Česko vyvezlo loni do USA hliník za 872 milionů korun a ocel za 614 milionů
12.02.2025
Hodnota hliníku a výrobků z něj, které Česko loni vyvezlo do USA, činila 872 milionů korun. Oceli a ocelových výrobků do Spojených států směřovalo za zhruba 614 milionů korun. S odkazem na data ministerstva průmyslu a obchodu to na svém webu uvedl Svaz průmyslu a dopravy (SP).
Přímý dopad nových cel na hliník a ocel, které oznámil americký prezident Donald Trump, by podle svazu měl být nižší než v roce 2018. Trump podle agentury AP odstranil výjimky ze svých cel na ocel z roku 2018, což znamená, že na veškerý dovoz oceli se bude vztahovat minimálně pětadvacetiprocentní clo. U cel na hliník zvýšil tarif z deseti na 25 procent. Nově podepsané dokumenty o změně Trumpových nařízení z prvního období v Bílém domě vstoupí v platnost 12. března. Cla Trump zavedl už za svého prvního funkčního období. Tehdy se vývoz těchto surovin z EU do USA snížil na polovinu, uvedla agentura DPA.
Zavedení nových cel by podle SP mohlo narušit dodavatelské řetězce v Evropě a zvýšit náklady na výrobu. USA pro Evropu představují druhé největší odbytiště oceli, loni tam směřovalo 2,23 milionu tun hotových ocelových výrobků. Největším trhem je pro Evropu Turecko.
Předsedkyně Ocelářské unie Marcela Kubalová už dříve řekla, že Česko do Spojených států příliš ocelových výrobků nevyváží. Českou ocel ale podle ní odebírají jiné evropské země, které ji zpracovávají a do USA následně exportují.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Lidé za elektřinu a plyn ušetří, státem určovaná část ceny ale stoupne
04.12.2024
Koncové ceny energií pro všechny odběratele podle Energetického regulačního úřadu (ERÚ) v příštím roce klesnou. Elektřina pro průměrnou domácnost meziročně zlevní o 10,1 procenta, plyn o 8,5 procenta, odhadl. Regulovaná složka ceny, kterou určuje stát, přitom v příštím roce pro domácnosti o jednotky procent vzroste.
U elektřiny o 1,4 procenta, u plynu o 8,6 procenta, což znamená nárůst o desítky korun za spotřebovanou megawatthodinu (MWh). Na tiskové konferenci to uvedl předseda Rady ERÚ Stanislav Trávníček. Výsledné ceny energií tak klesnou díky zlevňování u dodavatelů.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Ceny energií se příští rok změní, distributoři zveřejnili nové ceníky
18.11.2024
Od začátku roku 2025 mohou domácnosti v České republice očekávat úlevy v nákladech na elektřinu a plyn, protože několik hlavních dodavatelů energií ohlásilo snižování cen nefixovaných produktů. Tento krok přichází po několika letech rostoucích cen energií, které byly zátěží pro mnohé domácnosti, a je tak vítanou úlevou.
Společnost ČEZ ohlásila, že od 1. ledna sníží cenu elektřiny v nejběžnější sazbě D02, která se vztahuje na odběratele, kteří elektřinou nejen svítí, ale také vaří. Cena klesne o přibližně šest procent, což znamená, že za megawatthodinu (MWh) zákazníci zaplatí 4 099 Kč. Podobně dojde ke snížení cen u plynu na dobu neurčitou o devět procent. Tato změna bude automatická a zahrne přibližně 1,7 milionu lidí, což by mělo přinést významnou finanční úlevu.
Innogy, další velký dodavatel energií, snižuje ceny už od 1. prosince 2024. U silové elektřiny ve vysokém tarifu dojde ke snížení ceny o 300 Kč za MWh, což znamená pokles na 3 924 Kč. U plynu se cena sníží o 30 haléřů za kilowatthodinu (kWh), což představuje přibližně 300 Kč na MWh. Pro zákazníky Innogy to znamená přímou úsporu, která může být výrazná zejména při vyšší spotřebě.
Společnost E.ON rovněž potvrdila snížení cen od ledna 2025. V distribuční sazbě D02d, která je nejrozšířenější, budou zákazníci nově platit 3 933 Kč za MWh, což představuje úsporu přes 800 Kč oproti současným cenám. Radek Fišer, vedoucí prodeje elektřiny pro domácnosti v E.ON, uvedl, že zákazníci nemusí pro získání této slevy nic dělat, protože snížení cen proběhne automaticky a dojde i k úpravě záloh.
Další dodavatel energií, společnost MND, se rovněž připojuje k trendu snižování cen. Domácnosti s běžným ceníkem a věrnostní prémií 6 %, které vytápějí plynem s roční spotřebou 10 MWh, by měly za rok ušetřit celkem 3 200 Kč. Cena elektřiny v sazbě D02d se také sníží, a to z 4 544 Kč na 4 074 Kč za MWh, což představuje pokles o 470 Kč.
PRE (Pražská energetika) už ceny snížila od září 2024, přičemž u elektřiny v sazbě D02d bude cena za kilowatthodinu 3,20 Kč bez DPH, což by mělo přinést roční úsporu průměrně 1 200 Kč. Cena plynu se snížila z 1,74 na 1,45 koruny za MWh, a domácnosti, které používají plyn k vytápění, by měly ročně ušetřit až 6 000 Kč.
S
V Česku roste energetická chudoba
13.11.2024
Milion lidí má problém zaplatit účty za topení, nemohou si dovolit dostatečně topit, dluží na energiích či za ně utratí víc než dvě pětiny svého čistého příjmu. Zatímco v roce 2020 jich bylo asi 770 tisíc, loni už 1,3 milionu. Uvádí to česká zpráva Powerty Watch 2024, kterou na tiskové konferenci představili zástupci české části Evropské sítě proti chudobě a sociálnímu vyloučení. Ta sleduje v jednotlivých zemích výskyt chudoby a vyloučení a dopady sociální politiky, podle toho pak připravuje svá doporučení. Česká zpráva shrnuje výsledky domácích analýz a studií od loňského podzimu.
"Můžeme konstatovat, že se každý rok situace zhoršuje. Chtěli jsme upozornit na to, že data jsou alarmující. Stále více lidí zůstává bez tepla a světla. Zadlužují se, v předlužených rodinách jsou děti. Je těžké pomoci, protože nefunguje dávkový systém, zabydlování, lidé se točí v azylových domech," uvedla jedna ze spoluautorů zprávy Iva Kuchyňková z Charity.
Letošní zpráva se zaměřuje na energetickou chudobu, kdy má domácnost problém zajistit topení či ohřev vody. Podle jedné ze studií se to týká lidí z pětiny nejchudších domácností, kteří si nemohou dovolit dostatečně topit, dluží za energie či za ně utratí přes pětinu svého čistého příjmu. V roce 2020 bylo v takové situaci 440 tisíc domácností, v nichž žilo 770 tisíc osob. Loni to bylo 690 tisíc domácností s 1,3 milionu členů. Důvodem jsou nízké výdělky, vysoké ceny energií i nízká energetická účinnost, uvádí zpráva.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Máslo v Česku zdražuje nejvíce v celé EU
13.11.2024
Podle nejnovějších dat Eurostatu zdražuje máslo v Česku vůbec nejvýrazněji v celé EU. Letos v září jeho cena narůstala meziročně o 42,5 procenta, což bylo více než v kterékoli jiné zemi EU. Průměr za celou EU činil pouze 13,7 procenta meziročního cenového nárůstu.
Druhým nejvýraznějším tempem rostly v září ceny másla na Slovensku, a to o 35,2. Ve všech dalších zemích EU, kde k nárůstu ceny másla došlo, už ale byl pod 30 procentní úrovní. V Německu ještě činil nárůst 29,3 procenta. Ve všech ostatních zemích EU ceny másla ale už rostly méně než polovičním tempem než v Česku, tedy tempem nižším než zhruba 21procentním. Anebo dokonce stagnovaly či klesaly – třeba v Rumunsku cena másla klesala o 10,5 procenta. I v některých Česku blízkých zemích je růst cen jen zlomkem českého nárůstu. Třeba v Maďarsku ceny rostly o 3,6 procenta, tedy zhruba dvanáctkrát pomaleji. Příkladem země, kde ceny másla stagnovaly, je Řecko. Přitom Řecko spolu s Českem vykazuje dlouhodobě nejnižší tučnost nadojeného mléka v EU. I když je tedy tučnost českého mléka slabá, evidentně nemůže vysvětlit tak dramatický nárůst tuzemské ceny másla.
S