Češi spěchají požádat o tuto dotaci ve výši 140 000 Kč?.
29.05.2024
Obrovská vládní dotace činí tepelná čerpadla dostupnější pro miliony Čechů
Miliony majitelů domů po celé Evropě již sklízejí výhody tepelných čerpadel.
Tepelná čerpadla odebírají energii z prostředí (obvykle vzduchu nebo země) a používají ji k vytápění nebo chlazení vašeho domu pomocí zcela obnovitelné energie.
Tepelná čerpadla mohou snížit náklady na vytápění o 25 % a emise až o 75 %.2
“Češi spěchají požádat o až 140 000 Kč prostřednictvím programu Nová Zelená Úsporám.”
Tepelná čerpadla: Budoucnost levné energie
Podle oficiálních údajů byl v posledních letech v Česku nainstalován rekordní počet tepelných čerpadel, a tento trend nevykazuje žádné známky zpomalení.
Tento nárůst odráží závazek země využívat ekologičtější a udržitelnější zdroje energie.
Obrovské důvody pro instalaci tepelných čerpadel v roce 2024
1. Masivní vládní dotace – dotace až do výše 140 000 Kč činí tepelná čerpadla nyní dostupnější pro miliony rodin.
2. Snížení nákladů na vytápění a ohřev vody – Vytápění může být mnohem levnější ve srovnání s tradičním elektrickým kotlem.
3. Nižší uhlíková stopa – Energie z tepelných čerpadel je jedním z ekologicky nejšetrnějších řešení, která jsou k dispozici.
4. Ekologický dům – tepelná čerpadla lze kombinovat se solárními panely pro maximální úspory se zachováním ekologického přístupu.
B
(Zdroj: aktualne.cz)
Stavební materiály ještě zdraží
23.01.2023
Ceny stavebních materiálů začátkem letošního roku dále porostou, když loni v meziročním srovnání zdražily téměř o pětinu. Podle prodejce stavebnin Pro-Doma se může letošní růst průměrně pohybovat od pěti do deseti procent. Firma zároveň očekává, že se bude stavět nejméně bytů a domů za deset let, což bude pro trh znamenat propad prodeje materiálů průměrně o 20 procent.
Zástupci firmy, která měla v loňském roce obrat přes 16 miliard korun, to dnes uvedli na setkání s novináři. Ceny stavebních materiálů rostly od druhé čtvrtiny roku 2021 a za loňský rok zdražily meziročně průměrně o 18 procent. Skokový nárůst některých materiálů přišel v únoru a březnu po začátku invaze Ruska na Ukrajinu. Ve zbytku roku ceny mírně klesaly nebo stagnovaly. "Dodavatelé stavebních materiálů budou letos dále zdražovat o pět až deset procent," uvedl Petr Vaněrka, generální ředitel společnosti Pro-Doma. Dodal, že situace na trhu je velmi turbulentní a přináší věci, které v Česku nikdy nebyly. "Převis nabídky nad poptávkou nastartuje cenovou válku, která přenese oběti v prodejích do ztráty a bankroty některých distributorů," řekl Vaněrka.
S
Výroba aut v Česku loni stoupla o desetinu
23.01.2023
Výroba osobních aut loni meziročně stoupla o 10,2 procenta na 1,218 milionu vozů. Produkce rostla navzdory přetrvávajícímu nedostatku polovodičů a dalších součástí, válce na Ukrajině a obtížím ve výrobních a logistických řetězcích. Na tuzemský trh směřovalo 87 736 vozidel, tedy o 9,7 procenta méně než v předchozím roce. Víc než 92 procent vyrobených automobilů šlo na zahraniční trhy. Export vozidel tak v meziročním srovnání zaznamenal 12procentní růst. V tiskové zprávě to ve středu sdělilo Sdružení automobilového průmyslu (SAP).
Škoda auto zvýšila loni produkci o 1,9 procenta na 693 032 aut. Toyota zvedla výrobu o 34,9 procenta na 202 255 automobilů a nošovický výrobce Hyundai vyrobil 322 500 automobilů, což byl nárůst o 17,3 procenta.
Český automobilový průmysl podle prezidenta sdružení Martina Jahna nebyl snad nikdy v historii konfrontován s tak rozsáhlými výzvami jako v uplynulém roce. Poukázal na to, že v odvětví se i nadále projevoval celosvětový nedostatek polovodičů, obtíže v dodavatelských řetězcích a logistice, dozvuky epidemie covidu‑19 v Číně, extrémní růst cen energií, vysoká inflace i zakotvení konce prodeje vozidel s tradičními spalovacími motory či nově představený návrh emisní normy, který podle Jahna ohrožuje dostupnost vozidel i přechod na bezemisní mobilitu.
„I přes tyto obtíže se finálním výrobcům podařilo meziročně navýšit výrobu o desetinu a dosáhnout tak objemu 1,25 milionu vyrobených vozidel. Na přetrvávající volatilitu a výkyvy ve výrobě se však musíme připravit i v roce 2023. Přesto věřím, že výpadky budou spíše krátkodobého charakteru a celkově se nám bude i nadále dařit navyšovat výrobu směrem k předkrizovým hodnotám,“ uvedl Jahn. „Vzhledem k existujícímu objemu objednávek a nadále dobré poptávce po tuzemských vozidlech nejen v EU lze očekávat, že pozitivní efekt pro českou ekonomiku automobilový průmysl přinese i v roce 2023,“ dodal.
V
Hypotéky dál straší Čechy
16.01.2023
Úrokové sazby hypoték zůstaly na konci loňského roku u šesti procent. Přitom ještě před pár lety byly pod dvěma procenty. Zájem o úvěry na bydlení se proto loni meziročně propadl o více než 60 procent. S nervozitou sledují vývoj hypotečních sazeb hlavně lidé, kteří už hypotéku mají a v letošním roce je čeká refixace. Splátka se jim totiž prodraží o tisíce.
Za celý loňský rok poskytly banky a stavební spořitelny hypoteční úvěry v objemu 197 miliard korun. Meziročně se tak jedná o propad ve výši 63,6 procenta v případě všech hypoték. Vyplývá to z aktuálního hypomonitoru České bankovní asociace (ČBA), který zachycuje data všech tuzemských bank a spořitelen.
Ačkoli rok 2021 byl z pohledu aktivity na hypotečním trhu výjimečný a meziroční propad v roce 2022 byl očekávatelný, aktivita na hypotečním trhu byla v loňském roce téměř o 40 procent nižší i ve srovnání s rokem 2020. A to je potřeba brát v potaz i skutečnost, že první polovina minulého roku byla ještě relativně silná a teprve druhé pololetí roku ukázalo, jak citelně hypoteční trh slábne," říká Jakub Seidler, hlavní ekonom ČBA.
Poslední čísla z hypotečního trhu pocházejí z prosince, kdy lidé získali hypoteční úvěry v objemu 7,8 miliardy korun. Šlo o třetí meziměsíční nárůst v řadě, stále však pouze v řádech jednotek procent. V meziročním srovnání tak trvá citelný propad - tedy 82 procent.
V
Ceny výrobců v Česku loni vzrostly, v průmyslu téměř o čtvrtinu
16.01.2023
Ceny výrobců v Česku loni vzrostly. V zemědělství se meziročně zvýšily o 31,8 procenta, v průmyslu o 24,3 procenta, ceny stavebních prací stouply o 12,3 procenta a tržních služeb pro podniky o 5,8 procenta. V prosinci meziroční růst v zemědělství a průmyslu zpomalil, u stavebních prací a tržních služeb byl mírně rychlejší. Údaje dnes na svém webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Ceny výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele.
"Meziroční růst cen všech výrobců v prosinci pokračoval," uvedl vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ Vladimír Klimeš. Průmysloví výrobci v prosinci proti předchozímu roku zvýšili ceny o 20,1 procenta, zemědělští o 27,3 procenta. Ceny stavebních prací v posledním loňském měsíci vzrostly meziročně o 12,2 procenta a tržních služeb pro podniky o 7,3 procenta.
Ve srovnání s listopadem se ceny stavebních prací a tržních služeb zvýšily shodně o 0,6 procenta. Ceny zemědělských výrobců stouply meziměsíčně o 1,7 procenta, v průmyslu ceny klesly o 1,1 procenta.
V