Ceny energií padají dolů
14.10.2024
S klesajícími cenami energií nyní mnozí zvažují, zda by měli vypovědět své fixní smlouvy, protože dodavatelé nakupují elektřinu i plyn za levnější ceny. Elektřina zlevnila o 25 %, plyn o 17 % oproti loňským cenám. Některé firmy už začaly snižovat ceny pro spotřebitele, jiné plánují zlevnění v nadcházejících měsících. Nejvýrazněji klesají ceny u spotových tarifů, což lidem může přinést výrazné úspory v řádu tisíců korun.
Dodavatelé energií nyní soupeří o nové zákazníky, a někteří už zlevnili ceny před topnou sezónou. Pražská energetika snížila ceny plynu a elektřiny téměř o pětinu. „Byli jsme mezi prvními, kdo snížil ceny, a s těmito cenami půjdeme i do nového roku,“ uvedl mluvčí PRE Karel Hanzelka, s tím, že se to týká většiny zákazníků bez fixní smlouvy. ČEZ plánuje další snižování cen od ledna, a to o 25 % u plynu a 15 % u elektřiny. Uvedl to web TN.cz. "Týká se to 1,7 milionu zákazníků jak u elektřiny, tak u plynu. Zákazníci nemusejí nic dělat, nemusejí nikam chodit, nemusejí telefonovat, zlevnění proběhne automaticky. A meziročně ušetří zákazníci s běžnou spotřebou u elektřiny dva tisíce korun a v případě, že elektřinou i topí, tak je to pět tisíc korun," prohlásil mluvčí ČEZu Roman Gazdík.
Od Nového roku slibují dodavatelé nižší ceny a věrným klientům bonusy. Jakub Tobiáš z LAMA energy uvedl, že za uzavření nové smlouvy po skončení fixace nabídnou finanční odměnu. E.ON již v říjnu zlevnil pro 800 tisíc klientů a doporučuje zafixování cen, například přechodem na dvouleté produkty, uvedl Lubomír Budný. Spotové tarify mohou být ještě levnější, ale nesou riziko náhlého zdražení. Vysoké náklady na energie jsou pro mnoho domácností a firem zásadní problém.
S
(Zdroj: moneymag.cz)
Meziroční inflace vyskočila na 16 procent, je nejvyšší od prosince 1993
13.06.2022
Spotřebitelské ceny v Česku v květnu meziročně stouply o 16 procent, růst tak dále zrychlil z dubnových 14,2 procenta. Nadále se zvyšovaly zejména ceny bydlení, potravin a pohonných hmot. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Inflace tak zůstává nejvyšší od prosince 1993, kdy se ceny meziročně zvýšily o 18,2 procenta. Analytici ale očekávají další nárůst v tomto a příštím měsíci. Proti předchozímu měsíci spotřebitelské ceny v květnu podle ČSÚ stouply o 1,8 procenta.
Potraviny a nealkoholické nápoje v květnu meziročně podražily o 15,1 procenta, u bydlení si lidé připlatili hlavně za energie. Ceny zemního plynu byly meziročně vyšší o 49,2 procenta, tuhých paliv o 30,1 procenta, elektřiny o 30,8 procenta, tepla a teplé vody o 17,8 procenta. Za pohonné hmoty si čerpací stanice účtovaly o 44,3 procenta více než před rokem. „Ceny zboží úhrnem vzrostly o 17,7 procenta a ceny služeb o 13,1 procenta,“ uvedl ČSÚ.
Zdražování potravin a nealkoholických nápojů zrychluje. Na 64,6 procenta zrychlil v květnu růst cen u mouky, na 42,1 procenta u polotučného trvanlivého mléka, na 33,8 procenta u vajec a na 51,9 procenta u másla. Chléb podražil o víc než čtvrtinu, ceny drůbežího masa stouply o 30,7 procenta, jedlých olejů o 47,8 procenta a cukru téměř o třetinu.
V
Objem hypoték stoupl meziměsíčně o pětinu na 20,9 miliardy korun, sazby stouply
13.06.2022
Banky a stavební spořitelny poskytly v dubnu hypoteční úvěry za 20,9 miliardy korun, což je proti dubnu nárůst o pětinu. Meziroční propad činil opět 60 procent. Úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypoték v dubnu vzrostla z dubnových 4,39 procenta na květnových 4,64 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace (ČBA) Hypomonitor. Do něj dodávají data všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
Hypoteční trh v květnu tak po výrazném dubnovém propadu vzrostl. O pětinu vzrostl objem i počet hypoték. Vyšší květnová aktivita na hypotečním trhu ve srovnání s dubnem bývá běžná.
V
Maloobchodní tržby v dubnu meziročně stouply o 6,2 %
08.06.2022
Tržby v maloobchodě v dubnu meziročně stouply o 6,2 procenta, o měsíc dříve rostly podle revidovaných údajů o 5,7 procenta. K nárůstu tržeb pomohly zejména vyšší prodeje oděvů a obuvi, proti loňskému dubnu polepšily prodejny všech druhů zboží. "Maloobchodní tržby se v dubnu meziročně zvýšily ve všech sortimentních skupinách prodejen.
Výrazněji rostly tržby v prodejnách s nepotravinářským zbožím, které byly loni zavřené v důsledku pandemie koronaviru," uvedla vedoucí oddělení statistiky obchodu, dopravy a služeb ČSÚ Jana Gotvaldová. Doplnila, že nejvíce narostly tržby prodejnám s oděvy a obuví a s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci, nicméně úrovně roku 2019 nedosáhly. Prodejny s oděvy a obuví meziročně utržily o 121,3 procenta více a prodejny sportovního vybavení o 17 procenta více. Zhruba o 15 procent se zvýšily tržby obchodníků s domácími potřebami, s počítači a kosmetickými a toaletními výrobky, zdravotnické prodejny měly tržby proti loňskému dubnu o osm procenta vyšší. Vyšší tržby vykázaly i specializované potraviny, o devět procent.
S
Český průmysl v dubnu meziročně klesl o 3,8 procenta
06.06.2022
Meziroční pokles českého průmyslu v dubnu zrychlil na 3,8 procenta z březnových revidovaných 1,3 procenta. Za poklesem opět stojí automobilová výroba, kde přetrvávající problémy s nedostatkem dílů ještě umocnila vysoká srovnávací základna z loňského roku. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). V meziměsíčním srovnání byla průmyslová produkce nižší o 0,8 procenta.
"Na dubnových výsledcích se podepsala především vysoká srovnávací základna. Před rokem jel celý průmysl po ukončení covidových omezení na plné obrátky, a to včetně výroby automobilů," uvedl k výkonu průmyslu v dubnu ředitel statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky Radek Matějka.
Stavební výroba v Česku dubnu reálně zpomalila meziroční růst na čtyři procenta z březnových revidovaných 8,8 procenta. Pozemní stavitelství, což je stavba bytových i nebytových budov, se ve srovnání se stejným měsícem minulého roku zvýšila o 6,3 procenta. Inženýrské stavitelství, tedy budování cest nebo telekomunikačních a energetických sítí, meziročně kleslo o 1,8 procenta. Meziměsíčně byla stavební produkce o 1,9 procenta nižší.
V