Automobilky v nesnázích
22.05.2020
Z českých výrobních linek vyjelo v dubnu jen něco málo přes čtrnáct tisíc aut. Ještě donedávna stačily automobilkám na výrobu takového množství vozů necelé tři dny. V polovině března však přišel blackout. Pandemie koronaviru a s ní spojená vládní opatření proti šíření nemoci zastavily motor české ekonomiky − autoprůmysl se podílí devíti procenty na HDP a představuje zhruba čtvrtinu průmyslové produkce. Výrobci vozů a dílů, kteří v posledních letech díky rekordní poptávce rozšiřovali své továrny, nabírali nové lidi a zvedali až dvouciferně mzdy zaměstnancům, se během několika týdnů nouzového stavu propadli až do existenční krize. Zastavili či výrazně omezili výrobu, mnozí propustili agenturní, či dokonce kmenové zaměstnance, začali osekávat náklady a zažádali o státní příspěvek na mzdy.
Přestože se nyní výrobní závody postupně otevírají, duben se pravděpodobně zapíše jako historicky nejhorší měsíc českého autoprůmyslu z hlediska výroby. Nálada ve firmách se příliš nezlepšuje. Přes půl milionu lidí, které v Česku přímo či nepřímo automobilový průmysl zaměstnává, se potýká s nejistotou. Nikdo neví, jak a kdy se skutečně podaří odrazit ode dna. "Jsem čím dál pesimističtější. Propad o 20 procent vidím už spíš jako jeden z pozitivnějších scénářů," obává se Petr Knap, vedoucí oddělení pro automobilový sektor v poradenské firmě EY.
(Zdroj: ihned.cz)
České spořitelně vzrostl zisk o osm procent
28.02.2017
České spořitelně loni vzrostl čistý zisk meziročně o 8,1 procenta na 15,5 miliardy korun. Kromě růstu úvěrů se na výsledku podílel jednorázový příjem z prodeje podílu ve společnosti Visa Europe. O hospodářských výsledcích spořitelna informovala na svých stránkách. ČS je největší tuzemská banka podle počtu klientů, kterých má 4,7 milionu.
Provozní zisk klesl o 5,1 procenta na 20,08 miliardy korun. Příčinou byl zejména propad výnosu z poplatků a provizí. Čistý úrokový výnos loni skončil 1,4 procenta pod úrovní roku 2015. klady klientů ČS loni meziročně vzrostly o necelých 11 procent na 786,9 miliardy korun. Bilanční suma spořitelny se v roce 2016 zvýšila o 11,1 procenta na 1,066 bilionu korun. Poměr nákladů a výnosů se loni zvýšil na 47,5 procenta z 46,8 procenta o rok dříve. Provozní náklady loni spořitelna snížila o 2,4 procenta na 18,1 miliardy korun. Napomohlo tomu mimo jiné snížení příspěvku do Fondu pojištění vkladů. Čistý výnos z poplatků a provizí poklesl o devět procent. Podle banky byl negativní výsledek ovlivněn evropskou regulací v oblasti platebních karet. "Bez vlivu regulace poplatků za platby kartou by celkový čistý výnos z poplatků a provizí klesl o čtyři procenta," uvedla spořitelna. Generální ředitel ČS Tomáš Salomon je s údaji za loňský rok spokojený. "Finanční výsledky jsou výborné navzdory přetrvávajícímu prostředí nízkých úrokových sazeb a sílícího tlaku regulace," uvedl. Ke konci roku 2016 měla ČS 561 poboček. Počet zaměstnanců banky klesl z předloňských 10,5 tisíce na 10,3 tisíce.
zdroj: ihned.cz
Stát musí zaplatit 31 milionů za ukradené akcie ČEZ
16.02.2017
Na ten okamžik čekal Ivan Gregorovič dvanáct let: Dostane 31 milionů odškodného za to, že mu makléřská firma Sati ukradla akcie, které měl na účtu u Střediska cenných papírů. Plátcem však nebude zkrachovalá makléřská firma, ale stát.
Tím, kdo uvedenou krádež umožnil, bylo tehdejší Středisko cenných papírů, které se mezitím přeměnilo na Centrální depozitář. To totiž vydalo 140 000 akcií ČEZu makléřům, aniž si ověřilo, že měli od Gregoroviče plnou moc s nimi nakládat. Uvedených 31 milionů korun už Gregorovičovi přiznal loni v červenci Městský soud v Praze. Jenže ministerstvo financí, které je právním nástupcem střediska, podalo odvolání. To ale Vrchní soud v Praze po krátkém jednání toto úterý zamítl. Kromě uvedených 31 milionů korun musí ministerstvo zaplatit skoro milion Gregorovičovým právníkům. Na to, že mu akcie zmizely, přišel Gregorovič počátkem roku 2005. A soud již pravomocně poslal do vězení dva ze tří makléřů, kteří se na krádeži podíleli. Třetí jen pár dní před začátkem procesu spáchal sebevraždu. Soudy ale konstatovaly, že by se k akciím nedostali, kdyby Středisko cenných papírů očividně neporušilo své povinnosti. Vůbec si totiž od makléřů nevyžádalo potvrzení, že mohou s akciemi Gregoroviče nakládat. Uvedených 31 milionů ale není jedinou částkou, kterou bude muset stát hradit. Je to totiž pouze cena akcií v době, kdy je Středisko cenných papírů makléřům neoprávněně vydalo - dokonce postupně v rozmezí několika měsíců. Gregorovič vede souběžně další spor, v němž požaduje i náhradu ušlého zisku ve výši 200 milionů korun. Kdyby mu akcie zůstaly, jen na dividendách by za uvedených dvanáct let získal 59,8 milionu korun.
zdroj: ihned.cz
V lednu výroba aut v českých automobilkách výrazně rostla
16.02.2017
Začátek roku se tuzemským výrobcům aut mimořádně vydařil. Z českých závodu vyjelo 130 tisíc nových osobních vozů, v lednu loňského roku to bylo necelých 112 tisíc. Kopřivnické Tatře se dokonce podařilo vyrobit více než dvojnásobek nákladních vozů. Firmy Iveco a SOR pak zvýšili produkci bezmála o desetinu.
Na nových číslech, které zveřejnilo Sdružení automobilového průmyslu, je vidět tempo, které výrobci ze začátku roku nasadili. Nošovický Hyundai dál zvyšuje kapacitu svého závodu a Škoda Auto naplno rozjíždí rozšířenou výrobu v Kvasinách. Český autoprůmysl ale varuje, že jeho současný úspěch může poměrně rychle skončit. Už za pár let se očekává nástup elektromobility a autonomního řízení, auta mají také mnohem víc komunikovat mezi sebou i se silnicí a majitelem. Výrobci aut a dílů se obávají, že pokud nebude připraveno potřebné zázemí, může nastoupit nová konkurence. Chtějí řadu změn v zákonech, přípravu školství, možnost nové technologie testovat a samozřejmě i vybudování dobíjecích stanic pro elektromobily. Auta bez řidičů se pak neobejdou bez kvalitního pokrytí Česka mobilním signálem s možností rychlého přenosu dat, potřebují také úpravy zákonu i značení u silnic. Právě proto se ve čtvrtek v Mladé Boleslavi schází vrcholoví manažeři automobilového průmyslu i například energetických koncernů se zástupci české vlády. Několik hodin budou jednat o tom, co pro ně vláda může udělat.
zdroj: ihned.cz
Česká ekonomika zpomalila
14.02.2017
Za celý loňský rok ekonomika vzrostla v porovnání s předchozím rokem o 2,3 procenta. Tempo růstu bylo poloviční oproti roku 2015. Zpomalil i růst ve čtvrtém čtvrtletí. Ekonomové se ale shodují, že začátkem letošního roku české hospodářství opět zrychlí. Ve čtvrtém čtvrtletí došlo k meziročnímu nárůstu o 1,7 procenta. Číslo bylo pod očekáváním ekonomů i České národní banky. Ta predikovala růst o 2,1 procenta.
"Z rostoucí domácí a zahraniční poptávky těžila většina odvětví národního hospodářství, zejména zpracovatelský průmysl. Výjimkou bylo stavebnictví, jehož výkonnost byla výrazně nižší než v roce 2015," uvedl k vývoji v roce 2016 statistický úřad. Předběžný odhad nespecifikuje detaily vývoje HDP, na více informací bude potřeba počkat na začátek března, kdy ČSÚ zveřejní bližší strukturu HDP. V samotném čtvrtém čtvrtletí byl růst hospodářství podpořen zejména zpracovatelským průmyslem. Na výdajové straně pokračoval trend předchozích čtvrtletí, kdy ve prospěch růstu HDP působily jak stabilně rostoucí spotřeba domácností, tak zahraniční poptávka.
zdroj: ihned.cz