Ceny PHM v Česku začaly růst
05.01.2023
Zlevňování paliv v Česku se po více než dvou měsících zastavilo. Benzin za poslední týden zdražil o 35 haléřů na 36,49 koruny za litr a průměrná cena nafty stoupla o 16 haléřů na 37,85 koruny. Vyplývá to z dat společnosti CCS, která ceny pohonných hmot sleduje.
I přes zdražení z posledních dní zůstává Natural 95 zhruba o korunu levnější než na začátku ruského vpádu na Ukrajinu koncem loňského února. Litr dieselu tehdy naopak stál o korunu a 40 haléřů méně než v současnosti. Nejlevnější paliva nyní tankují řidiči v Královéhradeckém kraji, kde je litr benzinu v průměru za 35,84 koruny. Naftu tam prodávají průměrně za 37,26 Kč. Naopak nejdražší paliva nabízejí pumpy v Praze, kde litr benzinu stojí průměrně 37,90 Kč. Nafta se v metropoli tankuje za 39,04 koruny za litr.
Od druhé poloviny října až do konce roku ceny benzinu i nafty postupně v mezitýdenním srovnání klesaly. Minima dosáhly v úterý 27. prosince, kdy se průměrná cena naturalu podle CCS dostala na 36,03 Kč za litr a dieselu na 37,56 koruny za litr.
S
(Zdroj: aktualne.cz)
Češi nedají dopustit na hotovost
14.01.2019
V Česku bylo ke konci loňského roku v oběhu přes 2,4 miliardy bankovek a mincí, což je meziroční nárůst o pět procent. Hodnota peněz v oběhu stoupla z předloňských 592 miliard na zhruba 616 miliard Kč.
Počet mincí a bankovek mezi lidmi roste. Vyplývá to ze statistik České národní banky. Údaje nezahrnují hodnotu a počet pamětních mincí. Z bankovek bylo nejvíce ke konci loňského roku tisícikorun, a to 141,2 milionu. Následují dvoutisícikorunové bankovky, stovky a dvoustovky. V případě mincí peněžnímu oběhu kralují koruny a dvoukoruny. Obecně podle statistik u mincí platí, že čím nižší hodnota, tím více kusů.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí vzrostla o 2,4 %
14.01.2019
Česká ekonomika v loňském třetím čtvrtletí vzrostla meziročně o 2,4 procenta a proti předchozímu čtvrtletí o 0,6 procenta.
Své údaje z konce listopadu dnes potvrdil Český statistický úřad. Podle sezonně očištěných údajů mezičtvrtletně vzrostl příjem a spotřeba domácností a mírně poklesla míra úspor. Firemní investice se snížily.
Mikrojesle se osvědčily, podpora pokračuje
11.01.2019
Ministerstvo práce a sociálních věcí umožnilo v předchozím období vznik 72 mikrojeslí. Aktuálně byly vypsány nové výzvy v Operačním programu Zaměstnanost, celková výše alokace je 224 milionů Kč. Umožní pokračování stávajících mikrojeslí i vznik několika nových.
Mikrojesle jsou kvalitní a finančně dostupná služba určená rodičům nejmenších dětí. Jedna pečující osoba poskytuje kvalifikovanou péči dětem od šesti měsíců do čtyř let věku v kolektivu maximálně čtyř dětí. Tak je zajištěn individuální přístup ke každému dítěti. Rodiče oceňují především malý kolektiv, v kterém se děti snadno adaptují, a prostředí podobající se rodině. Mikrojesle jsou nastaveny tak, aby byly finančně dostupné, v provozu jsou pět dní v týdnu minimálně osm hodin denně. V praxi dochází ke sdílení míst, služeb jedněch mikrojeslí využívá až 13 rodin, průměrně se v průběhu dne a týdne na 4 kapacitních místech vystřídá 7 dětí.
V předchozím období bylo podpořeno 71 projektů, v rámci nichž vzniklo 72 mikrojeslí.
Na podporu péče o nejmenší děti v mikrojeslích byly 7. ledna 2019 vyhlášeny výzvy č. 69 a 70. Z celkové částky 224 milionů korun je 200 milionů určeno pro žadatele z regionů, zbylých 24 milionů získá v rámci zvláštní výzvy hlavní město Praha. Výzva č. 69 je navíc rozdělena na dvě části, první z nich mohou o finanční podporu žádat mikrojesle, které se již účastnily pilotního ověření služby v předchozím období, do druhé se mohou přihlásit noví žadatelé z řad obcí, příspěvkových organizací obcí či neziskových organizací. Odevzdání projektových žádostí bude probíhat v období od 21. 1. 2019 do 14. 3. 2019. Projekt je možné naplánovat maximálně na 3 roky. Pro žadatele jsou připraveny semináře v Praze a Brně, kde si ujasní podmínky výzev a seznámí se s hlavními zjištěními v rámci dosavadního pilotního ověření služby.
Pravidla nových výzev byla upravena na základě zkušeností získaných v rámci systémového projektu MPSV. Odborné garantky navštívily 100 % mikrojeslí, kde provedly polostrukturované rozhovory se zřizovateli i pečujícími osobami ohledně celkového nastavení a kvality služby. V dotazníkovém šetření rodiče vyjádřili spokojenost se službou. Při výběru z více možností byla nejčastějším důvodem pro volbu mikrojeslí místní dostupnost, jako nejdůležitějším důvodem ke spokojenosti s mikrojeslemi byla možnost: „Toto zařízení nabízí kvalitnější péči než ostatní.“
„Jsem velmi ráda, že se podařilo zajistit podporu pro pokračování provozu zařízení, která se osvědčila. Rodiče využívající jejich služeb se tak nedostanou do svízelné situace, jak najít vhodnou alternativu, v řadě míst navíc není k dispozici žádná jiná dostupná služba péče o nejmenší děti. Věřím, že se nám podaří mikrojesle legislativně ukotvit spolu s dětskými skupinami a připravit systém financování ze státního rozpočtu tak, aby po pilotním ověření mohly mikrojesle pokračovat dále. Naší prioritou je, aby rodiče, kteří si přejí sladit zaměstnání s rodinným životem, nemuseli překonávat často neřešitelné překážky, aby mít dítě nebylo pro nikoho handicapem,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).
Více informací o vyhlášených výzvách najdete na www.esfcr.cz, o pilotním ověření služby na mikrojesle.mpsv.cz.
(Zdroj: Tiskové oddělení MPSV)
MPSV poskytne na šíření konceptu Housing First 150 milionů korun
11.01.2019
Ministerstvo práce a sociálních věcí vyčlenilo v Operačním programu Zaměstnanost (OPZ) na podporu konceptu Housing First (Bydlení především) 150 milionů korun. O dotaci se mohou ucházet obce, organizace zřizované obcemi či neziskové organizace.
Hlavní myšlenka konceptu Housing First vychází z toho, že lidé v bytové nouzi nemají bez pomoci zvenčí prakticky žádnou možnost, jak získat vlastní bydlení, ať už městské, nebo soukromé. Problém představuje kauce, zaplacení několika nájmů dopředu i status dlužníka. Šance na to, že zlepší svůj život (zbaví se závislostí, najdou si legální práci, napraví vztahy v rodině, zaměří se na vzdělávání dětí…) tak není příliš velká. Teprve po zajištění základní potřeby - bydlení - je možné s potřebnými pracovat na tom, aby dali svůj život do pořádku a začlenili se do většinové společnosti.
Koncept přebralo například město Brno a připojují se další města.
Brněnský projekt Pilotní testování rychlého zabydlení rodin s dětmi - Rapid Re-Housing ukázal, že 96 procent rodin, kterým bylo poskytnuto bydlení, je schopno řádně platit nájem a bydlení si tak udržet. Projekt byl podpořen z OPZ a získal různá ocenění, např. mezinárodní cenu SozialMarie pro inovativní projekty v sociální oblasti.
Více informací: Výzva č. 108 - Podpora programu Housing First (Bydlení především)
(Zdroj: Tiskové oddělení MPSV)