Česko přidá ovocnářům zasaženým mrazy sto milionů korun
16.07.2024
Česko doplní pomoc pro ovocnáře zasažené mrazy o sto milionů korun ze státního rozpočtu, informoval ministr zemědělství Marek Výborný na sítí X. Na částce se dohodl s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou. Většina peněz půjde pěstitelům ovoce, zhruba deset procent dostanou také školkaři.
Evropská komise už dříve navrhla uvolnit pro české pěstitele ovoce 15 milionů eur, tedy zhruba 378 milionů korun. "K evropské pomoci pro ovocnáře postižené mrazy přidáme po dohodě s ministrem Zbyňkem Stanjurou sto milionů korun z národních zdrojů. Budeme tak mít k dispozici téměř půl miliardy korun. Zhruba deset procent celkové částky půjde školkařům, zbytek pěstitelům ovoce," napsal Výborný na síti X. Všechny země mohli unijní podporu doplnit až o dvě stě procent z vnitrostátních prostředků.
Výborný (KDU-ČSL) už dříve řekl, že vláda počítá s uvolněním peněz pro zasažené ovocnáře ze státního rozpočtu, konkrétní částku ale chtěl ministr dohodnout až poté, co Evropská komise zveřejní výši unijní podpory. Komise v úterý navrhla uvolnit z rezerv 77 milionů eur (přes 1,9 miliardy korun) na podporu zemědělcům pěstujících ovoce, zeleninu a víno v Česku, v Rakousku a v Polsku. Členské státy návrh schválily.
Žádosti bude Česko přijímat nejspíš během září či října. Celkové ztráty českých ovocnářů na tržbách z úrody zničené mrazy budou podle odhadu přes 1,3 miliardy korun. Výborný upozornil na to, že nebude možné kompenzovat sto procent škod, peníze ale podle něj pomohou ovocnářům přečkat složité období. Platby farmářům v Česku, Rakousku a Polsku musí být podle Evropské komise provedeny do konce ledna 2025.
Podle odhadu sklizně k 15. červnu úroda ovoce v Česku kvůli silným jarním mrazům klesne v porovnání s pětiletým průměrem o 77 procent na 31 430 tun ze 138 963 tun. U jablek se čeká sklizeň pouhých 23 437 tun, což je v porovnání s pětiletým průměrem pokles 79 procent. Pěstitelé ovoce nevylučují, že propad úrody bude ještě vyšší. Dosud ovocnáři odhadovali, že by mohlo být až existenčně ohroženo kolem 500 z 800 pěstitelských podniků.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Česká ekonomika dál výrazně roste, tempo ale zpomaluje
16.05.2018
Růst HDP podle statistiků táhla výhradně zvyšující se domácí poptávka. Česká ekonomika v prvním čtvrtletí letošního roku zpomalila meziroční růst na 4,5 procenta z 5,5 procenta v loňském čtvrtém čtvrtletí. Mezičtvrtletně stoupl hrubý domácí produkt o 0,5 procenta.
Vyplývá to z předběžného odhadu HDP, který zveřejnil Český statistický úřad. Růst HDP podle statistiků táhla výhradně zvyšující se domácí poptávka. "Pokračoval významný růst výdajů domácností a investičních výdajů firem," uvedl ČSÚ. Podle něj se na tvorbě HDP kladně podepsala vedle průmyslu i většina odvětví služeb a dařilo se také stavebnictví.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Spolupráce na výstavbě metra D otevírá Pentě miliardový byznys
14.05.2018
V Praze se rýsuje hodně ambiciózní projekt. Novou linku metra D z Pankráce na Náměstí Míru plánuje dopravní podnik postavit společně se soukromým investorem - vybral si k tomu skupinu Penta, která díky spolupráci získá přístup k lukrativním parcelám a bude moci stavět přímo nad stanicemi metra. Městu tím řeší problém s výkupem pozemků pro výstupy z budoucího metra, který se mu dlouhodobě nedaří a zahájení stavby se kvůli tomu odkládá.
Nástup Penty to může rychle změnit. "Společný podnik nám pomůže urychlit výstavbu metra," říká ředitel dopravního podniku Martin Gillar. Soukromý investor by se podílel pouze na povrchové části projektu. Dopravce teď čeká na pokyn od města, až ho dostane, bude moci spolupráci s Pentou i samotnou výstavbu metra odstartovat. Magistrátní koalice složená z hnutí ANO, ČSSD a Trojkoalice měla rozhodnout už tento týden, radní však hlasování odložili. Členové Trojkoalice mají z projektu obavy, někteří z nich upozorňují, že město nad povrchovými částmi metra ztratí kontrolu a z projektu bude těžit především soukromý investor. Právnička Hana Marvanová, která je jedničkou Starostů pro komunální volby, dokonce plán označila za "potenciální novou Opencard". Penta se tak dostává do nepříjemné situace. Společnost, která je významným developerem a mimo to vlastníkem sázkové společnosti Fortuna či lékáren Dr. Max, se o partnerství s dopravním podnikem musela loni poprat s dalšími pěti významnými hráči na realitním trhu a splnit přitom přísná kritéria pro výběr. Dopravní podnik vybral právě ji, část pražských politiků ale spojení městské firmy se soukromým investorem kritizuje. Penta tak nemá jistotu, že vedení města její účast na stavbě metra schválí. Pokud se to však stane, dostane se k velmi lukrativnímu byznysu.
Inflace vzrostla na 1,9 procenta
11.05.2018
Meziroční růst spotřebitelských cen v dubnu zrychlil na 1,9 procenta z březnových 1,7 procenta. Rostly především ceny alkoholu a tabáku. Naopak ceny meziročně klesly v telekomunikačních službách nebo u odívání či obuvi. Informoval o tom ve čtvrtek Český statistický úřad.
V meziměsíčním srovnání se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,3 procenta. "Za meziměsíčním růstem stojí zejména zvýšení cen oděvů a obuvi, které v tomto období podražují pravidelně. Celkový vývoj dále ovlivnilo zvýšení cen nájemného, tabáku, alkoholu a pohonných hmot. Růst naopak brzdily nižší ceny potravin," uvedla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá. Ceny alkoholických nápojů meziročně stouply o 4,2 procenta a tabákových výrobků o 3,5 procenta. Nájemné podražilo o 2,6 procenta, vodné o 1,8 procenta, stočné o 1,3 procenta a elektřina o 2,8 procenta. V případě potravin meziročně podražila mouka o 14,4 procenta nebo vejce o 13,5 procenta. Naopak dolů tlačily meziroční inflaci ceny telefonních a faxových služeb, které klesly o dvě procenta. Pokles cen nastal také u odívání a obuvi a zemního plynu. V porovnání s březnem podražily oděvy o 2,9 procenta a obuv o 5,9 procenta. Ceny pohonných hmot stouply meziměsíčně o 1,3 procenta. Naopak meziměsíční pokles v dubnu nastal u potravin, kde byly nižší především ceny ovoce o 4,3 procenta a zeleniny o 3,6 procenta.
Zisk české Oberbank loni vzrostl na 287 milionů korun
11.05.2018
Česká pobočka Oberbank, bankovní dům z Horního Rakouska, loni zvýšila v Česku zisk skoro o 13 procent na 287 milionů korun. Banka vstoupila na český trh v roce 2004 koupí pobočky Sparkasse Mühlviertel – West banka, což byla regionální banka v jižních Čechách. Počtem svých klientů je ale v Česku malá, má zhruba 13 tisíc individuálních a tři tisíce firemních klientů.
Hlavním zdrojem zisku jsou úvěry malým a středním firmám a nadprůměrně vydělávajícím lidem a to, že celý svůj provoz v Česku zajišťuje s poměrně malým počtem zaměstnanců. A na tuto strategii sází i ve své střednědobé strategii. Potvrzují to člen představenstva rakouského koncernu Josef Weissel a Robert Pokorný, ředitel české pobočky Oberbank. Za hlavní pilíř byznys modelu Oberbank přitom označili individuální přístup ke klientovi a rozvoj pobočkové sítě. "Klient si přeje mít svého osobního poradce na místě, kde podniká. Proto v našem modelu na rozdíl od většiny bank, které pobočkovou síť zmenšují, sázíme na další pozvolné rozšiřování poboček," uvedl Weissel. V nejbližších dnech Oberbank v pražském Karlíně otevře už svou 21. pobočku v rámci Česka.