Lex plyn prošel sněmovnou
Novela má Česku zajistit energetickou soběstačnost. Urychlit povolování nových paroplynových zdrojů energie má novela energetického zákona přezdívaná Lex plyn,...
Změna ceny po objednávce při nakupování přes e-shop
Při nakupování na e-shopu se spotřebitelé setkávají se situací, kdy se podnikatel po odeslání objednávky pokouší změnit cenu. Prodávající přitom odkazují...
Cena zlata překonala další rekord
Cena zlata stoupla na nový rekord nad 3200 dolarů (71 140 korun) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). K růstu zlata přispívá slabší dolar a eskalace obchodní...
Hypotéky v březnu posílily
Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypotéky za 32,8 miliardy korun, což je proti únoru nárůst o 29 procent. Nové úvěry bez refinancování stouply...
Češi vybrali na pomoc Barmě 1,2 milionu, další peníze...
Týden po ničivém zemětřesení v Barmě a Thajsku se ve veřejných sbírkách, které na pomoc lidem v postižených oblastech vyhlásily české neziskové organizace,...

Murphy radí

Murphyho rady

Pokud vás někdo upozorní, že se určitá věc kazí, nemá smysl měnit věc. Třeba se zbavit donašeče. Vyměnit lidí je přece mnohem snazší, než vyměnit věc.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákony a komentáře

Když dva dělají totéž, výsledek je vždy jiný.

O tom, jak věci vypadají, rozhoduje úhel pohledu. Co je dovoleno bohem, není dovoleno volům.

Nikdy není tak špatně, aby zítra nemohlo být hůř.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho vynálezy

Lampičku na sluneční energii ocení každý, kdo hledá pod lampou tmu.

Pokud nemáte čas na sprchování, jednoduše se obalte izolepou a pak ji odmotejte - špína se na ni nalepí.

Než si začnete stříhat nehty, natřete je na červeně - snadněji je pak najdete na koberci.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákoník

Výhodně vyměním falešnou pětistovku za dvě pravé dvěstěkorunáčky. Zn..: Berte, dokud je v akci!

Dvě věci na této zemi jsou všudypřítomné: vodík a lidská hloupost.

Pokud se již jednou něco pokazilo, všechny pokusy o opravu to ještě víc pokazí.

(Murphyho zrnká II)
Věci se kazí

Nezaměstnaný otec pěti dětí dá poslední peníze jasnovidke, aby mu vyveštila, jaká budoucnost ho čeká. Jasnovidka začne: Jste otcem tří dětí ... Ne tří, pěti - opravuje ji zákazník. To si myslíte vy.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

(Murphyho zrnká II)

Český stát upřednostnil byrokracii nad potřebami lidí, odhání i investory

22.08.2023 Různé tuzemské zpravodajské zdroje rády v poslední době uvádějí, jak Češi jezdí nakupovat do některých okolních států neb je tam levněji, a to nemluvě o inflaci, která sice v červenci dosáhla v ČR hodnoty 8,8 procenta, ale i tak je fakt, že mnoho států okolo Česka je na tom dlouhodobě výrazně lépe. A už vůbec třeba nemluvím o tom, jak rychle se u nás dokáží postavit potřebné silnice, dálnice, železnice nebo jiné důležité infrastrukturní stavby. Jednoho tak napadne, proč český stát nedokáže být pro lidi, ale spíše připomíná byrokratické a komplikované bludiště v němž si doslova všichni zbytečně běhají sem a tam a nikoho to vlastně nebaví. Jenže změna pořád nikde. Obyvatelé země si jistě rádi přisadí a řeknou, že stát nemá "drajv", nemá vizi a nefunguje dobře. Ukázaly to třeba poslední zkušenosti s podáváním přihlášek na střední školy nebo dohady okolo hlasování poštou pro Čechy, kteří nežijí na území státu, ale musejí kvůli vhození hlasovacího lístku často cestovat k nejbližšímu zastupitelskému úřadu. A to nemluvím třeba o digitálních volbách.
Dokážete si představit, že by to tu fungovalo jako v Estonsku nebo jiných státech, v nichž není digitalizace veřejného života frází plnou sprostých slov? Anebo rychlé, leč zřejmě nutné rušení poboček České pošty, kterému obyčejný člověk vlastně nerozumí. Ale prý si za to můžeme sami. Chceme totiž mít všechno, ale zadarmo. A vlastní chamtivosti se neumíme vzdát. A to ještě nemluvě o houšti zbytečných předpisů, komplikovaných zákonů, v nichž se často nevyzná snad ani většina zákonodárců.
Jistě sami tušíte, že univerzální odpověď ve stylu: Ano, je to zlé nebo naopak, ne není to zlé, prostě není. Spíše je ale otázkou, co s tím, anebo, proč musíme bojovat desítky let pořád s něčím, co má dávno fungovat. Tak třeba rychlostní cesty a železnice. Není třeba chodit pro důkaz daleko. Zatímco domácí ŘSD, tedy instituce, která má na starosti budování klíčových spojnic nejen mezi domácími městy a sídly, ale i rychlé silniční propojení mezi evropskými destinacemi se chlubí desítkami kilometrů nových silnic, postavených za rok, sic v příštích letech se prý může objem postavených dálnic podstatně zvýšit, jenže o pořádný řád výše s hotovými kilometry se tiše chlubí náš severní soused.
A ten také neváhá hodně investovat do rozvoje železnic, včetně těch vysokorychlostních. Výsledek? Už nyní se hodně byznysmenů a lidí, pro které je slovo náklad alfou a omegou jejich života usmívá, jak se tu dohadujeme o větvích a šipkách na mapách, kudy povedou dálnice a VRT (rozuměj vysokorychlostní železnice), zatímco jinde už mají postaveno a oni Česko s ledovým klidem objíždějí...
B
(Zdroj: eurozpravy.cz)

První český autobankomat má velký úspěch

17.09.2018 Nečekali jsme to, reaguje banka. Komerční banka je poměrem vkladů, který převažuje na výběry, překvapena. 5:4 ve prospěch vkladů. Zhruba taková je statistika provozu prvního "drive-up" bankomatu pro řidiče, který spustila Komerční banka ve spolupráci s Benzinou letos v červenci na čerpací stanici v Argentinské ulici v Praze.
Za dva měsíce provozu do něj řidiči vložili téměř 10 milionů Kč, výběry přesáhly osm milionů korun. Pro Komerční banku to sice není jediné místo, kde by vklady převyšovaly výběry - největší převis ve prospěch vkladů registruje například v Českých Budějovicích (pobočka Krajinská 15), Ostravě (Nádražní 12) či Kutné Hoře (Tylova 390) - přesto je čerstvým zjištěním velmi překvapena.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)

Zdlouhavá administrativa blokuje projekty na zhruba 40 tisíc bytů

17.09.2018 Češi potřebují na povolení ke stavbě činžáku sedm let. V Belgii stačí šest měsíců. Za poslední tři roku zdražily byty v metropoli o sedmdesát procent. Hlavní příčinou růstu cen bytů v Praze je velká byrokracie při povolování nové výstavby.
Zatímco v Belgii trvá proces povolování nového developerského projektu šest měsíců, v Praze je to v průměru sedm let. Nabídka tak nestačí reagovat na příliv obyvatel, kterých v letech 2006 až 2016 do Prahy přibylo 100 000. Dalšími důvody růstu cen bytů jsou inflace nebo růst mezd. Naopak vliv sdíleného bydlení, například Airbnb, na ceny se neprokázal. Vyplývá to z výsledků studie Centra ekonomických a tržních analýz (CETA).
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)

Rozdíl mezi nájmem a ubytovací službou

14.09.2018 Osoba, která poskytuje ubytovací služby, je osobou povinnou k dani a podle zákona o DPH je úplaty za tyto ubytovací služby povinna zahrnout do obratu pro registraci plátce. Při překročení limitu 1 000 000 Kč za poskytnutí ubytovací služby za 12 bezprostředně předcházejících kalendářních měsí¬ců se poskytovatel této služby podle zákona o DPH stává plátcem.
Pokud je služba zprostředkování ubytování poskytnuta osobou neusazenou v tuzemsku plátci nebo podnikateli, který není plátcem, přenáší se povinnost přiznat daň z této přijaté služby na příjemce služby, protože podle zákona o DPH je v takovém případě místo plnění v sídle příjemce služby. Může se jednat například o zprostředkování ubytování pro služební nebo pracovní cesty. Plátce přizná z této přijaté služby daň ve svém daňovém přiznání. Pokud je tato služba poskytnuta podnikateli, který není plátcem, stane se přijetím této služby identifikovanou osobou a je povinen daň přiznat. Pokud je služba zprostředkování ubytování poskytnuta neusazenou osobou občanovi jako osobě nepo¬vinné k dani, je povinen přiznat daň poskytovatel této služby.

Příplatek společníka s.r.o. mimo základní kapitál

13.09.2018 Zapůjčení peněz společníka pro potřeby jeho s.r.o. je sice rychlým a jednoduchým způsobem finanční výpomoci, ale jeho nevýhodou je nárůst zadlužení s.r.o., která je takto financována cizím kapitálem, byť jde o peníze společníků. Právním rizikem pak může být předlužení firmy, zvláště pokud peníze ze zápůjčky obratem promění v dlouhodobou investici nebo „utopí“ ve výzkumu, vývoji anebo při dobývání nových trhů. Peněžitý vklad do základ¬ního kapitálu sice představuje vlastní zdroj nezadlužující firmu, ale je administrativně náročný a zdlouhavý, navíc je posléze opět právně docela problematické takto vložené peníze společníkovi „vrátit“.
Proto je v praxi s.r.o. – zvláště u těch, které již za sebou táhnou nemalé břemeno dluhů – vhodnější dostat peníze společníka do firmy jinou cestou. A to formou tzv. příplatku, který stojí na pomezí zápůjčky (nevyužitý zbytek lze společníkovi vrátit) a podstatně právně složitějšího a časově náročněj¬šího peněžitého vkladu do základního kapitálu (zvyšuje vlastní zdroje). Jedná se o tzv. příplatek mimo základní kapitál, který může být pro společníky buď povinný – pak hovoříme o tzv. příplatkové povinnosti – nebo dobrovolný.
květen 2025
T po út st čt so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má svátek Alexej
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
náš partner