Česká národní banka ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech
30.03.2023
Bankovní rada ČNB dnes podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech, na této úrovni je od loňského června. Rozhodnutí podpořilo šest členů rady, jeden navrhoval růst sazby o 0,25 procentního bodu. Podle guvernéra ČNB Aleše Michla bankovní rada na svém příštím jednání na počátku května zváží, zda sazby ponechat na současné výši, nebo je zvednout.
Analytici už ale další růst sazeb neočekávají. Ke snižování sazeb by podle nich mohla ČNB přistoupit nejdříve v srpnu.
Podle Michla se ale nemusí naplnit očekávání trhu, že sazby už jsou na vrcholu. "Jsme připraveni zvýšit sazby, zejména pokud vzroste riziko mzdově-inflační spirály," řekl Michl. Jako předčasné hodnotí i očekávání analytiků, že ČNB začne snižovat sazby od srpnového jednání bankovní rady. Zdůraznil, že na dnešním jednání nepadl žádný názor ohledně poklesu sazeb.
Michl uvedl, že ČNB je připravena bojovat proti inflaci, dokud se ji nepodaří stabilizovat na dvouprocentním cíli. V únoru byla meziroční inflace 16,7 procenta. Podle guvernéra proto zůstanou úrokové sazby po určitou dobu na relativně vysoké úrovni. Důležitým nástrojem pro boj proti inflaci bude podle Michla i nadále silná koruna. Bankovní rada dnes potvrdila závazek bránit nadměrným výkyvům jejího kurzu.
Zachování sazeb na současné úrovni trh očekával. "Inflace v únoru byla sice mírně vyšší, než se čekalo, ale na druhou stranu očekávání nenaplnila spotřeba domácností, která zpomalila stejně jako růst mezd v posledním čtvrtletí loňského roku. ČNB hraje do karet i stále relativně silná koruna," uvedl analytik Portu Marek Pokorný…
J
(Zdroj: eurozpravy.cz)
BOZP ve stavebnictví – prevence rizik
15.05.2017
Ve stavebnictví pracuje v ČR téměř 5 % ekonomicky činného obyvatelstva. Ve všech typech činností v tomto odvětví je vysoká míra rizika vzniku pracovních úrazů. Z toho důvodu také oblastní inspektoráty práce pravidelně v rámci kontrolní činnosti provádějí kontroly u stavebních organizací v souvislosti s plněním ostatních hlavních úkolů a v souvislosti s šetřením příčin smrtelných a závažných pracovních úrazů a šetřením přijatých podnětů.
Ve stavebnictví je největším problémem vysoká smrtelná a závažná úrazovost při pracích ve výškách. K závažným nedostatkům při provádění prací ve výškách patří nezajištění zaměstnanců proti pádu z výšky kolektivním zajištěním nebo OOPP. I v případech, kdy jsou zaměstnanci chráněni pomocnými technickými konstrukcemi proti pádu, vykazují tyto konstrukce hrubé nedostatky. Konstrukce nejsou dostatečně pevné, stabilní a odolné proti poškození a vnějším vlivům.
Velice častým jevem na našich stavbách je také práce více dodavatelů na společném pracovišti. Problémem při takovémto provádění stavebních prací je různá úroveň řízení BOZP u jednotlivých zhotovitelů na stavbách, nedostatečná koordinace provádění jednotlivých prací a nedostatečná vzájemná informovanost o rizicích na staveništích, kde pracuje více zhotovitelů. Bezpečnostní rizika plynoucí ze souběhu prací jsou zpravidla v zájmu dodržení termínů přehlížena.
S ohledem na poznatky orgánů inspekce práce z kontrol na úseku BOZP v posledních letech a na potřebu zajištění vyšší úrovně BOZP na staveništích v ČR, kde stále dochází ke vzniku velkého počtu pracovních úrazů a smrtelných pracovních úrazů, provedlo MPSV v loňském roce novelizaci NV č. 591/2006 Sb. Obsahem této novely (č. 136/2016 Sb.) byly jednak na změny, ke kterým došlo v oblasti BOZP na staveništích od účinnosti novely ZBOZP (č. 88/2016 Sb.), dále změny v návaznosti na technické normy uváděné v nařízení vlády, které již zastaraly, a proto bylo třeba v navrhovaném nařízení vlády zvolit jinou vhodnější úpravu odkazů na platné technické normy, a také zohlednění požadavku na úpravu některých příloh nařízení, aby došlo k zohlednění praktických zkušeností s úpravou (zejména u tzv. pracovních potápěčů). Nové nařízení vlády obsahuje i legislativně technické změny, kdy dochází k upřesnění některých nejednoznačných ustanovení nařízení vlády.
Poslední oblastí, kterou tato novela upravila a upřesnila, a to také z podnětu samotných zhotovitelů a koordinátorů, jsou požadavky na obsah a rozsah plánu bezpečnosti a ochrany zdraví při práci na staveništi, který se již podle stávající úpravy má zpracovávat už při přípravě stavby, a má být aktualizován v průběhu výstavby.
Začátek jara byl v Česku ve znamení nákupů
10.05.2017
Meziroční růst tržeb v maloobchodě v březnu zrychlil z únorových 0,6 procenta na 7,8 procenta bez očištění o kalendářní vlivy.
Za celé první čtvrtletí tržby stouply bez očištění oproti loňsku o 4,8 procenta. Oznámil to v úterý Český statistický úřad. Nejdynamičtější je stále růst internetového a zásilkového prodeje, kterému tržby v březnu stouply o 25,8 procenta. Růst tržeb ve srovnání s loňskem zrychlil i po očištění o kalendářní vlivy. V únoru činil 4,9 procenta a v březnu rovných sedm procent. Čtvrtletní očištěný růst dosáhl 5,1 procenta.
Jak si vedl začátkem jara zahraniční obchod?
10.05.2017
Zahraniční obchod skončil v březnu v přebytku 22,6 miliardy korun. To je o 1,7 miliardy korun lepší výsledek než ve stejném měsíci loňského roku.
Bilanci příznivě ovlivnil zejména růst přebytku obchodu se stroji a motorovými vozidly. Naopak negativní vliv mělo prohloubení deficitu obchodu s ropou a zemním plynem. Vyplývá to z v úterý zveřejněných předběžných výsledků Českého statistického úřadu. Dovoz i vývoz meziročně vzrostly. Export stoupl o 12,7 procenta na 329,9 miliardy korun a import o 13 procent na 307,3 miliardy korun.
Koruně pomohl výsledek francouzských voleb
09.05.2017
Zatímco začátkem minulého pracovního týdne se česká měna držela poblíž hladiny 26,90 koruny za euro, v úterý dopoledne vstupovala do dalšího zkráceného pracovního týdne téměř o třicet haléřů silnější. Pomohlo jí zejména vítězství proevropsky orientovaného centristy Emmanuela Macrona ve francouzských prezidentských volbách. Na domácí politický vývoj naopak česká měna téměř nereaguje. "Za o něco lepší náladou na koruně stojí několik vzájemně provázaných faktorů. Na prvním místě se ukazuje, že kombinace rizikových faktorů jako francouzské prezidentské volby a česká politicko-ústavní krize není pro korunu alespoň zatím dostatečným argumentem pro další ztráty," uvedl hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš.
Rychlé posílení české měny, ve které věřili před ukončením intervencí mnozí zahraniční spekulanti, ani prudké výkyvy kurzu, jež předpovídali analytici, se ale za měsíc od opuštění kurzového závazku nedostavily. Koruna se po 6. dubnu, kdy ČNB nechala poprvé po 3,5 roku utváření jejího kurzu vůči euru opět výhradně na poptávce a nabídce na trhu, pohybuje v úzkém pásmu 26,50 až 27,10 za euro. "ČNB umožnila do tuzemské ekonomiky v letošním roce přitéct extrémní objem spekulativního kapitálu v řádech desítek procent HDP. Koruna je tak extrémně překoupená a jejímu posílení brání postupné uzavírání pozic spekulativního kapitálu," uvedl hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler. Mezi investory, kteří ještě před koncem intervencí nakoupili českou měnu při kurzu 27 korun za euro nebo levněji, se nyní při každém výraznějším posílení měny najdou takoví, kteří chtějí svoje zisky vybrat. Koruny proto prodávají, a českou měnu tak znovu oslabují. "Prozatím se však z relativně poklidného vývoje kurzu koruny po exitu zdá, že spekulativní kapitál v tuzemské ekonomice poměrně trpělivě vyčkává. Jeho postupný odliv z Česka však bude posilování koruny v letošním roce zpomalovat," odhaduje Seidler.
zdroj: ihned.cz