Lex plyn prošel sněmovnou
Novela má Česku zajistit energetickou soběstačnost. Urychlit povolování nových paroplynových zdrojů energie má novela energetického zákona přezdívaná Lex plyn,...
Změna ceny po objednávce při nakupování přes e-shop
Při nakupování na e-shopu se spotřebitelé setkávají se situací, kdy se podnikatel po odeslání objednávky pokouší změnit cenu. Prodávající přitom odkazují...
Cena zlata překonala další rekord
Cena zlata stoupla na nový rekord nad 3200 dolarů (71 140 korun) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). K růstu zlata přispívá slabší dolar a eskalace obchodní...
Hypotéky v březnu posílily
Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypotéky za 32,8 miliardy korun, což je proti únoru nárůst o 29 procent. Nové úvěry bez refinancování stouply...
Češi vybrali na pomoc Barmě 1,2 milionu, další peníze...
Týden po ničivém zemětřesení v Barmě a Thajsku se ve veřejných sbírkách, které na pomoc lidem v postižených oblastech vyhlásily české neziskové organizace,...

Murphy radí

Věci se kazí

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Nezaměstnaný otec pěti dětí dá poslední peníze jasnovidke, aby mu vyveštila, jaká budoucnost ho čeká. Jasnovidka začne: Jste otcem tří dětí ... Ne tří, pěti - opravuje ji zákazník. To si myslíte vy.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákony a komentáře

O tom, jak věci vypadají, rozhoduje úhel pohledu. Co je dovoleno bohem, není dovoleno volům.

Nikdy není tak špatně, aby zítra nemohlo být hůř.

Když dva dělají totéž, výsledek je vždy jiný.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho rady

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud vás někdo upozorní, že se určitá věc kazí, nemá smysl měnit věc. Třeba se zbavit donašeče. Vyměnit lidí je přece mnohem snazší, než vyměnit věc.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho vynálezy

Lampičku na sluneční energii ocení každý, kdo hledá pod lampou tmu.

Než si začnete stříhat nehty, natřete je na červeně - snadněji je pak najdete na koberci.

Pokud nemáte čas na sprchování, jednoduše se obalte izolepou a pak ji odmotejte - špína se na ni nalepí.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákoník

Výhodně vyměním falešnou pětistovku za dvě pravé dvěstěkorunáčky. Zn..: Berte, dokud je v akci!

Dvě věci na této zemi jsou všudypřítomné: vodík a lidská hloupost.

Jeden iniciativní blbec je horší než teroristické komando!

(Murphyho zrnká II)

Česká ekonomika podle odhadu klesla ve druhém čtvrtletí o 0,6 procenta

01.08.2023 Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí letošního roku meziročně klesla o 0,6 procenta. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím byl hrubý domácí produkt (HDP) vyšší o 0,1 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ). Ekonomika je tak meziročně v poklesu druhý kvartál za sebou. "Meziroční vývoj HDP byl negativně ovlivněn nižšími výdaji na konečnou spotřebu domácností a nižší tvorbou hrubého kapitálu. Pozitivně opět působila zahraniční poptávka," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.
Mezičtvrtletní růst podpořila domácí poptávka, výdaje na konečnou spotřebu domácností stagnovaly. K meziročnímu vývoji hrubé přidané hodnoty (HPH), tedy výsledku rozdílu mezi produkcí zboží a služeb a náklady na produkci, nejvíce pozitivně přispěl průmysl a informační a komunikační činnosti. Naopak negativní vliv mělo stavebnictví a skupina odvětví obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství. V mezičtvrtletním srovnání klesla HPH ve většině odvětví národního hospodářství. Zaměstnanost v Česku ve druhém čtvrtletí podle dat ČSÚ mezičtvrtletně vzrostla o 0,9 procenta. V meziročním srovnání stoupla o 0,7 procenta. První odhad ČSÚ o vývoji české ekonomiky ve druhém čtvrtletí se shoduje s predikcemi analytiků. Očekávali, že HDP Česka ve sledovaném období mezičtvrtletně opět stagnoval, případně o několik desetin procenta vzrostl a meziroční pokles ekonomického výkonu zůstal kolem půl procenta, o které se snížil v prvním čtvrtletí.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)

Ceny rostou o 2,7 procenta

11.11.2019 Spotřebitelské ceny byly v říjnu o 2,7 procenta vyšší než před rokem, což je stejný růst jako v září. Podepsaly se na tom ceny potravin, ze kterých zdražily především ovoce a nealko nápoje, hlavní vliv na růst cen má nadále vyšší nájemné, dražší elektřina a další ceny spojené s bydlením.
Meziměsíčně ceny obnovily růst a stouply o 0,5 procenta, zatímco v září letos poprvé klesly. Informoval o tom Český statistický úřad (ČSÚ). Analytici očekávali zpomalení meziročního růstu na 2,5 procenta. Ceny proti loňsku rostou zejména u bydlení. Elektřina v říjnu podražila téměř o desetinu, plyn o 3,6 procenta, teplo o pět procent, nájemné o 3,8 procenta a vodné a stočné o 2,6 procenta. Lidé pocítili zdražení také u potravin, kde ceny zrychlily meziroční růst na 2,8 procenta. Vedle ovoce a nealkoholických nápojů vzrostly ceny vepřového masa, uzenin, jogurtů, o čtvrtinu dražší byly brambory. Vyšší byly i ceny stravování (o 4,9 procenta) a ubytování (o 3,2 procenta).
(Zdroj: aktualne.cz)

Ministerstvo zhoršilo odhad růstu české ekonomiky na dvě procenta

08.11.2019 Ministerstvo financí v nové prognóze zhoršilo odhad růstu ekonomiky v příštím roce na dvě procenta. Letos počítá s růstem o 2,5 procenta. V tiskové zprávě o tom ve čtvrtek informovalo MF. V červencové prognóze úřad počítal letos s růstem o 2,5 procenta a příští rok o 2,3 procenta, následně v srpnu MF odhad upravilo na 2,4 procenta letos a 2,2 procenta příští rok.
Zhoršení odhadu pro příští rok souvisí podle prognózy s rizikem ohledně ekonomického vývoje v zahraničí. Letos i příští rok by přitom měl být ekonomický růst podle MF tažen výdaji domácností na spotřebu podpořenými rychlým růstem mezd. Hlavní riziko vývoje v zahraničí představuje nadále odchod Velké Británie z EU, nicméně MF neočekává brexit bez dohody. Dalším rizikem je podle MF nárůst protekcionismu, výraznější zpomalení ekonomického růstu v Německu nebo Číně nebo možná eskalace problémů italského bankovního sektoru. V případě domácího vývoje vidí úřad rizika v napjatém trhu práce, růstu cen nemovitostí a strukturálních změnách v automobilovém průmyslu souvisejících s přijatými emisními normami.
(Zdroj: ihned.cz)

Průmysl postupně zpomaluje

06.11.2019 Průmyslová výroba v Česku v září bez očištění meziročně vzrostla o 4,9 procenta po srpnovém poklesu o 3,8 procenta. K růstu průmyslu přispěla zejména výroba automobilů, jejíž růst ale zpomaluje. Dařilo se také výrobcům elektrických zařízení, naopak pokles zaznamenala výroba strojů a také počítačů. Letošní září mělo o dva pracovní dny více než loňské, po očištění tak byla průmyslová produkce meziročně nižší o 0,6 procenta. Oznámil to ve středu Český statistický úřad (ČSÚ). Proti srpnu průmyslová výroba po vyloučení sezonních vlivů stoupla o 0,8 procenta.
"Průmyslu v Česku se zatím relativně daří. V září průmyslová produkce očištěná o vliv počtu pracovních dnů meziročně klesla jen o 0,6 procenta. Pokles mírní především růst výroby dopravních prostředků a odvětví na tuto výrobu úzce navázaných, jako například výroba elektrických zařízení," uvedl ředitel odboru statistiky průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka. "Průmysl postupně zpomaluje a letos roste jen mírně nad 0, vloni zrychlil o 3 procenta," napsal hlavní ekonom ING Jakub Seidler. "Český průmysl je konkurenceschopný díky kvalifikované pracovní síle, která je v porovnání se západní Evropou velice levná. Tato skutečnost zajišťuje průmyslníkům dostatek zakázek, i když je v mnohých zemích Evropské unie patrné ekonomické ochlazení," říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček. Dodal, že díky rostoucí hodnotě nových zakázek se český průmysl může lépe vyrovnat se zahraničními riziky, které existují v souvislosti s brexitem a německou ekonomickou chřipkou. Výroba aut v září meziročně stoupla o 2,7 procenta, růst tak pozvolna zpomaluje. V srpnu automobilkám stoupla výroba o 4,5 procenta, v červenci o 13,6 procenta. Automobilovým výrobcům navíc v září přibyly zakázky, jejich hodnota meziročně stoupla o 4,9 procenta. Výrobcům elektrických zařízení vzrostla produkce meziročně o sedm procent a zakázky vzrostly o 18,6 procenta.
(Zdroj: ihned.cz)

Čechy účty za teplo netrápí

04.11.2019 Dvě pětiny lidí v zimě naplno topí, i když přes den nejsou doma. Pětina pak radiátory nevypíná, ani když odjíždí na víkend nebo vícedenní dovolenou. Vyplývá to z průzkumu, který ve spolupráci s výzkumnou agenturou NMS Market Research realizovala společnost Provident Financial. Celkem bylo dotazováno přes 600 respondentů z celého Česka.
Průzkum mimo jiné potvrdil, že k topení mají rozdílný přístup lidé žijící v bytech, a ti žijící v rodinných domech. Obyvatelé domů obecně vypínají radiátory méně často, přes den je nechává zapnuté téměř polovina z nich. Podle zadavatelů průzkumu může hrát roli také to, že v domě není vhodné v zimě topení zcela vypínat kvůli zamrznutí vody v potrubí a vzniku plísní. Vypnutím nebo ztlumením topení lze podle nich nicméně významně ušetřit. "Každý stupeň navíc znamená nárůst nákladů o přibližně šest procent. Pokud tedy topíte na 20 stupňů místo na 25 stupňů Celsia, vyjde vás topení o 30 procent levněji," uvedl analytik společnosti Provident Tomáš Černý. Větrací návyky mají Češi podle průzkumu většinou správné. Krátce a intenzivně větrá v zimě 61 procent lidí, třetina větrá namátkově, když si vzpomene. Neustále otevřenou ventilaci mají pouze čtyři procenta Čechů, řízené větrání zatím využívá jedno procento lidí.
(Zdroj: aktualne.cz)
květen 2025
T po út st čt so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má svátek Alexej
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
náš partner