Česko přidá ovocnářům zasaženým mrazy sto milionů korun
16.07.2024
Česko doplní pomoc pro ovocnáře zasažené mrazy o sto milionů korun ze státního rozpočtu, informoval ministr zemědělství Marek Výborný na sítí X. Na částce se dohodl s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou. Většina peněz půjde pěstitelům ovoce, zhruba deset procent dostanou také školkaři.
Evropská komise už dříve navrhla uvolnit pro české pěstitele ovoce 15 milionů eur, tedy zhruba 378 milionů korun. "K evropské pomoci pro ovocnáře postižené mrazy přidáme po dohodě s ministrem Zbyňkem Stanjurou sto milionů korun z národních zdrojů. Budeme tak mít k dispozici téměř půl miliardy korun. Zhruba deset procent celkové částky půjde školkařům, zbytek pěstitelům ovoce," napsal Výborný na síti X. Všechny země mohli unijní podporu doplnit až o dvě stě procent z vnitrostátních prostředků.
Výborný (KDU-ČSL) už dříve řekl, že vláda počítá s uvolněním peněz pro zasažené ovocnáře ze státního rozpočtu, konkrétní částku ale chtěl ministr dohodnout až poté, co Evropská komise zveřejní výši unijní podpory. Komise v úterý navrhla uvolnit z rezerv 77 milionů eur (přes 1,9 miliardy korun) na podporu zemědělcům pěstujících ovoce, zeleninu a víno v Česku, v Rakousku a v Polsku. Členské státy návrh schválily.
Žádosti bude Česko přijímat nejspíš během září či října. Celkové ztráty českých ovocnářů na tržbách z úrody zničené mrazy budou podle odhadu přes 1,3 miliardy korun. Výborný upozornil na to, že nebude možné kompenzovat sto procent škod, peníze ale podle něj pomohou ovocnářům přečkat složité období. Platby farmářům v Česku, Rakousku a Polsku musí být podle Evropské komise provedeny do konce ledna 2025.
Podle odhadu sklizně k 15. červnu úroda ovoce v Česku kvůli silným jarním mrazům klesne v porovnání s pětiletým průměrem o 77 procent na 31 430 tun ze 138 963 tun. U jablek se čeká sklizeň pouhých 23 437 tun, což je v porovnání s pětiletým průměrem pokles 79 procent. Pěstitelé ovoce nevylučují, že propad úrody bude ještě vyšší. Dosud ovocnáři odhadovali, že by mohlo být až existenčně ohroženo kolem 500 z 800 pěstitelských podniků.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Největší pracovní veletrh Profesia Days odstartuje v Letňanech
20.10.2017
Podzim na výstavišti PVA Expo Praha Letňany patří již tradičně největšímu kariérnímu veletrhu Profesia Days. Letošní 7. ročník, který startuje přesně za týden, nabídne jako obvykle možnost setkání se zaměstnavateli z nejrůznějších oborů, včetně zástupců Ministerstva práce a sociálních věcí, Úřadu práce ČR či ČSSZ.
„V době, kdy má Česká republika historicky nejnižší nezaměstnanost, roste tlak na zaměstnavatele, aby vytvářeli lepší pracovní podmínky. Veletrh je pro ně příležitostí nabídnout lidem lepší práci. Také MPSV se zde chce prezentovat jako zaměstnavatel, který nabízí stabilní a perspektivní zaměstnání ve státní správě,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.
Ministerstvo práce prostřednictvím Operačního programu Zaměstnanost financuje řadu projektů, jejichž cílem je zvýšit zaměstnanost a odstranit bariéry na trhu práce. Návštěvníkům tak budou k dispozici i informace o možnostech získání dotace z tohoto programu. Zájemci mohou s odborníky konzultovat své životopisy, zúčastnit se praktických workshopů nebo přednášek zaměřených na osobní rozvoj, rozjezd podnikání a mnoho dalšího.
Na místě budou i zástupci Úřadu práce ČR a Evropských služeb zaměstnanosti (EURES ČR). Obracet se na ně mohou jak zaměstnavatelé, kteří hledají vhodné kandidáty ze zahraničí, tak i ti, kteří práci či stáž hledají nebo třeba uvažují o změně. Velkým přínosem pro účastníky veletrhu budou zahraniční poradci sítě EURES z Německa, Rakouska, Lotyšska, Itálie a Polska. Jejich hlavním cílem je nejen navázat spolupráci a podporu zaměstnavatelů v České republice, ale také nabídnout účastníkům veletrhu formou individuálních konzultací informace o životních a pracovních podmínkách v dané zemi.„
Mezinárodní veletrhy práce nabízejí příležitost k neformálnímu setkání zájemců o práci v zahraničí a zaměstnavatelů. Práce v zahraničí je zkušeností, kterou člověk může zúročit po návratu do ČR a obohatit tak nejen svůj osobní, ale hlavně profesní život. Bonusem pak je prohloubení nebo získání znalosti cizího jazyka,“ řekla generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková. „Česká správa sociálního zabezpečení se tentokrát představí v roli velkého a stabilního zaměstnavatele, který zájemcům s praxí i z řad absolventů nabídne perspektivní zaměstnání – od administrativních či úzce specializovaných odborných pozic přes právníky, IT odborníky a systémové inženýry po lékaře. Chybět nebudou ani odborníci na důchody, aby návštěvníkům veletrhu poskytli konzultaci k jejich budoucím důchodovým záležitostem,“ sdělil zastupující ředitel ČSSZ Petr Hejduk.
Veletrh se koná ve dnech 25. a 26. října, vstup je zdarma. Loni ho navštívilo přes 11 tisíc lidí, z nichž více než třetina byla nezaměstnaných, necelá třetina pracujících a zbytek tvořili studenti nebo absolventi.
Dodání stavebního pozemku
18.10.2017
Obchodní společnost, která je plátcem daně, je vlastníkem pozemků, které jsou podle územního plánu obce určeny k výstavbě bytových domů. V letech 2014 až 2015 vybudovala společnost na těchto pozemcích páteřní inženýrské sítě, které umožňují na okolních pozemcích výstavbu.
Společnost tyto pozemky v roce 2017 prodává, jejich prodej bude dodáním stavebního pozemku podle § 56 odst. 2 písm. a) zákona o DPH, tj. zdanitelným plněním v základní sazbě daně 21 %, přestože tyto pozemky budou nezastavěné a nebude k nim vydáno stavební povolení. Prodávající sjednal s kupujícím, který je plátcem daně, celkovou kupní cenu za pozemky ve výši 7 000 000 Kč včetně daně. Kupující zaplatil dne 20. 7. 2017 zálohu ve výši 2 000 000 Kč, v úrovni včetně daně. Z této částky jako zálohy na kupní cenu, vznikla podle § 20a zákona o DPH prodávajícímu povinnost přiznat daň na výstupu při základní sazbě daně 21 % ve výši 347 000 Kč (2 000 000 × 0,1736). Tuto částku přizná prodávající v ř. 1 přiznání za červenec 2017 a uvede v části A.4 kontrolního hlášení za červenec 2017 a vystaví kupujícím na tuto zálohu daňový doklad, na jehož základě si bude moci kupující nárokovat odpočet daně. K předání a převzetí pozemků dojde 2. 9. 2017, a to před doručením vyrozumění, ve kterém je uveden den zápisu změny vlastnického práva. K tomuto dni vzniká prodávajícímu povinnost přiznat daň na výstupu z doplatku kupní ceny ve 5 000 000 Kč včetně daně. Při základní sazbě daně 21 % bude daň z doplatku činit 868 000 Kč (5 000 000 × 0,1736). Tuto částku přizná prodávající v ř. 1 přiznání za září 2017 a uvede v části A.4 kontrolního hlášení za září 2017 a vystaví kupujícím na tento doplatek daňový doklad, na jehož základě si bude moci kupující nárokovat odpočet daně.
Místo plnění u dodání nemovitých věcí a stavebních a montážních prací
18.10.2017
Místo plnění v systému DPH v Evropské unii určuje prakticky „místo zdanění“, tj. stát, v němž má být přiznána daň či přiznáno uskutečnění plnění, a to podle předpisů platných v zemi, kde je místo plnění. Pravidla pro stanovení místa plnění pro jednotlivé typy zdanitelných plnění vyplývají z čl. 31 až 61 směrnice o DPH.
Z těchto pravidel vyplývá také úprava místa plnění v zákoně o DPH platném pro Českou republiku. Pravidla pro stanovení místa plnění při dodání zboží jsou stanovena v § 7 až 8 zákona o DPH, místo plnění při poskytnutí služby v § 9 až 10i zákona o DPH, místo plnění při pořízení zboží z jiného členského státu je stanoveno v § 11 zákona o DPH a místo plnění při dovozu zboží v § 12 zákona o DPH. Podrobněji jsou pravidla pro stanovení místa plnění u služeb upravena v Nařízení rady (EU) č. 282/¬2011, kterým se stanoví prováděcí opatření ke směrnici o DPH. Novelou zákona o DPH s účinností od 1. 7. 2017 bylo doplněno, že plátce nebude muset uplatňovat nárok na odpočet daně vzniklý v předchozím kalendářním roce pouze v dodatečném daňovém přiznání v případech, kdy má u přijatého zdanitelného plnění nárok na odpočet daně v krácené výši a příslušný vypořádací koeficient pro krácení nároku se podle § 76 odst. 5 zákona o DPH považuje za roven 100 %, tj. činí 95 % nebo více.
Každá pátá faktura v ČR není zaplacená včas
17.10.2017
Průzkum ukázal, že v Česku není pětina faktur za koupené zboží či služby zaplacená včas. Mnoho podnikatelů neplatí záměrně a spoléhá na to, že závazky budou promlčeny.
Ve východní Evropě je neuhrazená každá čtvrtá zakázka, zatímco u západních sousedů jsou výsledky podobné těm českým, ukázal průzkum ve 3 200 firmách z 16 evropských zemí. Nejčastěji podnikatelé uvádějí jako možný důvod špatné platební morálky druhotnou platební neschopnost. Faktury tedy neplatí, protože jim dluží jejich odběratelé. Problém to je pro 70 procent českých podniků a horší situace je jen ve Španělsku (73 procent) a Rumunsku (80 procent).
(Zdroj: ekonomika.eurozpravy.cz)