Česku chybí lékaři i zubaři
20.12.2022
Pro dostatečné pokrytí zdravotní péče v Česku chybí podle Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) 64 zubařů, 68 praktických lékařů pro děti a 52 lékařů pro dospělé. Mapu oblastí, ve kterých nabízí možnost uzavřít s lékařem novou smlouvu, pojišťovna zveřejnila na webu. Zlepšit dostupnost péče v regionech mají i krajské pracovní skupiny, v nichž zasedají zástupci krajského úřadu, pojišťovny a zástupců péče. Praktických lékařů pro děti a dorost působí v ČR podle předsedy správní rady VZP Toma Philippa (KDU-ČSL) zhruba 2500. Podle mapy VZP chybí například ve všech regionech Karlovarského kraje kromě Ostrova a okolí, v regionech v severní polovině Středočeského kraje a dále v oblasti Říčan, Kutné Hory, Vlašimi a Sedlčan.
Naopak uspokojená je podle VZP poptávka v celém Jihočeském, Zlínském a většině Plzeňského či Pardubického kraje. Stomatology poptává největší pojišťovna podle mapy hlavně v severním pohraničí od Děčínska po Tanvald včetně Šluknovského a Frýdlantského výběžku, ve většině regionů Moravskoslezského kraje a v regionech na pomezí Středočeského a Ústeckého kraje nebo kolem Tábora na hranici středních a jižních Čech. Bez potřeby nových smluv je podle VZP Olomoucký, Zlínský a většina Jihomoravského kraje či Vysočiny.
Zubařů je podle Philippa v ČR asi 5000 až 8000. Praktičtí lékaři pro dospělé, kterých je dohromady kolem 5000, chybí podle mapy VZP zejména na pomezí Karlovarského, Ústeckého a Středočeského kraje, v okrajových oblastech Vysočiny a jim přilehlých regionech jižních a středních Čech nebo v severních výběžcích Čech a Moravy. Jen jeden region s potřebou nového praktického lékaře má Pardubický a Královéhradecký kraj, a to Králíky a Trutnov.
Kritéria pro dostupnost zdravotní péče v ČR určuje nařízení vlády. Podle něj by lidé ke svému praktickému lékaři pro děti či dospělé, zubaři či gynekologovi měli cestovat maximálně 35 minut.
S
(Zdroj: eurozpravy.cz)
Dluh obyvatel Česka se meziročně zvýšil o 314 miliard
24.11.2021
Celkový dluh obyvatel ČR dosahoval na konci třetího čtvrtletí 2,87 bilionu korun a meziročně se tak zvýšil o 314 miliard. To je nejvíce od začátku fungování registrů před 20 lety. Vyplývá to z údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací.
Za vysokým nárůstem stojí především úvěry na bydlení, jejichž objem se zvýšil o 307 miliard na 2,37 bilionu korun. Dluh z úvěrů na spotřebu vzrostl meziročně o sedm miliard a poprvé přesáhl půl bilionu korun.
Zároveň se opět snížil počet lidí, kteří nezvládají splácet své úvěry, klesá také objem nespláceného dluhu na bydlení. Naopak objem nespláceného dluhu na spotřebu se zvyšuje od poloviny loňského roku.
Během tří čtvrtletí letošního roku vzrostlo zadlužení obyvatel o 267 miliard korun, téměř stejně jako v letech 2019 a 2020 dohromady, kdy se zvýšilo o 287 miliard. "Za růstem dluhu stojí rekordní poptávka po úvěrech na bydlení. Především ve druhém a třetím čtvrtletí se objem dluhu z úvěrů na bydlení zvyšoval dosud nevídaným tempem," uvedla výkonná ředitelka Bankovního registru Lenka Novotná. Na konci roku by podle ní mohl meziroční nárůst celkového dluhu dosáhnout i 350 miliard.
V
Nemovitosti jsou nejdražší v historii HB Indexu
22.11.2021
Vysoká inflace v Česku a obava, že příští rok bude její růst ještě větší, žene ceny nemovitostí do rekordních výšin. Ceny bytů podle pravidelného HB Indexu od Hypoteční banky stouply v letošním třetím čtvrtletí o pět procent. V meziročním srovnání vůbec nejvíc zdražily pozemky –téměř o 22 procent. Zájem Čechů o hypotéky je přesto vysoký, jde ale hlavně o investiční nákupy.
Podle Hypoteční banky bude tempo růstu cen pokračovat ještě do konce roku, pak už se na hypotečním trhu projeví rychlý nárůst úrokových sazeb. „V příštím roce předpokládáme zpomalení poptávky po bydlení, a tedy i zpomalení růstu cen,“ řekl Jiří Feix, předseda představenstva Hypoteční banky a ČSOB Stavební spořitelny. Snižování cen ale Feix nečeká, protože nabídka nemovitostí zůstává nízká, zvyšuje se inflace a nadále vysoké jsou také ceny stavebních materiálů a energií.
Ceny všech stavebních materiálů stouply v meziročním srovnání o vyšší desítky procent. A například podle názoru Metrostavu, který je největší tuzemskou stavební firmou, dále porostou o pět až deset procent. Nejvíce zdražují ocel, plasty, izolační materiály a dřevo, kde u některých výrobků narostly o 130 procent.
Podle ankety, kterou mezi developery provedla CEEC Research, se zdražení materiálů promítlo u tří čtvrtin z nich. A až 13 procent oslovených developerů kvůli tomu také realizaci některých staveb odsunulo nebo zastavilo.
V
Banky ve velkém zvyšují úroky na spořicích účtech
22.11.2021
Ještě před pár týdny bylo úročení spořicích účtů u většiny bank mizivé, jen nepatrně nad nulou. Poté co Česká národní banka zvýšila na začátku listopadu úrokové sazby na 2,75 procenta, se ale banky začaly po letech úrokového půstu předhánět, kdo dá klientům víc. V přehledu Aktuálně.cz zjistíte, jaké zhodnocení momentálně nabízí většina bank.
Vklady obyvatel v bankách, v korunách i cizí měně, překonaly v srpnu hranici tří bilionů korun. V září podle statistiky České národní banky (ČNB) vklady dále stouply o téměř 10,6 miliardy korun. Většinu peněz drží Češi na běžných nebo spořicích účtech. A právě u těch se nyní skokově zvyšují úrokové sazby.
Většina bank tak reaguje na rozhodnutí centrální banky, která nedávno úrokovou sazbu zvedla z 1,5 procenta na 2,75 procenta. Sazba znamená, že banky nyní své volné prostředky u ČNB ukládají právě s tímto výnosem. Mohou se tak s klienty podělit. A řada z nich tak již udělala nebo v brzké době udělá, každá ale po svém.
Například Česká spořitelna zvýší od 1. prosince úročení spořicích účtů z 0,2 % na 1,5 %. Nabídka platí pro klienty s účtem Plus a klienty služby Erste Premier a Erste Private Banking.
"Cílem zvýšení úročení je především motivovat klienty k tvorbě krátkodobé finanční rezervy. Spořicí účet využívá více než 1,8 milionu klientů, což představuje 90 % primárních bankovních klientů spořitelny. Odpovídající finanční rezervu má však zhruba jen polovina z nich," uvedl tiskový mluvčí banky Filip Hrubý.
V
Úrokové sazby se nejspíš přiblíží hranici pěti procent
17.11.2021
Do bank si přišlo pro hypotéku o 463 lidí více než v září a meziročně o 1265 lidí více. Objem poskytnutých hypoték vzrostl ve srovnání se zářím téměř o 1,5 miliardy korun a meziročně se zvýšil o 6,9 miliardy korun. Od března letošního roku průměrná úroková sazba hypoték vzrostla o 0,61 procentního bodu, uvedl hypoteční analytik Fincentrum & Swiss Life Select Jiří Sýkora.
Po razantním zvýšení úrokových sazeb ČNB zvyšují sazby i jednotlivé banky. „Jen díky dvouměsíčnímu zpoždění, které je dáno tím, že Hypoindex zaznamenává sazby opravdu poskytnutých hypoték (banky tyto úvěry zpracovávají dva měsíce), se zatím tato navýšení bank v indexu nepromítla. Je ale jasné, že sazby postupně porostou a dostanou se přes čtyři procenta. Je pravděpodobné, že budou i atakovat hranici pěti procent,“ odhadl.
Zájem o hypotéky přesto proti předcházejícím měsícům již klesá. Zatímco ještě v srpnu činil meziroční nárůst objemu poskytnutých hypoték 75 procent, v září to bylo 38 procent a v říjnu 27 procent. Od ledna do října letošního roku sjednaly banky hypotéky za více než 355 miliard korun. I kdyby nastal skokový útlum zájmu o hypotéky, objem poskytnutých hypoték by se letos měl dostat za hranici 400 miliard korun, podotkl Sýkora.
Díky možnosti garance úrokové sazby mají banky nyní zablokováno značné množství úvěrů ještě za sazby kolem tří procent a tyto budou kompletovat po celý zbytek roku, upozornil analytik společnosti Patron Daniel Horňák.
V