Česko přidá ovocnářům zasaženým mrazy sto milionů korun
16.07.2024
Česko doplní pomoc pro ovocnáře zasažené mrazy o sto milionů korun ze státního rozpočtu, informoval ministr zemědělství Marek Výborný na sítí X. Na částce se dohodl s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou. Většina peněz půjde pěstitelům ovoce, zhruba deset procent dostanou také školkaři.
Evropská komise už dříve navrhla uvolnit pro české pěstitele ovoce 15 milionů eur, tedy zhruba 378 milionů korun. "K evropské pomoci pro ovocnáře postižené mrazy přidáme po dohodě s ministrem Zbyňkem Stanjurou sto milionů korun z národních zdrojů. Budeme tak mít k dispozici téměř půl miliardy korun. Zhruba deset procent celkové částky půjde školkařům, zbytek pěstitelům ovoce," napsal Výborný na síti X. Všechny země mohli unijní podporu doplnit až o dvě stě procent z vnitrostátních prostředků.
Výborný (KDU-ČSL) už dříve řekl, že vláda počítá s uvolněním peněz pro zasažené ovocnáře ze státního rozpočtu, konkrétní částku ale chtěl ministr dohodnout až poté, co Evropská komise zveřejní výši unijní podpory. Komise v úterý navrhla uvolnit z rezerv 77 milionů eur (přes 1,9 miliardy korun) na podporu zemědělcům pěstujících ovoce, zeleninu a víno v Česku, v Rakousku a v Polsku. Členské státy návrh schválily.
Žádosti bude Česko přijímat nejspíš během září či října. Celkové ztráty českých ovocnářů na tržbách z úrody zničené mrazy budou podle odhadu přes 1,3 miliardy korun. Výborný upozornil na to, že nebude možné kompenzovat sto procent škod, peníze ale podle něj pomohou ovocnářům přečkat složité období. Platby farmářům v Česku, Rakousku a Polsku musí být podle Evropské komise provedeny do konce ledna 2025.
Podle odhadu sklizně k 15. červnu úroda ovoce v Česku kvůli silným jarním mrazům klesne v porovnání s pětiletým průměrem o 77 procent na 31 430 tun ze 138 963 tun. U jablek se čeká sklizeň pouhých 23 437 tun, což je v porovnání s pětiletým průměrem pokles 79 procent. Pěstitelé ovoce nevylučují, že propad úrody bude ještě vyšší. Dosud ovocnáři odhadovali, že by mohlo být až existenčně ohroženo kolem 500 z 800 pěstitelských podniků.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Státní dluh klesl na nejnižší úroveň od roku 2011
05.10.2017
Státní dluh za tři čtvrtletí letošního roku klesl o 3,3 miliardy korun na 1,61 bilionu korun.
Je tak nejnižší od roku 2011, informovalo dnes ministerstvo financí. Na každého Čecha hypoteticky připadá dluh zhruba 152 000 korun.
Zdroj: https://zpravy.aktualne.cz/
Česká měna posiluje nejvíc na světě
04.10.2017
Drží se pod 26 korunami za euro. Jedno euro bylo možné v úterý odpoledne na mezibankovním trhu pořídit za zhruba 25,92 koruny.
Udržet se pod hranicí 26 korun za euro pomáhá české měně očekávání dalšího růstu sazeb ČNB. Ekonomové očekávají, že do konce příštího roku by se kurz mohl dostat až k 25 korunám za euro.
Zdroj: https://zpravy.aktualne.cz/
Od listopadu se zvýší platy ve veřejné sféře
04.10.2017
Vláda svým nařízením schválila navýšení platových tarifů zaměstnanců ve veřejných službách a správě.
Zaměstnanci ve veřejné správě, členové bezpečnostních sborů, tedy policisté, hasiči, celníci, příslušníci vězeňské služby, ale i vojáci dostanou od 1. listopadu přidáno o 10 procent. Pedagogičtí zaměstnanci v regionálním školství si polepší o 15 procent. Zvýšení se týká přibližně 628 tisíců lidí, včetně zaměstnanců v sociálních službách, kultuře a různých úrovních úřadů. Zaměstnanci ve zdravotních službách dostanou přidáno o deset procent od 1. ledna 2018, protože jsou jejich platy vázány na úhradovou vyhlášku vydávanou vždy pro celý kalendářní rok.
Průměrný plat loni činil 29 501 Kč, za poslední tři roky se zvedl zhruba o 3 500 Kč. Průměrný výdělek zahrnuje tarif i všechny odměny, náhrady a příplatky, které představují velkou část hrubého platu.
Tarif se podle profesí pohybuje od skoro poloviny do téměř tří čtvrtin vydělané částky, nejvyšší je u učitelek a učitelů. Průměrná mzda podle údajů ČSÚ činila v druhém čtvrtletí letošního roku 29 346 korun.
Platy policistů, hasičů a dalších členů bezpečnostních sborů se naposledy zvyšovaly o desetinu v červenci letošního roku. Současná vláda premiéra Bohuslava Sobotky bezpečnostním sborům již přidala 25 procent, což představuje průměrně 5000 korun hrubého na osobu. Policistů je cca 40 tisíc a hasičů necelých 10 tisíc. Průměrný plat v těchto složkách byl před zvýšením kolem 35.000 korun.
Ze systémových důvodů dochází také k 25procentnímu navýšení horní hranice rozpětí pro určení výše příplatku za práci ve ztíženém pracovním prostředí a horních hranic rozpětí u skupin prací stanovených pro účely zvláštního příplatku. Mění se rovněž okruh titulů pro poskytování zvláštního příplatku. U zaměstnanců poskytovatelů zdravotních služeb, jejichž platy jsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, nebude zvýšení platových tarifů realizováno z důvodu odlišného zdroje finančních prostředků na platy od1. listopadu 2017, ale od 1. ledna 2018. Financování platů ve zdravotnictví je navázáno na úhradovou vyhlášku vydávanou vždy pro celý kalendářní rok, proto k navýšení platových tarifů těchto zaměstnanců dojde až ve vazbě na vydání
tohoto předpisu pro rok 2018. Státní rozpočet bude přidání v posledních dvou měsících roku stát 2,54 mld. Kč, v příštím roce pak 15,2 mld. Kč.
zdroj:
http://www.mpsv.cz/files/clanky/31625/TZ_-_Od_listopadu_se_zvysi_platy_ve_verejne_sfere.pdf
MPSV otevře Kontaktní centrum sociálního bydlení
03.10.2017
Ministerstvo práce a sociálních věcí otevře v říjnu v Praze Kontaktní centrum sociálního bydlení. Obracet se na něj mohou občané, obce i neziskové organizace s dotazy a žádostmi o podporu a radu, jak postupovat při budování sociálního bydlení.
V rámci projektu „Podpora sociálního bydlení“ spolupracuje MPSV se šestnácti obcemi a už více než rok jim poskytuje podporu v oblasti sociálního bydlení a sociální práce. Tyto služby prostřednictvím kontaktního centra nyní rozšiřujeme v rámci celé ČR.
„Podporujeme obce ve snaze o zapojení do systému sociálního bydlení a otevření kontaktního centra je dalším krokem ke zlepšení podmínek pro bydlení a v boji s nedostatkem nájemních bytů pro potřebné lidi. Musíme podporovat ty nejzranitelnější skupiny obyvatel, jako jsou například rodiny s dětmi, samoživitelky nebo senioři,“ řekla ministryně Michaela Marksová.
Projekt „Podpora sociálního bydlení“ je financován z e státního rozpočtu a ESF. V rámci projektu MPSV otevře Kontaktní centrum sociálního bydlení, které zájemcům poradí, jak nejlépe zavádět sociální bydlení, jakou formu zvolit, kde je možné získat finanční prostředky nebo jak efektivně hodnotit bytovou nouzi lidí, kteří žádají o sociální bydlení.
Občané se dozvědí, na koho se obrátit, pokud mají problém s bydlením a co jim nabízí stát a obce při řešení náročných životních situací, které jsou s bydlením spojené.
K dispozici budou zájemcům i metodické podklady a výsledky analýz v oblasti sociální politiky a sociálního bydlení. Tyto aktivity jsou v souladu s implementací vládou schválené Koncepce sociálního bydlení České republiky 2015 – 2025.
Díky projektu se budou moct všichni zájemci seznámit s modely sociálního bydlení a praxí šestnácti zapojených obcí, kterými jsou Brno, Chomutov, Jindřichův Hradec, Kadaň, Křižánky, Most, Ostrava, Otrokovice, Pardubice, Plzeň, Praha 7, Praha 14, Štětí, Velké Hamry, Veselíčko a Vír. Tyto obce představují 11 procent populace České republiky.
Kontaktní centrum je možné oslovit kdykoliv na e-mailové adrese socialni.bydleni@mpsv.cz nebo telefonicky na čísle +420 778 455 761, a to v rámci konzultačních hodin, které jsou vždy v pondělí od 12 do 16 hodin, ve středu a v pátek od 9 do 13 hodin (viz www.mpsv.cz/cs/26048).
Pro případné individuální konzultace je nutné sjednat si osobní schůzku předem. Kontaktní centrum se nachází v Praze na adrese Na Maninách 876/7 v Holešovicích. Pracovníci kontaktního centra jsou také připraveni dohodnout se na jednání mimo pražskou kancelář.
Zdroj: http://www.mpsv.cz/files/clanky/31664/MPSV_otevre_Kontaktni_centrum_socialniho_bydleni.pdf