Lex plyn prošel sněmovnou
Novela má Česku zajistit energetickou soběstačnost. Urychlit povolování nových paroplynových zdrojů energie má novela energetického zákona přezdívaná Lex plyn,...
Změna ceny po objednávce při nakupování přes e-shop
Při nakupování na e-shopu se spotřebitelé setkávají se situací, kdy se podnikatel po odeslání objednávky pokouší změnit cenu. Prodávající přitom odkazují...
Cena zlata překonala další rekord
Cena zlata stoupla na nový rekord nad 3200 dolarů (71 140 korun) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). K růstu zlata přispívá slabší dolar a eskalace obchodní...
Hypotéky v březnu posílily
Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypotéky za 32,8 miliardy korun, což je proti únoru nárůst o 29 procent. Nové úvěry bez refinancování stouply...
Češi vybrali na pomoc Barmě 1,2 milionu, další peníze...
Týden po ničivém zemětřesení v Barmě a Thajsku se ve veřejných sbírkách, které na pomoc lidem v postižených oblastech vyhlásily české neziskové organizace,...

Murphy radí

Murphyho rady

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud vás někdo upozorní, že se určitá věc kazí, nemá smysl měnit věc. Třeba se zbavit donašeče. Vyměnit lidí je přece mnohem snazší, než vyměnit věc.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho vynálezy

Lampičku na sluneční energii ocení každý, kdo hledá pod lampou tmu.

Než si začnete stříhat nehty, natřete je na červeně - snadněji je pak najdete na koberci.

Pokud nemáte čas na sprchování, jednoduše se obalte izolepou a pak ji odmotejte - špína se na ni nalepí.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákony a komentáře

O tom, jak věci vypadají, rozhoduje úhel pohledu. Co je dovoleno bohem, není dovoleno volům.

Nikdy není tak špatně, aby zítra nemohlo být hůř.

Když dva dělají totéž, výsledek je vždy jiný.

(Murphyho zrnká II)
Věci se kazí

Nezaměstnaný otec pěti dětí dá poslední peníze jasnovidke, aby mu vyveštila, jaká budoucnost ho čeká. Jasnovidka začne: Jste otcem tří dětí ... Ne tří, pěti - opravuje ji zákazník. To si myslíte vy.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákoník

Výhodně vyměním falešnou pětistovku za dvě pravé dvěstěkorunáčky. Zn..: Berte, dokud je v akci!

Mýlit se je lidské ale výsledek stojí za to.

Příroda fandí skrytým chybám.

(Murphyho zrnká II)

České firmy společnou evropskou měnu přijmout chtějí

01.03.2019 Euro nedávno oslavilo dvacáté narozeniny. Počet států, které jím platí, se rozrostl z původních jedenácti na dnešních devatenáct. Česko ale patnáct let po vstupu do unie stále zůstává stranou. Občané se dlouhodobě k otázce přijetí eura staví zamítavě, podnikatelé ho ale podporují.
Naposledy byla většina Čechů pro přijetí evropské měny před deseti lety. Tehdy se podle průzkumu Eurobarometr k této otázce souhlasně vyslovilo 61 procent dotázaných. Od té doby se však podpora jednotné evropské měny značně propadla. V nejaktuálnějším, loňském průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění byla pro nahrazení koruny pouhá pětina dotázaných. Firmy se ale na měnové otázky dívají jinak než občané. Z aktuální ankety HN mezi stovkou českých společností vyplynulo, že většina dotázaných přijetí eura podporuje hlavně kvůli snadnějšímu podnikání. Zavedení evropské měny v současnosti odmítá zhruba jeden z deseti oslovených zástupců byznysu.
(Zdroj: ihned.cz)

Praha je sedmým nejbohatším regionem EU

27.02.2019 Praha byla v roce 2017 sedmým nejbohatším regionem Evropské unie podle hrubého domácího produktu (HDP) přepočteného na obyvatele. Česká metropole obhájila pozici z roku 2016, kdy těsně před ní skončila Bratislava, která je nyní o příčku horší. Vyplývá to z údajů Eurostatu, které statistický úřad zveřejnil v úterý. Výrazně nejlépe je na tom stále bohatnoucí Londýn, jehož HDP představoval předloni 626 procent průměru EU. Mezi nejchudšími oblastmi figurují především bulharské regiony.
Na každého obyvatele české metropole připadá v porovnání s unijním průměrem 187 procent HDP. To je proti roku 2016 nárůst o pět procentních bodů. Před Prahou se kromě britského hlavního města umístil ještě Lucemburk s 253 procenty, jižní region Irska (220), Hamburk (202), Brusel (196) a východní Irsko se 189 procenty. Bratislava si proti minulé statistice o pět bodů pohoršila na 179 procent. Další české regiony za evropským průměrem zaostávají. Nejlépe mezi nimi dopadla oblast středních Čech představovaná Středočeským krajem s 84 procenty, následovaná jednaosmdesátiprocentním regionem Jihovýchod, jejž společně tvoří Jihomoravský kraj a Vysočina. Na opačném konci figuruje s 63 procenty region Severozápad tvořený Karlovarským a Ústeckým krajem.
(Zdroj: ihned.cz)

Rekordní cena za zpoždění

26.02.2019 Největší tuzemští dopravci loni vyplatili cestujícím rekordní odškodnění za zpoždění nebo zrušení svých spojů. České dráhy v roce 2018 na kompenzacích vyplatily 2,1 milionu korun, což bylo meziročně o 18,5 procenta více.
Konkurenční RegioJet pak vynaložil přes pět milionů korun, dopravce totiž poskytuje kompenzace nad rámec povinných odškodnění. Vyplývá to z pondělních vyjádření obou dopravců. Méně naopak loni vyplatil Leo Express. České dráhy se při vyplácení kompenzací řídí pravidly EU. Na čtvrtinu z ceny jízdného má cestující nárok při zpoždění od 60 do 119 minut, pokud cena jízdenky přesáhne 16 eur (asi 410 korun) u mezistátních spojů a 400 korun u vnitrostátních linek.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)

Meziroční růst cen oproti loňskému prosinci zrychlil

26.02.2019 Ceny průmyslových výrobců v Česku v lednu meziročně stouply o 2,9 procenta. Zelenina zdražila dokonce o 82,5 procenta. Zvýšily se i ceny v ostatních odvětvích, a to u zemědělských výrobců o 4,4 procenta, stavebních prací o rovná čtyři procenta a tržních služeb pro podniky o 2,7 procenta.
Oznámil to dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Téměř ve všech oblastech navíc meziroční růst cen oproti loňskému prosinci zrychlil. Výjimkou byly jen stavební práce, u kterých bylo zdražení v lednu stejné jako v prosinci.
(Zdroj: eurozpravy.cz)

Češi v zahraničních e-shopech utrácí stále více

25.02.2019 Češi loni v zahraničních e-shopech či při rezervacích ubytování a letenek utratili o 41 procent meziročně víc, celkem šlo o 41,8 miliardy korun. Vyplývá to ze statistik Sdružení pro bankovní karty. Průměrná hodnota jednoho nákupu ale v posledních letech klesla na loňských 772 korun, ještě v roce 2016 to bylo 1095 korun.
Podle průzkumu přepravní firmy DPD loni nakoupilo na zahraničních e-shopech 62 procent českých uživatelů internetu, což je o 11 procent více než v roce 2017. Evropský průměr je 58 procent. Češi si nejčastěji zboží nechávají dovézt z ostatních zemí Evropské unie (52 procent), nejčastěji z Německa, Velké Británie a ze Slovenska. Pokud zavítají na e-shopy mimo EU, převládají Čína (67 procent) a Spojené státy (26 procent). "Česká pobočka PayU má největší objem mezinárodních platebních transakcí se Slovenskem, Polskem, Maďarskem a Rumunskem," uvedla Barbora Tyllová z platební brány PayU. Ze zahraničních e-shopů se zvyšuje zejména obliba nakupování v čínských obchodech, jako jsou Aliexpress.com, Dresslink.com, dx.com či Tinydeal.com. Většinu zásilek tvoří ty, jejichž cena nepřekročila limit 22 eur (asi 563 korun) a nemusí z nich být odvedena DPH. Podle nedávného průzkumu pro společnost ESET jsou čínské e-shopy v popularitě na druhém místě za českými internetovými obchodníky.
(Zdroj: ihned.cz)
duben 2025
T po út st čt so ne
14 31 1 2 3 4 5 6
15 7 8 9 10 11 12 13
16 14 15 16 17 18 19 20
17 21 22 23 24 25 26 27
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
Dnes má svátek Blahoslav
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
náš partner