž může jednoduše pohybovat i podnikatel, který platební karty přijímá. Vždy totiž bude existovat část zákazníků, kteří budou hotovost preferovat a nepoctivým subjektům se tak vytváří prostor pro vytváření nezdaněných příjmů," tvrdí obchodníci.
Na nezájem státu podle nich doplácejí především podnikatelé, kteří daně poctivě platí, ačkoliv vytvořit černé peníze je například v oblasti maloobchodu velmi jednoduché. "Stačí za hotové nakoupit a za hotové prodat. Stát díky svému laxnímu přístupu tratí nejen v současnosti, ale hlavně si zadělává na ještě větší problémy v budoucnosti. Vzniká totiž nebezpečná situace, kdy reálně bude ubývat právě těch podnikatelů, kteří své daňové povinnosti plní a kteří nebudou schopni konkurovat těm, kteří se jim vyhýbají," tvrdí asociace.
Podle ní byl nástrojem, který celou situaci efektivně řešil, systém elektronické evidence (EET), který zavedla přechozí vláda, ale následně jej v době pandemie zastavila. Systémy elektronické evidence tržeb přitom v současnosti využívá 17 států EU a jejími přednostmi bylo narovnání podnikatelské prostředí a zajišťování konkurenceschopnosti subjektům řádně platících daně.
Elektronická evidence tržeb navíc podle obchodníků zajišťovala pro státní rozpočet dodatečný každoroční příjem až ve výši 13 miliard korun a poskytla státu nejen informaci o tom, že proběhla transakce, jejíž příjem je předmětem daňové povinnosti, ale též informace, které jsou předmětem nejrůznějších statistických zjišťování.
"Efektivní získávání informací o podnikatelských subjektech na základě EET se také promítlo ve snížení počtu daňových kontrol v důsledku jejich lepšího cílení na rizikové subjekty. Kontrolní orgány se mohly cíleně zaměřit na subjekty podezřelé z obcházení daňových předpisů a nemuselo tak docházet k náhodně zaměřeným daňovým kontrolám a zatěžujícímu kontrolování poctivých podnikatelů na úkor těch nepoctivých," upozornila asociace s tím, že podnikatelé našli v EET efektivní nástroj pro podporu svého podnikání, protože jeho využívání snižovalo administrativní zátěž podnikatelů.
B
(Zdroj: eurozpravy.cz)
Český start-up bojuje se suchem satelitními snímky
16.08.2018
Vysoké teploty a málo srážek jsou v Česku stále větší problém. Řeší ho jak zemědělci, kterým nedostatek vláhy působí miliardové škody na úrodě, tak i starostové měst. Pomáhají jim v tom firmy, pro které se boj proti suchu stává byznysem. Jednou z nich je brněnský start-up World from Space. Ten díky satelitním snímkům dokáže určit například místa, která dlouhodobě vysychají, a pomoct pak třeba zefektivnit jejich závlahu.
"Při současném velkém suchu, o němž se hodně mluví, se nám ještě nestalo, aby nám třeba lidé na městských úřadech řekli, že by je naše informace nezajímaly," tvrdí Roman Bohovic, který spolu s Janem Labohým firmu před rokem založil. Brněnský start-up zpracovává volně přístupná data z evropského satelitního programu Copernicus. "Data už nejsou náklad, tím je hlavně jejich zpracování a interpretace. Po Evropě nyní vzniká řada firem podobných nám," říká Bohovic, jenž studoval dálkový průzkum Země na brněnské univerzitě. Právě dostupnost dat ze satelitů ho přesvědčila k tomu, aby začal podnikat. Dříve byly totiž informace tak drahé, že se využívaly jen pro výzkum. Kromě sucha se start-up zabývá i městskou zelení. Bohovic s Labohým umí z dat rozpoznat místa, kde je vegetace hojnější, a dokážou sledovat její vývoj. Své služby nyní nabízejí jednotlivým městům. Satelitní snímky už si objednali třeba brněnský magistrát. "Ze spolupráce vzejde především analýza zeleně ve městě, která se jinak velmi obtížně mapuje a studuje. Zkoumat se dá také vývoj zastavěnosti území," uvádí mluvčí brněnského primátora Filip Poňuchálek.
Sklizeň obilovin a máku bude nižší než loni, úroda řepky předčila očekávání
15.08.2018
Společenstva mlynářů a pekařů uvedlo, že pečivo a výrobky z pšenice letos podraží. Důvodem je cena pšenice, která kvůli nepříznivým klimatickým podmínkám vzrostla. Sklizeň obilí bude letos o 7,5 procenta nižší než loni, zemědělci ho sklidí 6,345 milionu tun.
Vyplývá to z odhadu, který dnes podle stavu k 15. červenci zveřejnil Český statistický úřad. Prvotní odhad před měsícem byl pesimističtější a předpokládal pokles proti loňsku o 8,2 procenta. Podle statistiků bude očekávaná úroda obilovin třetí nejnižší za posledních deset let.
Úroda řepky podle statistiků meziročně stoupne o 12,3 procenta na 1,287 milionu tun. Předchozí odhad statistiků udával nárůst o 6,5 procenta. Letošní sklizeň máku by však měla být podle ČSÚ o čtvrtinu nižší než loňská, pěstitelé by ho měli sklidit 15 000 tun.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Společné jmění manželů
14.08.2018
Podle § 708 NOZ platí, že vše, co patří manželům a má majetkovou hodnotu a není vyloučeno z právních poměrů, je součástí společného jmění manželů (dále jen „společné jmění“). Společné jmění podléhá režimu zákonnému nebo smluvenému anebo režimu založenému rozhodnutím soudu.
Asi nejčastější je režim zákonný, ve kterém je součástí společného jmění to, co nabyl jeden z manželů (nebo oba manželé společně) za trvání manželství, s výjimkou toho, co:
- slouží osobní potřebě jednoho z manželů
- nabyl darem, děděním nebo odkazem jeden z manželů (pokud dárce nebo zůstavitel neprojevil jiný úmysl),
- nabyl jeden z manželů jako náhradu nemajetkové újmy na svých přirozených právech,
- nabyl jeden z manželů právním jednáním vztahujícím se k jeho výlučnému vlastnictví,
- nabyl jeden z manželů náhradou za poškození, zničení nebo ztrátu svého výhradního majetku.
Nová data o inflaci
12.08.2018
Meziroční růst spotřebitelských cen v červenci zpomalil na 2,3 procenta z červnových 2,6 procenta. Oproti loňskému červenci podražilo hlavně bydlení a pohonné hmoty. Naopak levnější byly oděvy, obuv či telekomunikační služby. Informoval o tom ve čtvrtek Český statistický úřad (ČSÚ). Analytici očekávali zpomalení inflace na 2,2 procenta.
Ceny pohonných hmot a olejů se meziročně zvýšily o 12,6 procenta. Za zmíněnými vyššími cenami u tuzemských čerpacích stanic je třeba hledat meziroční nárůst cen ropy na světových trzích. Ten byl způsoben omezováním těžby ze strany kartelu OPEC a Ruska. Zatímco loni v červenci byla průměrná cena ropy Brent 48,48 amerického dolaru za barel, letos v červenci se obchodovala v rozmezí 71 až 80 dolarů. Nárůst cen pohonných hmot mohl být i výraznější, ale tlumilo jej posílení koruny za posledních 12 měsíců. Navíc v červenci se zvyšování ceny ropy zastavilo. Ceny nájmů v bytech se v červenci meziročně zvýšily o 3,2 procenta. Podražovalo také vodné a stočné, a to o 1,8, respektive 1,3 procenta. O více než pět procent vzrostla cena elektřiny. “Neutuchající zájem o byty se odráží v rekordních cenách nemovitostí a pozvolna se tak přelévá i do nájemného,” řekl Petr Dufek, analytik ČSOB. Podle něj jde o trend, který bude pokračovat i v příštím roce. “Nepůjde přitom jen o nájmy, ale i o energie, jejichž ceny ještě zcela nereflektovaly prudké zdražení elektřiny na německém trhu,” dodal.